Dodaj do ulubionych

Brak decyzji - imię dla dziewczynki.

31.07.20, 01:20
Pomocy wink
Już niebawem na świat ma przyjść nasza córka, a my wciąż nie jesteśmy zdecydowani, co do imienia...
Zależy nam, żeby imię nie było bardzo popularne, fajnie jakby miało świętą patronkę (ale nie jest to konieczne).
Miała być Klara, ale mi już nie podoba się tak jak wcześniej, ostatnio spotykam coraz więcej małych Klar i obawiam się, że imię zrobi się popularne.
Inne imiona, które rozważamy: Wanda, Konstancja, Kalina (opcja taty, ale ja nie jestem przekonana), Faustyna, Felicja, Rozalia, Róża, Urszula, Ida, Inga, Ignacja, Jadwiga, Janina, Ludwika, Marianna, Aniela, Adela.
Ja najbardziej chciałam Melanię, ale odpadła u męża, a z tej listy podoba mi się wiele i ciężko mi wybrać.
Co sądzicie o tych imionach? Które byście wybrały?
Obserwuj wątek
    • ilia.1 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 05:23
      Osobiście wybrałabym Kalinę, Rozalię, Idę, Janinę, Ludwikę lub Adelę. Wszystkie rozważane imiona są bardzo ładne i ponadczasowe.

Sugestie: Łucja, Emma, Aurelia, Weronika, Jaśmina, Eliza, Celina, Blanka, Gabriela, Stella, Kornelia, Diana, Alina, Flora, Liwia, Teresa, Matylda, Bogna, Julian(n)a.
    • allegra1989 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 08:43
      Rozważacie piękne imiona! Osobiście odrzuciłabym tylko Kalinę i Jadwigę.

Co do Melanii, bardzo mi się podoba, powiedz mężowi że Melania to imię łatwe do wymówienia za granicą i ma inne zdrobnienia niż Mela na przykład Mesia, Melanka, Melusia.

Popularność Klary rosła stabilnie, aż do roku 2017 kiedy zanotowała prawie 400 więcej niż rok wcześniej. Od tego czasu pnie się do góry.

Sugestie— Anna, Dorota, Franciszka, Józefa, Józefina, Barbara, Leonia, Katarzyna, Weronika, Marcela, Marcjanna, Floriana/Florianna, Michalina, Matylda, Klementyna, Idalia, Łucja, Nina, Apolonia, Teodozja, Hanna, Cecylia, Karolina, Gaja, Kaja, Elżbieta, Gabriela, Antonia,
    • dalenia Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 09:00
      Ale śliczne imiona! Chyba wszystkie bym mogła nadać wink osobiście nie wybrałabym Urszuli, jakoś wielką fanką nie jestem, choć doceniam.

Z pozostałych moja top3 to Ludwika, Ignacja i Rozalia. Ale i pozostałe piękne.

Co do Melanii - rozumiem problem. Też sugerowałam ją mężowi, ale też nie bardzo mu pasuje, właśnie przez Melę. Jemu się kojarzy z plwociną (mi już przeszło to skojarzenie). Ciężko mi powiedzieć, czy da się przekonać męża. Mnie by nikt nie przekonał, np. do Kacpra. Żadnymi siłami i groźbami wink
    • annthonka Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 09:22
      To prawda, Klara dość szybko pnie się do góry, podejrzewam, że Lewandowscy zrobili swoje wink

Dla mnie również zdrobnienie Mela dyskwalifikuje Melanię, i nie byłoby żadnej siły, która by mnie do niej przekonała. Niestety, jest to chyba najbardziej oczywiste zdrobnienie, więc trudno go będzie uniknąć w otoczeniu, nawet jeżeli Wy będziecie mówić do dziecka inaczej.

Jadwiga, Wanda i Urszula, nie nabrały jeszcze uroku imion babcinych, w mojej opinii nadal brzmią ciotkowato i powinny jeszcze trochę odpocząć.

