Dodaj do ulubionych

Nela, Oliwia, Natalia czy Laura?

16.12.20, 05:47
Jestem rozdarta pomiedzy ponizszymi propozycjami. Jako, ze mieszkamy na wyspach to wazne jest aby imie brzmialo dobrze rowniez w krajach anglojezycznych. Mozliwe, ze za kilka lat wrocimy do PL wiec musi to byc opcja dobra ''na dwa kraje''wink

LAURA - podoba mi sie ale nie wiem czy bede w stanie przecierpiec angielska wymowe ''Lora''. Rosnaca popularnosc w PL mi nie przeszkadza. Dalybyscie dziecku na imie Laura z mozliwoscia, ze do konca zycia moze byc nazywane ''Lora''? Dodatkowo na wyspach jest to typowa sezonowka lat 80, tak jak u nas kiedys Marzena czy Aneta.

NELA - nie traktuje go jako zdrobnienie gdyz znam to imie od kiedy bylam dzieckiem i jestem pewna, ze wsrod pokolenia naszych dzieci absolutnie nie bedzie traktowane jako zdrobnienie. Nie przeszkadza mi tez, ze niektorzy nazywaja tym imieniem zwierzeta bo nie jest to typowe zwierzece imie, jak np. Azor czy Pusiawink

OLIWIA - urocze imie ale podobnie jak Julia, czuje, ze stracilo swoj charakter poprzez popularnosc

NATALIA - wydaje mi sie takie ''bezpieczne'' ale jednoczesnie nieco bezbarwne

A jakie sa wasze odczucia?
Obserwuj wątek
    • ilia.1 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 09:08
      Osobiście wybrałabym Natalię lub Laurę z podanych imion. Sugestie: Weronika, Lea, Alicja, Emilia, Julian(n)a, Eliza, Teresa, Matylda, Olimpia, Ludwika, Paulina, Alina, Kalina, Janina, Nina, Helena, Magdalena, Michalina, Marcelina, Bianka, Blanka, Celina, Klara, Diana, Aurelia, Aurora, Flora, Leonia, Ida, Idalia, Milena, Kornelia, Estera, Gabriela.
    • annthonka Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 09:42
      Laura, moim zdaniem, odpada. Po pierwsze będzie Lora - brrrrr... Po drugie, jak słusznie zauważyłaś, to jest sezonówka z lat 80.

Olivia jest na pierwszym miejscu imion nadawanych w UK, więc chyba bym się nie zdecydowała.

Natalia - zgadzam się z Twoimi odczuciami.

Nela mi się zupełnie nie podoba, ale w Waszych warunkach nie będzie sprawiać problemu.

Propozycje imion, które spełniają Twoje warunki, czyli: ma nie sprawiać kłopotu w żadnym z języków, nie być super popularne, nie być przebrzmiałą sezonówką w żadnym z krajów.

Emilia (chociaż mogą mylić z wielce popularną wśród małych dziewczynek Amelią, bo wymowa podobna), Pola (skoro nie przeszkadzają Ci imiona zdrobnieniowe), Klara, Nadia, Blanka, Nina, Matylda, Olga, Adela, Liliana, Kornelia, Kalina.
    • allegra1989 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 10:10
      Laura dla mnie odpada, wymowa zdecydowanie mi przeszkadza i fakt, że jest sezonówką.

Nelę i Oliwię zdecydowanie bym odrzuciła, Natalię ostatecznie mogłabym wziąć pod uwagę, ale dla mnie trochę bezbarwna.

Mogę Ci zaproponować: Helena, Anna/Hanna, Gabriela, Melania, Diana, Ida, Idalia, Aurora, Flora, Adela, Aurelia, Emilia, Amelia, Kalina, Urszula, Paulina, Lilia, Inga, Barbara, Karolina, Matylda, Leonia, Olga.
    • dalenia Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 12:01
      Najbardziej podoba mi się Laura, angielska wymowa mi nie przeszkadza. Na minus fakt tej sezonowatości. Jeśli jednak Tobie angielska wymowa nie pasuje, to bym ją odrzuciła - jednak musiałabyś jej ciągle słuchać, po co się męczyć.
      Nela jest dla mnie infantylna. Już pal licho, jaka jest jej etymologia, ale samo brzmienie w moim odczuciu bardzo dziecinne. Ja bym jej nie wybrała.
      Nigdy nie byłam fanką Oliwii, w moim odczuciu jest nieco pretensjonalna. Faktycznie też popularna.
      Zgadzam się względem Natalii - imię przyjemne, ale tak popularne, że aż przezroczyste.

