Dodaj do ulubionych

Najstarsze współcześnie używane imiona

07.03.20, 19:52
Szukając informacji o imieniu Ida natknęłam się na wątek o tym, iż Ida jest przez niektórych odbierana jako nowomodny skrót imienniczy, a nie imię sięgające swoją historia Średniowiecza. Nasunęło mi się pytanie: jakie imiona o najdłuższej historii ( Starożytność albo nawet i wcześniej, Średniowiecze) są współcześnie używane?
Obserwuj wątek
    • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 07.03.20, 23:20
      Trzeba by szukać wśród imion greckich i rzymskich chyba...
      O najstarszych imionach rzymskich poczytasz tu.
      O imionach kultur pozaeuropejskich wiem niewiele, a przecież jakieś starożytne imiona hinduskie też mogą być do dziś używane.
      A tu mamy starodawny zabytek jęz. polskiego...

--
      Oni kwitnęli dopiero w III wieku.
      (Jarosław Olesiak)
    • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 08.03.20, 00:48
      Wydaje mi sie, ze egipskie imiona sa jednymi z najstarszych w uzytku w krajach zachodnich np. Nefertiti, ktorej imie ostatnio widzialam w telewizji. Ze slowianskich kilka lat temu gdzies przeczytalam, ze najstarszym zanotowanym imieniem jest Mezamir.
      Mnostwo imion starozytnych jest do tej pory uzywanych. Imiona pochodzenia etruskiego sa starsze od lacinskiego, ale trudno doszukac sie listy znalazlam wymienionego Larsa, Vela, Emila (?) Sisenne, Unie, Minerwe i Tuskane. Jezyk etruski nadal jest nieznany.
      Wiem, ze Melisa jest jednym z najstarszych greckich imion.
      Wiem, ze kilka starozytnych imion hinduskich jest nadal w uzytku, ale nie pamietam jakich.
      Takze Minerwa, Melisa, Nefertiti, Hektor, Ziemowit czy Mieszko to moje typy.
    • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 09.03.20, 02:39
      Jedne z pierwszych zanotowanych imion sumeryjskich (ponad 3 000 lat temu przed nasza era)
      Gal-Sal
      Enpap-x
      Sukkalgir
      Turgunu Sanga
      bogini Inana
      Najstarszy tekst w jezyku indoeuropejskim podaje imie krola hetyckiego: Anitta
      Starozytne imiona hinduskie: Arya (Aria), Agni (nasza Agnieszka), Deva/Devi, Maya (Maja), Nala i Nila (imiona meskie), Tara- imiona nadal w uzytku (teksty Vedy z okolo 1700-1100 przed nasza era)
      • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 10.03.20, 13:19
        sulimira napisał(a):

> Najstarszy tekst w jezyku indoeuropejskim podaje imie krola hetyckiego: Anitta
        > Starozytne imiona hinduskie: Arya (Aria), Agni (nasza Agnieszka), Deva/Devi, Ma
        > ya (Maja), Nala i Nila (imiona meskie), Tara- imiona nadal w uzytku (teksty Ve
        > dy z okolo 1700-1100 przed nasza era)

Nie wiem, co to za źródło na temat tekstów wedyjskich? Nie zgłębiałam nigdy hinduskiego imiennictwa i teraz raczej nie doczytam porządnie na jego temat, ale OIW Agni to ogień i nie ma nic wspólnego z naszą Agnieszką, nie wiem też, czy służył jako imię, a dewowie to inaczej bogowie i też nie jest to imię. Maja zaś to iluzja. Tara to bogini hinduska, a także buddyjskie żeńskie bodhisattwy (bodhisatwowie?).

Anitta zaś mógłby uchodzić za imię nadal używane, gdyby był imieniem męskim. Jako żeńskie jest zupełnie czym innym, a mianowicie zdrobnieniem od Anny, zupełnie współcześnie wybijającym się na niepodległość.
        --
        De gustibus...
        • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 10.03.20, 20:33
          Wybacz Gaudencjo, ale Ty masz swoje zrodla i opinie, a ja swoje i nie chcesz na te tematy dyskutowac tylko podajesz nazwe jakiegos slownika jakby istnial bez zadnego kontekstu. Niestety mnie nie zadawala przeczytanie wpisu w jednym czy dwoch miejscach gdy cos mi nie pasuje, a temat mnie interesuje. Wpisy na temat hinduskiego immienictwa uwazam, ze pochodza z rzetelnego zrodla, a na temat Agnieszki nawet nie bede wchodzic, ale imie Agnieszka pochodzi z tego samego zrodla czyli jezykow indoeuropejskich i nawet ma takie same znaczenie, ale niezaleznie od tego jakie zrodla i logiczne argumenty przytocze to nie uslysze na nic odpowiedzi wiec podejmowanie prob dyskusji na temat imion uwazam za bezowocne.
          Niech kazdy mysli sobie co chce.
          • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 10.03.20, 21:17
            Jakiego słownika? Jakiego kontekstu?

