Dodaj do ulubionych

Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki

29.06.20, 16:21
Witajcie. Niebawem przywitamy na świecie nasze pierwsze dziecko. Niestety nie znamy jeszcze płci. Dla chłopca wybraliśmy imię Marcel i tu jesteśmy zgodni. Mamy natomiast problem z imieniem dla dziewczynki, bo w każdym imieniu jest jakieś ale... Moje typy to:
- Laura (bardzo przeszkadza mi jej rosnąca popularność, boję się, że po Lewandowskich jeszcze bardziej wzrośnie, tak jak było z Klarą)
- Iga (tu mam problem, że to imię nie jest międzynarodowe i nie ma świętej. Mąż to imię odrzuca)
- Blanka (tu przeszkadza mi skojarzenie z „Blanią” Lipińską)
- Nina (kategorycznie nie podoba się mężowi, a ja uważam że to imię chyba jako jedyne spełnia większość naszych kryteriów)

Mąż bardzo chce Laurę, ale ja non stop słyszę to imię i boję się je nadać... Z drugiej strony sama nie mam konkretnego faworyta, bo ciężko mi się zdecydować.

Proszę pomóżcie. Może podpowiecie jakieś argumenty za którymś z imion, które sprawią, że podjęcie decyzji będzie łatwiejsze smile

Innych imion nie rozpatrujemy.
Obserwuj wątek
    • gaudencja Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 20:22
      Witaj!
      Różnica popularności Laury i Niny nie jest przytłaczająca, w ogóle popularność tych imion w 2019 roku wygląda tak:
      l.p. Imię_Pierwsze LICZBA_WYSTĄPIEŃ
      14. Laura 3938
      20. Iga 3042
      35. Blanka 1687
      39. Nina 1423

za to w 2020 roku w całej populacji wyglądało to następująco:

IMIĘ_PIERWSZE LICZBA_WYSTĄPIEŃ
      83. Laura 51 594
      98. Iga 35 582
      99. Nina 34 990
      129. Blanka 17 861

Szczerze mówiąc, sama odrzuciłabym te same imiona, co Twój mąż, bo Iga jest zdrobnieniem Jadwigi - i na nią zamieniłabym Igę, bo oprócz Igi ma dużą różnorodność zdrobnień, jak Wisia, Jaga, Jagoda, Jadwinia, a Nina - mimo, że była gruzińska św. Nino - dość mocno kojarzy mi się z Rosją i ustrojem słusznie minionym, a ponadto jest niewyrazista brzmieniowo.

Marcela sugerowałabym w formie Marceli, która jest poprawniejsza w jęz. polskim (jeszcze do niedawna słowniki poprawnej polszczyzny uznawały formę Marcel za błąd, zauważ, że np. Nowotko był Marcelim) i zmniejsza szansę na zabicie śmiechem we Francji, gdzie Marcel ma mniej więcej taki odbiór, jak u nas Czesław czy Zdzisław i u małego dziecka budzi sensację, niestety niepozytywną. Na Marcelego można śmiało mówić Marcel wedle życzenia.

Marcelinę i Marcjannę wykluczyliście?
    • dalenia Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 20:37
      Laura mi się podoba, choć długo nie mogłam się do niej przekonać. Rozumiem natomiast strach o popularność. Ja sama już bym jej nie nadała. Raz, że Lewandowscy (jednak Klara dzięki nim sporo zyskała), a dwa, że i tak wśród moich znajomych są 2 małe Laury.

Iga średnio mnie przekonuje, trochę za krótka, ale co kto lubi.

Blanka mnie się bardzo podoba. Nie wydaje mi się, żeby Lipińska była tak oczywistym skojarzeniem. Ja tam lubuję się w czytaniu plotek na Pudełku, więc ją kojarzę wink ale tak to chyba nie jest ona jakąś powszechnie znaną postacią.

Lubię też Ninkę, mam bardzo przyjemne skojarzenia. Szkoda, że mąż odrzuca.

Z Waszych typów zrezygnowałbym z Igi, bo jednak nieco zdrobnieniowa. Sama wybrałabym Blankę.
    • chayah Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 20:50
      Laura - bardzo ładna, dla mnie "międzynarodowa". Sama bym nie nadała ze względu na rosnącą popularność - ale spośród Waszych typów jest jednym z tych, które najbardziej mi się podobają smile
      Iga - w porządku, ale jeżeli zależy wam na świętej patronce, zamieniłabym na Jadwigę.
      Blanka - też mam silne skojarzenie z Lipińską, ale pozytywnie odbieram to imię smile
      Nina - lubię to imię ze względu na skojarzenie z Niną z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy". W sumie mogłabym nadać smile

