Dodaj do ulubionych

Jaśmina, siostra Liliany

10.01.21, 07:00
Jak w temacie. Spodziewam się drugiej pociechy. Płeć jeszcze nieznana. Ale jakoś do głowy i serca wpadły mi dwa imiona. Dla chłopca Leon, i tu nie mam właściwie żadnych wątpliwości. Natomiast dla dziewczynki Jaśmina. Uważam, że jest równie kobiece, delikatne i piękne w wymowie co Liliana. Natomiast martwi mnie brak oczywistych zdrobnień uncertain Liliana może się przedstawiać jako Lila jub Lilka, natomiast Jaśmina....?

Wiem, co przeżyłam z wyborem imienia dla pierwszej córki i absolutnie nie chce powtórki... Szłam rodzić w dobie pandemii bez imienia dla dziecka, sama w szpitalu przepłakałam niejedną noc, że Młoda bezimienna. Później sugestie otoczenia, że brzydko, że jak dla psa... Ehhh... Z perspektywy czasu nie żałuję i jestem zadowolona z imienia dla córki.

Teraz chce być przygotowana i ugruntowana w wyborze ale muszę najpierw poznać opinię osób postronnych smile

Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • allegra1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 08:54
      Dla chłopca Leona bardzo popieram mój Leonard miał być na początku Leonem ale ostatecznie mąż się nie zgodził.

Jaśmina nie jest w moich gustach, u kogoś może bym doczeniła. Osobiście nigdy nie spotkałam żadnej Jaśminy, znam też trzy małe Lilki i dwie w przedziale wiekowym 15-20.

Jaśmina mogłaby się przedstawić jako Inka Ina od Minii Minki może Jasia i dalej nie wiem.

Mogę zaproponować inne imiona, jeśli jesteście otwarci na propozycje: Malwina, Róża/Rozalia, Flora, Florianna/Florentyna, Gaja.
    • ilia.1 Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 09:31
      Leon i Jaśmina to moim zdaniem bardzo ładne imiona.

Sugestie imion:

Alicja, Róża, Rozalia, Kalina, Alina, Ludwika, Gabriela, Michalina, Stella, Emma, Paulina, Leonia, Bianka, Blanka, Estera, Letycja, Diana, Weronika, Ida(lia), Bogna, Marcelina, Celina, Matylda, Klara, Olimpia.

Teodor, Feliks, Henryk, Artur, Zachary, Konrad, Klemens, Jeremi, Filip, Kajetan, Aleksander, Nikodem, Mikołaj, Tymon, Maksym(ilian), Hubert, Norbert, Albert, Ludwik, Gabriel, Olaf, Edmund, Edgar, Edwin.
      • lexi1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 10:13
        Dziękuję! Weronika to faworytka mojego męża 🙈 ale Liliana i Weronika brzmią dla mnie jak Alicja i Gertruda albo Julia i Barbara 🤷‍♀️ mimo że każde z tych imion osobno brzmi super to jednak dla sióstr mi nie pasuje. Od razu uprzedzam - wiem, że każde dziecko to osobna jednostka ale mimo tego przez jakiś czas tworzymy spójną rodzinę i będą postrzegane jako siostrzyczki smile więc, fajnie gdyby imiona współgrały smile
        • lexi1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 10:27
          Idalia też mi się megaaaa podoba ❤️ ale u męża chyba nie przejdzie... Idalia ma więcej uroczych zdrobnień, jest równie kwiatowa co Liliana... Hmm... 🤔 Mąż uważa, że jestem odjechana na punkcie imion, do myśli o Jaśmince już chyba przywykł.
          Ale chowam Idalię w serce ❤️
          • juliseid Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 21:44
            Hej! Jestem mamą Lilianki i Idalki oraz Jaśminki (aniołka)
            Polecam i uwielbiam wszystkie 3 imiona moich córek!!!!
            Idalkę wmówiłam mojemu mężowi , śliczne imię jak Natalka (tak mu mowilam) tylko mniej popularne i imieniny są w kalendarzu 15.11....i się udało.
            Powodzenia
              • lexi1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 11.01.21, 09:24
                juliseid napisał(a):

> Dla Idalii rozważaliśmy tez imię Rozalia, również śliczne polecam.

Zdecydowanie u mojego męża prędzej przeszłaby Rozalia niż Idalia 😒 ale mnie się Rózia nie podoba... Róża znowu brzmi dla mnie zbyt poważnie. Jaśmina ma w sobie coś lekkiego, Róża, dla mnie, nie.

Natalia to dla mnie takie bezpieczne rozwiązanie, na zasadzie - boję się Jaśminy to niech już będzie Natalia. Ale jest na mojej liście.
                Podobnie sprawa ma się z Julią. Takie bezpieczne wyjście - podoba mi się, jest "normalniejsze" od Jaśminy ale... Brakuje mi jakiegoś czaru w nim 🤷‍♀️
    • annthonka Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 09:50
      Zdecydowanie nie jestem fanką ani Jaśminy, ani takich zestawów kwiatowych, więc w tej sprawie się nie wypowiem.