Naświetliłam Ci kontekst "imion", które podałaś, które najczęściej są wyrazami pospolitymi lub imionami bóstw.
            Źródłosłów Agnieszki jest zupełnie inny, niż boskiego imienia Agni (a przy okazji wyrazu pospolitego), oznaczającego ogień.

Nie wiem, czy czytałaś choć jeden hymn wedyjski - nie wygląda mi na to, i tym m.in. się różnimy. Oczywiście jeśli przytoczysz przekonujące źródła i argumenty, z przyjemnością dam się przekonać, o Śwetaketu wink

--
            De gustibus...
            • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 11.03.20, 02:04
              Moze nie zauwazylas, ale wyrazy pospolite sa imionami i nazwa bostw sa uzywane jako imiona od dawien dawna wiec nie jestem pewna co takiego tutaj naswietlilas.
              Nawet jak podaje takei same zrodla np. wikipedia to o ile nie sie to w twoj swiatopoglad to moj wpis nagle jest nierzetelny wiec nie dasz sie przekonac z przyjemnoscia czy bez. Ani slowem nie skomentowalas zadnego mojego zrodla oprocz oczywiscie stweirdzenia, ze wpis, ktory ja podalam z wikipedi jest nierzetelny wiec naprawde nie rozumiem o czym teraz mowisz, ze mozemy miec jakis dialog. Jezeli tak bedzie latwiej to masz racje wyrazy pospolite czy nazwy bostw nie sa imionami, Agni czyli ognie po polsku to po raz kolejny po prostu ciekawy zbieg okolicznosci (fakt, ze ogien oczyszcza jest tutaj oczywiscie kolejnym przypadkiem) i sprawdz wpis wikipedi, ktory mowi o starozytnosci tego imienia i kilku mozliwych zrodlach. Jestem pewna, ze wpis jest pewnie "nierzetelny" poniewaz wspomina o tym oczyszczajacym ogniu i nie jest w stanie jednoznacznie stwerdzic jego zrodla itd...
              • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 11.03.20, 23:24
                Imiona bóstw (albo nazwy "bóstwo", "bogini") często nie są nadawane zwykłym śmiertelnikom, więc potrzebne byłyby jeszcze jakieś dane frekwencyjne potwierdzające powszechne używanie imion bogów jako imion osobowych.

Wikipedia jest encyklopedią tworzoną przez zwykłych ludzi, przez każdego, i mogą w niej być błędy, w tym np. sformułowania, które nie są dostatecznie precyzyjnie sformułowane, co powoduje, że mogą wprowadzić w błąd. Ponadto zawartość artykułów się zmienia z czasem.

