Dodaj do ulubionych

Brat Błażeja..?

17.05.12, 09:47
pisze do was dziewczyny z prośbą o radę..smile szukam imienia dla chłopca i zupełnie nie mam pomysłu.jak zawsze wiedziałam że jak będę mieć synka, to będzie miał na imię Błażej. to z drugim chłopcem mam ogromny problem...
wszystkie rozważane przez nas imiona są ok, ale nie mam przekonania że to właśnie to o co nam chodziło..mojemu mężowi podoba się Dominik..dla mnie ok, ale bez przekonania..
natomiast mi się podoba Szymon, ale jest tak strasznie popularny..wypisałam też sobie Igor, Marcel, Maurycy..
poradzcie, może macie jakieś pomysły i sugestie (mamy na nazwisko Gonet). z góry dziękujesmile
-
https://www.suwaczki.com/tickers/2nn3dqk37ewbf3mt.png
Obserwuj wątek
      • uwierz_mirando Re: Brat Błażeja...? 17.05.12, 10:27
        Witaj! smile
        Bardzo podoba mi się imię Waszego pierwszego syna.
        Szymon - rzeczywiście jest przeogromnie popularny. Może podobny Tymon?
        Dominik - mnie się nie podoba, nie lubię takich delikatnych imion dla facetów wink
        Igor - też nie przepadam i w moim odczuciu średnio brzmi z Waszym nazwiskiem.
        Marcel - poprawna w Polsce jest forma Marceli, podoba mi się to imię i uważam, że dobrze brzmi z nazwiskiem.
        Maurycy - również dobrze dopasowany do nazwiska, pełna wersja mi się podoba, ale trudno zdrobnić (chyba że nie zdrabniacie, bo akurat Błażej też taki "niezdrabnialny").

Może: Aleksy, Anatol, Jeremiasz, Jędrzej, Joachim, Konstanty, Ksawery, Miłosz, Remigiusz, Sergiusz, Seweryn, Stefan, Tobiasz, Tymon, Tymoteusz, Wincenty, Witold, Władysław.

Unikałabym imion zakończonych na literę k, w połączeniu z nazwiskiem na G, niewygodnie się to wymawia (przynajmniej mnie wink ), np. Franciszek Gonet.
    • mossiam Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 10:25
      Szymon - rzeczywiście pasowałby stylem, ale znacznie odbiega popularnością, więc odpada.
      Dominik - też nie jestem przekonana.
      Igor - nie podoba mi się niestety.
      Marcel - w tej formie nie, tylko Marceli, kiedyś lubiłam, ostatnio jakoś przestał mi się podobać
      Maurycy - ładnie, pasuje do nazwiska, nie gryzie się z Błażejem - IMO dobry wybór.
    • olinininka Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 10:29
      Błażej i Dominik brzmią razem świetnie i są na podobnym poziomie popularności, i Dominik pasuje do nazwiska:
      Dominik Gonet.
      Szymon Gonet - po pierwsze Szymon bardzo popularny był w 2011 roku (1 miejsce wśród najczęściej nazywanych imion męskich i raczej tam zostanie przez co najmniej dwa - to moje osobiste zdanie)
      Igor Gonet - ten zestaw brzmi zbyt twardo i ciężko go wymówić
      Maurycy Gonet - też nie brzmi zbyt dobrze
      Marcel Gonet -zestaw możliwy, ale nie zachwyca
      Ale skoro nie jesteś przekonana to podrzucam inne propozycje:
      Wiktor Gonet
      Mateusz Gonet
      Edward Gonet
      Sebastian Gonet
      Zachary Gonet

