Dodaj do ulubionych

Otwock: Lena i Jan rządzą w mieście

02.02.20, 13:01
Lena i Jan rządzą w mieście
22 stycznia 2020 Linia Otwocka Aleksandra Czajkowska
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Otwocku to Lena i Jan. To one były najczęściej nadawane maluchom w 2019 roku. Wśród nietypowych imion są Mia i Leo. Sprawdziliśmy to, jakie imiona najchętniej nadają dzieciom otwocczanie.

Wybór imienia dla dziecka to spore wyzwanie, przed którym stoją świeżo upieczeni rodzice. Jak wynika z danych Urzędu Miasta w Otwocku, otwoccy rodzice chętnie wybierają tradycyjne imiona, takie jak: Stanisław, Ignacy, Zofia i Hanna. Według rankingu z 2019 roku, takie popularne imiona jak Ania, Kasia, Dorota i Basia są już rzadkością, podobnie jak Paweł, Marcin czy Łukasz. Za to w pierwszej dziesiątce znalazły się: Iga, Maja, Julia i Maria. Wśród najchętniej wybieranych przez rodziców imion są także: Zofia, Aleksandra, Filip i Ignacy.

Najczęściej wybieranym imieniem dla dziewczynki była Lena, a dla chłopca – Jan. To imię męskie było najpopularniejsze nie tylko w Otwocku, lecz także w Warszawie i w całej Polsce zarówno w 2019, jak i w 2018 roku. Lena nie jest tak wysoko w stołecznym i ogólnopolskim rankingu, w którym kolejny rok z rzędu króluje Zofia.

W otwockim urzędzie nie zdarzyło się, aby z jakiegoś powodu odmówiono nadania wybranego przez rodziców imienia. Jeśli chodzi o mniej spotykane i oryginalne imiona, to na liście są: Mia, Zoja, Leo i Bruno. Najrzadziej wybieranymi imionami dla dziewczynek były: Rozalia, Nikola, Melania, Matylda, Malwina, Lusi, Liwia, Katarzyna, Karina, Kalina, Joanna, Jagna, Jadwiga, Halina, Faustyna, Estera, Eliza, Elena, Dorota, Dominika, Daria, Blanka, Barbara, Apolonia, Alina, Adrianna, Adela. Rodzice chłopców najrzadziej decydowali się na wybór imienia: Łukasz, Witold, Stefan, Sergiusz, Roman, Rafał, Radosław, Paweł, Miłosz, Marek, Marcin, Maksymilian, Kornel, Konrad, Juliusz, Jerzy, Jeremiasz, Iwo, Dawid, Dariusz,
Daniil, Eryk, Cezary, Bogumił, Beniamin, Artur, Antoni, Ambroży, Alex, Alan, Adrian. Te imiona w ubiegłym roku w Otwocku nadano tylko raz.

W 2019 roku na świat przyszło 411 nowych mieszkańców Otwocka. Wśród nich jest 220 dziewczynek i 191 chłopców. Pod względem urodzin zdecydowanie lepszy był rok 2018. Wtedy na świat przyszło aż 475 nowych otwocczan – 237 chłopców i 238 dziewczynek. Obecnie Otwock liczy 42 tys. 827 mieszkańców (dane na ubiegły tydzień).

Najpopularniejsze imiona żeńskie w 2019 roku:
Według liczby nadania:

Lena – 11,
Zofia – 10, n Aleksandra i Maja – 9,
Hanna, Julia, Maria – 8,
Alicja, Helena, Iga, Zuzanna – 7,
Gabriela, Laura, Michalina, Oliwia – 6,
Amelia, Aniela, Kornelia, Wiktoria – 5,
Marcelina, Pola, Róża – 4,
Anastazja, Antonina, Kaja, Łucja, Natalia – 3,
Agata, Anna, Emilia, Jagoda, Klara, Lidia, Liliana, Lilianna, Magdalena, Milena, Nina, Sara, Urszula, Weronika – 2.
Najpopularniejsze imiona męskie w 2019 roku:
Według liczby nadania:

Jan – 11,
Filip – 9,
Ignacy – 8,
Mikołaj, Stanisław, Wojciech – 7,
Jakub, Krzysztof, Szymon – 6,
Leon, Mateusz, Michał – 5,
Aleksander, Bartosz, Gabriel, Hubert, Julian, Tadeusz, Tymoteusz – 4,
Dominik, Franciszek, Grzegorz, Igor, Kacper, Karol, Ksawery, Maciej, Piotr, Tymon – 3,
Adam, Arkadiusz, Feliks, Henryk, Leonard, Nikodem,
Oliwier, Wiktor – 2.

linia.com.pl/2020/01/22/lena-i-jan-rzadza-w-miescie/
--
"Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
(Walery Pisarek)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.