Ja sama spokojnie mogłabym nadać Rozalię, Różę, Idę, Janinę, Ludwikę, Anielę i Adelę. Kierowałabym się dopasowaniem do nazwiska.
    • chayah Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 09:56

Wybraliście mnóstwo ślicznych imion smile
      Lubię Wandę. Na tym forum często pojawiają się wątki o tym imieniu, może warto zajrzeć? smile
      Konstancja - bardzo ładna, dla mnie brzmi jak imię dla księżniczki smile wielu osobom przeszkadza jednak kwestia dotycząca zdrabniania, ale nie wiem, jak wy to widzicie smile
      Kalina - super, lubię to skojarzenie z Kaliną Jędrusik. Dlaczego nie jesteś przekonana do tego imienia?
      Faustyna jest ok, ale u mnie odpada ze względu na zbyt jednoznaczne skojarzenie (wprawdzie nie jest ono czymś negatywnym, ale dla mnie ten rodzaj skojarzenia jest "na nie").
      Bardzo lubię Felicję smile
      Rozalia to jedno z moich najulubieńszych imion żeńskich. Sama mogłabym mieć małą Rozalkę.
      Róża też bardzo mi się podoba. Jedyną kwestię, którą warto by porównać, jest dopasowanie do nazwiska - moim zdaniem, Róża za bardzo nie pasuje do nazwisk brzmiących jak rzeczowniki pospolite, ale do innych - czemuż by nie?... (waszego nie znam i trudno mi się wypowiedzieć smile)
      Urszulę lubię, ze względu na koleżankę o tym imieniu. Dla niektórych jest to jednak imię "ciotkowate" - ale nie dla mnie. Znam Ulę w wieku wczesnoszkolnym, poza tym moja siostra cioteczna ma przyjaciółkę Ulę w wieku przedszkolnym. Jeżeli wam się podoba - dlaczego by jej nie nadać?... smile
      Ida jest ok wink
      Inga coraz bardziej mi się podoba. Znam osobiście kobietę o tym imieniu - bardzo ją polubiłam i dlatego to imię tak miło mi się kojarzy smile
      Ignacja jest w porządku, ale wolę Idę lub Idalię.
      Jadwiga podoba mi się ze względu na skojarzenie z królową Jadwigą. Nie wiem, czy zależy wam na świętej patronce - ale jeżeli tak, to nie wahajcie się i nadajcie córce to imię smile
      Ludwika - ciekawa, ale sama bym nie nadała.
      Marianna - super, będzie miłą odmianą na tle Marii, które w niektórych rejonach Polski przychodzą na świat seriami tongue_out
      Lubię Anielę, znam osobiście jedną ok. 6-letnią.
      Adela - też na plus, sama mogłabym nadać córce smile
      Osobiście wybrałabym Felicję, Rozalię, Różę, Idę, Ingę, Mariannę i Adelę smile to moje faworytki z tej listy.
      Jeżeli nie jesteś przekonana do Kaliny, a mąż nie jest przekonany do Melanii, to może w brzuchu nie rośnie ani Kalinka, ani Mela? smile
      Daj znać, kiedy córka będzie już na świecie! smile
    • mamaitwinsy Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 10:52
      Ja tez myśle, że Klara będzie się piąć w górę.
      Szkoda, że mąż odrzuca Melanię, ale na waszej liście jest dużo innych, bardzo ciekawych i pięknych opcji.
      Najbardziej podobają mi się: Felicja, Rozalia, Urszula, Ida i Aniela.
      Poza Jadwigą i Wandą wszystkie podobają mi się na tyle, że mogłabym tak nazwać córkę.
    • paula.anna Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 15:22
      Super wybór!
      Tzn o tyle trudny, że wiele propozycji mi się podoba.
      Najchętniej wybierałabym spośród tych: Felicja, Rozalia, Jadwiga, Wanda, Marianna, Melania.

