Dodaj do ulubionych

Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki

04.02.20, 12:04
Hej, mamy duży problem z wyborem imienia dla naszego drugiego dziecka - dziewczynki. Co mi się podoba, nie podoba się partnerowi i na odwrót. Starszy synek, czterolatek ma na imię Gustaw, bardzo szybko wybraliśmy to imię wspólnie, w ogóle nie było problemów a teraz klapa sad Mieliśmy wybrane wspólnie imię dla drugiego chłopca - Zygmunt, no ale będzie dziewuszka smile

Imiona, które podobają się mi , ale partnerowi abosulutnie nie, mówi że nie ma w ogóle takiej opcji wink (Aha, dla mnie jest bardzo ważne aby imię miało ładnie brzmiącą oficjalną formę ale też słodkie zdrobnienie. Tak jak u Gustawa jest to Gucio, u Zygmunta byłby to Zyzio.):
Wanda (Wandzia), Irena, Lucyna (Lusia), Ludomiła (Ludzia), Waleria, Jagoda (Jadzia), Flora (Florcia).
Bardzo podoba mi się też Róża albo Rozalia i zdrobnienie Rózia, ale bardzo bliska koleżanka nazwała już tak swoją córkę.
Podoba mi się jeszcze bardzo Amelia ale nie nazwę tak dziecka bo jest zbyt popularne. Ja jestem Katarzyna i wiem co to znaczy mieć imię zbyt popularne i nie zrobię tego dziecku.
Partnerowi najbardziej podoba się imię Liwia i Brygida.
Imiona , które nawet nam się podobają wspólnie, ale ja nie jestem przekonana do końca do żadnego to:
Matylda, Liliana, Estera, Gaja, Zoja.

Pomocy, proszę!
Obserwuj wątek
    • ilia.1 Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 04.02.20, 12:17
      Wybrałabym z rozważanych imion Florę.
      Sugestie: Leonia (Leosia), Emilia (Emilka, Mila, Emka, Emcia), Weronika (Wera, Nika), Kornelia (Nela, Nelka, Kora), Łucja (Lusia), Kalina (Kalinka), Lilian(n)a (Lila, Lilka, Lili), Aurelia (Auri, Aura, Aurelka), Stefania (Stefi, Fifi, Stefcia, Stenia), Milena (Mila, Milenka), Gabriela (Gabi, Gabrysia), Natalia (Nati, Natunia, Natusia).
    • mary.h Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 04.02.20, 13:11
      Lidia (Lidzia), Apolonia (Polusia, Polcia), Rita (Ritka, Ricia), Jadwiga (Jadzia), Janina (Jasia), Jaśmina (Jasia), Felicja (Fela, Felcia), Krystyna (Krysia), Florentyna (Florcia), Franciszka (Frania), Klementyna (Klemcia, Klema), (Honorata (Hosia), Mira (Mircia), Józefina (Józia), Idalia (Idasia), Dobromiła/Dobrosława (Dobrusia), Miłosława (Miłka), Ludwika/Ludmiła (Lusia/Miłka)

--
      Henryk (2010)
      Fryderyk (2016)
    • dasza_dm Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 04.02.20, 14:14
      Ojej, podałaś tyle pięknych imion, że aż nie wiem od czego zacząć ^^
      Według mnie imiona są świetne i fajnie współgrają z Gustawem.
      Pozwolę sobie skomentować smile :
      Na tak: Wanda, Irena, Lucyna, Waleria, Flora, Brygida, Matylda.
      Na nie: Amelia (ze względu na popularność), Liwia, Liliana, Estera, Gaja, Zoja (jakoś mi nie pasują).
      Ludomiłę zamieniłabym na Ludmiłę, a Jagodę, na Jadwigę.
      Jeśli koleżanka nazwała córkę Róża/Rozalia to zrezygnowałabym z tych imion - o ile jest to bliska koleżanka, z którą utrzymujesz kontakt smile
      Jeszcze raz: piękne imiona bierzecie pod uwagę smile

--
      Aniołek (*) 7tc
      listopad 2019r.
    • angelina7-83 Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 04.02.20, 19:34
      Z imion bez przekonania podoba mi się Estera. Z Twoich propozycji Wanda, Lucyna i Waleria, a z męża żadna wink Może zamiast Amelii spodoba się Aurelia? Dorzucam jeszcze Teresę, Anielę, Cecylię, Stefanię, Jadwigę (tym bardziej, że Jagodę planowałbyś zdrabniać do Jadzi) lub Janinę.
    • gaudencja Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 04.02.20, 23:47
      Witaj!
      Gucio i Zyzio byliby bezbłędni, no ale trzeba się dostosować do rzeczywistości. Widzę, że pasują Wam słodko-zadziorne XIX-wieczne zdrobnienia.