Agni to ogień po polsku, ale nie Agnieszka - mam nadzieję, że jest to już jasne. Uwaga w Wikipedii dotycząca agnihotry, agniego itd. jest nieuźródłowiona - ta treść to prawda, ale nie ma źródła potwierdzającego związek tego faktu z Agnieszką.
                --
                De gustibus...
                • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 12.03.20, 01:17
                  Przyklady imion bogin, bostw i innych niesmiertelnych: Żywia, Agni, Apollo, Afrodyta i wiele innych greckich imion bostw, nie wspominajac juz o Jezusie (synu boga).
                  Wiem jak wikipedia jest tworzona, ale odrzucanie wpisow, ktora osobie nie pasuja podczas gdy inne sa podawane jako rzetelne niestety nie dziala zbyt dobrze i w ten sposob kazdy moze sobie wybierac co im pasuje i uwazaja za prawidlowe.
                  Bruckner podaje, ze agni ogni czy igni to jest to samo i jest to praslowem obecnym w kazdym jezyku slowianskim. Agni jako imie funkcjonuje w wielu jezykach pochodzenia indoeuropejskiego. Agni i Agnieszka to jest to samo imie tylko ich forma jest inna w roznych jezykach. Do nas Agnieszka przyszla (wedlug mnie wtornie) wraz z chrzescijanstwem z Czech. Z jakiegos dzwnego powodu jednak nie byla Agnieszka tylko Jagnieszka. Nie mam na to zadnych zrodel, ale wedlug mnie Jagna (lub cos podobnego) to prastara polska forma Agni z czasow niepamietnych uzywana przez slowianskie plemiona na terenie Polski. Gdy Agnieszka przyszla z Czech to zostala zlepiona z Jagna i stala sie Jagnieszka ze zdrobnieniem Jagna (jak zreszta inne orginalne polskie imiona : Dabrowka stala sie Dobrawa czy Bozana, Bozena- te same imiona tylko inne formy "bardziej chrzescijanskie" poniewaz przyszly z chrzescijanksich Czech). Jagna i Anezka staly sie Jagnieszka poniewaz byly tymi samymi imionami. Swiadczy o tym uzycie praslowa, rozpowrzechnienie tego imienia wsrod bardzo wielu indoeuropjekich ludow (miedzy innymi grekow) oraz to samo znaczenie. Agni to ogien po polsku, ale ogien byl kojarzony z oczyszczeniem i w tym znaczeniu zostala uzyta w Grecji "czysta". Znaczenie jest to samo. Oczywiscie nie dam sobie za to uciac reki, ale ktokolwiek twierdzi, ze wie na 100%, ze to sa dwa rozne imiona jest osoba bez wyobrazni. Zadna osoba nie powinna wypowiadac sie w absolutach odnosnie zagadnien, ktore sa oparte na odtwarzaniu jezykow, ktore nie zostaly zapisane, maja po kilka tysiecy lat, ktore juz nie istnieja i nawet jezykoznawcy skrobia sie po glowie odnosnie ich pochodzenia i znaczenia. Zapis w wikipedi przyznaje, ze wiele osob zauwaza podobienstwo Agni z Agnieszka- brzmienie i znaczenie. Brucker uznaje to za praslowo i raczej trudno byloby udowodnic, ze grecka Agnieszka nie pochodzi od indoeuropejskiego Agni/ogni/igni. Nie znalazlam zadnego zrodla, ktore definitywnie zaprzecza, ze Agnieszka pochodzi od Agni. Dla mnie zagadnienie jest otwarte i z braku dowodow pismiennych pewnie nigdy nie zostanie rozwiazane co oznacza, ze taka mozliwosc powinna byc brana pod uwage.
                  • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 12.03.20, 01:32
                    sulimira napisał(a):

> Wiem jak wikipedia jest tworzona, ale odrzucanie wpisow, ktora osobie nie pasuj
                    > a podczas gdy inne sa podawane jako rzetelne

Popatrz na to od drugiej strony - podawane jako rzetelne są te dane, które mają oparcie w źródłach, czyli powodem ich podania jest rzetelność, a nie sam fakt zamieszczenia w Wikipedii.

> Nie mam na to zadnych zrodel, ale wedlug mnie

I na tym się zasadza cały problem.
                    Według mnie fantastycznych teorii tworzyć można mnóstwo, każdy swoją, a zatem jako sprawdzone podajemy to, na co są naukowe źródła. Publikacje naukowe przechodzą sito recenzji znawców tematu; oczywiście mogą również być mylne, ale przynajmniej walor domniemania prawdziwości został im przydany przez osoby o zweryfikowanej wiedzy, a nie przez grono widzimisiów z Internetu (do których i ja się zaliczam, jako siła niefachowa i amatorska).

