Dodaj do ulubionych

Zdobysław i Damroka

18.08.20, 08:36
Zdobysław Czarnowski - leśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna (Kaszuby). Damroka - jego córka.
W tym wywiadzie skomentował imię córki: "dlaczego tylko ja w rodzinie mam mieć „dziwne” imię?" big_grin
Obserwuj wątek
    • annthonka Re: Zdobysław i Damroka 18.08.20, 09:53
      Imię z kaszubskimi korzeniami, więc rozumiem dlaczego zostało nadane (w "zemstę" Zdobysława za jego "dziwne" imię jakoś nie wierzę wink )

Zdobysław świetny, podoba mi się w pełnej formie, ale jak zdrabniać?

Wiem, że na forum są fanki Damroki, ale mnie akurat absolutnie, absolutnie, absolutnie nie przekonuje.
    • dalenia Re: Zdobysław i Damroka 18.08.20, 10:07
      Ciekawe smile ja to nie jestem wielką fanką słowiańskich wynalazków. W ogóle Zdobysław brzmi trochę na neologizm utworzony na modę słowiańską właśnie 🤔 zdrabniałabym go do Dobka. A Damroka ma swój urok, kojarzy mi się tak leśnie, średniowieczne ... Ale córki bym tak nie nazwała wink
    • sulimira Re: Zdobysław i Damroka 18.08.20, 20:03
      Zdobyslaw mnie nie zachwyca, ale Damroka juz bardzo. Piekne imie siegajace daleko w glad polskiej histori. Oprocz brzmienia podoba mi sie brak polskich znakow dzieki czemu imie to ma potencjal poza granicami Polski. Ja bardzo lubie moj oczysty jezyk. Uwielbiam jezyki slowianskie na rowni z angielskim. JEzyk slowianski wygrywa poniewaz wynalezli go moi przodkowie wiele tysiecy lat temu i do dzisiaj niektore z tych wyrazow i imion sa uzywane. Taka ciaglosc tradycji jest dla mnie godna szacunu. Poza tym w mojej rodzinie mialam i nadal mam piekne tradycyjne imiona polskie jak Zdzislawa, Wieslawa, Boleslawa, Wladyslaw czy Stanislawa. Jakos trudno mi nie miec szacunku i sympati wobec jezyka o ktory walczyli i umierali moi przodkowie.
      • abiela Re: Zdobysław i Damroka 22.08.20, 00:30
        angelina7-83 napisała:

> W Nadleśnictwie Przymuszewo leśniczym jest Tomir Kubicki.

Wychodzi na to, że posiadacze słowiańskich imion lubią lasy.
        Tomir i Damorka są dla mnie ok, ale Zdobysław mi nie leży.
        • gaudencja Re: Zdobysław i Damroka 23.08.20, 21:59
          abiela napisała:

> Wychodzi na to, że posiadacze słowiańskich imion lubią lasy.

Mam nadzieję, że lubią też zwierzęta i nie są myśliwymi, w odróżnieniu od wielu leśniczych.

Co do Damroki, chyba nie bardzo wiadomo, co nasi przodkowie chcieli w ten sposób zapisać, nie była to raczej rzeczywiście Damroka.
          • sulimira Re: Zdobysław i Damroka 24.08.20, 06:02
            Wiele obecnych imion brzmialo inaczej dawniej. Niedawno przeczytalam, ze np. Konrad pierwszy raz byl zapisany jako Kunrad w sredniowieczu. Jakub mial bardzo wiele form, Jakow i Jakusz sa moimi ulubionymi. Z Damroka przyznam, ze jestem bardzo ciekawa na jakie czlony ja podzielic. Da-mroka- cos ze zmierzchem czy moze Dam-roka- cos z urokiem. Bardzo brakuje mi nowoczesnych prac onomastycznych. Odtwarzane jest tyle imion slowianskich i nikt nie podejmuje sie ich analizy. Imiona takie jak Derwan, Odolan czy Lederg- kompletny brak nawet przypuszczen.
    • sulimira Re: Zdobysław i Damroka 11.09.20, 06:47
      Ciezko jest znalezc na internecie konkretnych informacji na temat sanskrytu. Wszedzie pisza cos innego, ale...
      W sanskrycie jest imie dla dziewczynek Damaruki, ktory oznacza nazwe jakies bebna lub w innym miejscu "emocjonlany/uczuciowy dzwiek". Podoba mi sie to imie i znaczenie. Ciekawe czy Damroka ma cos wspolnego z Damaruka, ale pewnie nigdy sie nie dowiem.
    • kaja70072 Re: Zdobysław i Damroka 11.09.20, 13:08
      Imię Damroka jest już chyba za bardzo historyczne żeby nadawać je dziewczynkom. Mnie chcieli nazwać Janiną jak się urodziłam. Na szczęści ktoś mądry w rodzinie stwierdził, że "nie ma takiej opcji"! I chwała mu za to.

strony internetowe dla firm
      • gaudencja Re: Zdobysław i Damroka 13.09.20, 19:34
        Zdobysław to późniejszy neologizm, oczywiście w tym sensie słowiański, że całkowicie zrozumiały po polsku, dwuczłonowy itd. - więc o ile nie uznamy zasobu imion za zamknięty, tylko dopuścimy późniejsze słowotwórstwo, to jest to jak najbardziej słowiańskie imię.

O tyle nie popieram nadawania późniejszych neologizmów, że wcześniejsze, stare imiona czekają jeszcze na powrót do łask. Dobrze byłoby o nich nie zapominać, jeśli już ktoś chce wybrać dla dziecka słowiańskie imię.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.