Zdecydowanie odrzuciłabym Idę, Ingę, Adelę- bo wg mnie brzmią i wyglądają niepełnie.
      Faustyna zbyt religijnie mi się kojarzy, to (dla mnie) duży minus.
      Kaliny nie lubię.
    • inga.a.m.r Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 18:00
      Świetną macie listę, wiele opcji bardzo mi się podoba.
      Róża, Janina i Adela podobają mi się najbardziej wink
      Szczerze wszystkie poza Ingą i Konstancją mogłabym nadać mojej córce.
      Może niech każdy z was wybierze po dwa imiona z tej listy i wtedy znacznie się ona skróci, a wybór będzie łatwiejszy.
      Powodzenia!
    • abiela Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 31.07.20, 22:36
      Wszystkie imiona bardzo piękne i miałabym powazny problem z wyborem. Na pewno odrzuciłabym Kalinę, Urszulę i Wandę. Pozostałe są super. Melania także, znam Melanię już dwunastoletnią, zdrobnienie Mela dobrze sie jej nosi.
      Gdybym musiała wybrać z podanych, to w ścisłej czółówce byłyby Ida, Felicja, Rozalia, Adela i Ludwika.

• adalwinka Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 01.08.20, 18:25
      Rozważacie dużo ładnych imion smile Ja odrzuciłabym Kalinę i Konstancję (nie podobają mi się), po namyśle jeszcze Ingę i Urszulę. Wybrałabym Janinę, to jedno z moich ulubionych imion. Zamiast Adeli proponuję Adelajdę. Bardzo lubię także Wandę, Felicję, Różę i Ludwikę. Pozostałe opcje też są niezłe.
    • sulika Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 02.08.20, 11:01
      Szkoda, że mąż odrzuca Melanię, ale macie wiele inn6ch fajnych propozycji, na pewno cos wybierzecie. Ja wybierałabym pomiędzy Ignacją, Ludwiką, Anielą, Rozalią, Felicją i Kaliną. Rozważyłabym też Ingę, Idę i Wandę, może spodoba Wam się też Idalia? Zamiast Adeli wybrałabym Adelajdę bądź Adelindę. W Faustynie czegoś mi brakuje, ale plusem są dla mnie skojarzenia religijne. Róża to obiektywnie ładne imię, ale brzmieniowo mi coś nie gra. Konstancja, Urszula,Jadwiga, Janina, Marianna- ciekawe, choć ja bym raczej nie nadała.
      Ogólnie cokolwiek wybierzecie, będzie ładnie.wink
    • gaudencja Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 02.08.20, 17:47
      Ignacja, Ludwika, Marianna, Konstancja - bardzo mi się podobają

Kalina - kiedyś, szukając pochodzenia imienia, znalazłam informacje o tym, że jest to jedna ze starych rosyjskich form imienia Kalinik (męska, tylko zakończona na -a), co mnie trochę zniechęciło do tego imienia

Faustyna, Felicja, Aniela, Jadwiga, Ida, Róża, Wanda - też mi się podobają, ale wybrałabym jednak któreś imię z pierwszej linijki, skoro są w grze

Rozalia - też ok, ale przekonuje mnie trochę mniej

Urszula, Janina - jeszcze mniej, ze względu na to, że jeszcze nadal są bardzo często spotykane w starszych pokoleniach