Waleria (Wala) byłaby świetna, Jagodę bym wykluczyła jako niestylową (Jadwiga zdrabniana do Jagody, Wisi, Dziuni czy jak chcecie byłaby lepsza), Flora, Irena i Ludomiła też super. Jako Rózię proponowałabym Rozalindę, szacowne germańskie imię, występujące u Szekspira. Jako Tosia mogłaby być Teodozja (bardzo polecam!), która jest też Todzią i Dosią, albo Teofila (z Filutkowymi zdrobnieniami, które ma również Filomena).
      Spośród imion, do których nie jesteście przekonani, mnie nie przekonuje w szczególności Zoja, jako rosyjski odpowiednik imienia Zoe, i Liliana, imię dość nowe. Za to zamiast Liwii zaproponowałabym Lillę (jak Weneda) lub Ligię, jak u Sienkiewicza.

Do Gustawa bardzo pasuje też MSZ Stefania, Józefina, z mniej oczywistych - Marcjanna, z bardziej nowoczesnych - Noemi. To tak na początek.

Co sądzisz o dotychczasowych propozycjach z tego wątku?
      --
      Oni kwitnęli dopiero w III wieku.
      (Jarosław Olesiak)
    • sulimira Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 05.02.20, 05:28
      Fajne imiona i swietnie, ze staracie sie wybrac cos mniej popularnego.
      Podobaja mi sie Wandunia (Dunia), Ludomila, Waleria, Flora, Roza, Rozalia, Brygida, Matylda.
      Liwie zamienilabym na Lidie- Lida Lidka znacznie bardziej mi sie podoba. Waleria swietna i mysle, ze Walentyna ma podobne zdrobnienia. Flora, Florcia bardziej podoba mi sie jako zdrobnienie Florentyny. Zoja zmienilabym na Nawoje.
      Imiona, ktore pasuja do Gustawa:
      Adelajda- Ada, Adusia, Adunia itd.
      Danuta, Urszula, Marcjanna, Stanislawa, Kazimiera, Regina (Renia), Dagmara, Bronislawa, Aldona, Bożana (
      Bożenka, Bożana, Bożechna, Bożna, Bosia), Felicja, Pelagia (Pela), Irmina, Gizela, Faustyna, Olimpia, Oktawia, Bogna (Bodzia), Dalwina, Jagna, Sabina, Blandyna, Domicela, Berenika, Tekla (Tela), Leonia, Leslawa (Lesia), Eunika, Leandra, Eufemia, Dobrawa, Benigna, Dobroniega, Aniceta, Rozwita
    • dalenia Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 05.02.20, 15:45
      Fajne imiona rozważacie.

Wanda i Waleria są ekstra, sama mam na liście. Irenę i Lucynę doceniłabym u kogoś, bo sama nie jestem fanką. Podobnie Florę (wolę Florentynę) i Ludomiłę (wolę Ludmiłę). Jagoda nie dość, że popularna, to jeszcze zdrobnieniowa. I pomysł na zdrobnienie od Jadwigi zdrabniane innym zdrobnieniem od Jadwigi wink jest IMO kiepski. Jadwiga pozwoli i na Jadzię, i ja na Jagodę.

Z propozycji męża mogłabym zaakceptować Brygidę. Lubię to imię, fajnie można zdrabniać do Brysi. Liwia u kogoś ok, ale ja wolałabym coś bardziej retro do Gucia.

Wspólne typy są w porządku, ale w sumie nie chwytają za serce. Najbardziej byłabym za Matyldą. Liliana jest bardzo popularna, Gaja i Zoja trochę zdrobnieniowa, a Estera jakoś mi tu nie leży (jak Liwia, trochę zbyt "nowoczesna"), choć imię ładne.

