Dodaj do ulubionych

Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować drugie i

23.10.18, 12:58
Zastanawiam sie, które lepsze , o tyle o ile uwielbiam Florentynę, tak Florianna jakaś taka delikatniejsza i bardziej przystępna społecznie, jeśli wiecie co mam na myśli ( taka trochę oryginalniejsza Lilianka) Tylko jakoś nie wyobrażam sobie wołać do córki Florianna/Florianno, a też nie zawsze będzie Florką, a Florianko za to podoba mi się mniej niż Florentynko 😉 To mój pierwszy dylemat.
Drugi to co na drugie. Imiona które chciałabym użyć (po kimś z rodziny średnio mi brzmią) tj Teresa, Kazimiera, Stanisława. Zastanawiam się nad Maurą ( imię po nienarodzonej córce)
Ciekawa jestem waszych propozycji , tylko proszę nie rzucajcie czegokolwiek. Chciałabym naprawdę coś co wg Was brzmi pięknie smile
Obserwuj wątek
    • miraflores5 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 23.10.18, 14:40
      Przede wszystkim gratulacje! Nie sądzę, żeby Florianna była bardziej przystępna społecznie niż Florentyna. To Florentyna jest bardziej osłuchana i nie sądzę, by Floriannę interpretowano jako "oryginalniejszą Liliannę".Do Florianny ja nie jestem przekonana, Florentyna zdecydowanie lepsza, kojarzy się też z florentynkami, a to chyba przyjemne skojarzenie. No i znam Florentynę, która za niecałe 2 tygodnie skończy 5 lat, a o dwóch innych słyszałam i o ile wiem źle się im z tym imieniem nie żyje. Jak koledzy nadawali Florentynę, to powiem szczerze nie za bardzo mi się podobało(ostateczna bitwa rozegrała się pomiędzy Florentyną a Różą). Imię o ile wiem nie spotyka się z negatywnymi reakcjami, a w przedszkolu traktowane jest zupełnie normalnie. Mnie osobiście najbardziej podoba się wariant Florencja, ale niestety nie nadałabym go w Polsce z wiadomych względów.

Florentyna Konstancja

Florentyna Ludwika

Florentyna Eliza

Florentyna Zuzanna

Florentyna Anna

Florentyna Aurelia

Florentyna Emilia

Florentyna Zofia
      Florentyna Lilianna(choć nie wiem czy nie zbyt roślinnie)
      Florentyna Klara
      Florentyna Ewa
      Florentyna Olga
      Florentyna Julianna
      Florentyna Matylda
      Florentyna Kornelia
      Florentyna Aniela
      Florentyna Emma
      Florentyna Teresa też brzmi ładnie
      Stanisława i Kazimiera jakoś mi do zwiewnej Florentyny nie pasują, z kolei przy wyjątkowo niespotykanej Maurze Florentyna mogłaby 'ginąć".
    • dalenia Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 23.10.18, 17:45
      Ja uważam, że to właśnie Florentyna jest bardziej przystępna społecznie. Imię ogólnie jest znane, bardzo rzadkie, ale wydaje mi się, że ludzie ją nieco kojarzą. Natomiast Florianna jest zupełnie nieznana, niecodzienna i myślę, że to ona będzie powodowała większe zaskoczenie.

Co do samej urody imion, to lubię oba. Dla swojej córki mam na liście Florentynę, właśnie dlatego, że przy Floriannie obawiałabym się wiecznego "Jak?!". Mnie wersja "Florianka" podoba się bardziej od "Florentynki", natomiast tej drugiej nie planuję raczej używać. Ja chciałabym korzystać przede wszystkim z Florki, a tę mogę mieć w obu wersjach.

Jeśli chodzi o drugie imiona, to mnie osobiście podoba się Florianna Teresa, Florentyna Teresa i Florianna Kazimiera. Ten zestaw z Kazią chyba najbardziej mi podchodzi. Florentyna Maura też może być, ale już Florianna Maura dla mnie zbyt hardkorowo.

Z innych propozycji, może:
      Florianna Zofia, Florianna Łucja, Florianna Klara, Florianna Laura - do Florianny jakoś pasują mi krótsze imiona, no i raczej popularniejsze. Zestawy typu Florianna Berenika czy Florianna Konstancja są w moim odczuciu za długie i przekombinowane.

