Dodaj do ulubionych

Brzydkie imie, ładne zdrobnienie.

08.12.09, 22:43
Były już wątki o ładnych imionach z brzydkimi zdrobnieniami, ale odwrotnych znaleźć nie mogłam smile
Ostatnio zastanowiło mnie to, że sporo jest imion, których bym nie nadała, aczkolwiek, które urzekają mnie swoimi zdrobnieniami smile

Wisława - w pełnej wersji nie podoba mi się w ogóle, ale Wisia jest rozkoszna smile
Jolanta - nie lubię pełnej wersji, ale Jola mi się bardzo podoba
Tak samo Bronisława (w przeciwieństwie do Bronki), Feliksa (Felę lubię).

To samo z męskimi :
Anatol - nie lubię, Tolek brzmi fajnie
Benedykt - nie nadałbym, aczkolwiek Benek mnie rozczula smile
Podobnie jak Wojciech, Lech (Lesio niesamowicie mi się podoba) czy Rajmund (Mundek jest fajny).

Macie podobnie ? smile
Obserwuj wątek
    • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 08.12.09, 22:50
      o, Mirosław i Mirek, Mirosława i Mirka! zdrobnienie uwielbiam, pełna forma mi
      się nie podoba
    • Gość: niki Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dip.t-dialin.net 09.12.09, 00:06
      Oj, mnóstwo jest takich imion...!

Tola - moje ukochane zdrobnienie smile Niestety: ani Teodora ani Anatolia mi się
      nie podobają...

Pola - zdrobnienie bardzo mi się podoba ale Apolonia, czy Poliksena już
      niekoniecznie...

Adaś - przesłodkie według mnie smile Ale "Adam" nie podoba mi się już ani trochę...

Alek - bardzo mi się podoba. Ale niestety: Aleksander odpada w przedbiegach -
      zresztą i tak pewnie zostałby Olkiem. Aleksy - kojarzy mi się tylko i wyłącznie
      ze Świętym Aleksym. Jest jeszcze Alojzy - ten podoba mi się bardzo. Kandydatura
      poważna - szczególnie, że po dziadku smile

• Gość: kanna Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.09, 15:45
        Pola to nie musi byc zdrobnienie, jest tez taka oficjalna wersja.
        • dalenia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 09.12.09, 15:55
          Pola to nie musi byc zdrobnienie, jest tez taka oficjalna wersja.

To, że ludzie nazywają swoje dzieci zdrobnieniami, to nie znaczy, że jest to wersja oficjalna smile Pola jest przecież zdrobnieniem.
          • piscatio Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 11:59
            Pola to nie zdrobnienie, jest takie oficjalne imię
            • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 15:32
              HAHAHAHAHAHAHA
              • atra1 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 19:49
                ??????

tak jak Leszek i Lech, Magalena i Magda, Apolonia i Pola. Zdrobnienia nie zarejestrują. Osobiście znam jedną Magdę (tak ma w dowodzie) i Polę - jeszcze dowodu nie ma, bo mała, ale w akcie urodzenia "stoi" napisane
                • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 22:05
                  atra1 napisała:

> ??????
                  >
                  > tak jak Leszek i Lech, Magalena i Magda, Apolonia i Pola.
                  Zdrobnienia nie zarej
                  > estrują.

Właśnie o dziwo ostatnio zaczęli rejestrować niektóre zdrobnienia,
                  takie jak Magda czy Pola. Nie czyni ich to nie-zdrobnieniami, tylko
                  zdrobnieniami zarejestrowanymi jako formy główne. Ja znam dwie osoby
                  zarejestrowane jako Hanka, i czy na serio uważasz, ze Hanka nie jest
                  zdrobnieniem?
                  • bart-ma Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 22:10
                    ostatnio? Mojemu ojcu udało się 27 lat temu smile
                    • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 23:23
                      Ależ to omalże mrugnięcie okiem. Serio. A czemu mu na Magdzie akurat
                      zależalo, bez -leny?
                  • Gość: rudakazia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.218.151.59.static.telsat.wroc.pl 11.12.09, 22:48
                    Przepraszam bardzo,ale się wtrącę. Magdalena i Magda, Apolonia i Pola - te
                    cztery imiona od dawien dawna widnieją w kalendarzach. Tzn. imieniny są
                    oznaczone. Od dawien dawna, więc trochę nie masz racji, że rejestrują od
                    niedawna. Po prostu najwidoczniej niektórych zdrobnień używa się do wielu imion,
                    patrz: Olga i Aleksandra - zdrobnienie Ola :]
                    • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 23:26
                      Gość portalu: rudakazia napisał(a):

> Przepraszam bardzo,ale się wtrącę. Magdalena i Magda, Apolonia i
                      Pola - te
                      > cztery imiona od dawien dawna widnieją w kalendarzach. Tzn.
                      imieniny są
                      > oznaczone.

Od jakiego dawien dawna? Z jakiego roku masz najstarszy kalendarz z
                      Magdą i Polą?