Może spodobałaby się Wam Alinka albo Lidia (blisko do mężowej Liwii)? Zasugeruje też Felicję, Franciszkę, może Melania?
    • jellyfish85 Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 16.02.20, 19:07
      Dzięki wszystkim za odpowiedzi, propozycje i miłe słowa smile Imiona, które podałam są rzeczywiście piękne ale cóż, ja sama je rozważałam tak naprawdę, partner nie akceptuje żadnej z moich propozycji. Podsunęłam mu listę, na której dodatkowo znalazło się wiele z Waszych propozycji, w sumie około 20 imion. Skreślił wszystkie sad Podał kilka swoich propozycji ale dla mnie są nie do przyjęcia, zupełnie nie w moim guście. Dłuuuugo dyskutowaliśmy i podjęliśmy decyzję.
      Na ten moment stanęło na Lilianie. Duży, duży kompromis. Imię ogólnie podoba mi się, boję się jednak jego popularności.
      Gdyby to tylko ode mnie zależało, już zdecydowałam, nazwałbym córkę Ludmiła. Próbowałam chłopa przekonać, że to dobry kompromis. Ja mogę sobie ja nazywać Ludzia albo Miłka, a on Miła lub Mila (jemu podobają się krótkie, nowoczesne imiona) ale nie wyszło, nie chce się zgodzić.
      No cóż, będzie Lili, którą planuję zdrabnia do Lusi (Lilusia-Lusia).
      • sulimira Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 16.02.20, 21:38
        Mam takie same odczucia wobec Liliany. Podoba mi sie, ale jest zbyt popularna. Po podliczeniu wszystkich Lilek imie plasuje sie w pierwszej 10-tce. Imie zawsze mi sie podobalo. Lila to jedna z moich ulubionych cioci wiec jestem z nim od dziecka zwiazana.
        Wielka szkoda, ze partner nie akceptuje Ludmily. Bylby to piekny zestaw i Ludmila i jej zdrobnienia bardzo mi sie podoba. Najwazniejsze, zeby dzidzia byla zdrowa.
      • inga.a.m.r Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 16.02.20, 22:41
        Liliana bardzo mi się podoba rozważaliśmy je z mężem przy mojej Jance, jednak popularność wśród dzieci (w bliskim otoczeniu pojawiły się wówczas 2 Liliany) zadecydowała, że nie nazwaliśmy tak córki. Pamiętam, że wtedy nie mieliśmy za bardzo pomysłu i jedynymi propozycjami była Liliana i Laura. Jak widać wybraliśmy całkiem inne imię, a pomogło nam w dużej mierze to forum. Jako kompromis mysle, ze Lilianajest dobrą opcją. Samo imię jest naprawdę śliczne i ma ładne zdrobnienia. Może jeszcze uda wam się znaleźć coś innego, co oboje zaakceptujecie? Ludmiła jest bardzo ciekawa, nie spotkałam jeszcZe żadnej Ludmiły, więc to ogromny plus. Szkoda, że partner nie akceptuje uncertain
        Propozycje: Ludwika, Letycja, Aurora, Jaśmina