Ja bym szukała dalej. Z tych czterech wybrałabym Laurę, ale w Waszej sytuacji, z nożem przy szyi wink, chyba zdecydowałabym się na Natalię.
    • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 13:42
      Chyba mam strasznie przekorny charakter bo im wiecej negatywow czytam na temat imienia Nela, tym bardziej mi sie podobawink Nie bardzo rozumiem co to znaczy mdle imiona, ja bardziej dziele na miekkie i twarde i definitywnie ''ciagnie'' mnie do tych bardziej miekkich dzwiekow. Jakies takie bardziej przyjemne dla uchawink Wiadomo, kazde imie ma jakas energie ale wydaje mi sie, ze najwiecej zalezy tez od wygladu i osobowosci osoby, ktora nosi dane imie. Np. taka Matylda, jak sobie wyobraze kobiete wysoka i nieco puszysta, ktora nosi to imie to wdaje mi sie takie ciezkie, przesmiewcze wrecz a jak wyobraze sobie sliczna, drobna dziewczyne o tym imieniu to wydaje mi sie urocze. Tak samo z Nela lub Oliwia, ktos moze pisac, ze mdle lub nie, hejtowac, ze jest nijakie ale po poznaniu osoby o tym imieniu moze calkowicie zmienic postrzeganie. Jasne, ze Oliwia moze brzmiec tandetnie czy infantylnie jesli spotkamy osobe o takim wygladzie ale juz np. do corki Ani Przybylskiej pasuje idealnie i pieknie podkresla jej urode. No ja lubie delikatne, dzwieczne imiona, miekkie, milo sie kojarzace i nie chce wybierac na sile orginalnego imienia typu Adela, Cecylia, Aurelia itd itp. Zreszta te imiona rowniez spotkalyby sie z masa negatywnych opinii, wystarczyloby popytacwink
      • kornelia888 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 13:56
        Mogę powiedzieć (z doświadczenia), że imię ‚Nela’ bardzo dobrze funkcjonuje zagranicą w anglojęzycznych krajach smile Jest podobne do krótkich imion typu Ella i Stella które też są dobrze odbierane.
        W Polsce też mam problemu z imieniem Nela, ale wiadomo, raczej nikt do twarzy mi nic nie powie. Ale jest możliwe, że u mnie akcent pomaga i ludzie spodziewają się ‚nietypowe’ imię smile
      • allegra1989 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 14:05
        Mdłe imiona to dla mnie imiona bez żadnego wyrazu, zbyt popularne. Ja nigdy nie lubiłam skrótowych imion typu Pola, Lena czy Nela. Dla mnie Nela to przede wszystkim skrót od Anieli lub Kornelii, nie lubię jej. Mnie sto razy bardziej podoba mi się Cecylia czy nawet Emilia, której zbyt nie lubię. Jednak jeśli chcecie nadać Nelę, to ją nadajcie i nie przejmujcie się opinią innych.

Ja też lubię bardziej miękkie imiona, ale to tych bardziej twardych nic nie mam. Matylda czy Inga moim zdaniem, które są bardziej twarde bardzo mi się podobają.
      • paula.anna Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 14:47
        Pytasz o NASZĄ opinię, więc odpowiadamy.
        Tobie się podoba Nela, mnie zdecydowanie nie.