Kalendarz poza tym moze wydać każdy, Ty też, i oznaczyć imieniny
                      nawet dla Gazety, Tradycji i Aspiryny. Pola wybuchła po Lisównie i
                      córce Gretkowskiej.
                      • nomina Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 16:47
                        W moich kalendarzach co najmniej od dwudziestu lat Magda jest wpisana 25.05,
                        cztery dni przed Magdaleną (wcześniej nie używałam kalendarzy jako
                        organizatorów, to nie pamiętam). Ale i tak decydujący chyba jest spis imion
                        oficjalnie zatwierdzonych (USC powinien mieć?)...
                        • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 17:05
                          może by i miał, ale coś takiego nie istnieje
                      • Gość: rudakazia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.218.151.59.static.telsat.wroc.pl 28.12.09, 23:30
                        No dobrze, w takim razie może powiedz, na jakich źródłach Ty się opierasz
                        zaprzeczając temu,bo zdaje mi się, że wyłącznie na swoim przekonaniu?
                        • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 29.12.09, 20:43
                          Ależ ja niczemu nei zaprzeczam, tylko piszę, że kalendarz każdy może
                          wydać. I że Pola wybuchła po dwoch znanych Polach. Jak przeszukasz
                          sobie wczeniejsze wątki o Poli, zwłaszcza ten, w którym jakas
                          nawiedzona foremka pisała o Poli jako o staropolskim imieniu, to
                          znajdziesz źródła.
                      • ilka114 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 26.06.10, 12:33
                        Racja Gaudencja. To tak samo jak ja mogłabym wydać kalendarz i dać
                        do niego imieniny Tabletki, Fotela, Cuksa i Chusteczki. Agatkę też
                        komuś zarejestrowali i co, to nie jest zdrobnienie? Tak samo jak
                        Hanka.
                    • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 23:35
                      wiesz co? ja co roku robię kalendarz dla moich rodziców, ale nie zaznaczam w nim
                      żadnych imienin. to może żadnego imienia nie ma?!?!?
                    • oleczka69 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 02.02.10, 01:31

> patrz: Olga i Aleksandra - zdrobnienie Ola :]

kiedyś słyszałam, że Olga to Olga a Aleksandra to Ola smile osobiście nie lubie
                      kiedy mówi się do mnie Aleksandra.. zdrobnienia są lepsze wink
                  • Gość: poldencjusz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.chello.pl 02.08.11, 16:58
                    A ja napisze tak. Jak powiedział kiedyś prof Miodek, język jest tworem żywym i ewoluuję.Kiedyś Pola była zdrobnieniem, teraz to pełne imię. Moje imię , choć już od dawien dawna uznane za pełnowartościowe wg tego co wyczytałam pochodzi od Marii wiec kiedyś tam tez pewni ludziska sie krzywili , że to nie imię smile

Osobiście nie popieram tego zadęcia zeby kultywować stare formy nie dając szans nowym, zwłaszcza ze podobają sie sporej grupe ludzi. No ale zawsze jest tak ze pierwsze lody najtrudniej przełamać .

Mnie do niedawna wkurzały, Alany ,Nikole, i Dżesiki, ale jak tak popatrzyć na takie Żaneta Czy Anżelika to one juz od dawna funkcjonują i chyba nie wzbudzają takiej niechęci, to chyba kwestia jakiejś otwartości.

Mnie sie bardzo zaczęły podobać właśnie skroty, nie pelne przydługie imiona , ale skrócone wersje, dla mnei sprawiające wrażenie większej bliskości z drugim człowiekiem i likwidujące ten dystans jaki jest Miedzy Katarzyną , a nie ma go miedzy Kasią.
                    • dalenia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 02.08.11, 19:48
                      Gość portalu: poldencjusz napisał(a):
                      > Mnie sie bardzo zaczęły podobać właśnie skroty, nie pelne przydługie imiona , a
                      > le skrócone wersje, dla mnei sprawiające wrażenie większej bliskości z drugim
                      > człowiekiem i likwidujące ten dystans jaki jest Miedzy Katarzyną , a nie ma go
                      > miedzy Kasią.

Też tak uważam i właśnie z tego powodu, wg mnie, te formy mniej oficjalne powinny być zarezerwowane dla najbliższych. Katarzyna jest Katarzyną, ale dla rodziny i przyjaciół będzie Kasią, a dla szefa czy pani urzędniczki - panią Katarzyną. Ja nie widzę w tym kłopotu. Uważam, że czasami używanie oficjalnego, "pełnego" imienia jest wręcz wskazane i brzmi stosownie do sytuacji.
                      • Gość: poldencjusz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.chello.pl 02.08.11, 20:30
                        A ja znou nie lubie tego podkreslania dystansu, lubie jak ludzie sa sobie bliscy , niezaleznie od pokrewienstwa smile
                        • dalenia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 02.08.11, 23:06
                          No widzisz, tu się różnimy smile Nie widzę kompletnie nic fajnego w tym, że obcy mi ludzie, zwracaliby się do mnie tak, jak najbliżsi. Nie chciałabym, żeby pani urzędniczka mi "Panio-Madziowała".
                          • Gość: poldencjusz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.chello.pl 03.08.11, 07:49
                            No -Pani -Madzowanie jest okropne, bo skrot Madzia sam w sobie jest w moim odczuciu pretensjonalno poufaly. Ale Magdy juz tak nie odbieram. No wlasnie , pewnie dlatego mozna nadać imię Magda a Madzia juz nie.
                    • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 02.08.11, 22:17
                      ...tyle że na razie mamy ustawowy zakaz nadawania imion w formie zdrobniałej... A "Anżeliki" czy Żanety nie określiłabym jako niekontrowersyjnych.
                      • Gość: Poldencjusz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.chello.pl 02.08.11, 22:33
                        Ustawowy zakaz? Pierwszy raz słyszę , jaka ustawa, jaki kodeks , jaki przepis?