--
        Adela
        Marcelina
        Róża
        Janka i Matylda
          • sulimira Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 19.02.20, 02:54
            Nie zgadzam sie. Sawa to slowianskie imie jakkolwiek mozliwe, ze meskie. Nikt nie pamieta i nie zapisal. Wikipedia mowi, ze imie slowianskie meskie. W Polsce jednak obecnie uwazane za zenskie z powodu koncowki i watpie, zeby ktos zwrocil uwage, ze moze to byc imie meskie w dzisiejszych czasach jak nawet o Kube sie czepiaja, ze zenski. Znalam dziewczynke o imieniu Anna Sawa.
            Wydaje mi sie, ze maz lubi twardsze imiona wiec dodam jeszcze Jurate. Juta, Jutka sa fajnymi zdrobnieniami wedlug mnie.
              • sulimira Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 20.02.20, 01:39
                Wikipedia i praca mgr inż. arch. Tadeusz Miller. Kronika Konstantyna VII mowiaca, ludy mowiace tym samym jezykiem zamieszkiwaly tereny dzisiejszych Slowian i rozciagaly sie, az do Atlantyku na polnocy Europy. Kronika Helmolda mowiaca o histori Slowian w obecnych Niemczech i ich podbiciu przez Sasow.
                Nie ma zadnego slownika w Polsce, ktory bierze pod uwage najnowsze badania genetyczne, ktore stwierdzaja, ze niektore linie zenskie istnieja na teranch Polski od 4-5 tysiecy lat, a meskich nawet do 10 000 tysiecy. Slowianie sa na tych samych ziemiach od tysiecy lat i kazde nowe badanie potwierdza to. Badanie te zostaly wykonane juz po smierci Rymuta czy Brucknera i zakonczeniu kariery Brezy. Na to, ze ci sami ludzie (genetycznie) mieszkaja na swoich ziemiach od bardzo dawna niekoniecznie oznacza, ze nazwa jest slowianska, moze byc tak prastara jak ludy koczownicze sprzed 10 000 tysiecy lat. Jakkolwiek ostatnie tysiace lat mieszkaja tu slowianie wiec jest conajmniej zeslowianszczona. Na sile wymyslamy jakies obce pochodzenia nazw rzek czy imion, ktore sa zamieszkale przez te same ludy od dawien dawna, a jak nie mozemy czegos wymyslic to piszemy, ze nieznana etymologia. Zapomnielismy wlasne imiona i ich znaczenie i dopiero teraz je na nowo odkrywamy. To, ze wytrzebilismy wiedze o naszych korzeniach i znaczeniach slow nie oznacza automatycznie, ze sa one pochodzenia obcego.
                To prawda slowniki mowia tak jakkolwiek nie kazdy sie z nimi zgadza wiec przynajmniej powinnismy dopuscic mozliwosc, ze Sawa to slowianskie imie. Slowniki te jednak sa doslownie "stare" sprzed czasow gdy genetyka zaczela naswietlac nam nasza historie genetyczna. Przez ostatnie 10 lat wykonano tylko kilka badan genetycznych na Polakach i Slowianach, ale kazde z nich potwierdza starozytnosc Slowian w Europie na tych samych terenach co obecnie. Tego nie da sie podwazyc tak samo jak jezykoznawstwo czy archeologie. Oznacza to, ze pierwszym zalozeniem pochodzenia nazw na slowianskich terenach powinno byc, ze sa one slowianskie lub zeslowianszczone. Polowa Niemiec ma zgermanizowane slowianskie nazwy rzek i miast i Niemcy wcale tego nie ukrywaja. Gaudencjo jestes inteligentna osoba wiec powinnas przynajmniej uznac, ze wraz ze zmienjacym sie obrazem historycznym wedlug badan genetycznych nasze zrozumienie jezykoznawstwa rowniez powinna zaczac uwzgledniac te zmienijace sie realia i swiezym okiem spojrzec na nazewnictwo.
                JEzeli jestes zaintereswoana moge ci przeslac linki do kronik i badan genetycznych (niestety niektore znalazlam tylko w jezyku angielskim)
                • gaudencja Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 20.02.20, 18:52
                  To wszystko powyżej jest obok tematu. Genetyka nie ma nic do udokumentowanych faktów z zakresu rozwoju języka. Nie wiem, o jakich nazwach piszesz. Chyba nie o Warszawie, która pochodzi od Warcisława?

Dopuszczam nawet, że Rhbdsffwo może być imieniem słowiańskim, ale póki nie ma na potwierdzenie tego faktu zabytków piśmienniczych, należy poczekać z ogłaszaniem tego faktu. I wolałabym nie dyskutować w stylu "jesteś inteligentną osobą, więc na pewno przyznasz mi rację" wink

