Dodaj do ulubionych

Popularność Laury-skąd się wzięła?

10.11.18, 21:35
Laura-to dla mnie jedno z najpiękniejszych imion żeńskich. Martwi mnie jednak jego popularność. Tak sobie przeanalizowałam sytuację, i wyszło mi, że nadawalność Laury zaczęła się gdzieś w 1996 roku, w 1999 roku trafiła do pierwszej 50, by w 2016 roku trafić do pierwszej 20-tki. Czyli dotarcie do czołówki mimo wszystko zajęło Laurze dość sporo czasu, w przeciwieństwie np. do Leny, Amelii czy Wiktorii które jak czytałam w archiwalnych wątkach zrobiły zawrotną karierę w bardzo krótkim czasie. Ale oświećcie mnie dziewczyny-co mogło być źródłem tej popularności? Czy w drugiej połowie lat 90. był jakiś film, książka z taką bohaterką? Bo Laura Łącz to chyba raczej nie?
Obserwuj wątek
  • stokrotka_96 Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 11.11.18, 01:00
   W sumie to znam 3 Laury z lat '94/'95 i jedną małą, chyba 3-letnią. I to nie było nigdy jakieś dziwne, wydumane imię, przynajmniej ja nigdy go tak nie odbierałam. Jedna z wymienionych wyżej Laur (rocznik '95) mieszkała w klatce obok, bawiłam się z nią często i może stąd odbierałam to imię tak samo normalnie, jak inne (wśród nich: Karolina, Kasia, Magda, Oliwia, Malwina).

   Dlaczego popularna? Imię krótkie, poręczne (teraz takie w modzie, patrz: Maja, Lena, Pola, Iga itd.). Międzynarodowe lub przynajmniej z łatwo rozpoznawalnymi zagranicznymi odpowiednikami. I, tak jak lily-beth napisała, być może popularność Laury napędziła Laura z "Jeżycjady".
   Zresztą jak już przy "Jeżycjadzie" jesteśmy, to przypomniały mi się imiona córek Borejków. Gabriela, Ida, Natalia i Patrycja. Natalia i Patrycja wydawały mi się na początku cholernie oklepane, bo znam wiele osób o tych imionach i zarzuciłam w duchu M. Musierowicz nadanie tym dwóm bohaterkom takich pospolitych imion, gdy stać ją na nadanie Felicji, Melanii, Celestyny, Róży, Leonii, Anieli, Romy, Teofili, Aurelii itd. Jednak gdyby się bliżej przyjrzeć, to Natalia i Patrycja Borejkówne urodziły się na początku lat 70., a wtedy tym imionom było daleko, daleko do czołówki. Bardzo możliwe, że Musierowicz pomogła im wejść na szczyt.

   Gdybym miała nazwać synów i córki wyłącznie imionami z "Jeżycjady", to oj... byłoby z czego wybierać smile.
   • miraflores5 Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 11.11.18, 02:35
    stokrotka_96 napisał(a):

    > W sumie to znam 3 Laury z lat '94/'95 i jedną małą, chyba 3-letnią. I to nie by
    > ło nigdy jakieś dziwne, wydumane imię, przynajmniej ja nigdy go tak nie odbiera
    > łam. Jedna z wymienionych wyżej Laur (rocznik '95) mieszkała w klatce obok, baw
    > iłam się z nią często i może stąd odbierałam to imię tak samo normalnie, jak in
    > ne (wśród nich: Karolina, Kasia, Magda, Oliwia, Malwina).

    No może w jakimś regionie Polski popularność zaczęła się nieco wcześniej... Ja słyszałam a raczej czytałam o dwóch z rocznika '96 w internecie a dwie kolejne które kiedyś poznałam przelotnie to dopiero roczniki 2001 i 2002(sporo młodsze siostry moich kolegów z podstawówki). Druga kwestia-dzieci nie widzą różnicy między imieniem popularnym a rzadkim, modnym w gronie rówieśników a ciotkowatym/babciowatym, zakorzenionym w kulturze a nowomodnym, bo po prostu nie posiadają takiej wiedzy. Stąd Laura czy Malwina wydawały Ci się równie normalne jak Kasia czy Ola. Przykład: Kiedy miałam 10 lat, a było to prawie dwie dekady temu, rozmawiałyśmy z mamą o zbiórce pieniędzy dla małej Nikoli czekającej na operację. Zapytałam wtedy mamę czy ma ona jakąś koleżankę Nikolę. Na co mama, że w dzieciństwie nie znała żadnej Nikoli, bo to jest zachodnie imię i dopiero od niedawna nadawane. Po prostu wtedy Nikola wydawała mi się tak samo normalna jak Ania czy Magda co więcej-uważałam je za ładne, bo nie miałam dostatecznej wiedzy na temat imion.
   • gaudencja Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 11.11.18, 10:03
    stokrotka_96 napisał(a):

    > W sumie to znam 3 Laury z lat '94/'95 i jedną małą, chyba 3-letnią. I to nie by
    > ło nigdy jakieś dziwne, wydumane imię,

    Nie lubię pojęcia "wydumane imię", bo wydumanie to pojęcie względne.
    Moja rówieśniczka Laura z pewnością budziłaby sensację, podobnie jak Oliwia (tę drugą zdecydowanie mogłabym nazwać "wydumaną").

    Natalia i Patrycja w moim pokoleniu nie były niczym dziwnym, były zdecydowanie imionami na fali. Musierowicz nic tu nie wykreowała, raczej odzwierciedliła trendy. Być może pomogła im wejść na szczyt, ale niekoniecznie.

