Dodaj do ulubionych

Imiona które nie podobają się nosicielam

26.03.21, 16:03
Czy macie wielu znajomych którym nie podobają się własne imiona? Jeżeli tak, to jakie to imiona?
Obserwuj wątek
    • annthonka Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 26.03.21, 16:48
      Owszem, znam kilka - zakres imion od mocno oryginalnych do bardzo popularnych.

Jedna koleżanka tak bardzo nienawidziła swojego imienia, że po skończeniu 18 lat od razu je zmieniła, a imię obiektywnie biorąc, było dość neutralne - ani super popularne, ani super wymyślne, ładnie pasowało do jej nazwiska. Wszystko zależy od konkretnej osoby.

• kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 26.03.21, 17:08
      Mi się moje nie podoba - Wiktoria. Po prostu go nie cierpię. Moja znajoma ma na imię Ewa i też nie lubi swojego imienia. Znam też Marię która nie lubi jak się do niej mówi Marysia, Maryśka, Maria i akceptuje tylko zdrobnienie Mania. Znam też ludzi którzy używają innego imienia niż mają w dokumentach (ale niekoniecznie dlatego że im się nie podobają ich imiona tylko np. są od zawsze nazywani inaczej).
    • lukrecja001 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 26.03.21, 17:11
      Znam 80 letnia Marcelinę, która zawsze przedstawiała się swoim drugim imieniem - Kazimiera, ponieważ nienawidziła pierwszego. Znam też Marie, która nie lubi swojego imienia (rocznik 60). Przeszkadza jej to, że jest bardzo popularne. Od zawsze była przez wszystkich nazywana Majka lub Maja, nigdy Marysia. Znam Dorotę, która narzeka, że jej imię jest zbyt twarde i takie "nie dzisiejsze". Znam też Natalie (urodzona w roku 2000), której bardzo przeszkadzalo - w latach licealnych, że ma tak wiele imienniczek.
    • katarzynkaa Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 26.03.21, 20:46
      Mam wrażenie, że każdy nie lubi lub nie lubił swojego imienia. Nawet moja babcia rocznik 1930 opowiadała, że miała swojej mamie za złe, że nazwała ją Józefa (urodziła się 19 marca) i chciała nazywać się Marysia.
      Jako nastolatka nie lubiłam swojego imienia Kasia. Moja siostra Irena też nie mogła długo pogodzić się z "babciowym" imieniem. Druga siostra Karolina uważa, że jej imię jest za długie. Ostatnio rozmawiałam z koleżanką, która mówi, że jej 7-letni syn Przemek też się pytał "dlaczego tak mnie nazwaliście", a jak zeszłyśmy na temat imion, to mówię, że Ewelina to takie ładne imię. Koleżanka się skrzywiła i mówi, że niebardzo. Przykłady mogłabym mnożyć...
      Chyba tylko znajoma Laura powiedziała, że lubi swoje imię (nie dziwię się!).
      Krótko mówiąc - większość ludzi tak ma.
    • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.03.21, 13:49
      Mam na imię Oliwia i praktycznie od dziecka nienawidzę swojego imienia. Uważam, że jest po prostu okropne i moi rodzice mnie nim skrzywdzili (zwłaszcza tata, bo to on je wymyślił). Zaraz po 18 planuje je zmienić, mimo, że moi rodzice są temu przeciwni i ciągle powtarzają mi, że mam piękne imię...A nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo mnie ranią, gdy zwracają się do mnie w taki sposób, a nie tak, jak ja sobie tego życzę.
        • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.03.21, 15:10
          Znaczy generalnie nie lubię swojego imienia tylko ze względu na dźwięk (czyli ogólnie brzmienie), bo nieraz zdarzyło się, że ktoś przejęzyczył się (celowo albo i nie, ciężko mi to stwierdzić) i powiedział do mnie Oliwa, co tylko sprawiło, że jeszcze bardziej zraziłam się do niego. A tak po za tym nie lubię go też dlatego, że kojarzy się z oliwą albo oliwkami takimi do jedzenia. Co do popularności to w moim otoczeniu naprawdę jest to dość rzadkie imię, bo w swoim 17 letnim życiu poznałam tylko 1 imienniczkę, także w ogóle mi to nie przeszkadza. A z moim nazwiskiem uważam, że brzmi naprawdę w porządku, choć może nie znam się. Taak, właśnie wszystkim osobom w moim otoczeniu (rodzinie, znajomym itd.) bardzo podoba się moje imię i dziwią się, dlaczego go nie lubię. A ja naprawdę nie mogę zrozumieć, co jest w nim takiego "pięknego" i dlaczego jest takie popularne w ogólnopolskich rankingach. Moja mama chciała mi dać na imię Kornelia, dla mnie o wiele ładniej. To tata wyskoczył z tą Oliwią, a ona się zgodziła, mimo, że wcześniej w ogóle nie znała tego imienia...
          • lukrecja001 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.03.21, 15:18
            Rozumiem, poprostu dzwiek do Ciebie nie przemawia i jestes jedna z tych osob, ktorym sie kojarzy z oliwkami. Mi osobiscie nie i rowniez zauwazylam, ze wiekszosci znajomych to imie sie bardzo podoba, mam dwie Oliwie w swoim bliskim otoczeniu. Z ciekawosci zapytam... a jak wolabys miec na imie, gdybys sama mogla wybrac?
            • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.03.21, 17:37
              Muszę przyznać, że podoba mi się bardzo dużo imion, jednak nie wszystkie brzmią chyba dobrze z moim nazwiskiem. Podoba mi się między innymi Laura, Emilia, Marcelina, Blanka, Liliana, Matylda, Rozalia, Kornelia właśnie, Wiktoria, Maja, Dominika, Karolina, Aniela, Łucja, Aurelia. A po 18 już zdecydowałam, że zmienię sobie imię na Apolonia, czyli Pola smile Już nawet niektórzy z mojego otoczenia tak na mnie mówią. A tak z ciekawości, jeśli mogę zapytać oczywiście, czy te 2 Oliwki, które znasz, lubią swoje imię?
                • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.03.21, 19:26
                  Oo jejku to te zdrobnienia rzeczywiście bardzo fajne. Do mnie praktycznie wszyscy, nawet nauczyciele zwracają się Oliwka. I w ogóle wszyscy uważają, że bardzo pasuje do mnie to imię...kurcze, a ja naprawdę nic nie poradzę na to, że go nie cierpię. Moje starsze rodzeństwo też nie przepada za swoimi imionami, a mimo tego i tak nie popierają tej mojej zmiany imienia i uważają to za taką głupotkę. A dla mnie to naprawdę bardzo ważne.
                          • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 13.04.21, 15:12
                            Jejku dziękuję bardzo big_grin Naprawdę to cudowne uczucie uzyskać takie wsparcie na forum od zupełnie obcych ludzi, gdzie w moim otoczeniu ciągle słyszę, jaką głupią rzecz chce zrobić...A tak wahałam się, czy po roku czytania tego forum odezwać się na nim, ale nie żałuję tego w 1000 % smile Jesteście super, dziewczyny/Panie (bo sama nie wiem, jak powinnam mówić, bo chyba jestem tutaj jedną z młodszych osób) big_grin
                            • gaudencja Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 01:11
                              Tu wszyscy jesteśmy na "Ty", a uczestnicy są w różnym wieku.