--
                  De gustibus...
                  • sulimira Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 21.02.20, 01:48
                    Napisalam, ze jestes inteligentna osoba wiec powinnas byc otwarta na mozliwosci, a nie przekonanie do mojego zdania. Nie jest to obok tematu poniewaz cala historia Europy sie mienia poda wzegledem genetyki. Jezeli ludnosc jednego miejsca jest rodzima, a inne pozniej przyszly to chyba logiczne, ze rodzima ludnosc ma pierwszenstwo w nazwenictwie wszystkiego w okolicach.
                    Genetyka udokumentowala, ze genetycznie nie ma "Niemcow"- to niby nie zmienia nic w zakresie jezyka? Niemcy sa zlepkiem plemion slowianskich, celtyckich i jeszcze jakiegos plemienia i to niby nie zmienia nic w rozwoju jezyka niemieckiego?
                    Polacy wymazali swoja historie przed Boleslawem. Doslownie: wymazalismy historie i wlasne nazwy osobowe. Nie wiemy jak nasi przodkowie 1000 lat temu sie nazywali i co ich imiona oznaczaly w niektorych przypadkach. Nie wiemy co oznaczaly nazwy nnaszych rzek w jezyku slowianskim. Odtwarzamy imona na podstawie tych czlonow w nazwach miejscowosci, ktore znamy. Te ktore wymazalismy kompletnie i nie rozumiemy to okreslamy o niejasnej etymologi. Jakim cudem jezeli Slowianie na tych ziemach sa od tyseicy lat? Nazwy na naszych terenach nie maja niejasnej etymologi- my po prostu nie wiemy co zonaczaja poniewaz wymazalismy czesc naszego jezyka kompletnie.
                    Zakladanie, ze slowniki maja zawsze racje i wszystko wiedza jest nielogiczne w tej sytuacji. Zreszta czesto podajesz wikipedie jako przyklad i tam Sawa jest meskim imieniem slowianskim, ale wedlug twoich wierzen jest to imie obce wiec akurat w tym przypadku po prostu ignorujesz ten wpis ze "slownika". Sama wybieraz co uznajesz, a czego nie, ale zabraniasz tego innym.
                    Genetyka dokumentuje obecnosc nasza i naszego jezyka na terach gdzie plynie rzeka Sawa- dlaczego wiec ma ta nazwa czy imie ma pochodzic od aramejskiego? Dlaczego nie od francuskiego- przeciez fonetycznie brzmi identycznie jak ça va francuskie. Kto lub co decyduje w ktorym kierunku patrzymy skad slowo pochodzi? W slownikach sa domysly. Niektore calkiem trafne. Jezyk pra indoeuropejski jest nieznany. Jezyk praslowianski, pranordycki itd sa nieznane. Jezykozanwcy formuja opinie na podstawie podobienstw. Decyzja, ktore slowo przyszlo od ktorego jezyka jest czest podejmowana na podstawie, kto byl na danym terenie pierwszym i nadal dana nazwe. Genetyka jest nauka scisla, jezykoznawstwo :
                    "Językowi jako umiejętności psychofizycznej przypisuje się ścisły związek z całym życiem społecznym, kulturą i myśleniem ludzkim. Z tego względu językoznawstwo wykazuje powiązanie z innymi naukami o społeczeństwie, jego kulturze, ideologii oraz myśleniu treściowym i formalnym. Badanie dźwiękowej postaci języka wiąże lingwistykę z niektórymi naukami przyrodniczami, zwłaszcza z fizyką i fizjologią" itd
                    Nauka scisle zwiazana ze sposobem myslenia i tutaj wchodzi genetyka. Jezeli myslisz, ze slowianie pojawili sie w Europie w powiedzmy VII wieku n.e. to jaki powazny badacz bedzie wywodzil, ze nazwa rzeki zapisana przez Rzymian ma pochodzenie slowiankie nawet jezeli brzmi jak najczystsza nazwa slowianska? Zadne. Nie ma takich szans. Nazwa moze brzmiec slowiansko, ale powazni badzacze beda kombinowac z jakiego jezyka obcego pochodzi. Gdy nadal nie udaje sie przy najwieksej gimanstyce ustalic obcego pochodzenia to po prostu nazywa sie to niejsana etymologia.
                    W ciagu ostatnich 10 lat genetyka wykazala, ze jednak Slowanie byli w Europie przed Sasami dla przykladu. Obecnie naukowcy moga spojrzec na te niejasne etymologie z "innym mysleniem". Przyklady rzek o niejasnej etymologi- Odra. Szukano w niej niemieckiego, celtyckiego, iliryjskiego, slowianskiego czy wenetyjskiego pochodzenia znaczenia. Jezeli gnetycznie po obydwu stronach rzeki ludzie sa tacy sami slowianie (opare na badaniach wyniki), ktorzy byli tam od tysiecy lat (badania genetyczne i kroniki poswiadczajace ich obecnosc przed Neimacami) to logicznie nazwa poiwnna byc slowianska i proby powinni byc podjete zeby doszukac sie jej znaczenia (niektorzy uwazaja, ze je znalezli) w praslowianksim jezyku.
                    Inne rzeki: Dunaj (niby lacinskie pochodzenie chociaz lacina jest calkiem nowym nabytkiem w Europie), Drwęca, Swędrnia, Osa- nazwy uznawane po prostu za nieposkie z braku wymyslenia innego pochodzenia.
                    Zupelnie nie rozumiem jak mozna zaprzeczac, ze genetyka pokazujaca wedrowki ludow i gdzie kto byl kiedy nie ma wplywu na myslenie jezykoznawcow. Jezeli nie potrafisz tego zobaczyc i dopuscic mozliwosci, ze potrzebna jest rewizja naszej wiedzy na podstawie nowych odkryc (tak jak np. zmienila sie wiedza o pochodzeniu czlowieka na podstawie genetyki) to przyznaje, ze nie mamy o czym rozmawiac.
                    • gaudencja Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 21.02.20, 22:17
                      Sulimiro, na razie wszystko, co piszesz, jest dowodem na to, że puściłaś wodze fantazji. A fakty to fakty, nie Twoje fantazje. Istnienie rzeki Sawy na Bałkanach nie świadczy o istnieniu imienia Sawa, koniecznie żeńskiego, podobnie jak istnienie rzeki Drwęca nie świadczy o istnieniu imienia Drwęca. Jeśli słownik zostanie poszerzony ze względu na nowe odkrycia, będziemy się posługiwać słownikiem poszerzonym o nowe odkrycia, a na razie posługujemy się słownikami poszerzonymi o odkrycia wcześniejsze, już dokonane, a nie o wyobrażenia Sulimiry na temat tego, co jej zdaniem w słowniku powinno się znaleźć.