Jaśmina może na zewnątrz przedstawiać się po prostu jako Jaśmina i to jest akurat fajne. Tak jak na przykład Marta, Natalia czy Klara.
      To nie jest Joanna, gdzie masz albo oficjaną wersję, albo bardzo zdrobnieniową Asię i nic pomiędzy.

A domu może być Jaśminka, Jasia, Minka, Inka, Misia - zdrobnienia przyjdą same.
      • wolnaola26 Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 10:10
        Imiona ładne...
        Rzeczywiście, dopiero teraz odkryłam, że oba imiona to kwiaty 😉 Osobno nadane różnym dziewczynkom to, ok. Ale siostrom hmmm..
        Co do imienia Liliana to nigdy do głowy by mi nie przyszło by nazywać tak psa... Mi kojarzy się ze smutną historią pewnej siatkarki, która tak nazwała córkę.
      • lexi1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 10.01.21, 10:17
        O tak! Zdecydowanie imię które po prostu brzmi tak samo w każdej sytuacji jest super! (Marta jest po prostu Martą, Natalia - Natalią itp). Ale obawiam się, że Jaśmina wśród znajomych będzie Jaśką... 🤷‍♀️
        • annthonka Re: Jaśmina, siostra Liliany 11.01.21, 09:34
          Akurat ja bym się za Jasię nie obraziła, ale u mnie byłaby od Janiny wink

Jasia nie jest takim oczywistym zdrobnieniem od Jaśminy, prędzej będzie mała Jaśminka, potem duża Jaśmina. Zresztą nie przewidzisz jakie zdrobnienie jej samej najbardziej podpasuje i jak się będzie przestawiać wśród kolegów jak będzie starsza.
    • lexi1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 13.01.21, 11:13
      Berenika - odpada, totalnie mi się nie podoba.
      Weronikę przyjmuje tylko w pełnej formie, również odpada.
      Idalia - dla mnie super ale jest jeszcze mąż który kategorycznie mówi nie i ja to szanuję.
      Róża kojarzy mi się z surową, starszą panią.

A tak swoją drogą do każdego imienia można znaleźć piękne zdrobnienie - Kornelia zamiast Korą może być Nelią, Janina zamiast Jaśką - Niną, Weronika zamiast Werką może być Niką itd.... Ale o ile w domu /rodzinie możemy wypracować jak zwracamy się do dziecka o tyle później wśród kolegów i koleżanek w szkole, nauczycieli, sąsiadów, pań w sklepie będzie nazywane najbardziej oczywistym zdrobnieniem. Więc tym bardziej nie chcę kombinować.

Poza Jaśminą na mojej liście są jeszcze Natalia i Julia. Wydaje mi się że pasują do Liliany. Ale to takie "bezpieczne" propozycje, które mogę zaakceptować jeśli Jaśmina jest zbyt "odjechana". Nie chcę żeby kiedyś moja córka wstydziła się swojego imienia, które choć dla mnie jest piękne może okazać się problematyczne... Czy przesadzam?
      • allegra1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 13.01.21, 11:41
        Róża to dla mnie piękne imię, sama bym nadała, gdyby nie moje nazwisko, do którego nie pasują roślinne imiona. To może zamiast niej Rozalia?

Idalia piękna i na dużo zdrobnień, może mąż się w końcu przekona?
        Natalia i Julia dla mnie stanowczo za popularne, wręcz bezroszyste i mdłe. Ale to tylko moja opinia. Julię można zmienić na Julianę/Juliannę, ewentualnie Julitę.

Jaśmina nie jest w moich gustach, od 2000 roku według statystyk wzrosła z 20 do około 150 roku w 2019. W 2018 roku miał aż do 165.

Ja bym jej osobiście jej nie nadała, ale to ma być wasza decyzja, a nie kogoś innego. A imię,nawet te popularne może być powodem do dokuczania. Tego już nie uda się przewidzieć.
        • gaudencja Re: Jaśmina, siostra Liliany 14.01.21, 00:05
          Ja również nie nadałabym Jaśminy, ale mając wybór między nią a Natalią i Julią miałabym potężną zagwozdkę. Natalia by nie przeszła, a z Julią bym kombinowała, żeby choć zamienić ją na Juliannę, choć jako siostra LIliany robi się zbyt monotematyczna.
      • lukrecja_86 Re: Jaśmina, siostra Liliany 14.01.21, 20:12
        W tej sytuacji wybrałabym zdecydowanie Jaśmine, która przy Julii i Natalii jest powiewem świeżości. Naprawdę nie rozumiem skąd pomysł by nadawać imiona tak pospolicie nadawane w populacji, powszechne, żeby nie rzec nudne juz po prostu, bo ilez można w kółko nadawać to samo imię. Julia jest na czele rankingu od 20 lat, Natalia jest częsta w moim pokoleniu i w pokoleniu ciotek i Natalek też jest mnostwo.
        • lexi1989 Re: Jaśmina, siostra Liliany 14.01.21, 21:46
          lukrecja_86 napisał(a):

