Dodaj do ulubionych

Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion

06.05.20, 17:39
Czułam, że noszę brzuchu Frania. Okazało się, że córcię. Pomyślałam, że będzie Idalia. Ale powiedziałam rodzinie i dzieciom i większość optuje za Marcelinką ewentualnie Rozalką.
Ja lubię wszystkie te imiona. Idalia wydaje mi się jednak najbardziej oryginalna i ładnie się zdrabnia. Reszta to też ładne imiona. I zaczynam się wahać.
Jakie są Wasze niezależne opinie?
Obserwuj wątek
    • inga.a.m.r Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 06.05.20, 18:45
      Hej!
      Wszystkie 3 imiona uwielbiam.
      Mam Marcelinę i Idalkę, a moja Róża na początku miała być Rozalią.
      Idalia jest IMO super pod względem dużych możliwości zdrobnień. Trochę ubolewam nad ostatnią popularnością Marceliny, więc to byłby dla mnie teraz minus przy wyborze. Rozalia też piękna!
      Ciężki wybór, bo naprawdę te 3 imiona są świetne według mnie. Odrzuciłabym jednak Marcelinę przez popularność i zostałyby 2 imiona, wiec wybór może trochę łatwiejszy wink
      A może Idalia Marcelina?
      • rosiederosalie Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 09.05.20, 09:10
        Hardcorowe odpuszczę jednak i nie będę już dalej szukała. Wystarczy mi zamęt z tymi kilkoma imionami.

Idalia jest mi najbliższa. Jednak bardzo zaskakuje wszechobecne zdziwienie na to imię. Zupełnie tego nie rozumiem. Co jest dziwnego w tak subtelnie brzmiącym imieniu? Jak wiele jest imion ciężkich i ostro brzmiących, które są akceptowane i nie dziwią, tylko z powodu niewiadomej przyczyny ich popularności. Imię, które jest osłuchane nigdy nie dziwi, nawet jeżeli ogólnie niezbyt dobrze brzmi. Natalia, którą kiedyś rozważałam nikogo nie dziwi (podoba się mężowi), a Idalia, która subtelniej brzmi odbierana jest jak imię wzięte z księżyca 🙉.

Kolejnym argumentem rodziny jest brak międzynarodowego charakteru imienia, zwłaszcza braku francuskiego odpowiednika. Mamy pochodzenie i bardzo bliską rodzinę we Francji i też żałuję, że tam występuje jedynie Ida (Ida, Ide).

Jest jeszcze jeden argument przeciw. Imię jest jakby nowe, gdyż żadna historyczna postać nie nosiła nigdy tego imienia. Pomijając powieść Słowackiego czy książkę Magiczne drzewo, w której zresztą postać Idalii podobno nie jest dobrze odbierana (to wiem od syna, któremu nie podoba się to imię). Natomiast historycznie jest to jakby zupełnie nowe imię nawet biorąc pod uwagę inne zakątki świata.

Poza powyższymi, bardzo mi się podoba i jest mi najbliższe z wszystkich rozważanych.
        • gaudencja Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 09.05.20, 13:49
          rosiederosalie napisała:

> Kolejnym argumentem rodziny jest brak międzynarodowego charakteru imienia, zwła
          > szcza braku francuskiego odpowiednika. Mamy pochodzenie i bardzo bliską rodzinę
          > we Francji i też żałuję, że tam występuje jedynie Ida (Ida, Ide).

Jest akurat inaczej: www.journaldesfemmes.fr/prenoms/idalie/prenom-11050
          Jak widać, imię we Francji jest bardzo rzadkie, ale występuje we francuskich spisach. Zresztą nawet gdyby Idalie w ogóle nie było we Francji, to Idalia nie będzie budzić wątpliwości żadnego Francuza co do wymowy, trudno o bardziej międzynarodowe, polsko-francuskie imię. Spędziłam we Francji trochę więcej czasu niż w ramach wyjazdów turystycznych, mówię po francusku i słyszałam, co Francuzi robią z polskimi (i wszystkimi innymi obcymi) nazwami, o Idalię akurat jestem całkowicie spokojna.

Jeszcze się okaże, że nagle Idalia chwyci we Francji i wywinduje się na szczyty statystyk, podobnie jak Jade, Lina, Mila, Mia, Inaya i jeszcze kilka imion, których jeszcze niedawno we Francji (albo w ogóle) po prostu nie było.

Zdziwieniem otoczenia nie przejmowałabym się w żadnej mierze, wielokrotnie na forum pisano o zdziwieniu rodziny wobec nawet znanych imion i o szybkim przyzwyczajaniu się tejże do już nadanego imienia. Kończyło się nawet na wygłaszaniu poglądów, że jest to najpiękniejsze imię, albo że nie wyobrażają sobie dziecka nazywającego się innym imieniem.