• a.n.i.a.78 Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 10:49
      Dzięki..smile Błażeja zdrabniamy do Błażejka, albo tak jak on na siebie mówi czyli Bajosmile
      Mezowi tez sie Błażej nie podobał, bo mu się kojarzył z bakłażanem, ale dał się przekonać i bardzo mu się to imię teraz podobasmile
      mi z tych imion co wymieniłam najbardziej się chyba podoba Maurycy, ale mężowi też się źle kojarzy..tym razem z osobą.wrrsmile
      olianka: Jędrzej odpada, mój brat ma na imię andrzej, zbyt dla mnie podobne, Wawrzyniec i Szczepan zupełnie nie moja bajka..
      uwierz_mirando: rzeczywiście Tymon był na mojej pierwotnej liście, może jeszcze raz rozważe..z tych imion co wymieniłaś to chyba jedynie Tymon Tymoteusz, Ksawery mi się podoba, ale tak ma na imię syn mojej przyjaciółki..Miłosz był rozważany przy pierwszym dziecku..sama nie wiem..smile ewentulanie Tobiasz; Marcel(i) obydwojgu nam się nawet podoba, imiona typu Edward, Stanisław, Władysław, Stefan to nie nasz gust
      olinininka: z tych imion co wymieniłaś, to chyba jedynie Sebastian, Wiktorów i Mateuszów w około mnie mnóstwo, Zachary dla mnie zbyt oryginalnesmile
    • aneladgam Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 10:54
      unikałabym imion kończących się na k, kiepsko brzmi z nazwiskiem na G..., ciężko wymówić bez chrypki
      Igor też z nazwiskiem się nie komponuje dobrze
      Marceli i Maurycy podobają mi się, do nazwiska bardziej pasuje Maurycy
    • olinininka Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 11:04
      To podrzucam jeszcze inne propozycja
      Rafał Gonet - bardzo fajnie brzmi z nazwiskiem
      Damian Gonet - chociaż średnio mi się podoba
      Krystian Gonet - też brzmi ok z nazwiskiem
      Aleksander Gonet - j.w
      Mikołaj Gonet - j.w
      Według mnie imię Tymon Gonet - niezbyt pasuje do nazwiska, dla mnie się zlewa i przeszkadza te dwa T na początku i na końcu, mimo że lubię Tymona to bym go odrzuciła.
      • a.n.i.a.78 Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 11:15
        Rafał - dla mnie podobne jak Sebastian, do przyjęcia, ale bez rewelacjismile
        Damian - niesmile
        Krystian - mi się nawet podobało, proponowałam mężowi, ale on twierdzi że zna dwóch dorosłych Krystianów i z kazdym jest coś nie tak..wrrrsmile
        Aleksander - ok, może podrzucę męzowi
        Mikołaj - mi się podoba, był na liście, ale tak ma na imię syn sąsiadów i 4 - miesięczny syn koleżanki..a Błażeja nie znam żadnegosmile
        Tymon może rzeczywiście nie..Tymoteusz mi się podoba, tak ma na imię mój bliski kolegasmile
        ale mam tych "ale"smile
        • olinininka Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 11:40
          Chyba już wiem, jakie imiona lubisz
          więc dorzucam:
          Artur Gonet
          Wojciech Gonet

Przemysław Gonet -raczej nie w Twoim stylu, ale fajnie komponuje się z nazwiskiem
          Jerzy Gonet - raczej nie w Twoim stylu, ale fajnie komponuje się z nazwiskiem

