Dodaj do ulubionych

Gdańsk 2019: Najpopularniejsze imiona nadane

04.01.20, 11:42
Najpopularniejsze imiona nadane małym gdańszczanom w 2019. Na szczycie rankingu znalazła się Julia i Jan, ale zabrakło... Tęczy
Natalia Grzybowska

Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku przedstawił listę najpopularniejszych imion, które w 2019 roku najchętniej nadawano dzieciom. Na szczycie rankingu znalazła się Julia i Jan, a na jego końcu m.in. Neonila i Orion.
Od roku 2015 wskutek zmiany przepisów rodzice mogą bez przeszkód nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Oznacza to, że urzędnik nie może odmówić w sytuacji, gdy rodzice zapragną nazwać dziecko imieniem Jessica albo Sean. Nadal jednak pozostaje w mocy zasada, że imię nadane potomkowi nie może być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Grażyna Gorczyca z Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku przypomina tu przypadek rodziców, którzy w 2017 próbowali nazwać córkę Tęczą. Co roku wiele par pragnie zarejestrować imiona występujące w formie zdrobniałej. O ile stało się to dopuszczalne w przypadku imienia Kuba, na Antosia zgody już nie ma.

W 2019 roku zarejestrowano 9 017 nowonarodzonych gdańszczan: 4 642 chopców i 4 375 dziewczynek.

Gdańsk powitał najwięcej Janów
Najwięcej, bo 216 małych gdańszczan urodzonych w 2019 będzie nosiło imię Jan. Nieco mniej będzie Aleksandrów i Stanisławów. Niemałą popularnością cieszyły się także imiona Jakub, Franciszek, Filip, Antoni, Leon, Mikołaj i Adam. Można zauważyć, że w ostatnich latach rodzicom podobały się praktycznie te same imiona, zamieniają się one jedynie miejscami na podium.

Nie zabrakło jednak imion rzadkich. W roku ubiegłym na świat przyszli: Apollo, Orion, Ruben, Borysław czy choćby Nino.

W 2019 królowały Julie
Wśród imion dziewczęcych tryumfują Julie (186 młodych gdańszczanek), Zofie i Maje. Na kolejnych miejscach również zaskoczeń nie ma. Wśród popularnych imion znajdziemy m.in. Zuzanny, Hanny, Leny, Marie, Alicje, Oliwie i Laury. Od pewnego czasu rodzice chętnie sięgają po tradycyjne imiona, a także po te, których nie można zakwalifikować ani jako zbyt staroświeckie, ani nadmiernie nowoczesne.

Niestety, właścicielki wyżej wymienionych imion będą miały ogromną szanse na to, by spotkać rówieśniczkę nazywającą się tak samo, za to Neonila, Sawa, Frida, Ariadna czy Berenika będą mogły mówić o wielkim zbiegu okoliczności, jeśli tak się stanie.

dziennikbaltycki.pl/najpopularniejsze-imiona-nadane-malym-gdanszczanom-w-2019-na-szczycie-rankingu-znalazla-sie-julia-i-jan-ale-zabraklo-teczy/ar/c1-14693423
--
Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
(Jarosław Olesiak)
Obserwuj wątek
  • gaudencja Re: Gdańsk 2019: Najpopularniejsze imiona nadane 05.01.20, 23:23
   W 2019 roku 263 imiona nadano tylko raz
   Sobota, 04 stycznia 2020 13:56
   Andrzej na "wyginięciu", a Jan i Julia na podium. Jakie imiona swoim dzieciom najczęściej nadawali gdańszczanie?

   Jan i Julia to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom urodzonym w Gdańsku w 2019 roku. Wśród wyjątkowych są Jago, Pio, Apollo, Inez, Ofelia czy Frida.

   Chcesz w 2020 roku dalej korzystać z gdańskiej Karty Mieszkańca? Nie zapomnij jej ak...
   W 2019 roku w gdańskich szpitalach urodziło się 9017 dzieci: 4375 dziewczynek i 4642 chłopców. Jeśli chodzi o imiona nadawane dzieciom, nie odbiegały one od tych najpopularniejszych w całym kraju. Listę najchętniej nadawanych imion dla chłopców w Gdańsku otwiera Jan, dalej są: Aleksander, Stanisław, Jakub, Franciszek, Filip, Antoni, Leon, Mikołaj i Adam. Dla dziewczynek wybierano najczęściej imię Julia, które w 2018 roku było na miejscu drugim. Inne najpopularniejsze to: Zofia, Maja, Zuzanna, Hanna, Lena, Maria, Alicja, Oliwia i Laura.