(A co do ewidentnego podobieństwa Agnieszki do Agni, dostrzeganego tak powszechnie, to może wyjaśnijmy jeszcze rzekome pochodzenie od Agni słów: jagnię, bagno, agnostycyzm, a może nawet gnat - wystarczy odjąć początkowe "a-").
                    --
                    De gustibus...
                    • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 12.03.20, 08:44
                      Wyjasnienie Jagny zostalo podane na wikipedi. Nieskalana/czysta ofiara czyli jagnie. Agni ma wiele znaczen i wlasnie dlatego "czysta" jest jednym z nich i znaczy to samo co Agnieszka.
                      Teoria nie jest fantastyczna jezeli jest zauwazona przez wiele osob. Jezeli mamy opierac sie tylko na zrodlach naukowych to prosze podaj mi gdzie rozpatrzono to zagadnienie. Rozumiem dlaczego nikt tego nie rozpatrzyl wczesniej poniewaz dostep do informacji byl bardziej ograniczony. Dlaczego nikt nie wglebil sie w to obecnie gdy zauwazono podobienstwo brzmienia i znaczenia- to jest ciekawe pytanie. Jezeli masz jakis material na ten temat z checia poczytam poniewaz jak zwykle jestem wscibsko ciekawa.
                      Gaudencjo naprawde tlumaczenie mi czym jest wikipedia czy prace naukowe mijaja sie z celem. Mam dwa stopnie naukowe i bardzo dobrze wiem jak srodowisko naukowe operuje- w sensie pozytywnym i negatywnym min. slyszalam stwierdzenie, ze aby w zycie wszedl nowy paradygmat naukowy stare pokolenie badaczy musi odejsc z nauki poniewaz ich kariery oparte sa na starym wzorcu i kurczowo sie tego trzymaja (ciekawym przypadkiem tutaj jest czarna ospa). Moje wyksztalcenie nauczylo mnie wiecej niz zamierzalo. Podalam ci kiedys przyklad konspiracji naukowcow w Smithsonian Institute, ktorzy przez sto lat niszczyli kosci gigantow. Amatorscy archeolodzy wywarli na nich tyle presji, ze wreszcie sie do tego przyznali i artykul o ich kosciach i rekonstrukcja wygladu zostala opublikowana w NAtional Geographic. Do tego czasu wysmiewano ludzi mowiacych o wielkoludch chodzacych po ziemi. Jeden artykul i cisza. Myslisz, ze cos sie zmienilo? Nie, najnowsze wykopaliska z koscmi gigantow w Ameryce Poludniowej zostaly zamkniete dla archeologow. Nikt nic nie mowi i bedziemy musieli poczekac, az ktos w nowym pokoleniu sie tym zajmie i wpasuje ich jakos w pochodzenie homo sapiens.
                      Kolejny przyklad. Zabezpieczenie przed sloncem, te wszystkie preparaty sa rakotworcze. Zrobiono dwa badania na ten temat i gdy wyniki nie byly takie jakie korporacje by chcialy badania nad tymi preparatami skonczyly sie. Skad sie dowiedzialam? Jeden z moich profesorow podal to jako przyklad, nawet tych badan nie mozesz znalezcz obecnie. W miedzyczasie wszystko jest tymi preparatami napakowane. To sa tylko dwa przyklady, jedne z najbardziej drastycznych dlatego nawet to co pisza naukowcy biore z garscia soli i cokolwiek czytam musi brzmiec dla mnie logicznie. Wiem, ze kwestia imion nie rowna sie tym przykladom, ale jezeli naukowcy klamia i niszcza dowody jezeli tak to im pasuje odnosnie spraw, ktore maja wielka wage to dlaczego maja niby miec lepsza etyke odnosnie czegos takiego jak imiona.
                      Takze dopoki nie przeczytam materialu, ktory zajmie sie kwesta podobienstwa brzmienia i znaczenia imienia Agnieszka/ Jagna/ Agna/ Agni to nie wyklucze mozliwosci, ze wszystkie te imiona moga miec wspolne zrodlo.
                      Tak jak napisalam nie mowie, ze jest tak jak sobie wyobrazam, ale wedlug mnie jest spora szansa, ze jest to jedno i to samo imie. Szkoda, ze nikt sie tym nie zajmuje poniewaz fascynujace byloby gdyby sie okazalo, ze Agnieszka jest jednym z najbardziej popularnych i starozytnych imion na swiecie.
                      Gaudencjo, dzieki wlasnie takim niefachowym widzimisiom z internetu Smithsonian musial sie przyznac do ukrywania i niszczenia dowodow. Tazke nie umniejszaj Twojej czy mojej wiedzy. Jednym z cudownych uzytkow internetu jest dzielenie sie wiedza i dyskusja na tematy, ktore nas interesuja, a nie maja dobrze przebadanych zrodel. Boleslaw I popelnil wielka zbrodnie gdy spalil nasze stare ksiegi,a wraz z nimi nasza historie. Teraz kombinujemy jak nazywali sie nasi przodkowie wlacznie z dynastiami.
                      Ciesze sie jednak, ze wlaczylas sie w dyskusje. Mamy inne postawy wobec wiedzy, ale tak jak napisalam wczesniej, ja lubie dyskusje sama w sobie i rozne argumenty za i przeciw. Tylko w ten sposob wiedza sie poglebia. Moja czy Twoja wiedza nie bedzie sie zwiekszala jezeli obydwie bedziemy czytac i zgadzac tylko i wylacznie z tym co nam pasuje. Gdy napisalam, ze nie ma na to zadnych zrodel mialam na mysli nikt specyficznie nie zajal sie geneza tego imienia. Nie ma badan za czy przeciw chyba, ze moze Ty cos gdzies znalazlas. Czy znasz jakis naukowcow, ktorzy odpowiadaja na takie pytania?
                      • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 12.03.20, 22:23
                        sulimira napisał(a):