Wybierałabym pomiędzy Laurą, Blanką i Niną.
    • eleanor_tilney Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 21:27
      Iga nie podoba mi się w ogóle a Nina wydaje mi się mdła. Laura ładna ale popularna. Blanka tez ładna ale nie wyskakuje z lodówki. Dla swojej córki rozważałam kiedyś Blankę właśnie, mam sentyment do tego imienia. Nie podoba mi się jedynie wymowa po francusku, z nosowa samogłoska. Ale jeśli nie grozi Wam emigracja do Francji, Blanka jak najbardziej.
      • eleanor_tilney Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 21:37
        A propos Marcela, nie lubię bardzo tego imienia. Zgadzam się z Gaudencja, ze we Francji to jak Zdzisław. Ale jednak nawet Zdzisław staje się powoli awangardowy.
        Zaskoczyło mnie kiedyś porównanie francuskich nadań Marcela i Bernarda.
        Bernard jest jeszcze bardziej Zdziskowy, a jednak byłabym go w stanie nadać bo bardzo lubię to imię. Myśle wiec, ze w Marcelu bardziej niż obciachowosc we Francji, przeszkadzają mi jego nieciekawe konotacje w Polsce
        dataaddict.fr/prenoms/#bernard-h,marcel-h
    • lukrecja_86 Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 22:53
      Laura- piękne, międzynarodowe, ale mam przeczucie ze bedzie w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion nadanych w tym roku. Na forum mam,ktore urodzily w maju 2020 tak jak ja imie Laura bylo na drugim miejscu pod wzgledem nadawalnosci,ponad 50 nadan, dlatego z wielkim zalem zrezygnowałam z Laury.
      Iga- średnio mi sie podoba, takie trochę sezonowo- zdrobnieniowe
      Blanka- ladne imie,ale zle mi sie kojarzy, w moich okolicach nadawane w bardzo nieciekawych srodowiskach
      Nina- podoba mi sie najbardziej wsrod wszystkich wymienionych. Nie osiągnie popularności Laury i na cale szczescie nie kojarzy mi z minionym ustrojem . Dobrze mi sie kojarzy- chodzilam do liceum z piękna,inteligentną dziewczyną o tym imieniu.
    • sulimira Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 29.06.20, 23:22
      Rosnaca popularnosc Laury slusznie przeszkadza poniewaz imie traci na urodzie gdy jest piec dziewczynek tego samego imienia w klasie. To jest dobry powod przeciwko.
      Ige, podobnie jak pozostale dziewczyny, zamienilabym na Jadwige z uzyciem Igi jako zdrobnienia. Nine na Antonine lub Antonie
      Blanka niestety nie kojarzy mi sie ciekawie w innych jezykach. Znaczenie "biala" lub a angielskim skojarzenie z "blank" czyli pusty. Takze ze wzgledu na znaczenie i skojarzenie to imie zupelnie mi sie nie podoba.
      Widze, ze lubicie krotkie imiona wiec moze Ligia?
    • inga.a.m.r Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 30.06.20, 03:52
      Laura bardzo mi się podoba i rozważaliśmy ją, ale niestety popularność zdecydowała... Ale imię piękne IMO!
      Igi nie popieram, jest dla mnie skrótem, a poza tym w moim otoczeniu jest okropnie popularna. Może Ida?
      Blanka brzmi pięknie i musze przyznać, że od jakiegoś czasu coraz bardziej mi się podoba, ale to skojarzenie tez mi lekko przeszkadza wink
      Nina podoba mi się, ale jednak nie jako pełne imię, ja mam Ninę-Janinę (to zdrobnienie pojawia się u nas najczęściej, może Wam także spodoba się Janka?
      Podsumowując z Waszej listy wybrałbym Blankę lub Laurę, ew. Ninę.
      A skoro dla chłopca Marcel, to co powiecie na Marcelinę dla dziewczynki?
    • annthonka Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 30.06.20, 09:14
      Zróbcie sobie taki test - wymówcie głośno każde z tych imion razem z nazwiskiem i zobaczcie, który zestaw najlepiej Wam brzmi. Może to pomoże w podjęciu decyzji?

Laura - bardzo ładne, ale coraz bardziej popularne. Nieładnie wymawiane po angielsku.
      Iga - żeby mieć świętą musiałaby być Jadwigą, dla mnie to imię jest bardzo na nie.
      Blanka - w moim odczuciu mdłe i nijakie.
      Nina - jest ok, może być również zdrobnieniem od Janiny albo Antoniny.

Ja wybrałabym Ninę (Janinę, Antoninę) albo ewentualnie Laurę.
    • paula.anna Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 30.06.20, 11:04
      Przyznam, że trudny wybór.
      Skoro zamykacie się na inne możliwości.

Z podanych, z konieczności, mimo rosnącej popularności, Laura.

Bo Iga jest dla mnie tylko zdrobnieniem, a kazdy człowiek zasługuje na "porządne" imię.
      Jadwiga, którą można zdrabnieć do Igi, za to bardzo mi się podoba 🙂
      Nina- dla mnie mdła, nijaka, również zdrobnieniowa.
      Blanka- trąci pretensjonalnością.

Skoro dla chłopca wybraliście Marcela (naprawdę rozważcie poprawnego MarcelEGO!), to, jak Gaudencja pytam o Marcelinę.
      Mimo, że "innych imion nie ropzatrujecie".

Btw, nie macie wspólnego, mocnego typu, twoje nie pasują ojcu dziecka. Tobie nie leży Lauea.
      To jest świetna okazja, żeby właśnie, WSPÓLNIE, rozpatrzyć inne opcje!
    • sulika Re: Pomoc w wyborze imienia dla dziewczynki 10.07.20, 22:55
      Laura- osobiście nie lubię tego imienia, rosnąca popularność też raczej na minus.
      Iga- dla mnie to tylko zdrobnienie. Pełna forma to np. (oprócz wspomnianej Jadwigi) Ignacja i ta druga bardzo mi się podoba.
      Blanka- fajne imię
      Nina - kiedyś nie lubiłam, ale ostatnio się do niei przekonałam. Może nie nadałabym córce, ale doceniam u kogoś.
      Reasumując, z Waszych typów wybrałabym Blankę, ew. Ninę.
      Marcela zmieniłabym na Marcelego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.