Dodaj do ulubionych

Krosno 2019: Zofia, Franciszek i Maria.

15.01.20, 23:38
Zofia, Franciszek i Maria. Mniej ekstrawagancji wśród imion dzieci
Zapomnijmy o Dżesice czy Brajanku, teraz w szkolnej ławce usiądą Adrianna i Arianna albo Oleg i Olek. Modne stają się również zdrobnienia, które powoli zaczynają funkcjonować jako osobne imiona.
ANNA TWARDY

Dwa lata temu w Krośnie na szczycie zestawienia najpopularniejszych imion królowali Julia i Szymon, zaś w 2018 roku Lena i Jakub. W minionym, 2019 roku najpopularniejsze imiona wśród dziewczynek to Zofia i Lena, oba nadane po 31 razy. Na trzecim miejscu uplasowała się Julia. W głównej dziesiątce znalazły się też: Zuzanna, Emilia, Maja, Milena, Aleksandra, Hanna i Amelia.

Wśród chłopców najpopularniejszy okazał się Szymon. To imię nadano 36 chłopcom. Drugie miejsce zajął Antoni, a trzecie Filip. Za nimi uplasowali się Jakub, Franciszek, Jan, Michał, Kacper, Aleksander i Miłosz.

Wybierając imiona dla swoich pociech rodzice z Krosna sięgnęli łącznie po 200 imion – 87 męskich i 113 żeńskich.

RANKING NAJPOPULARNIEJSZYCH IMION ŻEŃSKICH W KROŚNIE W 2019 ROKU
Zofia - 31
Lena - 31
Julia - 27
Zuzanna - 26
Emilia - 25
Maja - 23
Milena - 20
Aleksandra - 19
Hanna - 17
Amelia - 16
Marcelina - 14
Iga - 12
Maria - 12
Wiktoria - 11
Oliwia - 11

Ewa Rajs, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krośnie zauważa, że do łask wracają imiona, które były popularne kilkanaście lat temu. - Pojawiają się tradycyjne imiona, typowo polskie, które przez pewien czas były rzadkością – mówi.

Przykładem jest Wojciech, który zajął 15 miejsce w zestawieniu. Rodzice swoim pociechom nadali to imię trzynaście razy. Pozostałe tradycyjne imiona, które stają się coraz popularniejsze to Tomek, Mateusz, Stanisław, Piotr, Krzysztof, Józef, Paweł, Grzegorz, Rafał, Florian wśród chłopców, zaś wśród dziewczynek: Alicja, Anna, Magdalena, Katarzyna i Urszula.

Popularne są także różne wariacje tego samego imienia, często różniące się między sobą nieznacznie brzmieniem lub zapisem. Dlatego z rocznika 2019 za kilka lat w szkolnej ławce mogą spotkać się ze sobą Adrianna i Arianna, Izabella i Izabela, Oleg i Olek, Dawid i David.

Kolejną coraz częściej spotykaną tendencją są zdrobnienia, które zaczynają funkcjonować jako samodzielne imiona. Są to np. Ada (zdrobnienie od Adrianny lub Adelajdy), Ola (od Aleksandry), Magda i Lena (od Magdaleny), Bartek (od Bartłomieja lub Bartosza), czy Max (od Maksymiliana).

RANKING NAJPOPULARNIEJSZYCH IMION MĘSKICH W KROŚNIE W 2019 ROKU
Szymon - 36
Antoni - 34
Filip - 32
Jakub - 28
Franciszek - 24
Jan - 23
Michał - 20
Kacper - 20
Aleksander - 20
Miłosz - 16
Tymon - 16
Mikołaj - 15
Adam - 15
Oliwier - 13
Wojciech - 13
Rodzice chętnie też nadają imiona swoim dzieciom, inspirując się… bajkami. Przykładem jest "Kraina Lodu", gdzie jedna z głównych bohaterek to Anna, a bałwanek w niej występujący to Olaf. Według kierownik krośnieńskiego USC to powód rosnącej popularności tych dwóch imion.

W minionym roku nadawano dzieciom również nietypowe i rzadko spotykane imiona tj. Jaśmina, Mia, August, Abigail, Ida, Leo, Letysja, Angel, Cecylia, Jaromir, Wiera, Dorian, czy Jeremiesza. – Nietypowe imiona często nadawane są dzieciom urodzonym w związkach, gdzie przynajmniej jedno z rodziców jest cudzoziemcem – tłumaczy Ewa Rajs. – Zdarza się również, że niektóre imiona są wybierane z myślą o przyszłości i karierze dziecka. Tendencje w wyborze imion możemy porównać do trendów w modzie.
W minionym roku urzędnicy USC nie odmówili zarejestrowania żadnego imienia. Odnośnie nadawania drugich imion, Ewa Rajs przyznaje, że bywa różnie. – Wydaje mi się, że ich popularność maleje, bo rodzice coraz bardziej zdają sobie sprawę, że trzeba je później wpisywać za każdym razem przy wypełnianiu dokumentów urzędowych. Zdarza się więc, że drugie imiona nadają dzieciom tylko przy chrzcie.

krosno24.pl/informacje/zofia-franciszek-i-maria-mniej-ekstrawagancji-wsrod-imion-dzieci-i3318
--
De gustibus...
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.