Bardzo popieram zmianę imienia, jeśli Ci ono nie leży i źle się z nim czujesz. Naprawdę nie ma powodu, żebyś się z nim męczyła, zwłaszcza że jest prawna możliwość zmiany i można z niej po prostu skorzystać. Najważniejsze tylko, żeby zrobić to w sposób przemyślany, by później nie zmieniać po raz kolejny smile

Moja kuzynka najpierw latami używała imienia zbliżonego do swojego własnego (trudno było mi się przyzwyczaić, bo MSZ pierwsze było o wiele lepsze), aż w końcu odkryła to właściwe imię, bardzo rzadkie zresztą, i na nie już zmieniła sobie administracyjnie, wcześniej znów je miesiącami używając. Nie stawiam jej absolutnie za wzór, bo każdy znajduje swoją drogę, ale na jej przykładzie widać, że czasami sama chęć zmiany dotychczasowego imienia nie wystarcza, trzeba jeszcze odkryć swoje docelowe imię i dobrze się z nim poczuć.
                              • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 10:05
                                Znaczy raczej jest to już przemyślana decyzja, bo gdzieś od 2 lat zastanawiam się nad tą zmianą smile A ostatecznie imię wybrałam pół roku temu i od tamtego czasu już czuję, że "jest to właśnie to" imię, choć w sumie podoba mi się dość dużo imion (tylko niestety większość źle brzmi z moim nazwiskiem, dlatego nie biorę ich pod uwagę), ale naprawdę nie sądzę, że jeszcze mi się coś zmieni. Niektórzy też z mojego otoczenia już mówią do mnie Pola, a ja nawet już dobrze reaguje, powoli odzwyczajając się od Oliwii wink Ciekawa historia z Twoją kuzynką, bo ja właśnie też wybrałam chyba bardziej rzadsze imię od mojego (pomijając popularność samodzielnej Poli w rankingach, choć mi bardziej chodzi ogólnie o populację). Co prawda nie podobne, ale słyszałam kiedyś o takiej możliwości mówienia na Oliwię Ola, więc Pola-Ola big_grin Najbardziej ranią mnie jednak moi rodzice, którzy uważają, że zrobię im ogromną przykrość zmieniając to imię, choć ciągle myślą, że to tylko żart i za nic (!) nie chcą zwracać się do mnie Pola. A ja im za to groziłam, że w ogóle przestanę reagować na Oliwię...Jeszcze w dodatku wspominali coś tam o chrzcie, że będą zwracać się do mnie tak, jak mnie ochrzcili, a przecież to nie o to chodzi. A moje rodzeństwo ostatnio stwierdziło, że może do mnie mówić bezosobowo jak chcę...Aż popłakałam się, bo najbliższe osoby w moim życiu tak bardzo mnie ranią, a czy to taki problem wydusić z siebie po prostu POLA...Przecież to nawet krócej niż OLIWIA sadJestem ciekawa, jak zareaguje dalsza rodzina (ciocie, wujkowie, dziadkowie itd.), skoro z najbliższą taki problem sad Naprawdę jeszcze raz bardzo dziękuję za trzymanie kciuków big_grin Przyda się...
                            • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 09:15
                              Ja też trzymam za Ciebie kciuki, Polu. Bardzo się cieszę że jest tu ktoś kto nie lubi swojego imienia z dokumentów bo ja swojego też nie lubię i też np. tata mówi że to imię po babci i że kiedyś mi się spodoba. A mi się nie podoba z tego co pamiętam od zawsze. Oliwia mi się podoba, z tego co pamiętam do znanych mi Oliwii ludzie raczej nie mówią "Oliwka" tylko "Oliwia" a mi się podoba właśnie pełna forma tego imienia. Ale oczywiście rozumiem, że Tobie się to imię nie podoba bo każdy ma inny gust smile wcale nie robisz nic głupiego, to bardzo dobrze że nie chcesz się męczyć całe życie z imieniem którego nie lubisz. Ja też chcę zmienić imię w przyszłości. Życzę powodzenia żeby udało Ci się zmienić imię wink PS: wg mnie Pola to ładne imię ❤ mi się bardziej podoba jako pełna forma, ale jako zdrobnienie też jest śliczne ❤ pozdrawiam
                              • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 10:16
                                Dziękuję bardzo, naprawdę big_grin ♥ Mi również Apolonia bardzo się podoba, a zdrobnienie Pola jeszcze bardziej smile U mnie jest bardzo podobnie. Moi rodzice cały czas powtarzają mi, że przecież mam takie piękne imię i kompletnie nie rozumieją mnie...I uważają, że imienia nie powinno się zmieniać ze względu na "szacunek do rodziców" (wyśmiałam ich, bo przecież to JA mam się dobrze czuć z moim imieniem, a nie oni...), a ja uważam, że przez chwilę po tej zmianie może byłoby im przykro, a później by przywykli smile Ja oczywiście szanuję, że moje imię ci się podoba big_grin Każdy ma inny gust. A mi osobiście naprawdę bardzo podoba się Twoje imię i trochę mi szkoda, że chcesz je zmienić, ale oczywiście rozumiem, bo jesteśmy wręcz w takiej samej sytuacji big_grin Ja też trzymam za ciebie kciuki, Wiktoria, żeby udało ci się zmienić imię na takie, które ci się bardzo podoba ♥ Również bardzo serdecznie pozdrawiam smile
                                • adalwinka Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 10:52
                                  Trzymam za Was obie kciuki i życzę powodzenia 🙂 Ale po części rozumiem też rodzinę. Mam w swojej rodzinie nastolatkę, która chce kiedyś zmienić imię i jest to dla mnie przykre, sama właściwie nie wiem dlaczego. Moim zdaniem - ewentualna zmiana byłaby z jednego ładnego imienia na drugie ładne, więc nie miałabym wielkiego problemu z przestawieniem się. Ale nie wiem co bym zrobiła, gdybym nadała córce jedno ze swoich ukochanych imion (np. Józefinę), a ona oznajmiłaby mi, że od dziś jest Mią Nikolą (nie znoszę 🙈). Na pewno nie uznałabym tego za żart, ale byłoby mi przykro, że nie udało mi się nadać takiego imienia, które dziecko by polubiło, czułabym się pewnie też odrzucona przez nie. Ale też starałabym się zrozumieć. I życzę Ci, żeby Twoi rodzice też Cię zrozumieli (da się z nimi szczerze porozmawiać? Na spokojnie wytłumaczyć?).