Zauważyłam, że imiona z końcówką d - odpadają źle brzmią z waszym nazwiskiem
          Dobrze brzmią imiona kończące się na j,r,ł,y
          Tymoteusz Gonet - brzmi ok, może rewelacyjnie nie pasuje
            • olinininka Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 11:49
              Chciałam Ci zaproponować Kajetana, bo sam w sobie jest ok, ale z Twoim nazwiskiem brzmi niezbyt dobrze
              Kajetan Gonet - mi się zlewa
              do Twojego nazwiska pasują bardziej dłuższe imion
              Maksymilian Gonet - mimo tej samej końcówki brzmi lepiej
              Cyprian Gonet - też fajnie brzmi
                    • aneladgam Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 12:28
                      cóż, pracuję w szkole i niestety wiem co z tej zbitki powstanie
                      MNIE też nie przeszkadza, że CZYJEŚ dziecko będzie się tak nazywać smile wszelako swojemu bym tego nie zrobiła
                      dwa dwusylabowe wyrazy, oba akcentowane na pierwszą sylabę właśnie wymawia się jako całość, więc nikt nie będzie mówić "Jerzy ... Gonet" z przerwą pośrodku, tylko jako całość, właśnie tak jak napisałaś. I niestety rzyg wyjdzie z tego sam.
                      • olinininka Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 12:38
                        Może masz rację, zmieniam zdanie
                        Dopiero teraz jak czytam szybko to wychodzi nieładnie. Ale jak powoli i z przerwą to mi się dobrze komponuje
                        Ale i tak sądzę, że ładnie komponują się imiona z Y na końcu
                        Zachary Gonet
                        Cezary Gonet
                        może oprócz Ignacego
                        Tobiasz Gonet - ok
                        ale Kajetan Gonet - moim zdaniem słabo brzmi mi wychodzi prawie tangonet
            • olinininka Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 12:01
              Mam w rodzinie małego Jerzego i nikt nie mówi do niego Jurek tylko Jerzyksmile
              Maksymiliana też mam w rodzinie i każdy zdrabnia Maksymsmile
              to może Maksym zamiast Maksymiliana?
              a może Makary?
              lub Cyryl
              Mi osobiście ze wszystkich propozycji podanych w tym wątku to do Waszego nazwiska pasują najbardziej imiona
              Dominik Gonat
              Jerzy Gonat
              Mikołaj Gonat
              Wojciech Gonat
              Sebastian Gonat
              Rafał Gonat
    • matra.gona Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 12:21
      A może...

Cezary Gonet
      Dorian Gonet
      Erwin Gonet
      Ernest Gonet
      Karol Gonat
      Kornel Gonet
      Miron Gonet
      Norbert Gonet
      Oktawian Gonet
      Olaf Gonet
      Sergiusz Gonet
      Seweryn Gonet
      Tytus Gonet
    • dalenia Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 12:28
      Dominik - niby ok, ale faktycznie z nazwiskiem jest dość ciężki do wymówienia
      Szymon - racja, zbyt popularny; ja za to polecam Tymona, nie uważam, żeby za bardzie zlewał się z nazwiskiem - wg mnie brzmi nieźle
      Igor - średnio mi pasuje do nazwiska
      Marcel - nie, dziewczyny już pisały, że ta "poprawniejsza" wersja to Marceli i jego właśnie gorąco polecam
      Maurycy - wszystko ok, ale wg mnie to zupełnie inna bajka niż Błażej (choć nie wiem, czy to Wam przeszkadza)
      Miłosz, Tobiasz, Kajetan - widziałam, że o nich tez myślisz i popieram je (szczególnie Tobiasza)
      Jerzy - nie, z nazwiskiem brzmi strasznie

Aleksy, Aleksander, Brunon, Beniamin, Cyryl, Cezary, Dawid, Ernest, Erwin, Gabriel, Hubert, Joachim, Jeremi, Jeremiasz, Krzesimir, Olaf, Remigiusz
        • makuffka Re: Brat Błażeja..? 20.05.12, 11:55
          Zgadzam się, Błażej i Tobiasz brzmią super. Podoba mi się jeszcze Jędrzej, ale jak jest w bliskiej rodzinie Andrzej to odpada. Do imienia brata pasuje mi jeszcze Miłosz i Szymon też, ale zbyt popularny.
    • gaudencja Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 20:23
      MSZ nieźle mogą brzmieć imiona zawierające "o", ale niekończące się na "k". Wykluczyłabym te, które zawierają element "go", bo z nazwiskiem się wzmancniają i słychać "gogo" (Igor Gonet, kojarzy się też z Gorgoną - słychać "i gorgonet"). W ogóle trzeba uwazać z imionami krótkimi - np. Oskar - zlewają się w jedno słowo z nazwiskiem.

Pasują IMO np.:
      Karol Gonet (chociaż Karolek czy Lolek kończą się na "K")
      Tymoteusz Gonet
      Konrad Gonet
      Jonatan Gonet
      Konstanty Gonet
      Radosław Gonet
      Leopold Gonet
      Teodor Gonet
      Antoni Gonet
      Kordian Gonet
    • froobek Re: Brat Błażeja..? 17.05.12, 22:13
      Maurycy świetnie dobrany!