Florentyna Aurelia, Florentyna Gabriela, Florentyna Adela, Florentyna Stefania, Florentyna Elżbieta - tu widziałabym jakieś imię 3-sylabowe, choć oczywiście brzmienie całego zestawu zależy w dużej mierze od nazwiska.
    • meggan79 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 25.10.18, 09:10
      Florianna Łucja-dla mnie super. Z Teresa na drugie też może być choć ja wolałabym na drugie coś częściej obecnie nadawanego. Florianna podoba mi się od lat, tak jakby zawierała w sobie wszystkie kwiaty i rośliny naraz😊Florentyna też jest ładna, ale osobiście wolę brzmienie Florianny🙂
    • stokrotka_96 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 25.10.18, 23:00
      Oba imiona mnie się podobają, jednak dla swojej córki bardziej bym czuła Florentynę. Urzeka mnie też Florencja, ale w Polsce chyba zbyt pretensjonalna. Za to za granicą (w hiszpańskojęzycznym kraju) mogłabym się odważyć wink.

Wersja Florianka jest super. Florentynka zresztą też wink. Mogę zaproponować wdzięczną Florysię. Brzmi jak Gabrysia lub Marysia, a więc tak miło, swojsko.
      W ogóle zauważyłam, że mam słabość do długich imion. Chyba moje gusta nie wpisują się w ogólne trendy w dobie Ig, Pol i Nel.

Co do II imienia, to z tych wymienionych tutaj wybrałabym Teresę, jednak, gdyby była możliwość, poszperałabym dalej wink. Do tak długich imion wybrałabym raczej coś krótszego, chociaż niektóre długie imiona też mogą pasować.

Florentyna/Florianna Zofia, Florentyna/Florianna Łucja, Florentyna/Florianna Maria, Florentyna Stefania, Florentyna/Florianna Helena, Florentyna/Florianna Aniela, Florentyna/Florianna Leonia, Florianna Józefina, Florentyna Melania...
    • gaudencja Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 00:02
      Obie mi się podobają, ale postawiłabym na Floriannę.
      Staram się unikać proponowania drugiego imienia bez znajomości nazwiska, bo kilka razy się już okazywało po podaniu nazwiska, że moje typy drugiego imienia były kompletnie chybione - drugie imię musi pasować zarówno do pierwszego, jak i do nazwiska, stanowić między nimi taki łącznik i właściwie niemożliwe jest dopasowanie go bez znajomości nazwiska.

Powiedzmy tak zupełnie na rybkę mogłaby to być np.

Florianna Natalia
      Florianna Ofelia

Florentyna Ofelia
      Florentyna Laurencja
      • miraflores5 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 00:53
        Florianna Natalia-zbitka na-na

Przy Ofelii i Laurencji te imiona będą mało wyraziste, więc albo rybka, albo akwarium czyli albo Florentyna/Florianna albo Laurencja/Ofelia. Razem to za dużo tego dobrego. Zamiast Laurencji przy Florentynie/Floriannie widziałabym prostszą Laurę, zamiast Ofelii-Olgę. Generalnie-coś popularniejszego, choć sama podałam Ludwikę, Konstancję i Emmę. Z Emmy na drugie bym chyba zrezygnowała.
        • gaudencja Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 10:39
          Nie jestem zwolenniczką nadawania na drugie do rzadszych imion - imion popularniejszych. Z reguły łatwo popaść w banał, a trudno dobrać naprawdę udany brzmieniowo zestaw.