                                  • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 12:59
                                    Znaczy może źle to ujęłam we wcześniejszym poście, ale ja naprawdę rozumiem to, że moim rodzicom może być przykro...W końcu moje rodzeństwo też nie przepada za swoimi imionami (Karolina, Patryk), ale nigdy ich nie planowali zmieniać, więc byłby to w sumie pierwszy raz w mojej rodzinie smile Ale mimo tego wydaje mi się, że po czasie by przywykli do mojego nowego imienia, w końcu już, rok przed proszę, żeby zwracali się do mnie Pola, ale oni nie chcą...A robię to po to właśnie, żeby ich powoli oswajać...Ja naprawdę nie chcę do końca życia żyć z imieniem, którego po prostu nie znoszę i nie zmienić go tylko dlatego, bo "rodzicom zrobi się przykro". Dobra, może to bardzo egoistyczne myślenie, ale kurcze, to moje imię, a nie ich - oni mi je tylko nadali, nie wiedząc, czy mi się spodoba, gdy dorosnę... A Oliwia to w sumie pomysł taty był, nie wiem skąd. Mama nigdy wcześniej nie znała tego imienia, ale mimo tego zgodziła się na nie, choć miałam już zostać Kornelią big_grin Więc tak w sumie ciężko mi stwierdzić, czy było to ich "ukochane i wymarzone imię", skoro tata tak nagle wyskoczył z nim, mama go w ogóle nie znała, a nie, że podobało im się od dawna i chcieli je nadać swojej przyszłej córce. Ja zakładam, że to po prostu czysty przypadek, że mam tak na imię, a nie inaczej...Hmm, wydaje mi się, że przeprowadziłam już z nimi bardzo wiele takich szczerych rozmów smile W sensie mówiłam im szczerze, że wręcz nienawidzę tego mojego imienia, że bardzo źle się z nim czuję praktycznie od zawsze, że bardzo mnie ranią, gdy zwracają się do mnie tak, a nie tak, jak ja sobie tego życzę itd. Ale zawsze na końcu taka rozmowa przeradzała się w kłótnię i urywała na tym, że "A koniec tematu w ogóle. Daliśmy ci na imię Oliwia i zawsze już będziesz Oliwia, a nie jakaś Pola. Tak cię ochrzciliśmy i tak zostanie..." , "Oo Oliwka, jak ty się dziwnie zachowujesz, weź ty się zastanów, co ty chcesz zrobić, imienia nie powinno się zmieniać choćby z szacunku do rodziców, zrobisz nam straszną przykrość, przecież masz takie piękne imię, strasznie wymyślasz..." lub jeśli poprawiam ich na Pola, gdy powiedzą Oliwia to mama często "Ja ci tu dam Pola"... To istne cytaty z rozmów z nimi smile I jak tu im spokojnie tłumaczyć, gdy za każdym razem, gdy gadają to, co wyżej, normalnie ciśnienie mi się podnosi...
                                    • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 14:28
                                      Moja Mama chyba nie miała "wymarzonego" imienia , ale zawsze najbardziej podobało jej się Kasia. Tata wymyślił Wiktorię po jego zmarłej babci, a Mamie się spodobało. Oczywiście też nie mogli przewidzieć że mi się nie spodoba więc nie mam do nich pretensji. Mama nie ma nic przeciwko temu żebym sobie zmieniła imię - mówi że z czasem się do nowego przyzwyczai. Myślę że jak zmienisz imię w dokumentach to Twoja rodzina zrozumie że to nie jest "kaprys" , tylko naprawdę swojego imienia nie lubisz. I myślę że może wtedy uszanują Twój wybór i będą Cię nazywać Apolonią a nie Oliwią. A jakby nie chcieli, to po zmianie zawsze możesz powiedzieć że w dowodzie masz Apolonia a nie Oliwia, i że chcesz żeby do Ciebie mówili tak jak masz w dokumentach smile
                                      • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 14:49
                                        Oo, moja siostra Karolina też ma właśnie imię po babci mojej mamy smile Ona go również tak samo jak ja bardzo nie lubi i jak z nią kiedyś gadałam o mojej planowanej zmianie imienia to powiedziała, że ona wiele by dała, żeby nazywać się Oliwia, bo tak bardzo jej się podoba moje imię... No a mi z kolei bardzo podoba się jej i kompletnie nie kumam, dlaczego go nie lubi big_grin Nawet wzięłam jej imię na bierzmowanie, bo tak bardzo mi się podoba smile A Wiktoria muszę przyznać, że dużo bardziej podoba mi się od Kasi, choć ją też lubię big_grin Jejku, jak ja bym chciała mieć taką mamę jak Twoja, która by po prostu zrozumiała i uszanowała moją decyzję i powiedziała, że po prostu z czasem do nowego przywyknie big_grin Zazdroszczę, naprawdę smile Ja swojej nie raz już powiedziałam, że jej po prostu nienawidzę za to, jaka jest i, że nigdy się ze mną nie liczy sad A raz nawet zapytałam się jej, po co mnie w ogóle urodziła.
                                        • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 16:06
                                          No to bardzo Ci współczuję że Twoja mama Cię nie rozumie. Myślę że zrozumienie w takich sytuacjach jest bardzo ważne. Jestem pewna że Twoja mama Cię kocha, ale nie rozumiem jej podejścia. Przecież to tylko imię. Zawsze będziesz jej córką i takim samym człowiekiem, nieważne czy będziesz miała na imię Oliwia, Apolonia czy Stanisława albo Dżesika. Więc uważam że Twoja rodzina powinna uszanować Twój wybór. Jak byłam w przedszkolu, nie lubiłam swojego imienia i chciałam nazywać się Franciszka. No i moja Mama mi opowiadała że wtedy mówili do mnie z Tatą "Frania". Ja chciałam wybrać sobie takie imię które będzie się podobać też mamie, ale Mama mówi że ma się podobać przede wszystkim mi, a ona zaakceptuje każde. Mojej Mamie np. Nie podoba się imię Żaneta ale powiedziała że jakby to było moje wymarzone to by też zaakceptowała i najwyżej zdrabniałaby "Neta". Ja uważam że tak właśnie