Wiem natomiast ze sa zalecenia RJP w sprawie nie nadawania imion odczuwalnych jako zdrobnienia( jak Kasia) , ale można nadawać imiona skrócone , ale odczuwane jako samodzielne, jak Lena , Nina i zapewne Pola.

Anżelika czy Żaneta sa tak samo kontrowersyjne jak Mściwój czy Nadzieja . De facto chyba większość imion , które nie sa w pierwszej 30 czy 50-ki nadawalności można uznać za kontrowersyjne, a na upartego te z pierwszych miejsc też.
                        • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 02.08.11, 22:56
                          Gość portalu: Poldencjusz napisał(a):

> Ustawowy zakaz? Pierwszy raz słyszę , jaka ustawa, jaki kodeks , jaki przepis?

www.mswia.gov.pl/portal/pl/57/1691/Ustawa_Prawo_o_aktach_stanu_cywilnego.html
                          art. 50 ust. 1

> Anżelika czy Żaneta sa tak samo kontrowersyjne jak Mściwój czy Nadzieja.

Jeżeli już kontrowersyjne, to inaczej.
                          • Gość: poldencjusz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.chello.pl 03.08.11, 07:52
                            Inaczej czyli jak...?

Jaka jest różnica pomiędzy kontrowersyjnością Anżeliki i Mściwoja?

W ustawie jak widze jest mowa o obecnych zdrobnieniach a nie skrotach ktore sa juz odczuwane jako osobne imiona.
                            • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 03.08.11, 20:26

> Inaczej czyli jak...?
                              >
                              > Jaka jest różnica pomiędzy kontrowersyjnością Anżeliki i Mściwoja?

Anżelika jest nieortograficzna i nowomodna. Mściwoj jest staropolskim imieniem, a jedyne kontrowersje wokół niego mogą wynikać z jego rzadkości, a trochę mniej - z całkiem zrozumiałego, mścicielskiego znaczenia.

> W ustawie jak widze jest mowa o obecnych zdrobnieniach a nie skrotach ktore sa
                              > juz odczuwane jako osobne imiona.

Nie ma takiego pojęcia prawnego: "skrót, który jest już odczuwany jako osobne imię".
                              • Gość: poldencjusz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.chello.pl 04.08.11, 10:44
                                Wydaje mi sie ze starasz się własnym interpretacjom i subiektywnemu odbiorowi nadać szerszy i bardziej ogólny kontekst. Jaką zasadą ort kierujesz sie uważając pisownie Anżeliki za nieortograficzną? W kwestii nowomody moja funfela ma babcie Anżelikę właśnie tak pisana -jakieś 70 lat, jaki wiec jest zakres nowomody? Ostanie 2-3 lata, 30 lat , 50, 100??

W ustawach i aktach prawnych nie ma wielu pojec odnoszących sie do praktyki i dlatego właśnie spory sadowe toczą sie latami, bo przepisy mozna interpretować. W ustawie oczywiście nie ma pojecia ktore cytujesz , ale takowe znajduje sie w zaleceniach Rady Jezyka Polskiego.

JAk polskim za prof Modkiem , Jezyk to twór żywy i dobrze ze ewoluuję , ze powstaja nowe formy, słowa, imiona smile, nawet jesli wywoluje to szok wśrod zatwardzialych konserwatysstow.

POza tym co to za argument ze jakieś imie jest staropolskie , ale mścicielskie znaczenie
                                • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 07.08.11, 14:47

> Wydaje mi sie ze starasz się własnym interpretacjom i subiektywnemu odbiorowi n
                                  > adać szerszy i bardziej ogólny kontekst. Jaką zasadą ort kierujesz sie uważają
                                  > c pisownie Anżeliki za nieortograficzną? W kwestii nowomody moja funfela ma bab
                                  > cie Anżelikę właśnie tak pisana -jakieś 70 lat, jaki wiec jest zakres nowomody?
                                  > Ostanie 2-3 lata, 30 lat , 50, 100??

Nowomoda to jakieś 30-40 lat, przy czym Anżelika sprzed 70 nie ma na to wpływu, bo wtedy jeszcze mody na to imię nie było. Kwestia braku ortografii ma związek z tym, że ostatecznie względnie upowszechniła się nieudolnie spolszczona angielska, a nie francuska forma imienia.

Nowomody sprzed 30-40 lat to imiona sezonowe, na które moda juz przeminęła - np. Genowefa.

> W ustawach i aktach prawnych nie ma wielu pojec odnoszących sie do praktyki i d
                                  > latego właśnie spory sadowe toczą sie latami, bo przepisy mozna interpretować.
                                  > W ustawie oczywiście nie ma pojecia ktore cytujesz , ale takowe znajduje sie w
                                  > zaleceniach Rady Jezyka Polskiego.

