Dodaj do ulubionych

Niemir, Niemirz, Niemierz

25.11.12, 12:00
Co myślicie o tych imionach?

"Niemir, Niemirz, Niemierz – staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie- (negacja) i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Być może oznaczało "tego, kto nie zna pokoju" albo powstało przez negację imion z członem Mir- (takich, jak Mirogniew albo Mirogod). Pisownia z kończowym -rz prawdopodobnie jest zapisem imienia zdrobniałego, uformowanego przy użyciu przyrostka -jь, pod wpływem którego wygłosowe -r przeszło w -rz. W dawnych źródłach mazowieckich jako zamiennik tego imienia w formie Niemierza często pojawia się imię Erazm.". Imieniny obchodzi 14 lutego.
Do 1994 roku odnotowano tylko 3 Niemirów. Imiona Niemirz i Niemierz nie miały nadań.
Obserwuj wątek
    • dalenia Re: Niemir, Niemirz, Niemierz 25.11.12, 12:43
      Niemir najlepszy z nich wszystkich, nie mniej wolę Namira. Niemirz jest mi dość obojętny, ale średnio mi się podoba. Z kolei Niemierz kojarzy mi się po pierwsze z Niemcem (nie to, że mam coś przeciwko nim; po prostu skojarzenie mi przeszkadza), a po drugie z "Nie mierz, ja sama to zmierzę" wink

Czyli generalnie żadne nie rzuca mnie na kolana.
    • gaudencja Re: Niemir, Niemirz, Niemierz 25.11.12, 16:12
      Niemir podoba mi się.
      • ksiezna_pani1 Re: Niemir, Niemirz, Niemierz 25.11.12, 16:29
        gaudencja napisała:

> Niemir podoba mi się.

Mnie także.

PS: Gaudencjo, nie wiesz, dlaczego nie mogę skorzystać z wyszukiwarki? Chciałabym sprawdzić kilka imion i nie mogę, bo wyświetla się komunikat "Nie masz uprawnień do wyszukiwania na tym forum." - dlaczego? Dodam, że to nie pierwszy raz, od czasu do czasu pojawia się coś takiego i nie tylko na woi... Raz poprosiłam koleżankę, by sprawdziła, czy może skorzystać z wyszukiwarki... Nie mogła. Czy to jakaś... kara, czy może awaria?
        • arricia_louv Re: Niemir, Niemirz, Niemierz 26.11.12, 14:44
          Mnie się również podoba Niemir najbardziej- ale jeszcze nie umiem się ustosunkować czy podoba mi się tak w ogóle. Troszke takie agresywne brzmienie ma..takie troszke niemiłe dla ucha jakby? sama nie wiem...ale z drugiej strony znajduje to imię szalenie męsko i to mi się akurat bardzo w nim podoba
          Pozostałe są dla mnie cudactwami ciężkimi w wymowie, problematycznymi w zapisie i odmianie (ale może tylko dla mnie), brzmią jakoś tak zmierźle (nie wiem czy dobrze napisałam to słowo smile
        • dalenia OT 26.11.12, 18:16
          ksiezna_pani1 napisała:
          > PS: Gaudencjo, nie wiesz, dlaczego nie mogę skorzystać z wyszukiwarki? Chciałab
          > ym sprawdzić kilka imion i nie mogę, bo wyświetla się komunikat "Nie masz up
          > rawnień do wyszukiwania na tym forum."
          - dlaczego? Dodam, że to nie pierws
          > zy raz, od czasu do czasu pojawia się coś takiego i nie tylko na woi... Raz pop
          > rosiłam koleżankę, by sprawdziła, czy może skorzystać z wyszukiwarki... Nie mog
          > ła. Czy to jakaś... kara, czy może awaria?

Awaria, bo ja też to dzisiaj miałam wink Ale wystarczyło, że potem kliknęłam jeszcze raz "szukaj" i wszystko działało.
    • lubomiro Re: Niemir, Niemirz, Niemierz 02.12.12, 12:31
      Kiedyś było dużo Niemirów, i Słowianie podbijali nowe części Europy, teraz jest dużo Oskarów, Kubusiów itp. i Słowianie ledwo dają radę.

ksiezna_pani1 napisała:

> Co myślicie o tych imionach?
      >
      > "Niemir, Niemirz, Niemierz – staropolskie imię męskie, złożone z d
      > wóch członów: nie- (negacja) i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Być może o
      > znaczało "tego, kto nie zna pokoju" albo powstało przez negację imion z czło
      > nem Mir- (takich, jak Mirogniew albo Mirogod)
      . Pisownia z kończowym -rz pra
      > wdopodobnie jest zapisem imienia zdrobniałego, uformowanego przy użyciu przyros
      > tka -jь, pod wpływem którego wygłosowe -r przeszło w -rz. W dawnych źródł
      > ach mazowieckich jako zamiennik tego imienia w formie Niemierza często pojawia
      > się imię Erazm.". Imieniny obchodzi 14 lutego.
      > Do 1994 roku odnotowano tylko 3 Niemirów. Imiona Niemirz i Niemierz nie
      > miały nadań.
      >
      >
    • froobek Re: Niemir, Niemirz, Niemierz 09.12.12, 22:05
      Uważam, że Niemierz powinien zostać krawcem. Albo geodetą big_grin
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.