Dodaj do ulubionych

Józefina i Janina?

17.06.20, 20:04
Jak zapatrywalibyście się na taki duet?

Nieco przeszkadza mi ten rym, ale z drugiej strony pełne wersje rzadko są w użyciu na co dzień. Na co dzień byłaby Józia i Janka - to już chyba mało podobne, nie? Z jeszcze jednej strony wink jednak pierwsza taka sama litera zdaje się potęgować to podobieństwo ... Sama nie wiem. Janka ma dla mnie ogromne znaczenie sentymentalne, stąd kusi.
Obserwuj wątek
    • ilia.1 Re: Józefina i Janina? 17.06.20, 20:33
      Myślę, że oba imiona są bardzo ładne, ponadczasowe i pasują do siebie. Janina to jedno z moich ulubionych imion, podoba mi się zdrobnienie Janka.

Inne propozycje: Rozalia, Róża, Lawinia, Eleonora, Lea, Stella, Adelajda, Florian(n)a, Florentyna, Adelajda, Adelina, Adelinda, Ida(lia), Olimpia, Bogna, Kalina, Jaśmina, Teresa, Elżbieta, Cecylia, Klementyna, Lilia, Lilla, Teodora, Ludwika, Leandra, Emiliana, Konstancja, Dorota, Lucyna, Emma, Aurora, Aurelia, Julian(n)a, Oktawia, Pelagia, Malwina, Inga, Franciszka, Melania, Antonia, Liwia, Estera, Matylda, Regina, Stefania, Jadwiga.
    • adalwinka Re: Józefina i Janina? 17.06.20, 21:36
      Uwielbiam te imiona i nadałabym je, gdybym miała komu (i gdyby oczywiście ojciec dzieci je zaakceptował). Akurat ja lubię imiona na tę samą literę (dopóki nie są zbyt podobne), bardziej przeszkadza mi wspólna końcówka. Ale tak jak napisałaś - zdrobnienia się już bardziej różnią, jak dla mnie wystarczająco. Ponieważ są to moje ulubione imiona, akceptuję podobieństwo ich pełnych form i nie drażni mnie ono. Ciekawie się złożyło - sama też zamierzałam kiedyś założyć właśnie taki wątek, żeby poznać zdanie innych forumowiczów smile
      • inga.a.m.r Re: Józefina i Janina? 17.06.20, 22:07
        Duet bardzo ładny, podobieństwo mnie w tym wypadku nie przeszkadza! big_grin

meggan79 napisała:

> Dla mnie ciekawy i fajny duet,o ile Józia/Józefinka i Janka - a nie Jasia,które
        > j niestety nie lubię

Myślę, że można uniknąć Jasi, na naszą Janinkę jeszcze nikt nie powiedział Jasia, my tez nie używamy tej formy. Córka najczęściej jest Janką lub Niną.
        • meggan79 Re: Józefina i Janina? 17.06.20, 22:22
          Janka i Nina(!) super, Jasi nie trawkę, także od Jaśminy, zresztą nie lubię też Jasia ,jest według mnie przereklamowany 🤣 Nie przepadam też za Rózią,ale na naszą tak mówi tylko jedna moja koleżanka i w sumie akceptuję
    • annthonka Re: Józefina i Janina? 18.06.20, 12:35
      Mnie bardziej niż pierwsza litera przeszkadzałaby rymująca się końcówka, ale zdrobnienia na tyle się różnią, że to nie ma aż takiego znaczenia. Zdecydowanie gorszy byłby zestaw Katarzyna i Barbara czy Aleksandra i Jolanta.