Mając "do dyspozycji" takie krótkie nazwisko poszalałbym chyba z imieniem.
      Tadeusz? Waldemar? Fryderyk? Leopold? Sławomir? Wincenty? Seweryn? Teodor?
    • a.n.i.a.78 Re: Brat Błażeja..? 21.05.12, 08:47
      Dziękuje wszystkim za rady i propozycję..przeczytałam ten wątek kilkadziesiąt razy, mąż także się zapoznał i wybieramy spośród Mikołaja, Miłosza, Marcelego i Kajetana..
      ja niezdecydowana, mąż zdecydowanie Miłoszsmile
      • olinininka Re: Brat Błażeja..? 21.05.12, 10:09
        Gdybym to ja wybierała to z tej 4 wybrałabym w takiej kolejności (dopasowując do nazwiska)
        1 miejsce Mikołaj Gonet - Najlepiej komponuje się z nazwiskiem
        2 miejsce Miłosz Gonet - z nazwiskiem ok
        3 miejsce Kajetan Gonet (słabo brzmi to imię z Waszym nazwiskiem)
        4 miejsce Marceli Gonet / Marcel Gonet (obie formy uważam za pretensjonalne i według mnie nie pasują do Waszego nazwiska)

Podsumowując albo Mikołaj albo Miłosz
      • gaudencja Re: Brat Błażeja..? 21.05.12, 22:08
        Wybrałabym Marcelego. Z nazwiskiem brzmi stylowo. Dobrze pasuje także Mikołaj. Odrzuciłabym za to Miłosza, który tworzy na syku z nazwiskiem nieładną zbitkę "szg" - "sz" ma tendencję do udźwięczniania sie od "g" i zmierza w kierunku"ż". Kajetan brzmi nieźle, ale Kajtek Gonet za to nie jest proste w wymowie.
        • agjato Re: Brat Błażeja..? 22.05.12, 13:42
          gaudencja napisała:

> Wybrałabym Marcelego. Z nazwiskiem brzmi stylowo. Dobrze pasuje także Mikołaj.
          > Odrzuciłabym za to Miłosza, który tworzy na syku z nazwiskiem nieładną zbitkę "
          > szg" - "sz" ma tendencję do udźwięczniania sie od "g" i zmierza w kierunku"ż".
          > Kajetan brzmi nieźle, ale Kajtek Gonet za to nie jest proste w wymowie.
          >

Mogłabym się pod tym podpisać.
          Marceli jak i Mikołaj z nazwiskiem świetne. Dodam tylko iż bardziej z nazwiskiem podoba mi się Mikołaj, a znowu jako brat dla Błażeja - Marceli (w przypadku Mikołaja i Błażeja dla mnie trochę jakoś za dużo "j" na końcu ale to taki mały nieistotny szczegół).
          Przypomniało mi się jeszcze, że koleżanka mojej bratowej ma synów - Błażeja (5 lat) i Krzysztofa (trzylatek).
          • uwierz_mirando Re: Brat Błażeja..? 22.05.12, 15:31
            Mikołaj - odrzuciłabym ze względu na popularność
            Miłosz - podoba mi się i dobrze brzmi z nazwiskiem
            Marceli - jak wyżej
            Kajetan - pełna forma ok, ale nie trawię zdrobnienia Kajtek; spośród tych czterech najsłabiej brzmi z nazwiskiem.