A zbitka przy Natalii jest świadoma. Uważam, ze te dwa imiona pasują do siebie. Nie wiem jednak, jak pasują do nazwiska.
          • miraflores5 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 18:26
            Każdy wybiera, jak uznaje za stosowne. Dla mnie ważny jest urok pierwszego imienia. Zarówno Florentyna jak i Florianna są piękne, oryginalne(skłaniałabym się ku Florentynie, ładniejsza zarówno w pełnej formie + posiada więcej zdrobnień, no i jakaś taka bardziej dziewczęca od Florianny, fakt popularniejsza nieco ale przy tych imionach różnica jest niewielka(co innego gdyby miał to być wybór między Florentyną a choćby Małgorzatą). i piękna Florentyna zostanie stłumiona przez równie piękną w mojej ocenie i jeszcze oryginalniejszą Laurencję. To samo przy Ofelii. Laura i Olga są ładne, wyraziste, ale popularniejsze od Ofelii i Laurencji, więc nie stłumią pierwszego imienia. Przy czym kocham Laurę i boleję nad jej popularnością... Co do popadnięcia w banał... nie rozumiem, mogłabyś mi wyjaśnić na czym to miałoby polegać? Że jak dla jednego dziecka zostanie wybrane jedno imię rzadsze, drugie popularniejsze, to już kolejne dzieci będą na pierwsze nazywane popularnie , albo otoczenie będzie się starało używać popularniejszego imienia czy co ?
            • miraflores5 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 18:58
              Jeszcze Ci napiszę, że koleżanka ma Florentynę, lat już 5 kolejna, kolejna koleżanka ma Laurencję(a właściwie Laurence, ponieważ mała jest pół-Francuzką), w tej chwili 10 miesięcy. Obie dziewczynki na drugie dostały prostsze, popularniejsze imiona(choć nie wiem, czy zabieg był celowy. Reakcje otoczenia-na Florentynę albo miłe, albo nie komentują. Na Laurence-we Francji-najczęściej pozytywne, w Polsce-różne, koleżanka często musi tłumaczyć, że mąż jest obcokrajowcem.
            • gaudencja Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 20:13
              miraflores5 napisała:

Co do popadnięcia w banał... nie rozumiem, mogłabyś
              > mi wyjaśnić na czym to miałoby polegać? Że jak dla jednego dziecka zostanie wyb
              > rane jedno imię rzadsze, drugie popularniejsze, to już kolejne dzieci będą na p
              > ierwsze nazywane popularnie , albo otoczenie będzie się starało używać popularn
              > iejszego imienia czy co ?

Nie, przecież rozmawiamy o przypadku nadania popularniejszego imienia do pierwszego rzadszego.

W moim odbiorze potężnym banałem jest wybieranie na drugie (bez powodów rodzinnych) jakiegoś utartego, typowego drugiego imienia, jak Anna czy Maria. Dajmy na to, Scholastyka Anna czy Scholastyka Maria brzmi co najmniej dziwnie i wprowadza banał, którego być może chciano uniknąć wybierając rzadsze pierwsze imię. To samo wrażenie odnoszę, kiedy na drugie nadawane jest jakieś bardzo częste w danym momencie imię. Całe współbrzmienie pierwszego i drugiego imienia momentalnie na tym traci.

Co zaś się tyczy pierwszej części Twojej wypowiedzi, to moim zdaniem drugie imię jest tak rzadko używane, ze nie ma szansy stłumić pierwszego, o ile jest dobrze dobrane także i do nazwiska.
              • stokrotka_96 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 03.11.18, 20:48
                Ja zgodzę się z miraflores5 - w przypadku bardzo oryginalnego I imienia lepiej, moim zdaniem, lepiej dobrać coś bardziej osłuchanego na II imię. Nie musi to być od razu Anna czy Maria, ale po prostu coś, co nie przytłoczy I imienia, czasem też pod względem długości. Osobiście wolę raczej imiona dłuższe, dlatego też byłoby mi trudniej stworzyć taki zestaw, który nie będzie przydługawy. Chociaż... niekiedy długie zestawy brzmią przecudnie mimo wszystko smile.

Do Florentyny lub Florianny na II mogę jeszcze zaproponować Konstancję. Nie jest banalna, ale też nie wydaje się wydumana.
              • teija_urte Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 11.06.19, 22:47
                gaudencja napisała:

> W moim odbiorze potężnym banałem jest wybieranie na drugie (bez powodów rodzinn
                > ych) jakiegoś utartego, typowego drugiego imienia, jak Anna czy Maria. Dajmy na
                > to, Scholastyka Anna czy Scholastyka Maria brzmi co najmniej dziwnie i wprowad
                > za banał, którego być może chciano uniknąć wybierając rzadsze pierwsze imię. To
                > samo wrażenie odnoszę, kiedy na drugie nadawane jest jakieś bardzo częste w da
                > nym momencie imię. Całe współbrzmienie pierwszego i drugiego imienia momentalni
                > e na tym traci. >

