Dodaj do ulubionych

Drugie imię do mało popularnego imienia

30.04.20, 19:53
Jak myślicie? Czy do mało popularnych imion lepiej wybrać coś bardziej znanego czy coś równie odjechanego?

Myślałam o Eleonorze na I (wszystko hipotetycznie).

Podobałyby mi się takie kombinacje:

Eleonora Letycja
Eleonora Liwia
Eleonora Felicja
Eleonora Józefina
Eleonora Stefania
Eleonora Antonia
Eleonora Teodozja
Eleonora Lidia
Eleonora Ligia

Ale całkiem zgrabnie brzmią:

Eleonora Zofia
Eleonora Łucja
Eleonora Maria
Eleonora Klara.

Chciałam szczególnie zapytać o Eleonorę Letycję, Eleonorę Liwię, Eleonorę Ligię, Eleonorę Lidię i Eleonorę Teodozję. Jak Wam się podobają te zestawy? Oryginalne w dobrym guście czy przesadzone?
A co do zestawów z Marią czy Zofią - czy nie są zbyt zachowawcze?

Macie pomysły na II imię do Eleonory? Jak myślicie, z jakimi imionami brzmiałaby dobrze?

Czy poznałyście osoby, które na I i na II mają raczej oryginalne imiona?
Obserwuj wątek
    • sulimira Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 30.04.20, 20:18
      Ja ogolnie proponuje bardziej popularne imie na drugie. Moze nie z pierwszej dziesiatki, ale na tyle popularne, ze dziecko ma wybor w razie gdyby pierwsze bylo dla dziecka za bardzo odjechane- sa rozne dzieci i uwazam, ze trzeba to brac pod uwage. Sama wolalabym odjechane imiona, ale taki jest moj charakter.
      Natomiast jest pytanie jakie imiona sa naprawde odjechane. Obecnie Liwia, Ligia czy Lidia wcale nie wydaja mi sie niesamowicie wymyslne. Letycja czy Teodozja sa wedlug mnie bardzo orginalne.
      Napewno na drugie nie nadalabym Mari czy Zofi, ale Lucja juz tak. Odnosnie Klary niestety odnosze wrazenie, ze w tym roku jest jej wysyp i bardzo podskoczy do gory. Takze zaleznie od tego ile lat Klara bedzie w czolowce to rowniez moze odpasc
    • paula.anna Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 30.04.20, 21:37
      Odpuścilabym Zośkę, Maryśkę itp.
      Podoba mi się z Felicją i Stefanią. I Klarą ewentualnie.

Dla syna, Feliksa, na początku rozwazaliśmy Jana (II imię męża).
      Stanęło na Józefie, ze względu na mój janowstręt- no nie znoszę tych najpopularniejszych imion.
      Zestaw podoba mi się do tego stopnia, że czasem używam obu imion.
      Z nudnym Janem efekt byłby połowiczny.

--
      pink stinks
      Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
        • stokrotka_96 Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 03.05.20, 23:28
          Feliks Józef nie brzmi pretensjonalnie smile. Udało się zachować równowagę, choć w sumie Feliks nigdy nie wydawał mi się pompatyczny. Po prostu należy do rzadkich imion.

Józef jest o tyle fajny, że z jednej strony ma swoją tradycję i nie jest wydumany, ale z drugiej przynajmniej w naszych pokoleniach nie był masowo nadawany, przez co jest dla nas znośny wink.

Jeśli chodzi o Jana, to brzmieniowo nie zachwyca mnie pełna forma - dla mnie taka zbyt krótka, bez wyrazu. Ale w Janie podoba mi się mnogość zdrobnień. Co więcej, popularność Jana ominęła nasze pokolenia. W latach 70., 80., 90. owszem, Jan miał dalej swoich wielbicieli (wszak to imię tradycyjne, jak Anna czy Maria), ale największe fale nastąpiły przed tymi latami i po nich. Moim zdaniem, zdążył jako tako odpocząć.