Idalia z "Fantazego" jest IMO postacią, która tak gruntuje to imię w historii i tradycji, że to całkowicie wystarczy. A jestem raczej w kwestii tradycyjności imienia nadmiernie rygorystyczna.
    • ilia.1 Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 07.05.20, 08:40
      Osobiście wybrałabym Idalię - to moim zdaniem bardzo ładne i niezbyt popularne imię. Marcelina i Rozalia także bardzo mi się podobają.
      Propozycje imion: Adela, Blanka, Ligia, Paulina, Celina, Helena, Róża, Klara, Estera, Klementyna, Eliza, Matylda, Flora, Leonia, Weronika, Jaśmina, Diana, Olimpia, Lawinia, Irena, Melania, Janina.
    • dalenia Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 07.05.20, 15:09
      Fajne imiona rozważasz, wszystkie trzy.

Idalia jest prześliczna. Piękne brzmienie, świetne zdrobnienia. Byłaby mocną kandydatką dla mojej drugiej córki, ale w otoczeniu mam kilka Idalek (bardzo to dziwne, wiem). Niepotrzebnie dzieliłaś się tą informacją z rodziną. Jeśli ojciec dziecka też popiera Idalkę, to nie przejmuj się głosami rodziny - przywykną! Idalka jest cudna, ja bym się nie zastanawiała wink

Rozalia też ekstra, w sumie rozważam ją dla potencjalnej córki nr 2. Ale właśnie nie chciałabym Cię zachęcać, żeby mi tu nagle nie wskoczyła do pierwszej 30-stki wink

Najmniej podoba mi się Marcelina. Niby ładne imię, ale mnie się chyba trochę przejadło. Jest najpopularniejsza z tych trzech, ja wśród znajomych mam dwie małe Marceliny. Kolejna koleżanka też planowała, ale jednak wybrała co innego. W internecie też dość często napotykam się na to imię. Tak jak mówiłam - no w sumie jest ładne, ma fajne zdrobnienia. Mnie na kolana jednak nie rzuca. Może dlatego, że od dziecka miałam jakąś Marcelinę w otoczeniu, więc jestem osłuchana.
    • sulimira Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 07.05.20, 22:54
      Ja opowiadam sie za Idalia. Sliczna, znana, ale jeszcze nienagminnie nadawana i ma wiele cudnych zdrobnien. Marcelina niezbyt mi sie podoba, ale moze dlatego, ze jest tak popularna. Wole Marcjanne. Rozalia jest ladna, ale zdrobnienia juz mniej mi sie podobaja.
      • rosiederosalie Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 08.05.20, 18:01
        Imię Idalia jest mi znane od lat, choć w otoczeniu tylko jedna dziewczynka je nosi (nie są to bliscy znajomi, więc nawet nie wiem jak się do córki zwracają). Ale jak wypowiadam to imię wszyscy są bardzo zdziwieni. Nie rozumiem tego. Jest tsk dużo imion naprawdę ciężko brzmiących, które wyłącznie dzięki skrótom i osluchaniu stały się popularne i nikogo nie dziwią. Cóż dziwnego jest w Idalii
        • sulimira Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 08.05.20, 23:46
          Nie jestes sama. Ja rowniez czesto jest zaskoczona, ktore imiona dziwia jakby ludzie pierwszy raz je slyszeli. Natomiast nie zapomnij, ze jak je nadasz to sie z nim osluchaja i poniewaz imie jest piekne i nadawane to ci sami znajomi zaczna tak dzieciom na imie nadawac. Tak to juz dziala, ktos musi byc pierwszy smile
      • rosiederosalie Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 09.05.20, 08:44
        Kornelia, Felicja. Będzie różnica wieku, stąd tak bardzo nie zależy na dopasowaniu imion rodzeństwa, choć oczywiście imiona nie mogą się zlewać i kolidować jakby to mogło jednak być np w przypadku Feli i Meli albo Korci i Koni (od Konstancji). Nazwisko trudne, lecz często łagodzą je imiona kończące się na "- lia", choć krótsze l, klasyczne też pasują, np Zofia czy Paweł.
        Typowo owocowe czy kwiatowe imiona z uwagi na nazwisko absolutnie nie pasują, zatem Róża na pierwsze odpada (choć to imię bardzo lubię) ale na drugie mogłabym je nadać i biorę je pod uwagę. Idalia nie kojarzy mi się mimo wszystko kwiatowo. Przez dodane "i" zmienia kwiatowy charakter imienia na zupełnie inne a nadal pozostaje dźwięczne, delikatne, kobiece
        • olinininka Re: Potwierdzona dziewczynka i mętlik imion 09.05.20, 10:54
          W takim przypadku Marcelina najbardziej spelnia kryteria poniewaz ma inna koncowke niz pozostale dziewczynki i nie jest kwiatowa oraz jak sie domyslam najlepiej pasuje do nazwiska, na drugim miejscu Idalia ( ma koncowke lia jak Kornelia i podobna koncowke nazwiska tez lia wiec moze mniej pasowac ( tez jest kwiatowa ale dla mnie mniej niz Roza czy Rozalia) Rozalia odpada stanowczo bo jest kwiatowa, nazwisko z koncowka lia a na dodatek nie powtarzalabym koncowki lia jak u Kornelii Z drugiej strony Idalia jest ciekawa wiec albo Marcelina albo Idalia Do imion siostr najbardziej pasowalaby mi Aniela lub Stefania

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.