Ciekawe spostrzeżenia, jednak widzę to nieco inaczej. Wydaje mi się, że rodzice decydujący się na imię rzadkie / oryginalne / budzące niemałe zdziwienie w otoczeniu, a tym samym i tak idący "pod prąd", nie chcą aż tak bardzo "szaleć" z drugim imieniem. wink A być może po prostu "utarte" i "typowe" (dla Ciebie) imię podoba im się na tyle, że chcieliby je nadać na drugie pomimo braku powiązań rodzinnych? Ja np. nadałam córce imiona Aurelia Anna. Dla kogoś być może brzmi to banalnie, ale Aurelię uwielbiam, zaś do Anny mam sentyment z różnych powodów, m.in. osobistych czy literackich. I nie przeszkadza mi powtarzająca się litera "a". wink
                Długo myślałam nad drugim imieniem, obracałam w głowie przeróżne zestawy, ale innych połączeń po prostu "nie czułam" dla mojego dziecka.

Tak samo nadawanie na drugie imienia bardzo częstego w danym momencie. Są przecież imiona popularne, które nam się podobają, ale nie nadamy ich na pierwsze właśnie ze względu na tę popularność. W takiej sytuacji wydaje mi się być świetnym rozwiązaniem nadanie osłuchanego i "modnego" imienia właśnie na drugie, jeśli tak bardzo nam ono odpowiada i nie "gryzie się" z pierwszym imieniem i z nazwiskiem. Nie przekreśla to, moim zdaniem, "urody" całego zestawu. Owszem, być może nie brzmi on już tak nienagannie i perfekcyjnie dla kogoś, kto jest wyczulony na takie niuanse i unika popularnych imion za wszelką cenę, nawet na drugie. Widzę jednak dodatkowy plus w połączeniu imienia oryginalnego z bardziej pospolitym, wymieniany już na tym forum: w razie gdyby dziecko było w przyszłości niezadowolone ze swojego "wymyślnego" imienia i wolałoby nazywać się "tak jak wszyscy", może "oficjalnie" posługiwać się drugim i nim się przedstawiać.

Moim zdaniem, jeśli chodzi o zestawienie ze sobą dwóch dość oryginalnych imion, łatwo popaść w przesadę. Potrzeba naprawdę wielkiej uważności, żeby taki zestaw nie brzmiał pretensjonalnie. Zwłaszcza, że sporo polskich nazwisk w połączeniu z dwoma niecodziennymi imionami jeszcze bardziej wzmacnia takie wrażenie. wink
                • gaudencja Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 12.06.19, 00:47
                  Hm, nie chodziło mi o "typowe dla mnie" imiona, tylko o "typowo drugie" imona, tj. ze szczytów rankingów dla drugich imion, a są to wg najnowszych danych Maria i Anna dla kobiet, a dla mężczyzn Jan i Piotr. Myślę, że ich nadawanie jest raczej rzadziej motywowane realnym upodobaniem, a częściej tym, że są to takie "dobre drugie imiona", które przychodzą do głowy każdemu w pierwszym skojarzeniu, podobnie jak w kazdej dyskusji pod artykułem w internecie o nietypowym imieniu dziecka jakiejś sławy w pierwszym skojarzeniu część osób zaproponuje w zamian imię Tradycja (i w tym ostatnim przypadku, co ciekawe, wszystke te osoby mniemają, że tryskają fajerwerkami dowcipu).

teija_urte napisał(a):

W
                  > idzę jednak dodatkowy plus w połączeniu imienia oryginalnego z bardziej pospoli
                  > tym, wymieniany już na tym forum: w razie gdyby dziecko było w przyszłości niez
                  > adowolone ze swojego "wymyślnego" imienia i wolałoby nazywać się "tak jak wszys
                  > cy", może "oficjalnie" posługiwać się drugim i nim się przedstawiać.