Może istnieje, ale nie można ustawy nterpretować przy zastosowaniu nie-ustawy, tj. wprowadzać dodatkowe pojęcia wg naszego widzimisię, które zawężają zasięg obowiązywania ustawy. Ustawę interpretują sądy, a nie RJP czy osoby na forum.
                                  Natomiast odnoszę przemożne wrażenie, iż to pojęcie wynalazła RJP tylko i wyłącznie z tego powodu, że Polę (zdrobnienie) nadała Gretkowska i RJP koniecznie chciała zaakceptować imię nadane przez jedną z wazniejszych bądź co bądź współczesych pisarek polskich. Osobiście odczuwam Polę jako zdrobnienie i nie wiem, skąd RJP wnioskuje o odczuwaniu Poli przez Polaków. Nie znam żadnych badań na ten temat.
                                  > POza tym co to za argument ze jakieś imie jest staropolskie , ale mścicielskie
                                  > znaczenie

Nie bardzo cię rozumiem. Pytasz mnie, a potem krytykujesz, że ci odpowiedziałam na pytanie??
                  • bociannakominie Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 06.08.12, 16:59
                    gaudencja napisała:

> Ja znam dwie osoby
                    > zarejestrowane jako Hanka, i czy na serio uważasz, ze Hanka nie jest
                    > zdrobnieniem?

Zdrobnieniem nie, raczej zgrubieniem smile Poza tym - zgoda!
                • bart-ma Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 22:09
                  z tą Magdą potwierdzam swoją osobą smile. We wszystkich dokumentach mam
                  takie imię od zawsze. Imieniny też w niektórych kalendarzach mają swoją
                  datę (29.05). Niestety jest problem z ludzmi, którzy notorycznie
                  nazywają mnie Magdaleną... i weź tu ciągle poprawiaj i tłumacz, ze to
                  inne imię.
                  • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 22:17
                    o tak, zupełnie inne...
                    w ogóle bez związku...
                    Magda obchodzi swoje pseudoimieniny wyłącznie wtedy, kiedy jest Magdaleny (29
                    maja jest jednym z takich dni)
                    • Gość: magiloe Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 12.12.09, 11:54
                      jak masz problem z imionami typu magda, pola itp to moze jakas petycje gdzies
                      napisz zeby zabronili ich rejestrowania, bo widze ze jakis strasznie
                      niezadowolony/-a z tego jestes.
                      • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 12:24
                        nie mam problemu big_grin noszę pełne imię i nie muszę na każdym kroku odpowiadać
                        "nie, to nie zdrobnienie" big_grin
                  • Gość: rudakazia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.218.151.59.static.telsat.wroc.pl 11.12.09, 22:49
                    a ja własnie zawsze pytam: Magdalena czy Magda? Bartłomiej czy Bartosz? smile
                    • otkimi Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 23:27
                      kurcze to moze mi powiecie jak mam sie zwaraca do malutkiego dziecka , nadali mu
                      imie emanuel..a mnie to przez gardlo nie przechodzi ... emanuelku ? emusiu ?
                      emiku ?- to jzu z psem mi sie skojarzylosad(
                      • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 23:28
                        Moze spytaj rodziców, jak zdrabniają?
                      • Gość: szerszen Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 11.12.09, 23:46
                        Munio? Muniś?
                      • misself Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 00:17
                        Emanuel - Manuel - Maniek! Albo Maniuś, Manio.
                      • Gość: jola Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 77.255.241.* 21.12.09, 09:15
                        ilku emanuelow, sa po prostu emkami (w szkole) lub emusiami (w przedszkolu).
                        "starych" emanuelow nie znam wink
                      • aledziwok Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 31.07.13, 18:33
                        Rodzice od samego początku na koleżankę Emanuelę wołali Mela. I to zdrobnienie towarzyszyło jej w szkole oraz teraz na studiach.
                  • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 01:22
                    a ciekawe, że żadna Magdalena nie musi się tłumaczyć i udowadniać, że jej imię
                    istnieje big_grin tongue_out
      • Gość: maar Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.ghnet.pl 12.12.09, 05:30
        Nikon'y już podobno są, teraz czas aż usłyszym o Canonach Kanonach a i nie
        wykluczając też o Canonah brr, swoją drogą o ile Philips Kowalski brzmi jeszcze
        w miare to Panasonic już kuje w uszy hehe,. co jeszcze wymyślą nam nowe
        pokolenia wychylonych rodziców czas pokaże..
        • olianka Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 10:03
          Gość portalu: maar napisał(a):

> Nikon'y już podobno są, teraz czas aż usłyszym o Canonach Kanonach a i nie
          > wykluczając też o Canonah brr,

No tak, najlepiej publicznie przyznać się do swojej ignorancji i jeszcze mieć
          pretensje, że inni mają trochę szerszą wiedzę...
    • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 09.12.09, 00:10
      Eufemia i Ofka. Tyle że przyzwyczaiłam się juz do Eufemii i może
      nawet nadałabym - dla zdrobnień - córce.
      • mel_bi Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 09.12.09, 01:05
        Śliczne zdrobnienie - Tosia. Wersje pełne dla mnie nie do
        przełknięcia: Antonina, Teofila, Teodora, brr!
        • Gość: herbaataa Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.net.stream.pl 09.12.09, 08:21
          ula, ulcia uwielbiam, urszuli nie moge przelknac, julek tak ale julian czy
          juliusz jakos niespecjalnie, remik baaaardzo ale remigiusz mnie koli w zeby.
          Jest jeszcze kilka takich np. w rodzinie- igora nie lubie ale igi, igus fajne,
          baju, bajus slodkie ale bazyli-hmmm.
          • mug75 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 09.12.09, 10:24
            ja mam tak z Barbarą, Basia jest słodkie, ale tak twardo brzmi Barbara!
            • quasi.modo Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 10.12.09, 15:39
              Do sa się podpisuję pod Barbarą. Dodaję:

Danutę - pełna wersja jakaś taka ciężka a Danusia taka słodka
              Janinę - ma jakiś taki brzydki, powtarzalny rytm, natomiast Janka,
              Janeczka są takie ciepłe i urwisowskie
              Ryszard - taki mi się wydaje odrobinę pretensjonalny, ale Rysiek ma coś z
              rysia
              • sta-fraszka Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 14:30
                quasi.modo napisała:

> Do sa się podpisuję pod Barbarą. Dodaję:
                >
                > Janinę - ma jakiś taki brzydki, powtarzalny rytm, natomiast Janka,
                > Janeczka są takie ciepłe i urwisowskie

>

Albo Jasia smile
                (moja mama ma tak na imie, zdrobnienie "Jasia" uwielbia)
              • Gość: fasolowe pole Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 11.12.09, 15:08
                quasi.modo napisała:
                > Ryszard - taki mi się wydaje odrobinę pretensjonalny, ale Rysiek ma coś
                > z
                > rysia
                >

nooo, a przecież wszystkie Ryśki to fajne chłopaki big_grin
                • zdzislaw_dyrman_zasadniczo_1 [...] 11.12.09, 15:13
                  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • zefirekk Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 20:27
          moja koleżanka ze studiów - Tosia od Teodozji. Teodozja -boskasmile
          • Gość: Teodozja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.net.pbthawe.eu 11.12.09, 22:17
            Tak się cieszę, że moje imię się podoba, bo jak byłam dzieckiem to się
            denerwowałam ,było takie poważne.
            • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 23:27
              Przeszukaj sobie archiwum forum, to dopiero zobaczysz, JAK BARDZO
              się podoba.
          • oleczka69 na odwrót 02.02.10, 01:34
            mnie się bardzo podoba imię Judyta, natomiast jeśli bym dała tak na imię swojej
            córce to bałabym się, że dzieci będą na nią mówić Judzia.. a to troche żałosne
            jest ;d
            • gaudencja Re: na odwrót 02.02.10, 21:16
              Nie przyszłoby mi to do głowy. Ale ja jestem mało pomysłowa.
        • ma-lwina Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.01.10, 09:33
          To samo chcialam napisać, ale ja chyba to imię jednak zastosuję...
          Tosia - jest SUPER
      • Gość: inka Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.sm-rozstaje.pl 11.12.09, 19:30
        Eufemia ładnie się zdrabnia do Femki, Femy.
        • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 22:03
          Gość portalu: inka napisał(a):

> Eufemia ładnie się zdrabnia do Femki, Femy.

To jej kolejne ładne zdrobnienia. Ofka jednak IMO rządzi.
      • clarice05 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 13:44
        Ja znam Eufemię, jej zdrobnienie to Effi smile
    • iryska84 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 09.12.09, 14:24
      Kajetan i Remigiusz nie brzmią mi, ale Kajtek i Remik są super - jednak
      przyzwyczaiłam się już do tych imion.
      • alexandra74 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.01.10, 08:59

> Kajetan i Remigiusz nie brzmią mi, ale Kajtek i Remik są super

zgadzm się. Remek mozna jeszcze zdrabniać.

Nie podoba mi sie Jakub, natomiast Kuba, Kubuś - bardzo. Pomijając
        oczywiście jego mega popularnośc.
      • krinjo Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 27.04.22, 08:21
        Moj syn jest Remik 💜
        A jako niemowlaczek byl Remisiem i tez fajnie pasowalo. A jak sie wkurzam to jest “Remigiuszem” 😅
    • anettia28 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 09.12.09, 15:32
      Zdzisława - Dzidzia.
      • Gość: 4aaa Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.farm.amwaw.edu.pl 11.12.09, 11:45
        Zuzanna nie, ale zuzia tak
      • o-kurde.pl Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 11:48
        Dyzio jest zawsze mnie rozczulał, ale Dezydery, Dezyderiusz, a poza
        tym dorosły Dyzio tez dziwnie brzmi.
        • Gość: ja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.aster.pl 11.12.09, 12:42
          Dyzio to Dionizy!
          • Gość: toreadorka Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 194.32.215.* 11.12.09, 14:21
            Niekoniecznie, mój wujek ma na imię własnie Dezyderiusz, a
            zdrobnienie - Dyzio.
    • sapalka1 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 11:46
      Barbara - twarde imie, Basia - słodko,
      Krystyna - ładne, ale Krysia o wiele sympatyczniej brzmi,
      Janina - okropne, ale Janka - super. W sumie zamiast Janiny może być Jana ( i
      takie samo zdrobnienie), ale tez trochę twardo mi brzmi.
      Co do brzydkich zdrobnień mam tez takie:
      Weronika - bardzo ładne imię, ale zdrobnienie: Werka, Wercia - tragedia dla
      mnie. I Fryderyka - nie podoba mi się, ale Fredzia, Fredka chyba jeszcze gorzej
      brzmi.
      • Gość: Gab Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.toya.net.pl 11.12.09, 11:51
        Ja tak mam ze swoim imieniem. Nienawidzę Gabriela, za to Gabrysia ewentualnie Gabi moze być.
      • Gość: ja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.aster.pl 11.12.09, 12:43
        A gdzie slyszalaś Wercia??? to jakis nowotwór jezykowy!