   TE NADANO TYLKO RAZ

   Imion wyjątkowych, które pojawiły się tylko raz w ubiegłym roku, było 263. Wśród nich dla chłopców: Jago, Pio, Apollo, Nino, Zbyszko, Barnaba, Orion, Ruben czy Anatol, dla dziewczynek: Faustyna, Miriam, Inez, Sawa, Neonila, Ofelia, Eleonora, Frida czy Ariadna.

   CHCĄ ZDRABNIAĆ IMIONA

   Jak zauważa kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku, rodzice coraz częściej chcą nadać imiona swoim dzieciom od zdrobnień. Urzędnicy przekonują, że to niekoniecznie dobry pomysł i póki co to się im udaje. - Rejestrowaliśmy już Kubę zamiast Jakuba czy Olę zamiast Aleksandry. Ale zdrobnienie np. Antoś od Antonii nie powinno być akceptowane przez urzędników USC. Dziś jest Antoś, jutro powinien być to pan Antoni. Mocnym argumentem dla rodziców jest to, że to dziecko będzie w przyszłości wchodziło w dorosłe życie – tłumaczy Grażyna Gorczyca.

   ANDRZEJ NA "WYGINIĘCIU"

   Na liście imion nadawanych dzieciom urodzonym w Gdańsku w ubiegłym roku nie ma... Andrzeja. Już kilka lat wcześniej gdańscy urzędnicy zwracali uwagę, że to właśnie imię jest na "wyginięciu".

   MOŻNA ZMIENIĆ IMIĘ

   Imię dziecka rodzice mogą zmienić do pół roku od sporządzenia aktu urodzenia, potem procedura jest bardziej skomplikowana. W 2019 roku w Gdańsku nie było przypadku odmowy nadania imienia dziecku.

   W ubiegłym roku w Gdańsku urodziło się o 418 dzieci więcej niż w 2018, było też więcej ślubów. USC sporządził 1910 aktów małżeństwa w tym cywilnych 1137, konkordatowych 773. Poza urzędem odbyło się 129 ślubów – od 2015 roku, kiedy zmieniły się przepisy, było ich zaledwie 48. W 2019 roku w Gdańsku sporządzono również 5787 aktów zgonu.

   Aleksandra Nietopiel/mkul
   radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104331-andrzej-na-wyginieciu-a-jan-i-julia-na-podium-jakie-imiona-swoim-dzieciom-najczesciej-nadawali-gdanszczanie/104331-andrzej-na-wyginieciu-a-jan-i-julia-na-podium-jakie-imiona-swoim-dzieciom-najczesciej-nadawali-gdanszczanie
   --
   Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
   (Jarosław Olesiak)
  • gaudencja Re: Gdańsk 2019: Najpopularniejsze imiona nadane 05.01.20, 23:48
   Znamy najpopularniejsze imiona jakie nadawano dzieciom w Gdańsku w minionym roku.
   Julia i Jan znaleźli się na pierwszych miejscach w tym rankingu.

   W 2019 roku zarejestrowano 9017 nowonarodzonych mieszkańców Gdańska: 4642 chłopców i 4375 dziewczynek.

   Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2019 roku w Gdańsku:

   Jan, Aleksander, Stanisław, Jakub, Franciszek, Filip, Antoni, Leon, Mikołaj i Adam.

   Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2019 roku w Gdańsku:

   Julia, Zofia, Maja, Zuzanna, Hanna, Lena, Maria, Alicja, Oliwia i Laura.

   Rzadkimi imionami były:

   – dla chłopców

   Apollo, Orion, Ruben, Borysław, Nino, Makary, Kevin, Aram, Trevor, Jonasz, Barnaba, Herbert, Anatol, Eliot

   – dla dziewczynek

   Neonila, Sawa, Frida, Ariadna, Berenika, Faustyna, Vera, Miriam, Dajana, Ines, Ofelia, Anaid, Eunika.

   W 2017 rodzice próbowali nazwać córkę Tęczą, lecz nie osiągnęli tego celu.
   kronika24.pl/nietypowe-imiona-dla-dzieci-w-gdansku-apollo-neonila-o-teczy-nie-bylo-mowy/
   --
   De gustibus...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.