Dodaj do ulubionych

Imię a wyniki w nauce

05.02.21, 22:20
Tematem posta nawiązuje do najbardziej kontrowersyjnej tezy tego forum. Mam nadzieje, ze wzbudzi on podobne emocje 😉

Natrafiłam na ciekawe francuskie statystyki o związku imienia z osiąganymi wynikami na maturze. Francuska matura to poważna instytucja społeczna. Wyniki są upubliczniane o ile maturzyści zgodzą się na publikacje swojego imienia i nazwiska. Socjolog Baptiste Coulmont zbiera od kilku lat dane na temat imion maturzystów, którzy zdali egzamin z wynikiem bardzo dobrym. Pomimo tego, ze co roku maturzyści są inni, zauważył on stałość proporcji oceny bardzo dobrej wśród osób o tym samym imieniu. Według socjologa czynnikiem wpływającym na ocenę maturalna nie jest samo imię, a pochodzenie społeczne rodziców, którzy je nadali, jako ze imiona nadawane w klasach „uprzywilejowanych” są inne niż te w klasach „niższych”. Pochodzenie społeczne rodziców rzutuje natomiast na wyniki maturalne dziecka.

Poniżej wklejam linka do artykułu z Le Monde. Zachęcam do obejrzenia wykresu chmury, gdzie na osi poziomej jest częstość oceny bardzo dobrej a na osi pionowej częstość samego imienia.

www.lemonde.fr/campus/article/2018/07/19/bac-2018-les-prenoms-qui-obtiennent-le-plus-de-mention-tres-bien_5333632_4401467.html
Obserwuj wątek
    • adalwinka Re: Imię a wyniki w nauce 07.02.21, 09:09
      Bardzo ciekawe! smile Zaskoczyła mnie niska pozycja Ophelie, Ludivine, a także Cassandry - myślałam, że to raczej imiona z wyższych warstw. A także - spora różnica między Cassandrą a Cassandre - ktoś wie, z czego to wynika?
      • eleanor_tilney Re: Imię a wyniki w nauce 07.02.21, 15:17
        Ludivine jest imieniem, które stało się modne ze stosunkowo duża prędkością. Od 16 nadań w 1972 dobiła do prawie 2000 w roku 1983. Potem tendencja była już spadkowa. Ophelie to fenomen. Wystrzeliła pod 4000 w latach 1995-96 a potem ostry zjazd. Myśle, ze oba imiona można nazwać sezonowymi. Osoby nadające je ok 2000 roku dobiły do trendy, gdy już mocno słabł.

dataaddict.fr/prenoms/#ludivine-f,ophelie-f
    • gaudencja Re: Imię a wyniki w nauce 07.02.21, 14:15
      Arcyciekawe, również ze względu na możliwość obserwacji aktualnych trendów w imiennictwie francuskim. Np. widać, że na fali wznoszącej jest m.in. Théophile, Augustin i Etienne, a także Apolline, Heloise, Marianne i Eleonore oraz Blandine i Eugenie. Z kolei wśród imion o niskich wynikach sporo jest angielskich wersji imion i raczej nie sądzę, by był to efekt migracji Anglików i gorszego radzenia sobie przez nich we francuskich szkołach.

Cassandra to chyba właśnie bardziej angielska wersja tego imienia, a Cassandre - francuska.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.