Wydaje mi się, że nie ma takiej reguły, że dziecko mając rzadkie imię będzie prawdopodobnie chciało nazywać się, jak wszyscy. Nie potwierdzam takich przeżyć z własnego doświadczenia, mój syn też akceptuje w pełni swoje imię. Podobne rozwiązanie ktoś mi sugerował przy synu - nie skorzystałam z niego zupełnie celowo, ponieważ uważałam, że będzie to zachęta dla otoczenia, by od razu używało drugiego imienia, o ile tylko komukolwiek nie spodoba się pierwsze. Samo sugerowanie dziecku, ze moze nie akceptować pierwszego imienia ze względu na jego oryginalność, powoduje u niego zakiełkowanie ziarna wątpliwości, czy aby nie byłoby dobrze widziane, gdyby nie zaakceptował pierwszego imienia.
                  Ponadto nie spotkałam się ze zwyczajem nadawania dziecku na drugie rzadszego imienia na wypadek, gdyby nie chciało się nazywać tak jak wszyscy i czuło się tym zakłopotane. A osób, które nosząc popularne imiona, przedstawiały sie rzadszymi, poznałam więcej niż osób w sytuacji odwrotnej.

> Moim zdaniem, jeśli chodzi o zestawienie ze sobą dwóch dość oryginalnych imion,
                  > łatwo popaść w przesadę. Potrzeba naprawdę wielkiej uważności, żeby taki zesta
                  > w nie brzmiał pretensjonalnie.

Moim zdaniem jeśli u jednych imię z nazwiskiem (albo imiona z nazwiskiem) mogą być banalne (nie piję do Ciebie, tylko do zestawów typu Anna Maria Nowak albo Jan Wójcik; z całym szacunkiem dla osób tak się nazywających, ja bym na ich miejscu natychmiast chciała zmienić możliwie dużą część elementów tego zestawu na co innego), to może być to dla kogoś tak samo rażące, jak dla innego oryginalność obu imion. Ponadto ocena, czy imię lub zestawienie dwóch imion jest pretensjonalne, czy jeszcze tylko oryginalne, jest bardzo zindywidualizowana.
                  • meggan79 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 12.06.19, 09:35
                    To dosyć trudny temat; ja starałam się właśnie dobrać trójce pierwszych dzieci popularne, “zachowawcze”drugie imiona przy rzadszych pierwszych, jednak w międzyczasie pierwsze imiona pierwszego i trzeciego dziecka też stały się dość modne(tzn może nie same ich imiona,ale prawie te same imiona z tymi samymi zdrobnieniami), przez co teraz tylko drugie i czwarte dziecko maja oryginalne “zestawy” (przy czwartym nie patrzyłam już na popularność drugiego imienia, wybierałam to, które mi się najbardziej podobało). Reasumujac, gdyby cofnać czas to pierwszej trójce dzieci pewnie dałabym na drugie też imiona najbliższe sercu (np.Matylda-Klara i Gustaw), a nie te ładne i popularne,ale tak też jest ok bo dzieciaki lubia też te swoje drugie, modniejsze imiona.
                    P.S. podoba mi się Aurelia Annasmile
                  • teija_urte Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 12.06.19, 13:37
                    gaudencja napisała:

> Samo sugerowanie dziecku, ze moze nie akceptować pierwszego imienia ze względu na jego oryginalność, powoduje u niego zakiełkowanie ziarna wątpliwości, czy aby nie byłoby dobrze widziane, gdyby nie zaakceptował pierwszego imienia. >

Wydaje mi się, że każdy rodzic (albo prawie każdy) nadaje dziecku takie imię, jakie uważa za najpiękniejsze na świecie i ma nadzieję, że i jemu się ono spodoba. Nie wydaje mi się przy tym, żeby powszechnym pomysłem było sugerowanie dziecku, że może posługiwać się drugim imieniem, zanim ono samo wyrazi dezaprobatę wobec pierwszego imienia. Rozsądny rodzic takie sugestie zachowałby dla siebie, właśnie po to, aby uniknąć sytuacji, o jakiej piszesz. smile

megan - dziękuję, bardzo mi miło big_grin
    • antonina9876 Re: Florentyna Florianna - pomóżcie dopasować dru 12.06.19, 09:58
      Ogólnie ciężko jest dobrać zestaw z dwoma imionami, który będzie pasował do nazwiska, nie będzie się gryzł. Akurat moje córki mają rzadkie drugie imiona, u starszej pierwsze jest dużo bardziej popularne. Syn nie ma drugiego, mąż też nie. Tak się złożyło, że dziewczyny mają po dwa imiona, a chłopaki są z jednym 😂

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.