Jednak Józef miał na wypoczynek dużo więcej czasu. Odnoszę wrażenie, że między latami 70. a końcówką 90. Józef mógł być odbierany wręcz obciachowo. Jan jednak odbierany jest bardziej uniwersalnie.

• dalenia Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 01.05.20, 12:28
      Jeśli chodzi o zestawienie dwóch oryginalnych imion, to według mnie trzeba bardzo uważać, bo łatwo się otrzeć o groteskę. Z Twoich typów odrzuciłabym np. Eleonorę Józefinę i Eleonorę Teodoozję, mimo mojej sympatii do wszystkich tych imion. Te zestawy brzmią dla mnie za ciężko, za długo, a na nazwisko to pasowałaby mi tylko Czartoryska wink może to też kwestia długości tych imion. Podoba mi się Eleonora Felicja i E. Antonia, zestaw z Lidią, Ligią, Stefania też nawet spoko. Liwia nie bardzo pasuje mi do Eleonory, a i Letycja też pewnie nie byłyby moim pierwszym wyborem.

Ja natomiast bardzo lubię klasykę na drugie. Nawet nie chodzi o to, żeby dziecko mogło mieć wybór i ewentualnie korzystać z częstszego imienia - nie spotkałam się nigdy z taka sytuacją. Po prostu uważam, że te imiona fajnie równoważą przykładowo tę Eleonorę, no i klasyka to klasyka. Na pierwsze bym takiej Zofii nie nadała, wiadomo, ale w zestawie według mnie brzmi szlachetnie. Więc z drugiej grupy podoba mi się zestaw z Zofią, Marią i Łucją - Klara nieszczególnie (chyba przez powtórzenie -ra). Moja dzieci też na drugie będą mieć nudną klasykę, akurat po dziadkach, ale też myślę, że stworzą eleganckie, klasyczne zestawy. A drugiego i tak się na co dzień nie używa, więc może być do bólu nudne wink
      • stokrotka_96 Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 03.05.20, 12:42
        Z Eleonorą Teodozją trochę przesadziłam big_grin. Ostatecznie na taki zestaw chyba bym się nie porwała. Brzmi pięknie, ale, jak zauważyłaś, z nazwiskami Radziwiłłówna, Czartoryska, Lubomirska.

Eleonora Józefina jest długa, ale wydaje mi się mniej pompatyczna niż Eleonora Teodozja. Choć przyznam, brzmi arystokratycznie i dla niektórych może być to wadą. Dużo zależy od nazwiska. Nie spodziewam się dziecka i w dodatku jestem panną, więc brzmienie mogę testować tylko na nazwisku panieńskim, ale Eleonora Józefina + moje nazwisko nie wypada groteskowo jak Vanessa Kiełbasa, mimo że moje nazwisko nie kończy się na -ska, -cka, -owicz, bądź -ewicz. Józefina jest imieniem rzadkim, ale bardziej osłuchanym niż Teodozja. Józefinę nadwało się dość często w różnych klasach społecznych, obecnie jest to imię praprababcine, więc zakurzone. Jednak nie skreślałabym go choćby ze względu na moją sympatię do św. Józefa. Patronat nie jest dla mnie najważniejszą kwestią przy doborze imion, ale uznaję go za dodatkową zaletę.

Eleonory Klary raczej bym nie nadała, bo jest wiele ciekawszych możliwości. W dodatku, jak zwróciłyście uwagę, oba imiona kończą się na -ra.

Eleonora Felicja brzmi świetnie, ale muszę czekać na inne nazwisko. W moim obecnym nazwisku jest literka "C" i słyszę syk, niestety. To samo z Łucją crying. Poza tym, jeśli chodzi o Felicję, to ja, w razie innego nazwiska, wolałabym ją zarezerować jako II imię dla Róży lub Rozalii. A gdybym miała już syna i byłby Feliksem, to z Felicji na II w ogóle bym zrezygnowała.

