Dodaj do ulubionych

Imiona żeńskie zakończone na -RA

27.03.20, 10:23
W moich poszukiwaniach imienniczych zauważyłam, że podobają mi się imiona żeńskie zakończone na -RA, np. SaRa,LauRa, KlaRa.
Jak odbieracie tego typu imiona. Jakie jeszcze imiona zakończone na -RA przychodzą Wam do głowy?
Obserwuj wątek
    • stokrotka_96 Re: Imiona żeńskie zakończone na -RA 27.03.20, 21:42
      Nigdy nie miałam tak, bym imię miała polubić (lub zacząć go nie lubić) tylko ze względu na końcówkę -ra.
      Przykłady?
      Uwielbiam Eleonorę - jest w mojej czołowej trójce. Jest to imię, które mogłabym nosić sama, nawet jako osoba urodzona w 1996 roku.
      Klara kiedyś bardzo mi się podobała, bo odbierałam ją jako imię nieco zapomniane, ale zakorzenione w literaturze. Teraz, po tym jak imię się spopularyzowało, Klarę postrzegam neutralnie. Co dziwne, chwilami wydaje mi się wręcz nudna, mimo że do popularności Mai czy Zuzi jeszcze jej daleko.
      Sara - nawet lubię to imię (a w wersji zagranicznej, pisanej Zara wręcz uwielbiam). Tylko że polska wersja ma niestety pewien mankament - gdyby wykreślić środkowe "a", powstanie odmieniona forma nieprzyjemnego czasownika... To mnie trochę zniechęca. Ale z drugiej strony Sara kojarzy mi się też z sarenką i są to pozytywne konotacje.
      Laura - ładne imię, ale mnie nigdy nie powalało na kolana. Może dlatego, że miałam na podwórku koleżankę o tym imieniu i przez to imię wydawało się zwyczajne, jak Ola czy Karolina, mimo że nie nadawało się go jakoś bardzo często w latach 90. czy na początku 2000.
      Tamara - doceniłabym, pełna forma brzmi elegancko. Brakuje mi tylko zdrobnień, którymi można zwracać się do dziecka lub do osoby dorosłej, z którą jesteśmy zżyci.
      Estera - ma piękne znaczenie, ale w brzmieniu, niestety, wydaje się surowa. Trochę jednak zyskała u mnie dzięki projektowi Estera autorstwa ks. Szostaka.
      Maura - ciekawe, wyróżniające się imię. Pochwaliłabym czyjś wybór, jednak nie czuję go na tyle, byle je nadać.
      Debora - za granicą byłaby mocną kandydatką, podoba mi się znaczenie. W Polsce chyba nie miałabym odwagi i znowu miałabym kłopot ze znalezieniem plastycznego zdrobnienia w naszym języku.
      Petra - nie podoba mi się, zbyt męsko brzmi. Tak samo mam z Kazimierami, Włodzimierami itd.
      Dobromira - spośród słowiańskich imion, "dobrusiowe" imiona są moimi ulubionymi. Dobromira brzmi ok. Jednak gdybym miała mieć córkę Dobrusię, to zdecydowałabym się na Dobrawę. Dobromirę postawiłabym za to na II m-cu za Dobrawą w rankingu "dobrusiowych" imion.
      Aleksandra - w pełnej formie brzmieniowo atrakcyjna. Ale zniechęca mnie jej obłędna popularność w dwóch, jak nie w trzech pokoleniach. Co więcej, zdrobnienie Ola jest przezroczyste i wręcz mdłe.
      Kasandra - kojarzy mi się z okularnicą z Simsów lub z wróżką. Dlatego u mnie odpada.
      Leandra - rewelacyjna, zaczyna mi się podobać. Tylko odbieram ją bardzo egzotycznie na polskim gruncie.
      Teodora - mogłaby być do rozważenia. Są kraje, w których Teodora dla dziewczynki/kobiety nie dziwi. Ma niezły potencjał pod kątem zdrobnień.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.