Wikipedię cytuję wtedy, kiedy wiem, że wpis jest rzetelny. Tego artykułu, który cytowałaś, bym nie cytowała, bo jest (był?) mylący.

--
                      Oni kwitnęli dopiero w III wieku.
                      (Jarosław Olesiak)
                      • sulimira Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 21.02.20, 23:05
                        A dlaczego ty decydeujesz, ktory artykul jest rzetelny? Masz takie same kwalifikacje do decydowania co jest rzetelnym faktem, a co nie jak ja, chyba, ze o czyms nie wiem. Takze prosze, nie mow, ze popuszczam wodze fantazji jak sama sobie wybierasz co uwazasz za rzetelne wpisy, a co nie.
                        W ktorym dokladnie miejscu popuscilam wodze fantazji- napisalam, ze korzystam z wiedzy kronik, wpisow wikipedi, pracy archeologow i genetykow. Bardzo prosilabym cie o wyjasnienie w ktorym miejscu fantazjowalam.
                        Nazwa rzeki oczywiscie nie oznacza, ze bylo takie imie, ale wedlug ciebie to jest przypadek, ze jest nazwa taka rzeki na slowianksich terenach i wikipedia podaje, ze jest takie imie slowianskie meskie. I prosze wybiorczo nie podawaj, ktore fakty w wikipedi ci sie podobaja. Ja postepujac tak samo jak ty czyli uznajac jeden wpis wikipedi za rzetelny, a inny nie nazywasz puszczanie wodzy fantazji- na tej samej zasadzie moge ocenic ciebie. Nie ma slownikow, ktore sie nie zmieniaja i nie zaprzeczaja same sobie. Niema encyklopedi, ktore sie nie zmieniaja.
                        Ja osobiscie doksztalcam sie caly czas i zmieniam zdanie na rozne tematy idac z nowymi odkryciami. Rozmowa z toba nie jest dyskusja poniewaz kazda odpowiedz jest- tak pisze w jakims slowniku. Liczylam na dialog w ktorym przyznasz, ze wiedza sie zmienia i kto wie czy jezykoznawstwo rowniez nie podazy za genetyka. Liczylam na jakies argumenty za prawidlowoscia wpisow starych slownikow. Masz swietna i ogromna wiedze slownikowa, ja rowniez mam wiedze ksiazkowa tylko, ze o znacznie szerszym zakresie w tematach genetyki, histori i archeologi i wszystkie te dziedziny daja mi duzo do myslenia. Gdybym tylko cytowala stare slowniki to dalej uwazalabym, ze home sapiens wyparlo wszytkie wczesniejsze formy ludzkie, ktore nie pozostawily sladu po sobie w naszym DNA.
                        Jestem jednak bardzo wdzieczna ci za wpisy z tych slownikow poniewaz powiekszasz moja wiedza, dodajesz cos do moich rozmyslan. Szkoda, ze nie chcesz poczytac niektorych ze starych kronik i nie mozemy na ten temat podyskutowac. Tak jak napisalam uwazam cie za osobe inteligenta i fajnie by bylo uslyszec twoje przemyslania na te tematy bez kurczowego trzymania sie przestarzalych juz schematow.
                        NA tym zakoncze proby zainteresowania cie starymi dokumentami i nowymi odkryciami poniewaz nic nie robi na tobie wrazenia.
                        Dziekuje za twoja wiedze, doceniam ja.
                        • gaudencja Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 16.03.20, 23:51
                          sulimira napisał(a):

> W ktorym dokladnie miejscu popuscilam wodze fantazji- napisalam, ze korzystam z
                          > wiedzy kronik, wpisow wikipedi, pracy archeologow i genetykow. Bardzo prosila
                          > bym cie o wyjasnienie w ktorym miejscu fantazjowalam.