Nadaj, byle nie na przekór kilku opiniom z forum o imionach 😉.
        Bądź przekonana, że chcesz żeby twoje dziecko nosiło to imię.
        Także, kiedy dorośnie i będzie kobietą, a nie malutką Nelusią.
        • dalenia Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 17:30
          Zgadzam się. Każdy użytkownik wyraził swoją opinię, bo został o to poproszony. Oczywiście, ze o każdym imieniu można uzyskać i pozytywne, i negatywne komentarze - przecież to logiczne. Mnie osobiście nie podoba się choćby ta Oliwia, mam prawo odbierać ją jako pretensjonalną, ale raz - to przecież kwestia gustu, a dwa - ewidentnie rzeszom ludzi się ona podoba, jakby popatrzeć na popularność.

I tak, uważam, ze imiona mogą być mdłe, poza tym, że mogą być też twarde/miękkie. Sama napisałaś, ze Natalia jest bezbarwną, IMO to podobny klimat.
        • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 20:19
          Przeciez nikt nie mowil by do niej per Nelusiu, Neluniu itp tylko poprostu Nela, tak samo jak mowi sie Nina, Gaja czy Pola. Dla mnie to odrebne imie bo od dziecka znalam Nele, ktora byla poprostu Nela, nawet nie mialam pojecia, ze to moze byc zdrobnienie od czegokolwiek. Dlatego dla mnie to imie odrebne, znajome ale rozumiem, ze dla kogos innego moze byc poprostu zdrobnieniem. Ale jesli nawet ktos bedzie traktowal to jako zdrobnienie a ona bedzie dorosla to co z tego? Ja do starszych pan rowniez zwracam sie Pani Ulu, Aniu, Kasiu, no nie przypomniam sobie zebym ja lub ktokolwiek inny mi znany, mowil per pani Anno, Urszulo, Katarzyno... czyz nie? Nie jest to imie czesto nadawane wiec pojecia nie mialam jak moze byc odbierane, stad prosba o opinie. Czy wybiore to imie? Nie wiem ale jesli tak to napewno nie na przekor nikomuwink
          • paula.anna Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 17.12.20, 16:40
            Nawet jeśli ty nie używasz pełnych form cudzych imion, to te osoby je MAJĄ.
            Nie mają w dokumentach zapisane Ania, Kasia, czy Ula. Bo to są zdrobnienia.
            I tak, ludzie używają pełnych form imion, np ja 🙂.
            Może nie każdego imienia, bo taka Katarzyna czy Malgorzata są niezbyt poręczne.
            Ale już Michaliny tak. I wielu innych.
            I o to chodzi ze zdrobnieniami- fajnie ich używać, fajnie też mieć poważne, pełne imię, choćby głównie w dokumentach.
            Bo Ania, Nela, Pola, Zosia nie brzmią poważnie udając pełne imię.
            Tzn to jest MOJE zdanie, wiem że odmienne od twojego.
            • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 17.12.20, 21:27
              To wszystko zalezy od postrzegania, d'la mnie Michalina brzmi tak samo jak Pola i sama Pola, tak jak i Michalina, ma swoje zdrobnienia. Mozna mowic potocznie Polka, Polcia, Polunia... Papiery to tylko papiery, nikt do nich na codzien nie zaglada i też nie dla każdego taka arcypowazna forma ma znaczenie. Dla mnie wszystkie "siasiowe" zdrobnienia brzmialy by faktycznie jako niepelne i zbyt pieszczotliwe (np. Kasia, Basia, Gosia). Natomiast Nela, Nina, Iga, Pola, Lena (niby zdrobnienia bo to, że te formy są używane do zdrabniania dluzszych imion to dowiedziałam się dopiero na forum ) brzmia dla mnie zwyczajnie, tak jak Gaja, Maja, Zoja, Zyta, Kaja, Lara i tym podobne krótkie imiona. No ale w moich rejonach nigdy nie zdrabnialo się Kornelii czy Anieli do Neli czy Jadwigi do Igi, Magdaleny do Leny więc dla mnie to cos obcego. A w tym kolejnym pokoleniu to myślę, że już nikt nie będzie traktował tych form jako zdrobnienia od czegokolwiek, za te powiedzmy 15, 20 lat. Bo kto bedzie o tym pamietam? Tak mi się wydaje po przemyśleniach ale jak mówię - wszystko zależy od postrzegania. Dla mnie Nela to będzie poprostu Nela a dla kogoś innego zawsze to będzie forma zdrobniala bo tylko jako taką formę kojarzy to imię.
              • paula.anna Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 18.12.20, 10:54
                Ok, mamy odmienne zdania.
                I na tym poprzestańmy.
                Choć jeszcze tylko wspomnę, że mam nieodparte wrażenie, iż "ja o gruszce, ty o pietruszce".
                Jednak absolutnie nie mam zamiaru przekonywać cię do zmiany zdania.
                Infantylizacja jest faktem, taka moda i już.
                • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 18.12.20, 12:39
                  Ja mysle, ze jesli ma to jakikolwiek zwiazek z moda - to z moda na minimalizm. Te krotkie formy sa minimalistyczne, proste, nie brzmia ''dostojnie'' tylko tak zwyczajnie. Po co ktos ma byc wymyslna, nieco dziwaczna, choc bez watpienia tradycyjna i klasyczna Apolonia skoro moze byc po prostu Pola. Jesli ktos lubi pelna wersje imienia to jeszcze lepiej bo ma wtedy wiecej form do uzycia ale jak ktos tak jak ja - lubi Nele ale nie jest przekonany do Kornelii? Bo i co z tego, ze forma dluzsza i brzmiaca dostojniej jesli w Uk bedzie sie kojarzyla 80% osobom z kukurydza? To mam rezygnowac z Neli bo kiedys funkcjonowala tylko i wylacznie jako skrot od Kornelii? Przeciez nie chce nadac Nelcia, Nelusia czy Nelunia, tylko Nela. No dla mnie jednak Pola, Iga, Nina, Lena, Nela i tym podobne brzmia wystarczajaco ''powaznie'' aby nie wstydzic sie ich uzywac bedac doroslym i nie czuc sie infantylnie. Troszke inne odczucia mam do Toli i Lili. Absolutnie nie wrzucalabym do jednego worka ze zdrobnieniami typu Basia, Ania, Kasia, Zosia. Mamy rozne zdania bo poprostu mamy inne postrzeganie na to. Absolutnie rozumiem to, ze dla Ciebie te imiona na zawsze pozostana zdrobnieniami tak jak dla masy innych osob ale czy beda odbierane jako zdrobnienia za 15, 20 lat?
                  • gaudencja Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 19.12.20, 16:02
                    misslucky133 napisał(a):

