Dodaj do ulubionych

Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna?

26.09.20, 22:04
Zastanawiamy sie nad wyborem imienia dla córki. Podoba nam sie bardzo imię Matylda w pełnej formie ale nie bardzo wiemy jak je zdrabniać? Matysia, Tysia? Mati? Troche jak od Mateusza (mezowi bardzo to zdrobnienie przeszkadzauncertain znamy dwie 2 dorosle Matyldy i fakt mowia do nich Mati.

Może Martyna? Marti, Martynka
Bierzemy tez pod uwage Ige, Klare i Nele, Marceline, Dominike.

Zalezy nam zeby bylo poza pierwsza dziesiatka, zeby bylo ladne, nie az tak popularne ale tez nie jakies odjechanesmile fajnie jakby byly ladne zdrobnienia.
Pomóżcie prosze, nie mamy takiego ulubionego imienia ktorego jesteśmy w 100% pewni i zaraz zwariujemy od tego wymyslania🙈

Obserwuj wątek
    • gaudencja Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 00:06
      Matylda - Matysia, Tysia, Tynia. Nie mówiłabym na Matyldę Mati. Martyna jest trochę przebrzmiała, zaczyna być ciotkowata.
      Klara, Marcelina - fajne, Dominika - moze być, Nela to dla mnie zdrobnienie (od Anieli albo Kornelii, polecam).

Może trzeba rozszerzyć poszukiwania i wtedy się znajdzie to jedyne imię? Nie miałaś nigdy jakiegoś imienia, do którego serce Ci zabiło, ale zdążyłaś już o tym zapomnieć? Imienia postaci literackiej, historycznej itd. itp.?
      • agnieszkadomek Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 28.09.20, 14:41
        Tym imieniem było wlasnie Matylda, pewnie tez dlatego ze uslyszalam je pierwszy raz 20 lat temu i wtedy bylo dla mnie absolutnie wyjatkowe I niespotykanesmile
        Teraz jak juz mam szanse je nadać to zaczynaja mi delikatnie przeszkadzać zdrobnienia plus popełniliśmy ten błąd i zdradziliśmy rodzinie nasze typy. Matylda została bardzo skrytykowanasad ze kojarzy sie z gruba baba, z krowa matylda, z jakas piosenka o ciotce Matyldzie z papilotach, ze jak do niej mowic jak bedzie malutka itp..sad
        • gaudencja Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 28.09.20, 21:47
          agnieszkadomek napisał(a):

> Teraz jak juz mam szanse je nadać to zaczynaja mi delikatnie przeszkadzać zdrob
          > nienia plus popełniliśmy ten błąd i zdradziliśmy rodzinie nasze typy. Matylda z
          > ostała bardzo skrytykowanasad ze kojarzy sie z gruba baba, z krowa matylda, z ja
          > kas piosenka o ciotce Matyldzie z papilotach, ze jak do niej mowic jak bedzie m
          > alutka itp..sad

Teraz jest sporo Matyld, nikomu się tak to imię nie będzie kojarzyć; a jak do niej mówić? Zdrobnieniem, do Katarzyny też się nie mówi pełnym imieniem.
          Mam dla Ciebie inną propozycję, na razie powiedz coś rodzinie na odczepnego, np. że będzie Kunegunda czy Prakseda, że przekonali Cię do odstąpienia od pomysłu nadania Matyldy. Przez ten czas zyskasz trochę spokoju, a może i rodzinie przyjdzie entuzjazm do Matyldy, kiedy się okaże, że jednak nie będziesz mieć Praksi, tylko Matysię.

Z imion liliowatych polecam wyłącznie Lillę, która ze względu na obecność u Słowackiego nijak nie będzie uchodzić za imię nowomodne.
    • ilia.1 Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 08:50
      Sądzę, że wybrałabym Matyldę z rozważanych imion.

