Dodaj do ulubionych

Częstochowa 2019: Zuzanna i Antoni

15.01.20, 23:24
Zuzanna i Antoni najpopularniejszymi imionami dzieci urodzonych w 2019 r. w Częstochowie
Dorota Steinhagen

Poza Zuzami i Antkami wśród urodzonych w Częstochowie było też wielu Kubusiów, Len, Zoś i Hań. Za to pojawili się tylko jedna Kasandra, jedna Persida i jeden Noe.

Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie wylicza: w szpitalach na terenie miasta w 2019 r. urodziło się 2543 dzieci: 1283 dziewczynki oraz 1260 chłopców. Nie wszyscy są mieszkańcami Częstochowy – w miejskich szpitalach na świat przychodziły także dzieci spoza miasta. Akty urodzenia dla nich, niezależnie od miejsca zamieszkania, sporządzał jednak częstochowski USC, stąd jego kierownik Rafał Bednarz może co do jednego wymienić każde z nadanych nowo narodzonym imion.

Nie ma wątpliwości – w Częstochowie królują małe Zuzanny. Świeżo upieczeni rodzice wybierali to imię aż 81 razy. Wśród chłopców najpopularniejszy jest Antoni. W zeszłym roku urodziło się ich 69. Imię Jakub otrzymało 65 nowo narodzonych. Len urodziło się w Częstochowie 61, 58 dziewczynek dostało na imię Hanna, 57 – Zofia, 50 – Oliwia, a 49 – Julia. Aleksandrów urodziło się także 49, a Franciszków – 48.

Imię Maja otrzymało 48 dziewczynek, Alicja – 47, ale Aliny są tylko 3. Szymonów przybyło w ubiegłym roku 46, 42 Janów i tyle samo Filipów, 40 było Kacprów i tyluż Mikołajów. Po 37 dzieci dostało na imię Amelia i Wojciech. W Częstochowie urodziło się także 35 Stanisławów, 34 Wiktorie, 33 Natalie, 32 Adamów, po 32 Pole, Oliwierowie, Tymonowie i Laury. Nikodemów urodziło się 31, Marcelów 30, Antonin 29, a 28 Emilii.

Popularne okazały się także imiona: Wiktor (27), Miłosz (27), Liliana (26), Marcelina (26), Leon (25), Maksymilian (25), Iga (24), Maria (24), Helena (21), Bartosz (21), Igor (21), Dawid (20), Mateusz, Piotr, Klara i Aleksandra (po 19), Anastazja (18), Kaja, Michalina, Michał, Nela, Kornelia, Gabriela, Gabriela, Tymoteusz i Dominik (po 16).

Imię Anna, znane i popularne, zostało nadane 14 razy, a Maciej – 13. Tyle samo było King, Ignacych, Natanów i Oskarów. Blanka, Mia, Milena okazały się tak samo popularne jak niegdyś Agata czy Krzysztof (po 11).

– Ani razu nie musiałem odmówić zarejestrowania imienia, które dla dziecka wybrali rodzice – zapewnia kierownik Bednarz. – Miałbym do tego prawo, gdyby imię miało negatywny dla dziecka wydźwięk – tłumaczy.

Z takim wypadkiem miał do czynienia np. w 2012 r. Z powodu „zapowiadanego” na ten rok końca świata jedna para uznała, że swojej córeczce chce dać na imię Apokalipsa. – A w rozmowie przyznali, że gdyby urodził się chłopiec, próbowaliby z imieniem Armagedon – mówi Rafał Bednarz. – Też bym się nie zgodził.

Ale z imionami, jak mówi, trzeba uważać. Kiedyś imię Ada (w tym roku w Częstochowie urodziły się 3 dziewczynki o tym imieniu) uchodziło za zdrobnienie, więc było niedopuszczone. Teraz Rada Języka Polskiego już uważa je za odrębne. Wszystko się zmienia i trzeba być na bieżąco, a nie stosować się do zasad, które obowiązywały kilkanaście lat temu. Chociaż z Nikitą jako imieniem żeńskim kilka lat temu nie przeszło, bo to formalnie zdrobnienie od męskiego rosyjskiego Mikołaja.

Trzeba natomiast przyznać rodzicom nowo narodzonych dzieci, że się raczej decydowali na imiona polskie. Alexów – pisanych przez „x” – było raptem 4 i niewykluczone, że któryś z nich ma zagraniczne korzenie. Aleksów – przez „ks” – też urodziło się w Częstochowie 4. Zagraniczne pochodzenie widać w imionach takich jak Nikolai (1), Ilai (1), Sitian (1), Kiril (1). Nie ma ani jednej Andżeliki pisanej przez „dż”, są za to 2 Angeliki pisane z angielska. Brajanów jest 2, jest też 1 Braian.

czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,170092,25578441,zuzanna-i-antoni-najpopularniejszymi-imionami-dzieci-urodzonych.html?disableRedirects=true
--
"Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
(Walery Pisarek)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.