> Ja mysle, ze jesli ma to jakikolwiek zwiazek z moda - to z moda na minimalizm.

Minimalizm a powierzchowność (w znaczeniu nr 2) to dwie różne rzeczy, minimalizm jest szlachetny, a powierzchowność nie jest warta pochwały. Modę na zdrobnienia zamiast imion zdecydowanie przypisałabym tej drugiej przyczynie.

> Te krotkie formy sa minimalistyczne, proste, nie brzmia ''dostojnie'' tylko tak
                    > zwyczajnie. Po co ktos ma byc wymyslna, nieco dziwaczna, choc bez watpienia tr
                    > adycyjna i klasyczna Apolonia skoro moze byc po prostu Pola.

To się świetnie łączy, moja powinowata Pani Pola była zawsze po prostu Polą, a oficjalnie Apolonią. Inaczej z Polami nie bywało. Tym tropem idac należałoby nawoływać, żeby ludzie się nazywali "po prostu Krzysiek, Grzesiek, Gosia, Kasia", a nie wymyślnie, nieco dziwacznie, choć bez wątpienia tradycyjnie Krzysztof, Grzegorz, Małgorzata, Katarzyna. Jednak to dłuższe formy mają więcej zalet, choćby taką, że dla większości jednak zdrobnienia zamiast imion brzmią dziwacznie i wymyślnie, ale także i taką, że mają znacznie więcej możliwości zdrabniania niż jedną, w odróżnieniu od zdrobnień, które stanowią wybór jednej jedynej formy.