zdrobnieniem Weroniki jest Nika
        • ostryga11 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 13:40
          Moja ciocia (ezemplarz grubo przedwojenny) miała na imie Weronika i
          do końca zycia była nazywana przez męża (nota bene Alfonsa
          zdrobninego na wujek Ali) WERONKA, czego ona nie znosiła i chciała
          by ją nazywć Wandeczką smile
          • Gość: ~gina Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 11.12.09, 15:58
            A na mojego przedwojennego wujka Alfonsa (wtedy to imię nie budziło
            złych skojarzeń) mówiono "Fonek".
            • Gość: Adam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.net.pa28.net 12.12.09, 06:58
              To jeszcze w temacie imion dziadków. Moja babcia nazywa się Leokadia, zdrobnienie Lodzia smile
              • kiniox Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 05.08.11, 20:27
                Moja Wiktoria - zdrobnienie (o zgrozo!) Wikcia.
        • shigella Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 13:41
          Gość portalu: ja napisał(a):
          > A gdzie slyszalaś Wercia??? to jakis nowotwór jezykowy!
          > zdrobnieniem Weroniki jest Nika
          Wera akurat jest stosunkowo starym zdrobnieniem, tak zwracano sie i mowiono o
          znanej mi osobie "kilkadziescia" lat temu.
          Jesli wierzyc wikipedii Wera moze funkcjonowac tez jako imie niezdrobniale.
          pl.wikipedia.org/wiki/Wera
          Z innych zdrobnien - Wikta lub Wikcia od Wiktorii i Rózia od Róży.
          • tazega Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 14:34
            Moja babcia, Marianna (rok ur. 1902) miala dwie siostry: Wiktorię i
            Weronikę, ale ze to było na kielecczźnie, to w tamtejszej gwarze
            wołano na nie od dziecka: Marychna, Wichta i Werąka...
            Ale odwrotne przykłady też mam: Longina i zdrobnienie Lonia, Aniela,
            a zdrobniale Nela.
            • nana_c Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.01.10, 00:52
              tazega napisała:

> Moja babcia, Marianna (rok ur. 1902) miala dwie siostry: Wiktorię i
              > Weronikę, ale ze to było na kielecczźnie, to w tamtejszej gwarze
              > wołano na nie od dziecka: Marychna, Wichta i Werąka...

Werąka jest zabójcza- ale potwierdzam, podczas wielu wakacji na podkileckiej wsi czesto spotykalam sie z tym "zdrobnieniem" surprised
              • gaudencja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.01.10, 22:03
                Nie była to wszakże Weronka?
              • iwonkocia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 26.06.10, 13:36
                moja sw pamieci babcia to wlasnie Weronka! starszne, choc Weronika
                przeciez ladnie
            • krinjo Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 27.04.22, 08:24
              Mysle nad imieniem dla cory ( urodzi sie w sierpniu ) i chodzi mi po glowie Marianna… jak jeszcze zdrabniano imie Babci, kojarzy Pani?
          • mondego1 Wercia 11.12.09, 19:53
            moja babcie podobno nazywano Wercia kiedy byla mloda ( a urodzila
            sie W1915 roku)czyli mowotwor jezykowy to nie jestsmile
        • xiv Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 14:05

chyba "starotwór" smile

znam dwie siostry - "dzieci Andersa", które sie tak zwracaja
        • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 15:34

>
          > zdrobnieniem Weroniki jest Nika

JEDYNYM tongue_out
        • Gość: jola Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 77.255.241.* 21.12.09, 09:23

wszedzie sie slyszy ze weronika to wercia!!!
        • jomat Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 03.08.11, 16:49
          Wszystkie Weroniki, które znam (chyba z pięć) są nazywane Werka, Wera. Żadna nie jest Niką - choć to najładniej, moim zdaniemsmile
    • Gość: martelinka Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 213.17.139.* 11.12.09, 12:01
      Franciszek - Franio
      Antoni - Antoś
      Miłosława - Miłka
      • Gość: Meg Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.adsl.inetia.pl 11.12.09, 12:26
        Imię Witek podoba mi się od dzieciństwa ale Witold - niefajne
        Zofia - Zosia,
        Kiedyś miałam szefową o imieniu Irmgarda ( chyba rodzice jej nie kochali wink )
        ale zdrobnienie Irma jakoś ujdzie. Choć ona i tak wolała Irena.
        Ktoś wie jak zdrobnić imię Mieszko? Mieszuś wink ?
        • Gość: ja Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.aster.pl 11.12.09, 12:44
          Witek jest wlasnie do bani!
          A Witold brzmi porzadnie, to naprawde ładne imię
          • o-kurde.pl Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 12:50