rodzice powinni w tej sytuacji postąpić, tym bardziej że Ty przecież nie chcesz robić nic złego i Twoja decyzja nikogo nie skrzywdzi, bo przecież nie mówisz "Pola" do swojej mamy czy siostry, tylko sama chcesz tak mieć na imię. To jest TWOJE imię i Tobie ma się podobać. Tym bardziej że Apolonia to normalne, klasyczne, tradycyjne imię - nie jakaś Dżesika, Dżastina czy inna Brunhilda. No i napisałaś mi że Twoja siostra też nie lubi swojego imienia ( mi się Karolina baaaaaaaardzo podoba , ale oczywiście rozumiem że jej się może nie podobać) i że chciałaby mieć na imię Oliwia. Może spróbuj z nią pogadać , powiedzieć jej że tak samo jak ona nie lubisz swojego imienia a Pola dla Ciebie jest tak piękna jak dla niej Oliwia - myślę że ona powinna Cię najbardziej rozumieć mając takie same odczucia do własnego imienia. Ja myślę że jak już zmienisz imię w papierach to w końcu rodzina też się przyzwyczai , bo w końcu w dokumentach będziesz miała nowe imię, i ludzie na studiach, w pracy, czy sąsiedzi, będą do Ciebie mówili "Pani Apolonio" czy po prostu Pola, więc w końcu rodzina też się z tym osłucha smile A jak będą dalej mówić "Oliwka" to zawsze będziesz miała argument że w świetle prawa jesteś Apolonią i tak też powinni się do Ciebie zwracać smile
                                          • oliwiakleczekgmail.com Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 17:49
                                            Naprawdę bardzo zgadzam się z Tobą, w tym co napisałaś smile Będę próbowała jeszcze rozmawiać z moimi rodzicami na ten temat i wtedy powiem im o tym wszystkim, co tu napisałaś (bo akurat np. to, że zawsze będę ich córką, bez względu na imię im nigdy nie powiedziałam), choć muszę przyznać, że powoli brakuje mi sił...Bo drążę ten temat chyba od stycznia. Twoi rodzice są naprawdę bardzo kochani i wspaniali, że tak podchodzą do tematu zmiany imienia big_grin Bardzo chciałabym mieć taką mamę i tatę, jak ty masz smile Ja o takim podejściu niestety mogę tylko pomarzyć...Nawet kiedyś zapytałam mamę (dość dawno temu, kiedy dopiero co gdzieś tam w głowie zaczęła mi siedzieć ta zmiana imienia po 18), czy podoba jej się imię Pola i powiedziała, że bardzo...Więc ja naprawdę tym bardziej nie mogę zrozumieć, dlaczego nie chce się w taki sposób do mnie zwracać, bo jednak co innego byłoby, gdybym wybrała jakieś imię, które mi się bardzo podoba, a jej niekoniecznie i byłaby zobowiązana tak do mnie mówić smile Choć i tak musiałaby je zaakceptować, tak jak ty napisałaś big_grin A nawet nie podziałało ani nie poruszyło ją to, gdy powiedziałam jej, jak bardzo mnie rani i robi mi przykrość w ogóle nie rozumiejąc mnie w tej kwestii ani nie mówiąc do mnie, tak jak ja chcę sad A naprawdę myślałam, że może wtedy przemyśli to i zacznie sprawiać mi przyjemność, zwracając się do mnie... Naprawdę to był dla mnie cios prosto w serce i aż popłakałam się. A przecież ja nie chce źle i nie chce nikomu zrobić krzywdy, chcę tylko po prostu dobrze czuć się z MOIM imieniem i czuć się dobrze, gdy się przedstawiam smile Ale jak widać dla moich rodziców to jest jakaś zbrodnia zwrócić się do mnie Pola choćby RAZ sad A co do mojej siostry to w sumie gadałam z nią parę razy na ten temat i ona uważa tą zmianę za taką głupotkę i że dziwnie się zachowuje...Niby ona sama właśnie nie lubi swojego imienia Karolina, ale jednak z jakiś przyczyn jak ją kiedyś zapytałam, czemu sobie po prostu go nie zmieni to ona odpowiedziała tylko, że nie chce...Może też boi się moich rodziców XD I w sumie jak widać powiedziała mi to samo co moi rodzice...I dodała, że może do mnie mówić bezosobowo jak chcę sad A jak zapytałam ją, co jej takiego nie pasuje w Poli to odpowiedziała tylko, że woli jak jestem Oliwia sad Już nawet nie reaguje, gdy zwraca się do mnie tak i ma za swoje hah big_grin Ale tak to jejku, już naprawdę bardziej bym rozumiała moją rodzinę, gdybym chciała zmienić sb imię na np Dżesika właśnie XD A Apolonia to naprawdę tak jak napisałaś normalne, klasyczne imię z pięknym i prostym w dodatku zdrobnieniem Pola...Ja naprawdę rozumiem, że jednak przez te 17 lat byłam tą Oliwią i że na początku może być ciężko się przestawić na Polę, ale oni powinni uszanować moją decyzję i zrozumieć, że ja nie chcę już być Oliwią, bo nienawidzę tego imienia i normalnie dostaje dreszczy, gdy ktoś tak do mnie mówi...No, ale zobaczymy jeszcze, jak to będzie smile Mam czas do grudnia, żeby ich przekonać do mojej decyzji i tego imienia big_grin Choć moje młodsze kuzynki są takie kochane i już mówią o mnie tylko Pola albo Polcia big_grin A moi znajomi w sumie na początku w większości też za bardzo nie rozumieli, dlaczego chce zmieniać takie moje "piękne" imię i w ogóle, ale potem chyba zrozumieli, uszanowali moją decyzję i przestawili się bez problemu na Polę smile Także przynajmniej dzięki nim, gdy zwracają się do mnie pojawia mi się uśmiech na twarzy big_grin Jeszcze raz bardzo dziękuję wam wszystkim za wsparcie, to dla mnie naprawdę wiele znaczy smile
                                            • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 18:53