    Natomiast rzeczywiście hipoteza o popularyzacji Laury przez Musierowicz wydaje się obecnie dość przekonująca.
    --
    Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
    (Jarosław Olesiak)
   • humbelina Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 12.11.18, 13:15
    Nie znam Laury Łącz. Imię Laura znam od zawsze, bo miałam mieć tak na imię i jako dziecko bardzo żałowałam, że mama jedank zrezygnowała. Popularność moim zdaniem nie wynika absolutnie z żadnego serialu czy córki aktorki, po prostu "coś nowego" co szybko podchwyciły mamy chcące się wyróżnić, mamy "dam ładne imię, będzie miała lepsze życie". Może nie do końca są to siostry Vanesek, ale gdzieś w okolicach bym szukała, jeśli wiecie co mam na myśli
    • miraflores5 Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 12.11.18, 18:39
     humbelina napisała:

     > Nie znam Laury Łącz. Imię Laura znam od zawsze, bo miałam mieć tak na imię i ja
     > ko dziecko bardzo żałowałam, że mama jedank zrezygnowała. Popularność moim zdan
     > iem nie wynika absolutnie z żadnego serialu czy córki aktorki, po prostu "coś n
     > owego" co szybko podchwyciły mamy chcące się wyróżnić, mamy "dam ładne imię, bę
     > dzie miała lepsze życie". Może nie do końca są to siostry Vanesek, ale gdzieś w
     > okolicach bym szukała, jeśli wiecie co mam na myśli


     Nie, to raczej nie to. Sądzę, że Laura ma bardziej zróżnicowanych społecznie miłośników niż Vanessa, Nikola a w latach 90. Angelika. Poza tym Laura ma w Polsce tradycje arystokratyczne i literackie, a moda na nią nie pojawiła się na fali popkultury(do popkultury zaliczyć należy też głośne filmy, tak stało się np. z Amelią, która, z tego co zaobserwowałam razem z Wiktorią, popularną chyba na fali Victorii Beckham, zyskała sympatię w kręgach kojarzących się nie za dobrze, nazwijmy to dobitnie-również dresiarskich). Nie twierdzę , że w takowych środowiskach Laur nie ma. Są. Może na początku rzeczywiście Laura była typowa dla takich środowisk, czy ja wiem? Ale teraz ma jakby szerszą grupę osób nadających to imię. A imię broni się samo-jest piękne samo w sobie, międzynarodowe, ma ładne tradycje, i kojarzy się z taką małą księżniczką,czyt. uroczą małą damą, a nie rozpuszczonym bachorem . Nie bez powodu jest tak popularne.
      • humbelina Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 07.01.19, 20:19
       Noszę bardzo popularne imię wsród moich rówieśniczek. Niestety z racji bardzo krótkiego, wdzięcznego nazwiska rówieśnicy bardzo szybko przestali zwracać się do mnie po imieniu, a po nazwisku (w życiu dorosłym również, w pracy itd, nawet po ślubie i zmianie nazwiska wink ) Przyzwyczaiłam się, jednak uważam, że to smutne. Dlatego marzyłam o tym, aby moje córki nie miały popularnych imion. Średnio mi to chyba wyszło, zwłaszcza z Antoniną wink Ale Basia jest jedyna w całym przedszkolu wink
        • gaudencja Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 29.01.19, 19:23
         Raczej nie, bo już wczesniej się pojawiały Natalie z zauważalna częstotliwością. Natalia Niemen-Wydrzycka stała się bardziej znana dopiero po skończeniu szkoły, czego nie można powiedzieć o Kukulskiej.

         --
         "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
         (Walery Pisarek)
         • miraflores5 Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 03.02.19, 02:40
          gaudencja napisała:

          > Raczej nie, bo już wczesniej się pojawiały Natalie z zauważalna częstotliwością
          > . Natalia Niemen-Wydrzycka stała się bardziej znana dopiero po skończeniu szkoł
          > y, czego nie można powiedzieć o Kukulskiej.
          >

          Ale obie miały znanych rodziców. Rodzice obu "kręcili się w mediach". Media, jak wiadomo, mają ogromną siłę rażenia. A Natalii w 1976 roku daleko było do czołówki (poniżej pierwszej 50-tki). Choć nie twierdzę, że 43 lata temu nie było Natalii. Sama miałabym w dalszej rodzinie Natalię, urodzoną w latach 50-tych. Miałabym, ponieważ rzeczona Natalia zmarła niestety mając jakieś 1,5 roku. Zauważalna częstotliwość, powiadasz? To też zależało od środowiska, w którym człowiek się obracał, przynajmniej wtedy, może też regionu. Podam przykład: imię Maria nigdy nie było jakieś megarzadkie. Pochodzę z Pomorza, i w mojej okolicy ze świecą było szukać moich rówieśniczek Maryś(początek lat 90). Wszystkie , które znałam były urodzone od lat 60. w górę. Odkąd wyjechałam na studia do innego regionu(Wielkopolska) Marii mniej więcej w moim wieku znam kilka.
          • miraflores5 Re: Popularność Laury-skąd się wzięła? 03.02.19, 02:51
           Jeszcze o Zofii-o ile mi wiadomo, w Warszawie już na początku lat 90 było sporo Zoś, podczas gdy ja rówieśniczek o tym imieniu nie spotykam ani na Pomorzu, ani w Wielkopolsce( nie wiem, jak w innych częściach kraju, ale pewnie podobnie, w stolicy trendy przyjmują się nieco szybciej). Słyszałam o pewnym Franciszku z mojego rocznika pochodzącym z Warszawy, podczas gdy w innych rejonach Polski są to albo starsi panowie albo mali chłopcy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.