> Dyzio to Dionizy!
            Dionizy tez nie pięknie!
          • com.bi-nerki Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 13:59
            Takie jest właśnie moje imię. W dzieciństwie nie znosiłem go.
            Podpisując okładki szkolnych zeszytów i książek wymyślałem inne
            imię, za co dostawałem od matki tymi książkami po głowie. Od Witka
            bardziej nie znosiłem Witusia - brrr. Ale teraz już mi wszystko
            jedno. A jeśli chodzi o inne imiona to nie mogę zaakceptować Gienki,
            Wacławy, Józefy i Jaśki, chociaż to ostatnie w wersji francuskiej,
            Żaneta brzmi interesująco.
            Pozdrawiam
    • Gość: Wojciech [...] IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.09, 12:52
    • Gość: pm Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.09, 13:12
      Gabriela i Katarzyna
      • Gość: krok Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.09, 13:20
        A zapomniałyście o Alfonsie może byc rozkoszny Alfonsik lub Adolf, przecudny
        Adolfikwink))
    • gishgosh Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 14:06
      Np moje imię- Małgorzata-pełna wersja tragedia, ale
      Gosia, Małgosia, Gonia, Gosiula, Gosita, Gosina i ulubiona Gosicasmile są OK, za to
      nie znoszę Gochy-blee
      • Gość: Koneser [...] IP: *.dip0.t-ipconnect.de 11.12.09, 14:30
        • Gość: ~gina Re: Miro, Rycho i Zbycho IP: *.chello.pl 11.12.09, 16:01
          Czy ty faktycznie zacząłeś zapowiedzią że przemilczysz? Ćwicz
          powściągliwość, przedmówco, bo ci szwankuje.
      • Gość: ;] Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 11.12.09, 21:17
        Do mnie mówią Gocha tylko ci co mnie nie znoszą i cos w danym momencie chca ode
        mnie.

W domu mowiono do mnie Małgo - ale mnie to denerwowało wink
      • Gość: jola Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 77.255.241.* 21.12.09, 09:26
        ja lubie jak na malorzate mowia megi, a na magdalene - lenka smile
    • sp-am Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 14:19
      Ada- Adelajda
      • Gość: ulcia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 94.72.127.* 11.12.09, 14:29
        A jak brzmi zdrobnienie od Augusta? Gucio?
        Podoba mi się Tymek od Tymoteusza,
      • Gość: twoja matka! Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 13.07.14, 15:40
        Ada - to inaczej Adrianna...
    • aneladgam ech, dalenia, śmietnik ci zrobili 11.12.09, 15:36
      pewnie główna strona się mści
      • dalenia Re: ech, dalenia, śmietnik ci zrobili 11.12.09, 21:13
        Fakt. No ale cóż na to poradzić ? smile
        • aneladgam Re: ech, dalenia, śmietnik ci zrobili 11.12.09, 22:18
          wytrzymać smile
          i pośmiać się big_grin
          • dalenia Re: ech, dalenia, śmietnik ci zrobili 12.12.09, 17:35
            no a czasem rzeczywiście jest z czego tongue_out
    • Gość: ~gina Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 11.12.09, 15:54
      Halina - Haśka.
      Ale Fela to chyba od Felicji?
      • Gość: bart76 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.chello.pl 11.12.09, 18:43
        Mam córkę Franciszkę lat 4 - Franka, Franeczka, Frania (żartobiliwie mówię do
        niej z węgierskiego FERIKE). Co ciekawe jedna z dalekich ciotek której matka
        była również Franciszką powiedziała, iż przed wojną funkcjonowało jeszcze
        zdrobnienie Niunia, prawdopodobnie od formy Franiunia.

Syn to Antoni lat 2 - Antoś, Antek, Tosiek i żartobliwie Antonio.
        • Gość: boz Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.15-1.cable.virginmedia.com 12.12.09, 11:24
          A nasza sasiadka p. Franciszka nazywana byla od zawsze (sama tak
          chciala) - pani Lala
    • iamhier [...] 11.12.09, 19:08
    • baglady Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 19:14
      mój syn ma na imię anatol i własnie mojej mamie bardzo sie ta główna forma nie
      podoba, natomiast tolek, tolo, toluś juz taksmile
      • Gość: kik Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.icpnet.pl 11.12.09, 21:02
        Napiszę coś odwrotnego. Nie lubię imienia Zdzisława, ale zdrobnienie Dzidka
        kojarzy mi się z gnidami. ble...
        • Gość: Ola Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.centertel.pl 02.07.14, 08:26
          Na moją ciocię Zdzisławę, nigdy nikt nie mówił Dzidzia, albo Dzidka, tylko Dzinia, a przecież to nie brzmi źle, ewentualnie jak ktoś używa tego koszmarnego słowa 'dziunia', to może mieć złe skojarzenia.
    • mick_dundee Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.12.09, 22:40
      Dagmara uncertain Ale już zdrobnienie Daszeńka - super !
      • Gość: Bozena Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.15-1.cable.virginmedia.com 12.12.09, 11:27
        Zdrobnienie od Dagmara to raczej Daga, Dag, Dagusia. A Daszenka to
        od Daria
      • Gość: daszka26 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.09, 11:27
        Daszka, Daszeńka to także zdrobnienia od Darii. smile
    • misself Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 00:24
      Wacława! Nie wiem, jakie są zdrobnienia od tego, ale każde będzie lepsze niż to
      imię. Józefina też jest koszmarne - ale Józia brzmi już ślicznie.