                                              Nie ma za co, ja Cię bardzo dobrze rozumiem bo też nie lubię od zawsze swojego imienia i wolę jak ktoś mówi bezosobowo niż "Wiki". Właśnie miałam Cię zapytać, czy Twoim rodzicom nie pasuje imię Apolonia, czy po prostu zmiana imienia, ale napisałaś że Twojej mamie podoba się Pola więc chyba chodzi o samą zmianę imienia . Myślę że jak mamie się podoba a Ty zmienisz w dokumentach to mama w końcu się przestawi i jak będzie słyszała jak inni mówią Pola, Polcia itp. to w końcu też przywyknie , ja myślę że właśnie z czasem już dla wszystkich będziesz Polą i słysząc jak inni mówią Pola, Apolonia itp. Twoja rodzina "osłucha się" z nowym imieniem i sami zaczną o Tobie myśleć "Apolonia", i dziwne dla nich będzie mówić nagle "Oliwka", bo odruchowo będą mówić "Pola". Tym bardziej że Pola to nie jest imię w stylu Dżesi, Dżulia itp. Jest klasyczne i tradycyjne a jednocześnie nie jakieś bardzo przestarzałe jak np. Włodzimiera. Więc rodzice nie muszą się obawiać że np. ktoś będzie Twoje imię wyśmiewał. Myślę że wszyscy się z czasem przyzwyczają tym bardziej że Twojej mamie podoba się Pola smile Życzę powodzenia ❤
                                              • polik17 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 19.04.21, 16:49
                                                Cześć wszystkim big_grin To ja (Oliwia, czyli Pola), tylko piszę teraz z nowego konta, bo w tamtym przeszkadzała mi strasznie nazwa emaila, dlatego założyłam nowe smile
                                                Generalnie jestem po kolejnej już rozmowie z moimi rodzicami na ten temat. Teraz nagle zaczęli wysuwać inne "argumenty"...Między innymi, że powinnam skupić się na nauce, bo matura za rok, zacząć myśleć o mojej przyszłości, o pracy itp, a nie o takiej "głupotce", jaką jest według nich zmiana imienia. Jak oni to określili "mam mało dojrzałe myślenie, jak na swój wiek"...Ale mało tego. Powiedzieli mi również, że mi nie wierzą, że ja od dziecka wręcz nienawidzę swojego imienia i że to tak nagle, znikąd mi się pojawiło. Stwierdzili po prostu, że z czasem mi się to odmieni i że tak nagle, znikąd zacznę "lubić swoje imię"...Czyli zmiana nie będzie potrzebna. Ja naprawdę powoli tracę siły...Dosłownie nic, NIC do nich nie dociera sad Mówić jak do ściany...A później już rozmowa potoczyła się na standardowe tory - a to, że wymyślam, znowu wrócili do chrztu etc, a to, że to tylko taka chwilowa fascynacja Polą, a za chwilę mi się coś odmieni i znajdę jakieś inne imię...Nawet nie podziałał na nich argument, że zawsze będę ich córką, bez względu na imię i to, że ja nie chcę nikomu zrobić ta zmianą krzywdy....Naprawdę nic do nich nie dociera. Aż przestaje w ramach zemsty reagować na Oliwię, gdy się do mnie zwracają smile I mają za swoje hah... I jeszcze w finale stwierdzili, że jestem po prostu "głupiopolą"...Jeszcze, jak rozmawialiśmy wtrąciła się nagle moja siostra i stwierdziła, żebym się ogarnęła smile No normalnie patologia big_grin Ojj, coś czuję, że wyprowadzę się z tego domu szybciej, niż myślałam tongue_out Nienawidzę ich...A jak znowu im powiedziałam, jak bardzo mnie ranią i jak bardzo ich nienawidzę to oni mnie po prostu wyśmiali...A ja po prostu czuję, jak bardzo bliskie do niedawna osoby w moim życiu oddalają się ode mnie, a ja dużo bardziej od nich... Naprawdę to była chyba jedna z gorszych rozmów w moim życiu...Chyba przestanę drążyć ten temat, bo naprawdę tracę siły...
                                                • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 20.04.21, 08:48
                                                  Cześć Polcia. Już się zastanawiałam co u Ciebie. Szkoda że Twoi rodzice nie chcą z Tobą porozmawiać. Ja ostatnio rozmawiałam z mamą i w sumie razem doszłyśmy do wniosku że swojego imienia nie lubię od dziecka. Mama swojego też nie lubi ale nie zwraca na to uwagi, ale uważam że mnie rozumie. Szkoda że Twoi rodzice tak reagują. Co do tego że "kiedyś polubisz swoje imię" - nie byłabym tego taka pewna na miejscu Twoich rodziców. Naprawdę, znam dorosłych ludzi nawet takich po 60-tce którzy używają innego imienia niż mają w dokumentach. Więc to nie jest jakiś "kaprys" nastolatek. A nawet gdyby miało Ci to minąć za miesiąc (chociaż nie sądzę że tak będzie ), to jaki problem żeby teraz mówili do Ciebie Pola? Nawet dyrektorka w mojej szkole nazywa się Maria Beata a z tego co wiem podpisuje się i przedstawia jako Beata a nie Marysia. Możesz dać im takie przykłady, że jest dużo takich osób. Poza tym myślę że powinnaś powiedzieć rodzicom że naprawdę szkoda żeby imię miało wpływ na Wasze relacje rodzinne i żebyście się przez to kłócili. Bez przesady, przecież Ty nie chcesz sobie zmienić płci tylko imię smile będziesz tym samym człowiekiem smile mam nadzieję że Twoi rodzice w końcu Cię zrozumieją, powodzenia ❤
                                                  • polik17 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 20.04.21, 09:52
                                                    Zapomniałam właśnie wspomnieć też, że podałam im parę przykładów o tym, że są ludzie, którzy nienawidzą swoich imion do końca życia i że nigdy im się to nie zmienia...Ale do nich to w ogóle nie dociera XD I kazali mi patrzeć na siebie. Mówiłam im też, że to przecież tylko imię i że ja zawszę będę tym samym człowiekiem, ich córką itd. bez względu na to imię...to oni wtedy zaczęli gadać to, co zawsze i zaproponowali skupić mi się na nauce smile Poważnie, dlaczego akurat ja mam takich "trudnych" i kompletnie nic nie rozumiejących rodziców...Jak już pisałam dużo razy, bardzo chciałabym mieć taką mamę, jak ty masz big_grin I bardzo zazdroszczę Ci tego, że Twoja mama cię rozumie i może zwracać się do Ciebie, jak tylko chcesz big_grin Szkoda, że rodziców się nie wybiera sad
                                                • chayah Re: Do polik17 20.04.21, 11:26
                                                  polik17 napisała:

> Teraz nagle zaczęli wysuwać inne "argumenty"...Między innymi, że powinnam skupić się na nauce, bo matura za rok, zacząć myśleć o mojej przyszłości, o pracy itp, a nie o takiej "głupotce", jaką jest według nich zmiana imienia.

A co jest ważniejsze w życiu?... No chyba nie nauka?... Niech twoi rodzice wreszcie pomyślą, co by woleli?... Dziewczynę, która nie zdała matury i nie zarabia ani grosika, ale zmieniła imię ze znienawidzonej Oliwii na ukochaną Polę i jest z tego powodu najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, czy tę samą dziewczynę, która zdała wszystkie przedmioty maturalne na 110%, ukończyła najbardziej prestiżową z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie i zarabia pięć milionów miesięcznie (smile), ale męczy się z imieniem, którego nie znosi, i jest z tego powodu najnieszczęśliwszym człowiekiem na świecie?... Jeżeli wolą to drugie, to przykro mi to mówić, ale mają bardzo nierówno pod sufitem sad Matura nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest przecież, abyś była szczęśliwa, prawda?... Jeżeli dla Ciebie powodem do największego szczęścia pod słońcem będzie zmiana imienia z Oliwii na Polę, to chyba powinno im na tym zależeć...
                                                  A co do matury... W ogóle nawet się nią nie przejmuję. W tym roku zdawałabym normalnie maturę, ale mam inny program nauczania i w tym programie matura została całkowicie odwołana. Dla mnie, szczerze mówiąc, żadnej różnicy to nie zrobiło. O studiach i pracy też, póki co, nie myślę, bo to nie jest najważniejsza rzecz w życiu. Wyborów związanych z tym tematem nawet nie podejmuję, bo, jak znam życie szalejący Covid i tak wszystko pokrzyżuje. A o przyszłości tym bardziej nie myślę, bo nawet jej nie widzę tongue_out A poza tym... co to w ogóle za argument "skup się na nauce"?... Jakieś jaja, a nie argument!... Ja sobie nie wyobrażam, żeby córka powiedziała do mamy, która nie lubi swojego imienia "mamo, skup się na pracy, a nie na głupotach!". Więc twoi rodzice, moim skromnym zdaniem, po prostu przesadzają...