> Teoria nie jest fantastyczna jezeli jest zauwazona przez wiele osob.

Jest nadal fantastyczna. Jeśli wielu osobom coś się kojarzy z czymś, nie oznacza to, że historyczny rozwój języka przebiegał tak, jak się im dziś wydaje. Tylko szlachetna amatorszczyzna może zakładać, że każdy odruch intuicji jest prawidłowy.

Jezeli ma
                        > my opierac sie tylko na zrodlach naukowych to prosze podaj mi gdzie rozpatrzono
                        > to zagadnienie.

Które zagadnienie? Zagadnienie pochodzenia imienia Agnieszka jest omawiane w różnych publikacjach onomastycznych i tam się należy kierować z pytaniami, a nie do własnej głowy.

ab
                        > y w zycie wszedl nowy paradygmat naukowy stare pokolenie badaczy musi odejsc z
                        > nauki poniewaz ich kariery oparte sa na starym wzorcu i kurczowo sie tego trzym
                        > aja

Chyba nie są potrzebne aż tak drastyczne środki. Niemniej jednak próby wykorzenienia starego paradygmatu za pomocą wiadomości zaczerpniętych "z głowy, czyli z niczego" są jeszcze gorsze niż jakikolwiek paradygmat.

> Takze dopoki nie przeczytam materialu, ktory zajmie sie kwesta podobienstwa brz
                        > mienia i znaczenia imienia Agnieszka/ Jagna/ Agna/ Agni to nie wyklucze mozliwo
                        > sci, ze wszystkie te imiona moga miec wspolne zrodlo.

Nie musisz wykluczać, są naukowcy zajmujący się antroponimią i to oni wykluczają lub uznają za prawdopodobne. Usiłuję się od lat interesować tą problematyką, mając na to raz więcej, raz mniej czasu, ale nie uważam, żebym mając jakiś staż na forum stała się od razu równym partnerem do dyskusji z językoznawcami - nie skończyłam polonistyki, nie znam się na lingwistyce komparatywnej. Naprawdę nie wystarczy także znać się na innej dziedzinie, żeby być od razu specjalistą od wszystkiego, w tym od wyżej wymienionych dziedzin.

> Tak jak napisalam nie mowie, ze jest tak jak sobie wyobrazam, ale wedlug mnie j
                        > est spora szansa, ze jest to jedno i to samo imie. Szkoda, ze nikt sie tym nie
                        > zajmuje

Imionami zajmują się onomaści, specjaliści od antroponimii. Nie wiem, czemu masz ich za nic (za nikogo).

> wylacznie z tym co nam pasuje. Gdy napisalam, ze nie ma na to zadnych zrodel m
                        > ialam na mysli nikt specyficznie nie zajal sie geneza tego imienia. Nie ma bad
                        > an za czy przeciw chyba, ze moze Ty cos gdzies znalazlas. Czy znasz jakis nauk
                        > owcow, ktorzy odpowiadaja na takie pytania?

Jw. Cieszę się, że mogłam Ci w czymś pomóc i o czymś poinformować. Sama dowiedziałam się o istnieniu publikacji antroponomastycznych z tego forum, dawno temu. Wcześniej nie przychodziło mi do głowy, że imiona stanowią przedmiot badań naukowych.