Z męskich imion nie lubię dwóch popularnych: Tomasza (Tomek, Tomuś, Tomcio nawet
      - śliczne) i Mateusza (mój Mężczyzna ma tak na imię, wołam na niego Matjas, bo
      jakoś ta pełna forma mi nie pasuje).
      • Gość: Bozena Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.15-1.cable.virginmedia.com 12.12.09, 11:26
        Waclawa - Wacia - no nie wiem czy takie piekne zdrobnienie smile
      • Gość: satyra Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.static.bresnan.net 12.12.09, 17:14
        wiesz....z tym Matiasem to bym pofolgowala....big_grin to odmiana
        sledzia.....big_grinDDDDDDDDDDDDDD
        • misself Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 18:14
          Gość portalu: satyra napisał(a):

> wiesz....z tym Matiasem to bym pofolgowala...

Nie rozumiem tego zdania. Dlaczego byś pofolgowała?
          Wiem, że Matjas to odmiana śledzia. I co z tego? Podoba mi się to słowo jako
          zdrobnienie, a słowo "Mateusz" mi się nie podoba.
        • Gość: WW Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.12.09, 18:51
          Tak, odmiana śledzia, która wzięła nazwę od imienia. I co w tym dziwnego?
      • aganioq Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 02.07.14, 09:41
        No nie wiem czy Wacia brzmi lepiej od Wacławy wink
        Znam jedną, kobieta koło 50 lat i wszyscy do niej mówią Pani Waciu, chyba jednak wolałabym Pani Wacławo...
    • Gość: edytaka2 Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 212.91.16.* 12.12.09, 00:50
      Mam na imię Edyta i nie cierpię jak ktoś do mnie mówi Edzia Od razu mam przed
      oczami Górniakową , której nie trawię. nie cierpię tez Madzi ale Magdalena
      bardzo mi się podoba.
    • Gość: Ksiezn Ranowalona [...] IP: 196.41.181.* 12.12.09, 07:44
    • Gość: anya ja mam odwrotnie IP: *.acn.waw.pl 12.12.09, 16:12
      podoba mi się bardzo Lucjusz i Gabriel, ale na sam wydźwięk Lucek i Gabryś mam
      odruchy wymiotnewink
      • dalenia Re: ja mam odwrotnie 12.12.09, 17:40
        Ale taki "odwrotny" wątek istnieje, tam napisz o Lucjuszu i Gabrielu. Ten wątek
        z założenia (niestety chyba teraz już tylko z założenia smile) miał być o ładnych
        zdrobnieniach i brzydkich pełnych wersjach, umiejętność czytania ze zrozumieniem
        się przydaje czasem.
    • Gość: ksdsjgsdg Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.09, 19:03
      Poproszę gremium o ładnie zdrobnienie od Renata. Mam pewną poznać ale mam
      poważny kłopot z tym imieniem.
      Mogę napisać co mi się podoba w wersjach hard/soft
      Kinga/Kinguś, Magda/Magduś, Agnieszka/Aguś smile
      Ale co kurna zrobić z tą Renatą !!!!!
      • redudek Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 20:46
        Renata, zdrobnienie: Renatka,Renacia,Renia ,Rena,Reniusia,Reniutka,
        Nata smile
        • Gość: mama Tajusi Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: 77.255.241.* 21.12.09, 09:45
          czy ktos ma pomysl na zdrobnienie dla Noemi???
          • misself Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 11.01.10, 14:28
            Gość portalu: mama Tajusi napisał(a):

> czy ktos ma pomysl na zdrobnienie dla Noemi???

Noe albo Emi?
            Oba koszmarne.
            • emily_valentine Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 25.06.10, 23:15
              misself napisała:

> Gość portalu: mama Tajusi napisał(a):
              >
              > > czy ktos ma pomysl na zdrobnienie dla Noemi???
              >
              > Noe albo Emi?
              > Oba koszmarne.

E, mnie skracają do Emi. Trochę dziwnie, ale może być wink
              • paula.anna Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 26.06.10, 09:06
                emily_valentine napisała:

> misself napisała:
                >
                > > Gość portalu: mama Tajusi napisał(a):
                > >
                > > > czy ktos ma pomysl na zdrobnienie dla Noemi???
                > >
                > > Noe albo Emi?
                > > Oba koszmarne.
                >
                >
                > E, mnie skracają do Emi. Trochę dziwnie, ale może być wink

moi znajomi na swoją Noemi wołają Emka. a mnie się to kojarzy z rozmiarem ubrań
                lub oznaczeniem autobusu...
      • Gość: ojejkujejku Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.02.10, 21:31
        A ja znam Renatę- Atusię, choć uważam, że z tego zdrobnienia wyrasta się gdzieś
        w wieku przedszkolnym.
        ;]
    • squirrel-ka Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 19:36
      Lesio to zdrobnienie od Leszek, a nie od Lech.
      • aneladgam Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 19:39
        jasne, a Ala to TYLKO Alina, nigdy Alicja, Ola to TYLKO Aleksandra, nigdy Olga,
        a Nela to TYLKO Eleonora, nigdy Kornelia tongue_out
      • dalenia Re: Brzydkie imie, ładne zdrobnienie. 12.12.09, 20:04
        squirrel-ka napisała:

Lesio to zdrobnienie od Leszek, a nie od Lech.

A to jest gdzieś napisane ? Zawarte w Konstytucji czy gdzieś indziej? Ja znam Lecha, na którego mówią Lesio, tzn, że chłopak ma złe zdrobnienie ? big_grin Litości.