> W tej sytuacji wybrałabym zdecydowanie Jaśmine, która przy Julii i Natalii jest
          > powiewem świeżości. Naprawdę nie rozumiem skąd pomysł by nadawać imiona tak p
          > ospolicie nadawane w populacji, powszechne, żeby nie rzec nudne juz po prostu,
          > bo ilez można w kółko nadawać to samo imię. Julia jest na czele rankingu od 20
          > lat, Natalia jest częsta w moim pokoleniu i w pokoleniu ciotek i Natalek też j
          > est mnostwo.

Właśnie to jest ten dylemat którego chyba nie rozstrzygniemy - czy ten mały Człowieczek nie wolałby być kolejną Julią w klasie niż jedyną w szkole Jaśminą.... Ja bym zdecydowanie wolała być kolejną Anną niż jedyną Samantą czy Teodozją. Tak myślę 🤔
          • lukrecja_86 Re: Jaśmina, siostra Liliany 16.01.21, 21:08
            lexi1989 napisał(a):

> lukrecja_86 napisał(a):
            >
            > > W tej sytuacji wybrałabym zdecydowanie Jaśmine, która przy Julii i Natali
            > i jest
            > > powiewem świeżości. Naprawdę nie rozumiem skąd pomysł by nadawać imiona
            > tak p
            > > ospolicie nadawane w populacji, powszechne, żeby nie rzec nudne juz po pr
            > ostu,
            > > bo ilez można w kółko nadawać to samo imię. Julia jest na czele rankingu
            > od 20
            > > lat, Natalia jest częsta w moim pokoleniu i w pokoleniu ciotek i Natalek
            > też j
            > > est mnostwo.
            >
            > Właśnie to jest ten dylemat którego chyba nie rozstrzygniemy - czy ten mały Czł
            > owieczek nie wolałby być kolejną Julią w klasie niż jedyną w szkole Jaśminą....
            > Ja bym zdecydowanie wolała być kolejną Anną niż jedyną Samantą czy Teodozją. T
            > ak myślę 🤔
            Nie mówię tu o imionach bardzo rzadkich, ale o takich chociaż odrobinę mniej oklepanych. Ja osobiście wolałabym być Jaśmina niz 7 Julia w klasie
          • gaudencja Re: Jaśmina, siostra Liliany 17.01.21, 11:14
            lexi1989 napisał(a):

> Właśnie to jest ten dylemat którego chyba nie rozstrzygniemy - czy ten mały Czł
            > owieczek nie wolałby być kolejną Julią w klasie niż jedyną w szkole Jaśminą....
            > Ja bym zdecydowanie wolała być kolejną Anną niż jedyną Samantą czy Teodozją. T
            > ak myślę 🤔

Tylko że akurat rozważasz (Jaśmina) imię trzykrotnie rzadsze niż Teodozja (1555 : 4744 nadań) oraz dwukrotnie rzadsze niż Samanta (3325 nadań).

Znam 3 osoby, które zmieniły imiona na dużo rzadsze, skrajnie rzadkie, i żadnej, która zmieniła imię w drugą stronę.
    • sulika Re: Jaśmina, siostra Liliany 17.01.21, 19:38
      Jaśmina bardzo mi się podoba. W zestawie z Lilianą może jest trochę zbyt kwiatowo, ja bym chyba takiego zestawu nie stworzyła, ale myślę, że mimo wszystko nie powinnaś z tego powodu skreślać ładnego imienia. Znam siostry Jaśminę i Kalinę, obydwie od dziecka funkcjonują w pełnej formie imienia. Jaśminę można zdrabniać do Jaśminki, Minki, Inki, Isi, Jasi, Misi, Iny i na pewno jeszcze wielu innych zdrobnień, na pewno znajdziecie formę, która przypadnie Wam do gustu.
      Leon podoba mi sie mniej, niemniej to nie mi ma się podobac tylko Wam i fajnie, że odnaleźliście kompromissmile
      A może skoro podoba Wam się Leon to spodoba się też Leonia, Leandra lub Lea?
      Inne sugestie: Łucja, Aurelia, Matylda, Aniela, Róża, Rozalia, Felicja, Malwina, Marcelina, Michalina, Gaja/Kaja, Blanka, Florentyna, Celina, Cecylia, Eunika, Helena, Klara, Kornelia, Dalia, Anastazja, Hiacynta, Flawia, Hortensja, Halszka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.