Inga - dla mnie to skrócona forma, np. Ingeborgi, Ingrydy

Adela - również skrócona, np. Adelajdy, Adelindy

Sama bym wybierała między Ignacją a Ludwiką (a jeszcze bardziej - Ludwiną).
    • zamarzenia90 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 02.08.20, 21:05
      Dziękuję za wszystkie odpowiedzi wink
      Wykluczyliśmy z listy Różę i Konstancję. Klara wróciła na listę, bo mężowi nadal bardzo się podoba. Melania została ostatecznie odrzucona przez męża. Na nasza listę dodaliśmy jeszcze Aurorę i Aurelię. Zapomniałam dopisać w pierwszym poście, że mąż nie pochodzi z Polski i raczej drugie imię nie będzie polskie ani typowo polskobrzmiące, ale to jeszcze nie jest pewne, bo drugie wybiera mąż (możliwe, że wybierze takie uniwersalne, znane w obu krajach). I zastanawiam się teraz czy nie lepiej wybrać na pierwsze jakieś takie bardziej międzynarodowe imię niż niektóre nasze opcje, chodzi mi o to, że obawiam się jak będzie wyglądał i brzmiał zestaw np. Jadwiga a na drugie jakieś obcobrzmiące uncertain Mąż zna język i dosyć długo już tutaj mieszka, więc ogólnie nie ma problemu z polskimi imionami, a drugie chce nadać takie, które jest znane w jego kraju, bo jednak często jeździmy w jego strony i do rodziny, a on sam tez odczuwa taka potrzebę. Ja w pełni to akceptuje, więc mąż ma wolną rękę w tej kwestii i tak jestem zadowolona, że on zgadza się, żeby na pierwsze było polskie.
      Czy taki zestaw mieszany to zły pomysł? Czy lepiej nadać jedno międzynarodowe imię?
      • sulika Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 02.08.20, 22:42
        Zestaw mieszany to świetny pomysł, jeśli tylko Wam się podoba. Osobiście lubię takie zestawy u dzieci z mieszanych rodzin - są oryginalne, ciekawe i żadna z kultur, w których wychowuje się dziecko nie jest pomijana przy wyborze imienia. Poza tym jeśli Twój mąż wybiera imię ze swojego kraju, nie widzę przeszkód, abyś Ty nadała imię w formie przyswojonej przez jęz polski. Dodatkowo większość imion, które rozważacie jest międzynarodowa, tylko w formie polskojęzycznej. Nie wiem z jakiego kraju pochodzi Twój mąż, ale imiona: Klara, Melania, Aurora, Aurelia, Adela nie powinny sprawiać problemu zagranicą. Osobiście rozważyłabym Aurorę i Aurelięwink
      • sulimira Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 03.08.20, 01:50
        Fajnie. Ja zawsze uwazalam, ze jezeli malzenstwo mieszane to nadawac dwa imiona reprezentujace dwie kultury. W takim przypadku To Wanda i Kalina wychodza u mnie na prowadzenie. Pozostale imiona jakie proponujecie sa miedzynaroodowe ze spolszczona pisownia. Zaproponuje imiona polskie/slowianskie jezeli pierwsze imie ma reprezentowac nasza spuscizne: Tomiła, Damroka, Nawoja, Bogna lub Bogdana, Tomira, Nadzieja, Jutrzenka i Morana/Morena.