> Jak oni to określili "mam mało dojrzałe myślenie, jak na swój wiek"...

To raczej Twoi rodzice pasują do tego określenia, a nie Ty... wink

> Powiedzieli mi również, że mi nie wierzą, że ja od dziecka wręcz nienawidzę swojego imienia i że to tak nagle, znikąd mi się pojawiło. Stwierdzili po prostu, że z czasem mi się to odmieni i że tak nagle, znikąd zacznę "lubić swoje imię"...

A czy kiedykolwiek wcześniej próbowałaś im powiedzieć, że nie cierpisz swojego imienia?... Np. kiedy byłaś jeszcze mała?... Czy zdarzyło ci się wtedy powiedzieć np. "mamo, nie mów na mnie Oliwka, nie lubię tego"?... Jak wtedy reagowali?... Zwracali na to uwagę czy nie?... Bo jeżeli nigdy wcześniej nie zwracali na to uwagi, to nic dziwnego, że myślą, że ty to sobie wymyśliłaś. Ale to ten rodzaj myślenia... "Typowy bunt i chwilowe zachcianki, bo niby nastolatki tak mają!... Głupie jakieś... nigdy tego nie zrozumiem sad

> Nawet nie podziałał na nich argument, że zawsze będę ich córką, bez względu na imię i to, że ja nie chcę nikomu zrobić ta zmianą krzywdy

NO NIE! Patologia jakaś!!! sad

> Aż przestaje w ramach zemsty reagować na Oliwię, gdy się do mnie zwracają smile

Polciu... stosuję tę strategię od x czasu przy każdym fochu (chociaż ja lubię swoje imię, to mam momenty, kiedy po prostu na nie nie reaguję)... z doświadczenia mówię, że to nie działa sad