--
                        "Pisze Pani, że imię Marina nie jest ośmieszające. Zgodzę się z tym, jeśli przyjmiemy, że nie ośmiesza pretensjonalny snobizm."
                        (Walery Pisarek)
                        • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 12.03.20, 23:48
                          Które zagadnienie? Zagadnienie pochodzenia imienia Agnieszka jest omawiane w różnych publikacjach onomastycznych i tam się należy kierować z pytaniami, a nie do własnej głowy.

Czy znasz, ktorys z tych materialow omawiajacych kwestie Agnieszki i Agni w jednym miejscu- ich porownanie? O to caly czas pytam.
                          Tak jak napisalam, mamy rozne podejscia do wiedzy. Naukowcy nie sa dla mnie bogami. Jestem antopologiem i znam sie na problemach podejscia do nauki, kultury, spoleczenstwa, religi czy jezyka. Gdybym byla jezykoznawca to opublikowalabym cos na temat imienia Agnieszka, a nie dyskutowala o tym na forum.

Nie musisz wykluczać, są naukowcy zajmujący się antroponimią i to oni wykluczają lub uznają za prawdopodobne. Usiłuję się od lat interesować tą problematyką, mając na to raz więcej, raz mniej czasu, ale nie uważam, żebym mając jakiś staż na forum stała się od razu równym partnerem do dyskusji z językoznawcami - nie skończyłam polonistyki, nie znam się na lingwistyce komparatywnej. Naprawdę nie wystarczy także znać się na innej dziedzinie, żeby być od razu specjalistą od wszystkiego, w tym od wyżej wymienionych dziedzin.
                          Swietnie, caly czas prosze o to, zebys podala mi gdzie Agni zostalo wykluczone jako zrodlo imienia Agnieszka.
                          • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 13.03.20, 00:29
                            sulimira napisał(a):

> Swietnie, caly czas prosze o to, zebys podala mi gdzie Agni zostalo wykluczone
                            > jako zrodlo imienia Agnieszka.

Zrobię to niezwłocznie po tym, jak mi podasz publikację, gdzie zostało wykluczone istnienie krasnoludków i udowodnione ich nieistnienie smile

Mam też prośbę o stosowanie zasad cytowania, Twoje posty są bardzo trudne w odbiorze.
                            --
                            De gustibus...
                            • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 13.03.20, 06:35
                              Czyli nie masz zadnej publikacji o ewaluacji tego imienia pod katem podobienstwa Agni do Agnieszka i tylko lubisz mowic jak naukowcy wszystko wykluczaja i wlaczaja.
                              Wypowiadzasz sie na temat Agnieszki tak definitywnie jakbys miala wiedze na ten temat i nie brala zaprzeczenia "z glowy".
                              Nie rouzmiem twojej pogardy odnosnie przemyslen i uzywania glowy. Kazdy z twoich naukowcow wzial wszystko ze swoich glow i potem zaleznie od kultury i nastawienia wpasowal to w calosc.
                              Ja rozumiem, ze ludzie powtarzaja po naukowcach- jest im latwiej nie myslec.
                              Rozumiem rowniez, ze w niektorych dziedzinach trzeba miec wyksztalcenie, zeby sie wypowiedziec, ale imiennictwo nie jest fizyka kwantowa, ani starozytnym DNA.
                              Jak ja cos czytam to mysle o tym, a nie tylko biernie przyjmuje wiadomosci. Nie jestem papuga, zeby powtarzac tylko po innych., Mam mozg i mam tylko nadzieje, ze do smierci bedzie na chodzie i bede mogla go uzywac.
                              Wnioslas w moje myslenie zagadnienie jagniecia, bagna i angostyki i powiazalam dwa z trzech, a zreszta z tzeci rownie zmam argument, ale po co?
                              Mysle, ze jasne jest, ze jest mozliwosc, ze Agnieszka jest Agni, Agnes, Agneta i kiedys ktos napisze cos na ten temat i rozwieje watpliowosci. Do tego czasu Gaudencjo ja nadal bede uzywala swojej glowy, a Ty przepisuj po innych.
                              • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 15.03.20, 11:56
                                sulimira napisał(a):

> Czyli nie masz zadnej publikacji o ewaluacji tego imienia pod katem podobienstw
                                > a Agni do Agnieszka i tylko lubisz mowic jak naukowcy wszystko wykluczaja i wla
                                > czaja.

Czyli nie masz żadnej publikacji o tym, że krasnoludki nie istnieją. A zachowujesz się, jakbyś miała tego pewność. Do czasu, aż mi to wykażesz, będę używała własnej głowy i zakładała, że krasnoludki są.

