Dodaj do ulubionych

Złotów 2019: Mortimer i Wilkomir

02.02.20, 13:20
Mortimer i Wilkomir

Nie, to nie tytuł baśni dla dzieci. To dwa z nadanych w minionym czasie imion w Złotowie

W 2019 roku w Złotowie wydano 470 aktów urodzenia.

– W tej liczbie mieszczą się też tak zwane transkrypcje aktów zagranicznych – mówi Barbara Narloch, kierownik urzędu Stanu Cywilnego ze Złotowa. Wśród najczęściej wybieranych dla dzieci imion znalazły się: dla chłopców – Antoni, Filip, Stanisław i Jan, a dla dziewczynek – Julia, Aleksandra, Zuzanna, Amelia oraz Hanna.

– Zofia, królowa popularności sprzed lat, miała teraz dalekie miejsce – opisuje urzędniczka, która zaznacza, że w jej karierze zawodowej najbardziej niespotykanym imieniem było imię Mortimer, nadane dziecku przez rodziców w minionym roku.

– W 2018 roku z kolei pojawiał się Wilkomir – mówi pani Barbara.

– Jest to bardzo mało spotykane imię. O gustach się jednak nie dyskutuje! – dodaje profesjonalnie.

– Ważne, by imię było zgodne z ustawą.

Dżesika może być już Jesicą
To znaczy? W zasadzie obecnie ograniczeń dotyczących nadania imienia dziecku nie jest już tak wiele jak kiedyś. Według prawa kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić nadania nietypowego imienia dziecku, jeśli imię ośmiesza dziecko, jest nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie albo takie, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Przepisy dotyczące tej kwestii, zawarte w Ustawie „Prawo o aktach stanu cywilnego” i w 2015 zostały mocno zliberalizowane.

– Nie ma już na przykład tego wymogu, że imię żeńskie musi kończyć się na samogłoskę „a”, a męskie na spółgłoskę – wyjaśnia kierownik USC Złotów. Nie należy już także zachowywać polskiej pisowni, jak bywało często na przykład w przypadku takich imion jak Dżesika, która może być już Jesicą. W Złotowie pojawiały się też takie imiona jak: Lulu – dziewczynka i Morti – chłopiec.

Paskal, Samuel i Nataniel
W „Aktualnościach Lokalnych” o tendencjach w nadawaniu dzieciom imion pisaliśmy już 2002 roku. W artykule „Kto Ci dał tak na imię?!” pisaliśmy wtedy o najbardziej oryginalnych imionach najmłodszych mieszkańców gminy Zakrzewo. Wówczas do Polski wchodziły tendencje na wyróżnienie się z tłumu. Pisaliśmy wtedy o Samuelu, Natanie i Paskalu. Wszyscy nasi bohaterowie mają w tym roku po 18 lat. Samuel jest w szkole wojskowej. Syn Żanety i Sławomira imię otrzymał z Biblii. Paskal, syn pani Alicji, zawdzięcza swoje imię mamie, która, jak czytamy w artykule sprzed lat, sama wybierała dla syna imię (mąż Roman miał za zadanie wybrać imię, gdyby potomkiem okazała się córka). Pani Karolina, mama Nataniela z kolei, mówiła nam, że od dawna wiedziała, że właśnie takie imię będzie nosić jej synek. Po roku 2002 tendencje mocno odwróciły się – do łask weszły imiona staropolskie.

Leon hitem
W 2018 roku Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że najpopularniejsze imiona ostatnich lat, zwłaszcza męskie, to imiona tak zwane tradycyjne, czytaj: staropolskie. W całej Polsce chłopcom nadawano najczęściej imię: Antoni, Jakub i Jan. Dziewczynkom z kolei wybierano imię: Zuzanna, Julia i Maja, już nie do końca typowo. A jak było w naszym województwie? W województwie wielkopolskim królowała nadal Zofia i Lena, a chłopcy pokrywali się z tendencją w całym kraju. Rodzice najczęściej wybierali dla nich imię: Antoni, Jan i Franciszek. Pod koniec 2019 roku na prowadzenie wśród dziewczynek wysunęły się Marie, Pole, Maje i Heleny oraz Nele. I ten trend się umacnia. Tymczasem wśród imion dla chłopców nastąpiło w tamtym okresie mocne przetasowanie. Stałą popularność wprawdzie utrzymuje Stanisław, ale zyskują ją też Nikodem, Ignacy oraz Tymon, Tymoteusz i Tymek, którzy idą corocznie łeb w łeb. Ich popularność wzajemnie się napędza. Hitem ostatnich lat staje się Leon, który z roku na rok w rankingu zajmuje coraz wyższe pozycje. Ma on szansę osiągnąć teraz swój rekord, jak prognozują badania ministerstwa. W pierwszej połowie 2019 roku liczba chłopców o tym imieniu sięgnęła 2000.

Jak jest w tej kwestii w powiecie?
W Lipce, jak potwierdza pracownik USC Kamila Kuźbińska, w 2019 roku urodziło się 57 dzieci: 35 chłopców i 22 dziewczynki. Najwięcej było wśród nich Mikołajów i Janów, Poli i Michalin. W Zakrzewie z kolei na świat przyszło 51 nowych mieszkańców, 30 chłopców i 21 dziewczynek. Dominowały imiona Jakub, Jan i Gracjan oraz Kinga, Julia i Agata. W Tarnówce na 37 narodzin pojawiały się takie imiona jak: Blanka, Seweryn, Oskar, Olaf i Fabian. W gminie Złotów w 2019 roku odnotowano 104 urodzenia: 48 dziewczynek, z których większość miała imiona: Julia, Lena i Liliana oraz 56 chłopców, w tym najwięcej Antonich, Marcelów, Stanisławów, Nikodemów, Wojciechów i Filipów – mówi Sabina Wójcik z Urzędy Gminy Złotów.
Obecnie, często w przedszkolu czy szkole bawią się obok siebie Stanisław i Kevin. Taka sytuacja mało kogo już dziwi.

Julita Milczyńska

zlotowskie.pl/artykul/mortimer-i-wilkomir/916446
--
"Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
(Walery Pisarek)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.