> , ze forma dluzsza i brzmiaca dostojniej jesli w Uk bedzie sie kojarzyla 80% os
                    > obom z kukurydza?

A to źle? Skojarzenie z kukurydzą jest miłe, znacznie lepsze niż Katarzyny z katarem.

To mam rezygnowac z Neli bo kiedys funkcjonowala tylko i wyla
                    > cznie jako skrot od Kornelii?

Tradycyjnie to przede wszystkim zdrobnienie Anieli.

Przeciez nie chce nadac Nelcia, Nelusia czy Nelun
                    > ia, tylko Nela. No dla mnie jednak Pola, Iga, Nina, Lena, Nela i tym podobne b
                    > rzmia wystarczajaco ''powaznie'' aby nie wstydzic sie ich uzywac bedac doroslym
                    > i nie czuc sie infantylnie. Troszke inne odczucia mam do Toli i Lili.

Czyli rozumiesz, że część społeństwa ma takie odczucia wobec Neli, Poli, Leny jak Ty wobec Toli i Lili? Pewna Rosjanka nawet powiedziała mi, że "nie ma takiego imienia - Lena. Jest Jeliena".

> zumiem to, ze dla Ciebie te imiona na zawsze pozostana zdrobnieniami tak jak d
                    > la masy innych osob ale czy beda odbierane jako zdrobnienia za 15, 20 lat?

Być może będą odbierane po prostu jako sezonówki.
    • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 16.12.20, 14:30
      Jasne, dzwiek imienia musi sie podobac. Ja np. niby lubie miekkie imiona ale nie znosze Amelii i mimo, ze lubie te krotkie to nie lubie Leny a mam swiadomosc ze dla tysiecy osob sa to najpiekniejsze imiona. Nigdy nie powiedzialabym, ze te imiona sa ''brzydkie'', poprostu dzwiek mi nie odpowiada. Tak samo ktos inny moze nie lubic Neli a Oliwia moze mu sie kojarzyc z oliwkami lub oliwa. Ale nie miwink Gdy zwracam sie do malej Oliwia, bardziej przeszkadza mi to, ze czuje jakby to imie nie bylo ''jej'', jak gdybym zwracala sie do rzeczy roznych Oliwii mimo, ze to imie wystepuje tylko u takich naszych dalszych znajomych ale za to w kilku rodzinach. Podobnie mam z Julia. Piekne imie ale chyba przez ta popularnosc brakuje tej indywidualnosci, sama nie wiem jak to opisac. Jak mowie Nela, to wydaje mi sie, ze to imie jest tylko jej bo jedyna Nele jako znalam to pamietam jeszcze z wczesnego dziecinstwa. No i moze dlatego zawsze bylo to dla mnie normalne, odrebne imie i ngdy nie traktowalam je jako skrot, dopiero w internecie dowiedzialam sie, ze moze bc skrotem od kilku imion.
            • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 17.12.20, 11:09
              Nie wybralismy. Przejrzalam cala ksiege imion i podoba nam sie jedynie Julia, Maja i Aleksandra. Dylemat jest taki, czy warto dawac az tak popularne imie? Dlatego tezw pierwszym rzucie te imiona zostaly odrzucone, coreczka ma dopiero kilka dni wiec jest jeszcze troche czasu na decyzje.
              • dalenia Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 17.12.20, 12:59
                Ok, to już wszystko rozumiem wink Imię popularne ma mnóstwo wad, choć pewnie ma też swoje zalety. Z drugiej strony, jeśli czujecie jakieś imię, to ja uważam, że powinno się je nadać - bez względu na popularność. Posiadanie imienników w klasie to nie jest znowu jakiś życiowy dramat wink I jeśli nie ma alternatywy, a do córki pasuje popularne imię, to nie ma co na siłę szukać czegoś rzadszego. Ja osobiście prędzej nadałabym Julię niż choćby Nelę czy Oliwię wink
              • gaudencja Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 19.12.20, 16:15
                Julia i Aleksandra są imionami klasycznymi, tak samo popularnymi jak Natalia, nie ma powodu, by odrzucać akurat je ze względu na popularność, a rozważać Natalię czy Oliwię.
                Jeśli Wam się podobają, to naprawdę warto je rozważyć zamiast zawężać się do równie popularnych (lub niemal równie popularnych), na siłę wytypowanych innych imion.