Co ciekawe, Józefina i Stefania mają tę samą liczbę liter (8), a jednak zestaw ze Stefanią wydaje się smuklejszy (wiem, dziwny przymiotnik w tym kontekście). Myślicie, że to przez to "ó"?
    • adalwinka Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 01.05.20, 20:19
      Wybrałabym nieco częstsze imię, choć niekoniecznie Zofię czy Marię. Chyba, że ktoś kocha te imiona i chce nadać chociaż na drugie - uważam, że dobrze się komponują. Przede wszystkim odrzuciłabym te brzmiące równie dostojnie jak Eleonora (Józefina, Teodozja, Letycja, Konstancja, Idalia itp.), bo IMO tworzą bardzo pompatyczne zestawy, w sam raz dla hrabiny wink
      Najbardziej spodobały mi się kombinacje z Felicją, Stefanią, Liwią i Łucją. Eleonora nie brzmi mi z Klarą.
      Z Lidią, Ligią i Antonią - w porządku, ale bez szału.
      Pomysły:
      Eleonora Wanda
      Eleonora Danuta
      Eleonora Jadwiga
      Eleonora Janina
      Eleonora Celina
      • stokrotka_96 Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 03.05.20, 12:59
        Z Twoich pomysłów najbardziej spodobały mi się Eleonora Celina i Eleonora Wanda.
        Celina może się kojarzyć arystokratycznie (dzięki żonie Mickiewicza), ale nie jakoś nachalnie. Gdybym miała inne nazwisko (nazwisko bez "c"), to byłby całkiem przyzwoity zestaw - nie za długi, nie za krótki.
        Wanda jest krótka, ale ciekawa, nieoczywista. Jest to imię, które raczej doceniam. Zastanawia mnie tylko, czy nie jest ciut za twarda do zwiewnej Eleonory. Oczywiście, do Eleonory nie chciałabym dobierać nic przesadnie delikatnego (jak Emilia, Liliana czy Milena), bo wyszłoby leum poleum.
        Jadwigę doceniam ze względów historycznych i sentymentalnych. Może dobrałabym ją na drugie imię, ale wydaje mi się zbyt ciężka przy Eleonorze.
        Z Janiną brzmi ładnie, ale samą Janinę odbieram neutralnie, więc wolałabym dać szansę imieniu, które zachwyca mnie bardziej, a które odpada na pierwsze ze względu na nieciekawe zgrubienia (Stefa od Stefanii, Józka od Józefiny) lub zdrobnienia, do których przynajmniej na razie nie czuję się w 100% przekonana (Fela od Felicji).
        Danuta ma u mnie plus ze względu na osobę z rodziny, ale pełna forma mnie nie powala. Ze zdrobnień lubię tylko Danę i Danusię (Danka taka sobie). A sympatia do Dany czy Danusi to za mało, by dać Danutę na II.
        • adalwinka Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 05.05.20, 20:23
          stokrotka_96 napisała:

>wolałabym dać
          > szansę imieniu, które zachwyca mnie bardziej, a które odpada na pierwsze ze wzlędu na nieciekawe zgrubienia

>A sympatia do Dany czy Danusi to za mało, by dać Danutę na II.

Oczywiście! W końcu jak wybieramy tylko dwa spośród tysięcy imion, to muszą być dla nas z jakiegoś powodu wyjątkowe wink
          A mnie jeszcze parę zestawów przyszło do głowy:
          Eleonora Amalia
          Eleonora Nadzieja
          Eleonora Melania
          Eleonora Blanka
          Eleonora Olimpia
          Eleonora Oktawia
          • stokrotka_96 Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 05.05.20, 22:35
            Dzięki za pomysły.

Z nowej puli wybrałabym Eleonorę Melanię. Melania to taki złoty środek - imię niezbyt popularne, ale też nie przesadnie szokujące. Ma urok retro, co bardzo doceniam. Samą Melanię mogłabym nadać córeczce na pierwsze, ale konkurencja jest zbyt zacięta smile. Oba imiona mają tradycje literackie - dla mnie to atut.

Blanka jest bardzo ładna, dziewczęca, jednak wydaje się zbyt nowoczesna przy tradycyjnej Eleonorze.

Amalia chyba zbyt odjechana, nawet dla mnie. Poza tym, pewnie myliłaby się z Amelią.