Wybierałabym między Miłoszem a Marcelim. Osobiście bałabym się, że ludzie przekręcaliby Marcelego na Marcela, bo niestety ta forma jest obecnie w Polsce popularna (19. miejsce w zeszłym roku).
    • a.n.i.a.78 Re: Brat Błażeja..? 23.05.12, 07:41
      dziękuje jeszcze raz wszystkim..smile decyzja już zapadła.jeżeli rzeczywiście się potwierdzi i będzie chłopaczek to będzie Miłosz.mój mąż jest imieniem zachwycony, w rodzinie też, dla mnie ok, tak jak pisałam wcześniej, nie ma imienia, które w chwili obecnej powalałoby mnie na kolanasmile
      także Błażej bezdie miał braciszka Miłosza..smile
    • a.n.i.a.78 Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 10:14
      witam się ponowniesmile
      co prawda od ostatniego wpisu minęły już prawie 4 miesiące.imię jak pisałam wybraliśmy - Miłosz. ale teraz chyba już nie chcę nazwać tak swego synka. przez wakacje chodziliśmy z mężem do miejskiego parku i naprawdę spotkaliśmy dużo chłopców o imieniu Miłosz..i jakoś straciłam do tego imienia serce. choć był to raczej wybór męża. mój mąż nie sprzeciwiał się bardzo jak mu powiedziałam ze może poszukamy innego imienia..
      wiecie jak mamy na nazwisko..co sądzicie o imieniu Tymoteusz?smile
        • nati_28 Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 10:44
          Moim zdaniem Tymoteusz jest nadawany znacznie częściej aniżeli Miłosz.

Rewelacyjny jest Maurycy, ale wcześniej pisałaś, że mąż się nie zgodzi. Z drugiej strony na Błażeja też się nie chciał zgodzić. A zdrobnienie Mauryś jest bombowe!

Marceli to tez fajne imię, ale też już spotykane nierzadko

Lubię też Eliasza

Określ co Ci się podoba.

Ja jakbym miała wybierać pod kątem popularności z tych dwóch, to jednak Miłosza bym wybrała albo szukała dalej.
        • a.n.i.a.78 Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 10:48
          nie mam dostępu do danych ogólnopolskich..w W-wie Tymoteusz jest 2 miejsca przed Miłoszem..
          u mnie Miłosz jest imieniem często słyszanym, natomiast Tymotusza znam 1 (mój kolega) i jednego Tymona (syn znajomych męża)..
          Nati..o to chodzi ze dużo imion mi sie podoba, ale nie jako imię dla mojego syna. albo są bardzo popularne jak np. Szymon, albo w najbliższej rodzinie i wśród znajomych np. Piotr, Wojciech,Kajetan.
          a Błażeja jeszcze nie spotkałam...
          • nati_28 Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 11:02
            Ja też tak mam. Wiele imion mi się podoba, ale nie jako imię dla mojego dziecka.

Błażej rzeczywiście nie jest często spotykanym imieniem. Zamiast Tymoteusza wolałabym Tymona, ale zdrabnianie będzie takie samo. To tak jak Emilia i Emilianna.
            Miłosz to nieczęste imię. Ja bym nie nadała tylko dlatego, że za granicą byłby problem z wymawianiem, ale to moje osobiste spostrzeżenie, bo dla mnie ma to znaczenie. Natomiast imię samo w sobie ładne i wcale nie takie popularne.

A Cyprian?
      • wyczyny Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 10:45
        Tymoteusz jest oksmile, ale u nas akurat Tymkow sporo (fakt, ze raczej Tymonow, ale zdrobnienia jednak sa te same)
        z biblijnych pasuje mi jeszcze do nazwiska i imienia brata: Jeremiasz, Samuel, Tobiasz
        a poza tym zawsze jakos pasowal mi do Błażeja - Jędrzej ...
        • czarna.perla Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 11:21
          nie wiem dlaczego ale do Błażeja zawsze pasował mi Artur- wszystkim znane ale mało niezbyt popularne, wśród tych bardzo popularnych i tych retro mogłoby mile zaskakiwać.
          A może Czarek?
      • mary.h Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 11:51
        Miłosz jest mniej więcej tak samo popularny jak Tymoteusz i Tymon.

A może: Albert, Aleksy, Cyprian, Cyryl, Feliks, Jeremi, Joachim, Kornel, Tobiasz, Tytus...
      • dalenia Re: Brat Błażeja..? 13.09.12, 16:50
        Tymoteusz podoba mi się dużo bardziej niż Miłosz. Nie mniej wydaje mi się, że Tymków (i Tymoteuszów, i Tymonów) rodzi się teraz więcej niż Miłoszów. Ale oczywiście, jeśli Ciebie Miłosz nie przekonuje, to warto rozważyć Tymka. Mąż popiera? smile
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.