Dodaj do ulubionych

Imiona do zwierzecych nazwisk!

20.12.20, 00:32
Duzo sie mowi o tym, ze imie musi tworzyc spojna calosc z nazwiskiem. A co jesli nasze nazwisko jest bardzo pospolite, pochodzace od nazwy przedmiotu czy zwierzecia? Jakie imiona brzmia wedlug was dobrze z nastepujacymi nazwiskami?

Bęben
Baran
Sroka
Koza
Kruk
Bąk
Obserwuj wątek
    • gaudencja Re: Imiona do zwierzecych nazwisk! 20.12.20, 13:33
      Temat był poruszany co najmniej w dwóch wątkach, ale niewyczerpująco:
      forum.gazeta.pl/forum/w,12924,91608477,91608477,imiona_roslin_do_nazwisk_zwierzat.html#p91640734
      forum.gazeta.pl/forum/w,12924,63007857,63007857,Kiedy_imie_imiona_pasuje_do_nazwiska_Zasady_.html#p63019739
      Myślę, że najważniejsze, żeby imię nie było roślinne ani innozwierzęce, np. Leon Baran, Róża Baran. Laura jest imieniem niby roślinnym, ale z niektórymi nazwiskami zwierzęcymi może brzmieć nieźle, np. Laura Kruk. Laura Baran odpada.

Jest chyba także bardzo istotne, czy jest to zwierzę, nie wiem, jak to ująć - pospolite, kojarzące się z przyziemnymi czynnościami lub niekorzystnymi epitetami, jak Baran, Koza czy Bąk - wtedy trzeba rygorystycznie ograniczyć się do bardzo osłuchanych imion, a jedyne szaleństwo, na które można sobie pozwolić, to żeby to osłuchane imię mogło być imieniem dziadkowym. W przypadku nazwisk typu Kruk pozwoliłabym sobie na więcej. Wydaje mi się też, że szczególnie fajnie mogą brzmieć imiona, które mają jakąś część głosek wspólnych z nazwiskiem, np. Marcelina Kruk, Urszula Kruk, Marcjanna Kruk, Irena Kruk. Nie powinny to być imiona bardzo niecodzienne, np. Annuncjata Kruk, choć np. Leandra Kruk brzmi mi dobrze (w odróżnieniu od Leandry Baran), wykluczyłabym też imiona za krótkie, jak np. Iga Kruk.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.