Janinę uwielbiam zarówno w pełnej formie jak i zdrobniale (za wyjątkiem Janinki!) - Jana, Janka, Janeczka, Jasia.
      Józefina absolutnie nie jest w moim guście.
    • allegra1989 Re: Józefina i Janina? 19.06.20, 11:45
      Józefina i Janina obie mi się podobają, przeszkadza mi tylko wspólna literka. Janina ma fajne zdrobnienia - Janka, Janinka, Nina, Ninka, nie podoba mi się natomiast Jasia. Józefinę zdrabniałabym do Józi, Józefki, Józefinki.
      • dalenia Re: Józefina i Janina? 19.06.20, 13:38
        Właśnie wspólna litera też zawsze była moim "zboczeniem" wink w sensie wolałam, gdy się nie powtarzała. Natomiast tu Janina, jak wspomniałam, ma dla mnie wartość sentymentalną, stąd zupełnie nie patrzę na powtórkę liter. Bardziej męczy mnie jednak kwestia tego podobieństwa.
        • gaudencja Re: Józefina i Janina? 22.06.20, 00:14
          Myślę, że gdyby Ci bardzo na tej parze nie zależało, można by zmienić jedno z tych imion na mające inną końcówkę. Jeśli jednak Ci się oba te imiona szczególnie podobają, to nie przejmowałabym się końcówką przy różnych zdrobnieniach.
    • eleanor_tilney Re: Józefina i Janina? 19.06.20, 13:55
      Są podobne, czuje ten rym, ale jeśli Janina to imię absolutnie dla Ciebie top, to bym się tym nie przejmowała.

Abstrahując od podobieństwa brzmienia, wydaje mi się jedna, ze Janina jakoś tak płasko brzmi przy Jozefinie. Józefina wola o Konstancję.
      • dalenia Re: Józefina i Janina? 21.06.20, 19:47
        Przyjmijmy, że rozważania są czysto teoretyczne wink w ciągu 10-ciu lat podałam na forum wiele prywatnych informacji. Mam w sobie taką potrzebę, by kwestie dzieci, tego czy w ogóle je posiadam itd., zachować jednak dla siebie.
    • sulimira Re: Józefina i Janina? 22.06.20, 04:39
      Janina podoba mi sie i ma wiele roznych zdrobnien. Jozefina nie jest w moim guscie. Imie Jozef kojarzy mi sie z dyktatorami ostatniego wieku zbyt mocno i poprzez to rowniez Jozefina.
    • olinininka Re: Józefina i Janina? 22.06.20, 06:17
      Gratuluje Daleniasmile To zalezy czy dla siostr blizniaczek czy dla siostr, ale z roznica wieku. Bo jesli dla blizniaczek to chyba zbyt podobne, bo w szkole dzieci czesto inaczej zdrabniaja imie niz rodzice, a w zyciu i rodzina moze miec problemy tzn mylic je bo podobne, a na dodatek podobne imie te same koncowki i te sama literka imienia.Blizniaki czesto wola sie razem. Dla siostr mozna tego uniknac jedna starsza, druga mlodsza wiec inne towarzystwo i latwiej wtedy przyzwyczaic to zdrobnienia innych. Ale to moje zdanie. Jesli imiona bardzo sie Tobie podobaja to nadawajsmile U mnie w dalszej rodzinie wystepuje jedno z nich i powiem zdrobnienia sa rozne mimo ze rodzice zdrabniali inaczej, a przyjely sie chyba trzy zdrobnienia wsrod znajomych.
    • dalenia Re: Józefina i Janina? 22.06.20, 14:47
      Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i trafne uwagi. Im dłużej myślę, tym bardziej tracę serce do tego pomysłu wink Nawet bardzo silna chęć upamiętnienia bliskiej mi osoby poprzez nadanie Janiny, nie rekompensuje wszystkich moich wątpliwości. Chyba więc trzeba będzie odpuścić Janeczkę, może wskoczy jako drugie imię.
    • stokrotka_96 Re: Józefina i Janina? 24.06.20, 00:57
      W tym zestawie nie przeszkadzają mi ani rym, ani ta sama pierwsza litera. Rymujące się lub podobne pod jakimś względem imiona rażą mnie nieco tylko wtedy, gdy są w jakimś pokoleniu popularne (np. Marcin i Maciej, Joanna i Anna - Asia i Ania). Mimo że podobają mi się Michalina i Marcelina, to chyba nie zdecydowałabym się (raczej) na takie połączenie, lecz nie ze względu na tę samą pierwszą literę ani ze względu na "linę", tylko ze względu na dochodzący do tego podobny poziom popularności.
      Janina i Józefina to coś innego - nie jest to zestaw przewidywalny ani oklepany. Mimo że obecnie żadne z tych imion nie zajmuje miejsca w czołowej dziesiątce, to i tak wydaje mi się, że między nadawalnością Janiny a Józefiny jest znaczna różnica.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.