> ie wypowiedziec, ale imiennictwo nie jest fizyka kwantowa, ani starozytnym DNA.

Nie, ale również jest dziedziną wiedzy i nie jest tak, że pierwszy lepszy człowiek z ulicy bez cienia językoznawczego wykształcenia, któremu się coś wydaje, wie lepiej niż te bandy gryzipiórków z profesorskimi tytułami, które strawiły całe życie na zgłębianiu konkretnych zagadnień.

Czytałam już wiele tak fantastycznych wymysłów, w które ich autorzy święcie wierzyli. że nie mam ochoty na tracenie czasu na czytanie kolejnych. Nie chce Ci się sięgnąć do publikacji naukowych i samodzielnie poszukać czegokolwiek o Agnieszce, a chce Ci się tracić czas swój na wypisywanie fantastycznych teorii "z głowy, czyli z niczego", a nasz na czytanie tego i obalanie za pomocą źródeł (czego ja nie będę robiła, bo mam w tym tygodniu inne zajęcia i nie mam ochoty ich porzucać jeszcze bardziej, niż Tobie się nie chce udokumentować czy choćby uprawdopodobnić swoje teorie za pomocą publikacji naukowych).

> Wnioslas w moje myslenie zagadnienie jagniecia, bagna i angostyki i powiazalam
                                > dwa z trzech,

Nie powiązałaś - napisanie na odczepnego na forum pierwszej myśli, którą Ci ślina na język przyniosła w celu naciąganego powiązania kilku słów to nie jest stworzenie uprawdopodobnionej teorii z zakresu lingwistyki komparatywnej.

Z całą pewnością będę nadal dbała, żeby to forum miało pewien poziom i nie zajmowało się lansowaniem wszystkich najdzikszych pomysłów, jakie w chwili pierwszych 5 minut zadumy w danym tygodniu przyjdą do głowy każdemu. Każda taka pseudoteoria powinna zostać - w miarę czasu, którym dysponują co solidniejsi uczestnicy forum - skontrowana.

To, co Ty uprawiasz, jest nienowym zjawiskiem i nazywa się etymologią fantastyczną. Tu przykład zastosowania tego pojęcia. My na forum od dawna staramy się powoływać wyłącznie na etymologię naukową i będziemy to robić nadal.

Nie chce mi się wierzyć w Twoje stopnie naukowe przy takim podejściu do nauki i wiedzy, jakie zaprezentowałaś w całym tym wątku. A jeśli to prawda, to tylko potwierdza to, że nauka się nadmiernie zdemokratyzowała, a stopnie naukowe - zdewaluowały.

--
                                (Jarosław Olesiak)
                    • sulimira Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 12.03.20, 19:24
                      znlazlam rowniez Agni zwiazane z bagnem: Błędne ogniki – zjawisko dostrzegalne nocami nad bagnami, mokradłami i torfowiskami, mające postać niewielkich światełek unoszących się ponad powierzchnią. Od wieków wiązane w wielu kulturach świata ze sferą zjawisk nadprzyrodzonych i światem duchów (łac. ignis fatuus, ang. will-o'-the-wisp etc.).
                      pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_ogniki
                      Nad reszta slow rowniez pomysle
    • lukrecja_86 Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 10.03.20, 23:34
      A co z imieniem Nina? Powszechnie uważa się, że to skrót od Janiny , ale imię Nina występuje w wielu językach gdzie raczej nie ma nic wspólnego z naszą polską Janina. Przeczytałam gdzieś na forum imienniczych, że istnieje koncepcja, iż imię jest bardzo stare i ma korzenie asyryjskie . Możliwe to?
      • gaudencja Re: Najstarsze współcześnie używane imiona 15.03.20, 11:38
        Trudno powiedzieć, jakie ma realnie korzenie. Wydaje mi się, że te sylaby są na tyle uniwersalne i łatwe w wymowie, że imię mogło powstać niezależnie w różnych kulturach. Z pewnością była św. Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji w III/IV wieku - nie wiadomo, czy jej imię miało bardziej rozwiniętą formę podstawową. W keczua i ajmara podobno też jest takie imię i oznacza "ogień". U nas od dziesięcioleci Nina była zdrobnieniem od imion zakończonych na -nina.

--
        (Jarosław Olesiak)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.