Ja osobiście z nich wszystkich wybrałabym Laurę i jestem nieco zdziwiona tezami z tego wątku o sezonowości (każde wchodzące w modę lub popularne imię w takim razie można uznać za sezonowe, a przecież nie o to chodzi w tym określeniu). Rozważyłabym też Julię (Aleksandry po prostu nie lubię), a także Juliannę.

A może, jeśli zależy Wam na wtopieniu się dziewczynki w brytyjski kontekst z możliwością powrotu do Polski, warto sięgnąć do danych na temat najpopularniejszych imion w Wielkiej Brytanii i zobaczyć, co się sprawdzi też w Polsce. Widzę takie imiona, jak: Emilia, Eliza (za którą akurat nie przepadam), Chloe (w Polsce bardzo rzadka, wymawia się tak, jak się pisze), Penelope (którą można zastąpić Penelopą, przy okazji masz Nelę - tylko musi podobać się rodzicom i pasować do nazwiska), Aurorę, Annę, Abigail (jak przy Chloe), Clarę, zamiast której można wybrać Klarę, Zoe (też w Polsce rzadkie, ale już się coraz częściej pojawia, i też wymawia się tak, jak się pisze).
                • misslucky133 Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 20.12.20, 08:13
                  Natalia już od jakiegoś czasu jest daleko poza pierwszą 10 a Julia ciągle pierwsze lub drugą i myślę, że utrzyma się jeszcze conajmniej parę lat. Wie , że jest bardzo osłuchana i dlatego pewnie już w odwrocie jeśli chodzi o popularność ale wydaje mi się dosyć ponadczasowa i dobrze brzmi w każdym języku. Zdrobnienia mi się nie podobają poza klasyczna Natalka ale mimo to wydaje się być bezpieczna opcja, napewno będzie się powtarzać w szkole wśród rówieśników ale chyba nie na taką skalę jak Julka, Zuzia czg Mają? Zdecydowanie nie chce nadawać imienia w skali popularności porównywalnej do niegdysiejszej Kasi czy Agnieszki ale już Pauliny, Karoliny, choć też się powtarzały to myślę że były ok.
                  • gaudencja Re: Nela, Oliwia, Natalia czy Laura? 20.12.20, 13:13
                    Natalia jeszcze nie spadła w rankingach tak nisko, żeby być pewną, że się nie będzie powtarzać. Poza pierwszą 10.-tką jest dopiero od 2017 roku, a wcześniej w samej pierwszej trójce była od 1997 do 2004 roku, potem przez 2 lata w pierwszej 4.
                    W pierwszej 10-tce była już w 1994 roku, dalej nie sprawdzę, bo nie mam w komputerze, a kot mi siedzi na kolanach wink Czyli była w pierwszej 10-tce co najmniej 23 lata, w populacji Natalii jest o 10 tys. więcej niż Julii. Naprawdę nie widzę powodu do rezygnacji z Julii na rzecz Natalii ze względu na dążenie do unikania imienia bardzo popularnego.

Julia wskoczyła do pierwszej 10. w 1999 roku, kiedy Natalia była na 2. miejscu, owszem, od tego czasu była w pierwszej 3. od 2001 roku, ale zaowocowało to sumarycznie o 10 tys. mniejszą liczbą Julii w populacji niż Natalii. W moim subiektywnym odczuciu oba imiona są nieprzytomnie popularne, ale Julia ciekawsza i świeższa, mimo wszystko. Może wiąże się to z tym, że Natalię odbierałam jako imię częste już w moich latach szkolnych, a Julia była ciekawą nowością.

Na Twoim miejscu wybrałabym ładniejsze z nich, a nie kalkulowała, które jest popularniejsze. Oczywiście jeszcze chętniej zdecydowałabym się np. na Juliannę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.