Propozycje: Weronika, Łucja, Michalina, Emma, Stella, Natalia, Blanka, Bianka, Róża, Lilla, Lilian(n)a, Helena, Adela, Alina, Eliza, Teresa, Janina, Urszula, Irena, Helena, Flora, Diana, Anastazja, Letycja, Nina, Celina, Aurelia, Jaśmina, Gabriela, Malwina.
    • dalenia Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 14:13
      Bardzo nie lubię Martyny. W moim odczuciu to imię sezonowe, które już z tej mody wychodzi. W dodatku brzmienie jest dla mnie nieprzyjemne. Mam w klasie Martynę, nastolatkę już, ale uparcie mówię do niej "Martynka", bo wolna wersja brzmi dla mnie chłodno.

Matyldę lubię, choć też nie podoba mi się zdrobnienie Mati. Moją zdrabniałabym do Matylki, Marysi. Z dwóch imion wymienionych w temacie bez żadnych wątpliwości wybrałabym właśnie Matyldę.

Z pozostałych imion mogłabym rozważyć Klarę i Marcelinę, choć dla mnie są zbyt częste. Z pewnością odrzuciłabym Nelę (to zdrobnienie, w dodatku bardzo infantylne). Raczej nie wybrałabym Igi (to tez zdrobnienie, ale już na moje ucho mniej infantylne wink) i Dominiki (po prostu nie przepadam, choć wolę ją od Martyny).
    • sulika Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 15:13
      Wybrałabym Matyldę. Zdrabniałabym ją do Matysi i Matylki. Nie używałabym zdrobnienia Mati, bo moim zdaniem odbiera urok imieniu, choć dla nastolatki może być fajne. Nie przeszkadzałoby mi jednak, gdyby ktoś obcy go uzywał. Jedyna znana mi Matylda jest po prostu Matyldą, nikt nie mówi do niej Mati. smile (Dodam, ze to dziewczynka w wieku szkolnym).
      Martyna nie podoba mi się brzmieniowo i jest dla mnie sezonówkowa.
      Iga - dla mnie zbyt zdrobnieniowa, wolę Ignację lub Jadwigę, które można zdrabniać do Igi
      Nela - jak wyzej, usamodzielnione zdrobnienie od min. Anieli i Kornelii, ja nie lubię imion- zdrobnień, ale kazdy ma inne preferencjewink
      Marcelina- nie wybralabym, ale jeśli Wam się podoba i nie przeszkadza Wam popularność, to śmiało nadawajcie
      Dominika- ładne, ale jestem z nią osłuchana, wybrałabym coś mniej spotykanego.
      Klara - b. lubię, ale dla mnie zbyt popularna
    • pingus Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 16:18
      Matylda - nie przepadam, dla mnie trochę ciężka.
      Martyna - pełna wersja jakoś średnio, ale uwielbiam zdrobnienie Martynka smile
      Iga - zdrobnienie
      Klara - k,l,r nie pasuje mi ta zbitka
      Nela - zdrobnieniowa
      Marcelina - bardzo ładne
      Dominika - ładne

Od siebie proponuję Janinę do której można na codzień mówić Ninka, Janka (bardzo lubię te zdrobnienia).
      Zamiast Neli proponuję Kornelię, którą można zdrabniać do Neli.

• paula.anna Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 18:05
      Wyjątkowo nie lubię Martyny- jest taka warcząca, niemiła dla (moich) uszu.
      Nela to zdrobnienie. Córka zasługuje na pełne imię, kiedyś będzie dorosła.
      Klara jest już popularna.
      Za Dominiką osobiście nie przepadam.
      Marcelina może być.

Mam Matyldę, zwykle wcale nie zdrabniam.
      A jeśli już to Matysia, nigdy Matyldzia, brrrr.
      Mati nie lubię i nie używam. Na córkę rzadko ktoś tak woła
    • abiela Re: Ktore imie wybrać Matylda czy Martyna? 27.09.20, 21:13
      Martyny wyjątkowo nie lubię, dlatego zdecydowanie Matylda, której bym nigdy nie zdrabniała do Mati, raczej Matysia, Tysia, Tylka, Matynia itd.
      Z pozostałych wziełabym pod uwagę tylko Klarę i Marcelinę. Iga i Nela to zdrobnienia, a Dominika zbyt popularna.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.