01.09.20, 09:44
Dzisiaj na Facebooku zetknęłam się z około 3-letnim Dacjanem. Przyznam, że imię trochę mnie zaskoczyło, bo do tej pory chyba tylko raz je słyszałam. Od razu, nie wiedzieć dlaczego, skojarzyło mi się ze starożytnym Rzymem i Dacją smile ale nie wiem, czy to prawidłowe skojarzenie. I chociaż nie mam nic przeciwko Dacjanowi, to jednak nie nazwałabym tak mojego dziecka smile
A wam podoba się to imię? smile
Obserwuj wątek
  • dalenia Re: Dacjan 01.09.20, 10:00
   Mnie się nie podoba, jak większość imion w tym stylu, typu Kasjan, Gracjan itd. Doceniłabym natomiast, że ktoś wybrał coś innego niż Antek czy Kubuś wink
  • gaudencja Re: Dacjan 05.09.20, 17:29
   Wątki o tym imieniu już były (polecam użycie wyszukiwarki forumowej i dopisywanie się do starych wątków tematycznych). Jest to imię historyczne dla naszego forum, ponieważ było kiedyś przedmiotem bardzo ciekawej dyskusji, która oparła się o Radę Języka Polskiego. Dziś mam do niego niejednoznaczny stosunek.

   Na francuskiej stronie jest święty Dacien (w wersji francuskiej), regularnie odpowiednikiem tego imienia byłby Dacjan, podobnie jak Lucien i Lucjan - zakładając regularność utworzenia wersji francuskiej od łacińskiej. W istocie jest to św. Dacjusz z Mediolanu. Jednak regularną formą na -an jest od tego imienia Dacjan.

   W wielu miejscach pojawia się także okrutny namiestnik/zarządca/legat rzymski Datian/Dacian, Daziano, który jest spolszczany jako Dacjan właśnie.

   Nie mam pojęcia, dlaczego już lata temu Dacjan był imieniem bardzo rzadko, ale jednak popularyzującym się na równi np. z Tyberiuszem i skąd się pojawił w świadomości masowej. W 1994 roku miał 36 nadań, w tym 20 w latach 80. i 14 w latach 90.-94. Jeśli ktoś mi pomoże rozwikłać tę zagadkę, będę bardzo wdzięczna. Może występował w jakimś filmie?

   Reasumując, można ostrożnie założyć, że jest to imię historyczne, aczkolwiek dobrze byłoby najpierw znaleźć porządne źródła o tym namiestniku. Z drugiej strony może być to też imię literackie/filmowe i albo ma ono korzenie historyczne, czyli wracamy tu do zdania poprzedniego, albo nie ma. Jest dość logicznie utworzone od Dacji, więc trudno je traktować jako godny potępienia nowy wymysł, nawet jeśli nie ma historycznych korzeni. Jeśli jego popularność kiedyś urośnie, może znajdzie się badacz, który przeprowadzi rzetelnie udokumentowane badania, dotyczące tego imienia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.