• allegra1989 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 03.08.20, 08:38
        Myślę że najlepszą decyzją byłoby nadanie międzynarodowego imienia, łatwego do wymówienia w Polsce i za granicą. Bardzo popieram Aurorę i Aurelię, a także Mariannę, Urszulę, Kalinę,Klarę, Adelę i Melanię.
        Inne międzynarodowe propozycje to Anna, Maria, Laura, Ewa, Oliwia, Amelia, Gabriela, Natalia, Antonia, Barbara, Adriana, Emilia
        • zamarzenia90 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 03.08.20, 23:58
          Dzięki za odpowiedzi, trochę mnie uspokoiłyście i upewnilam się, że zestaw mieszany będzie ok.
          Ja nadal nie mogę się zdecydować, które imię podoba mi się najbardziej... codziennie zmienia mi się typ big_grin
          Dzisiaj byłaby Ludwika albo Janina, a mąż wybrałby na ten moment wybrałby Klarę.
          Wpadła mi do głowy jeszcze Liwia, ale chyba mniej ciekawa niż pozostałe opcje.
            • zamarzenia90 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 07.08.20, 00:54
              Ligia bardzo mi się podoba, ale niestety mąż nie zaakceptował. Zmienilismy i skróciliśmy nieco listę, żeby wybór był łatwiejszy: Ludwika, Adela, Janina, Felicja, Klara, Aurora.
              Ja nadal najchętniej nadałabym Ludwikę, ale tez coraz częściej myśle o Feli. Męża faworyt to Klara, ale mnie trochę zniechęca rosnąca popularność, imię mi się podoba, ale już nie tak jak kiedyś.
              • sulika Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 07.08.20, 10:34
                Z Waszych obecnych typów wybrałabym chyba Ludwikę. Podobają mi się także: Aurora, Felicja, Klara - ale ta jest coraz popularniejsza
                Odrzuciłabym:
                Janinę- nie podoba mi się, ale to Wam ma się podobać wink. Dodatkowo, jak pisała Gaudencja, wciąż żyją jeszcze Janiny w starszych pokoleniach. Ja osobiście zamieniłabym Janinę na Janę.
                Adela - to usamodzielnione zdrobnienie, a ja staram się takich imion unikać, oczywiście z małymi wyjątkamiwink Brzmi jednak ładnie i nie kojarzy się ze zdrobnieniem jak np. Pola, więc jeśli Wam się podoba, nie wahajcie się i nadawajciewink
              • dalenia Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 07.08.20, 17:22
                Ciężki wybór wink Ludwika i Felicja to też moje faworytki, miałabym trudny wybór. Janeczka też cudna, Adela też. Aurora nie dla mojej córki, ale u kogoś bym doceniła. Klara też śliczna, ale ja bym już nie.nadala, z powodu popularności.
              • paula.anna Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 07.08.20, 18:25
                Wybór się zawęża, to postęp 🙂.

Moją faworytką jest nadal Felicja.
                Ludwikę i Aurorę doceniłabym u kogoś.
                Klara nadal bardzo mi się podoba, jej rosnąca popularność zdecydowanie nie 🤨.
                Janina tak, Jasia- dla mnie brrrrrr!
                O Adeli zdania nie zmieniłam 😉.
              • stokrotka_96 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 07.08.20, 23:25
                Hej, mnie z tej listy najbardziej podoba się Felicja, a potem Aurora. Felicję sama mogłabym rozważyć - ma piękne znaczenie, jest melodyjna...
                Aurora jest ładna, ale gdybym mogła wybrać coś podobnego, to chyba zdecydowałabym się na Aurelię (dwie litery "r" w Aurorze, dość blisko siebie, trochę mi przeszkadzają). Jednak doceniam za oryginalność i skojarzenie ze Śpiącą Królewną z Disneya.
                III miejsce dla Klary, choć bez większego entuzjazmu. Kiedyś byłabym na tak, Klara kojarzyła się fredrowsko, jednak obecnie wyczuwam rosnącą popularność, przez co blednie w moich oczach. Janina nawet podoba mi się w pełnej formie, zdrobnienie Jasia jest w porządku, ale Janka zupełnie mi nie pasuje. Imię jest trochę zbyt przezroczyste w moim odczuciu.
                Adelę zamieniłabym na Adelajdę. Niestety, Adela rymuje się ze słowem mortadela i mnie to akurat przeszkadza. Zdrobnienie Adelka uważam jednak za urocze i sympatyczne. Jeśli ktoś chce, może zdrabniać do Ady. To jest plus. Mimo że nie jestem jakąś wielką fanką Adrianny, wybrałabym prędzej Adriannę niż Adelę.
                Ludwika, mimo że wzbudza fajne, królewskie skojarzenia, dla mnie odpada przez męskie brzmienie. Zdecydowanie bardziej wolałabym Ludwinę lub Luizę. Wiem, że dla niektórych Luiza brzmi pretensjonalnie, jednak mimo to darzę to imię pewną sympatią. I jest międzynarodowa.