Nadzieja w polskiej wersji językowej nieszczególnie do mnie trafia. Co ciekawe, Hope czy Nadieżda już wydają mi się w porządku (za granicą). Oczywiście, odpadają w przedbiegach jako imię dla Polki. Co do Nadii, wiem, że tu na forum nie jest szczególnie lubiana, jednak mnie się całkiem podoba. Akurat sama wolałabym ochrzcić córkę imieniem bardziej tradycyjnym, ale nie krzywię się na myśl o Nadii.

Rodzice Olimpii czy Oktawii na pewno dostaliby ode mnie plus za oryginalność, jednak jakoś nie czuję tych imion dla własnej córki. Lecz muszę przyznać, że pod kątem brzmieniowym Eleonora Olimpia czy Eleonora Oktawia to przepiękne zestawy. Są oryginalne, ale przy tym wyważone i nieprzesadzone.

Wątek powstał raczej dla zabicia czasu. Byłam ciekawa opinii, pomysłów. Miło widzieć takie zaangażowanie smile.
    • gaudencja Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 01.05.20, 23:36
      stokrotka_96 napisała:

> Czy poznałyście osoby, które na I i na II mają raczej oryginalne imiona?

Tak, swojego syna wink A w przypadku pozostałych osób, które znam, o oryginalnych imionach, nie mam pojęcia, jak mają na drugie.

W moim odczuciu nadawanie do niepopularnego imienia drugiego bardzo popularnego, jak Jan, Anna czy Maria, jest rodzajem dania za wygraną i świadczy o pewnej porażce - jeśli oczywiście nie jest umotywowane jakimś pozaimienniczym wydarzeniem, typu potrzeba nadania imienia na czyjąś cześć. To komunikat "baliśmy się, że dziecko nie zaakceptuje swojego imienia, baliśmy się też, że nie będziemy w stanie dobrać drugiego imienia sensownie, więc nadaliśmy mu drugie imię do znudzenia popularne, którego nikt nie będzie kwestionował".

Chodzi mi o bardzo niewielką grupę drugich imion, oczywiście są sytuacje, że właśnie one i żadne inne pasują idealnie, ale jest to niewielki odsetek ich nadań na drugie. Akurat do Eleonory np. Maria pasuje nieźle, bardzo ładnie brzmi IMO Eleonora Natalia. Jednak zawsze drugie imię trzeba dobierać do nazwiska także, bo łatwo przedobrzyć.

Inne drugie imiona pasujące IMO do Eleonory, ale niekoniecznie do (nieznanego nam) nazwiska:
      Eleonora Leokadia
      Eleonora Ludomiła
      Eleonora Niegosława
      Eleonora Naczęsława

--
      Oni kwitnęli dopiero w III wieku.
      (Jarosław Olesiak)
      • stokrotka_96 Re: Drugie imię do mało popularnego imienia 03.05.20, 23:09
        Bardzo podoba mi się Leokadia, ale chyba przeszkadzałaby mi powtarzająca się sekwencja "leo".

Słowiańskie imiona żeńskie to raczej nie mój klimat, z paroma wyjątkami (lubię dobrusiowe imiona).

Co do Eleonory Natalii, zestaw całkiem ładny, ale odczuwam przesyt tego drugiego imienia. Wyskakuje z lodówki, w pracy mam do czynienia z wysypem Natalii. Właścicielki imienia są Bogu ducha winne, żadna nie wyrządziła mi krzywdy, jednak popularność bardzo mnie zniechęca. Tak samo z Anną - w pełnej formie piękna, dostojna, choć krótka. Ale wszędzie tyle tych Ań, że imię stało się przezroczyste. Nie miałabym nic przeciw popularnemu imieniu w populacji na drugie, ale już dużo bardziej wolałabym właśnie Marię lub Zofię choćby dlatego, że w pokoleniu moich rodziców i w moim nie były nadawane w rekordowych liczbach. Zofię zresztą uwielbiam za znaczenie ("mądrość").

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.