Skoro nie fantazjowałaś, to powołaj się na źródła Twoich teorii wraz ze wskazaniem stron publikacji. Tak będzie najprościej.

> Nazwa rzeki oczywiscie nie oznacza, ze bylo takie imie, ale wedlug ciebie to je
                          > st przypadek, ze jest nazwa taka rzeki na slowianksich terenach i wikipedia pod
                          > aje, ze jest takie imie slowianskie meskie.

W którym miejscu to podaje? Możesz wskazać?

> e zmieniaja i nie zaprzeczaja same sobie. Niema encyklopedi, ktore sie nie zmi
                          > eniaja.

O, szlachetna amatorszczyzno! Skoro słowniki się zmieniają, to należy ich w ogóle nie używać, tylko puścić wodze fantazji? Nie na tym forum smile To znaczy można tak pisać, ale trzeba się liczyć z komentarzem.

> iedza sie zmienia i kto wie czy jezykoznawstwo rowniez nie podazy za genetyka.

Językoznawstwo bada co innego, genetyka co innego. Fizyka jądrowa jeszcze co innego.

--
                          "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
                          (Walery Pisarek)
      • meggan79 Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 17.02.20, 07:27
        Do Lusi można zdrabniać Łucję,jako mama Lilianny powiem,że nie jest to typowe zdrobnienie Liliowych imion,które kocham,ale obecnie zrobiły się tak popularne,że do Gucia pasowałoby mi coś lekko rzadszego(no ale Lilka też jest ładne bo poza popularnością to super imię).
      • eleanor_tilney Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 17.02.20, 17:14
        Liliana to ładne imię, wiec jeśli jesteś zadowolona z tego kompromisu, to śmiało nadawaj.
        Ja bym go jednak nie wybrała dla swojej córki, po pierwsze przez popularność a po drugie, ze względu na brzmienie. Wole bardziej charakterne imiona i Juliana brzmi dla mnie za miękko. Podobnie jak Juliana, Maja czy Aniela.
        Dużo bardziej podoba mi się inne kompromisowe imię, które wymieniłaś: Matylda. Myśle tez, ze jest bardziej zbliżone stylistycznie do Gustawa
      • dalenia Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 17.02.20, 22:03
        Liliana popularna, to fakt, ale ogólnie imię jest śliczne. Zawsze mi się bardzo podobało, myślę, że z Gustawem też tworzy fajny duet.

Jeśli Ciebie jednak "gryzie" ten kompromis, to szukajcie dalej. Dziewczyny fajnie proponują, że skoro ma być Lusia to może Łucja? Albo Matylda, która jest jednak dużo rzadsza niż Lila.
      • gaudencja Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 18.02.20, 01:16
        jellyfish85 napisał(a):
        z
        > ia albo Miłka, a on Miła lub Mila (jemu podobają się krótkie, nowoczesne imiona
        > ) ale nie wyszło, nie chce się zgodzić.
        > No cóż, będzie Lili, którą planuję zdrabnia do Lusi (Lilusia-Lusia).

Może w takim razie bardziej Was zainteresuje Lilla, jak Lilla Weneda?
        --
        De gustibus...
    • jellyfish85 Re: Pomóżcie z wyborem imienia dla dziewczynki 16.03.20, 08:24
      Witajcie raz jeszcze. Sytuacja się rozwija wink Córka ma się urodzić na początku lipca więc czas jeszcze jest, tak jak radziliście, próbuję jeszcze przekonać tatę. Małe sukcesy są - podoba mu się Józefina, dobrze kojarzy z ciocią, której ja nigdy nie poznałam a on bardzo kochał. Więc jest spora szansa na Józię smile poza tym Lilianę zmieniliśmy na Lilię, wciąż jest brana pod uwagę. Dodatkowo doszły Gabriela i Irena. Ogólnie idzie ku lepszemu smile Będę dawać znać, gdy coś się zmieni i oczywiście dam znać po porodzie. Pozdrawiam wszystkich

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.