Może jeszcze: Eliza, Diana?
              • abiela Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 08.08.20, 00:08
                zamarzenia90 napisała:

> Ligia bardzo mi się podoba, ale niestety mąż nie zaakceptował. Zmienilismy i sk
                > róciliśmy nieco listę, żeby wybór był łatwiejszy: Ludwika, Adela, Janina, Felic
                > ja, Klara, Aurora.
                > Ja nadal najchętniej nadałabym Ludwikę, ale tez coraz częściej myśle o Feli. Mę
                > ża faworyt to Klara, ale mnie trochę zniechęca rosnąca popularność, imię mi się
                > podoba, ale już nie tak jak kiedyś.

I ja jestem za Ludwiką, uwielbiam to imię od wielu lat. Wszystkie pozostałe też super, Klara IMO najmniej ciekawa.
              • mamaitwinsy Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 08.08.20, 11:38
                Wszystkie z tej listy są piękne. Ja, żeby ułatwić sobie wybór odrzuciłabym chyba Klarę ze względu na popularność i fakt, że w moim otoczeniu mam małą Klarę.
                Najbardziej podoba mi się Felicja.
                Nadawałabym w takiej kolejności:
                1. Felicja
                2.Adela
                3. Ludwika
                4. Aurora
                5.Janina
                6. Klara
              • gaudencja Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 08.08.20, 11:59
                Moja hierarchia:
                1. Ludwika bezapelacyjnie - Ludeczka, Ludwinia, Wika, Winia - ma mnogość zdrobnień, forma podstawowa też świetna;
                2. Aurora
                3. Felicja
                4. Janina
                5. Adela - zdrobnienie od średniowiecznej Adelajdy i innych imion na Adel/Adal, których preferowałabym pełną wersję, jak np. Adalwina czy Adelinda.

Klarę celowo pozostawiam poza listą, bardzo mi się podoba, gdyby nie jej popularność, umieściłabym ją za Ludwiką, ale obecnie osiągnęła już nadawalność, przy której wolałabym słyszeć to imię już tylko u innych dzieci. Nie podoba mi się aż na tyle, żebym mimo wszystko decydowała się na jej powielenie u mojego dziecka.
          • allegra1989 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 08.08.20, 08:24
            Felicja ma pięknie znaczenie i ładnie brzmi.
            Klara, która mimo coraz większej popularnośći wciąż mi się bardzo podoba.
            Adela lubię to imię, mam pewien sentyment do niego.
            Ludwika to imię królewskie, będzie się z tym głównie kojarzyć. Możecie nadać ją jako Luizę lub Ludwinę.
            Janina dla mnie imię jeszcze trochę babcinie, lecz ma ładne brzmienie i fajne zdrobnienia.
            Aurora ma skojarzenie głównie z księżniczką Disneya, więc odpada u mnie.
            Najbardziej podoba mi się Felicja, Klara, później Ludwika, Adela, a Janinę i Aurorę odrzuciłabym.
      • lukrecja_86 Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 07.08.20, 22:56
        Adela piękne imię, popularne w Średniowieczu, kojarzy mi się z charakterną księżniczką, imię wdzięczne i międzynarodowe.
        Klara też bardzo eleganckie, chociaż dość popularne się zrobiło.
        Aurelia i Aurora również bardzo eleganckie.
        Błagam tylko nie Janina, mi kojarzy się z taką " wioskowa " ,niezbyt mądrą Jasią w chustce, zdecydowanie lepiej brzmi Jana jak już.
    • humbelina Re: Brak decyzji - imię dla dziewczynki. 09.08.20, 07:06
      Jeśli Ignacja wciąż jest w grze to ja bardzo jestem za.
      Szkoda, że odrzuciliscie Różę, uwielbiam.

Poza tym Adela, Marianna, Wanda, Rozalia na duże tak.

Z nowych propozycji Aurelia jest bardzo ok, natomiast Aurora przy obcym drugim imieniu moze tworzyć cały "zagraniczny" zestaw

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.