Przykre jest to, co napisałaś... Aż mi serce pękło sad
                                                  Polciu, trzymam kciuki... żeby wszystko się udało... żeby wreszcie udało Ci się ich przekonać... ❤
                                                  Jestem przy Tobie ❤❤❤
                                                  K.
                                                  • polik17 Re: Do polik17 20.04.21, 12:21
                                                    > A co jest ważniejsze w życiu?... No chyba nie nauka?... Niech twoi rodzice wres
                                                    > zcie pomyślą, co by woleli?... Dziewczynę, która nie zdała matury i nie zarabia
                                                    > ani grosika, ale zmieniła imię ze znienawidzonej Oliwii na ukochaną Polę i jes
                                                    > t z tego powodu najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, czy tę samą dziewczynę
                                                    > , która zdała wszystkie przedmioty maturalne na 110%, ukończyła najbardziej pre
                                                    > stiżową z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie i zarabia pięć milionów m
                                                    > iesięcznie (smile), ale męczy się z imieniem, którego nie znosi, i jest z tego pow
                                                    > odu najnieszczęśliwszym człowiekiem na świecie?... Jeżeli wolą to drugie, to pr
                                                    > zykro mi to mówić, ale mają bardzo nierówno pod sufitem sad Matura nie jest najw
                                                    > ażniejsza. Najważniejsze jest przecież, abyś była szczęśliwa, prawda?... Jeżeli
                                                    > dla Ciebie powodem do największego szczęścia pod słońcem będzie zmiana imienia
                                                    > z Oliwii na Polę, to chyba powinno im na tym zależeć...
                                                    Właśnie ja też o tym dokładnie tak samo myślałam smile Ale jak widać, moim rodzicom po prostu nie zależy na tym, żebym była szczęśliwa, nawet z powodu takiej "głupotki", jaką jest według nich zmiana imienia z Oliwki na Polę sad I w sumie od zawsze (szczególnie mama) powtarzała mi, że nauka jest jedną z ważniejszych rzeczy w życiu i powinna być piorytetem, szczególnie teraz, gdy matura blisko...A ja w sumie zawsze byłam taka dość przeciętna w nauce, bo nie jestem jakoś specjalnie uzdolniona, nigdy nie miałam czerwonego paska ani stypendium. Choć mama dużo razy mi powtarzała, że dla niej nie ma to żadnego znaczenia i że uczę się na miarę swoich możliwości, a ona jest niby ze mnie dumna pomimo tego...A ja naprawdę nie rozumiem tego, dlaczego dla moich rodziców to jest taki problem choć raz powiedzieć do mnie Pola, skoro podoba im się to imię...Nawet przytoczyłam im przykład, że przecież nie chcę sobie zmienić imienia na Dżesika czy Wanessa, tylko na normalne, klasyczne i zakorzenione w polskiej kulturze (w porównaniu do Oliwii...) imię Apolonia smile Nieraz też moje rodzeństwo i ja powiedzieliśmy swoim rodzicom, że przesadzają (bo niekoniecznie tylko w tej kwestii przesadzają, ale też ogólnie), a oni kompletnie się z tym nie zgodzili XD A to jest święta prawda smile I nawet w sumie nigdy ich nie zapytałam, jak gadałam z nimi o tej zmianie imienia, czy chcą, żebym była szczęśliwa dzięki temu...Ale chyba ich o to zapytam przy następnej okazji smile I zobaczymy, co powiedzą big_grin
                                                  • polik17 Re: Do polik17 20.04.21, 12:31

> A czy kiedykolwiek wcześniej próbowałaś im powiedzieć, że nie cierpisz swojego
                                                    > imienia?... Np. kiedy byłaś jeszcze mała?... Czy zdarzyło ci się wtedy powiedzi
                                                    > eć np. "mamo, nie mów na mnie Oliwka, nie lubię tego"?... Jak wtedy reagowali?.
                                                    > .. Zwracali na to uwagę czy nie?... Bo jeżeli nigdy wcześniej nie zwracali na t
                                                    > o uwagi, to nic dziwnego, że myślą, że ty to sobie wymyśliłaś. Ale to ten rodza
                                                    > j myślenia... "Typowy bunt i chwilowe zachcianki, bo niby nastolatki tak mają!.
                                                    > .. Głupie jakieś... nigdy tego nie zrozumiem sad
                                                    Znaczy właśnie dokładnie tego nie pamiętam sad To znaczy, jak byłam mała jestem pewna, że już wtedy nienawidziłam swojego imienia, ale chyba otwarcie o tym nie mówiłam niestety...I dopiero jak miałam chyba z 8 lat zaczęłam...I właśnie teraz, jak tak o tym napisałaś Kaja to zdałam sobie sprawę, że rzeczywiście przez to moi rodzice sobie myślą, że ja to wymyśliłam...Ja też nigdy tego nie zrozumiem, dlaczego wszystko w nastoletnim wieku jest uważane za typowy bunt i chwilową zachciankę sad A to naprawdę w moim przypadku nie bunt i nie zachcianka...To wręcz moje marzenie big_grin
                                                  • polik17 Re: Do polik17 20.04.21, 12:42

> Polciu... stosuję tę strategię od x czasu przy każdym fochu (chociaż ja lubię s
                                                    > woje imię, to mam momenty, kiedy po prostu na nie nie reaguję)... z doświadczen
                                                    > ia mówię, że to nie działa sad
                                                    Ooo kurcze, dobrze wiedzieć...Choć ja to stosuję już od jakiegoś czasu, tylko z przerwami jakby sad Ale wielka szkoda, bo naprawdę myślałam, że to zadziała i da moim rodzicom do myślenia...
                                                    >
                                                    > Przykre jest to, co napisałaś... Aż mi serce pękło sad
                                                    > Polciu, trzymam kciuki... żeby wszystko się udało... żeby wreszcie udało Ci się
                                                    > ich przekonać... ❤
                                                    > Jestem przy Tobie ❤❤❤
                                                    > K.
                                                    Mi też strasznie serce pęka, zarówno, gdy gadam po raz 10000 z moimi rodzicami na ten temat i słyszę to samo albo jakieś nowe "teorie" i też wtedy, gdy o tym wam pisze...Bo jestem dość wrażliwą osobą muszę przyznać i każda taka kolejna sprzeczka z moimi rodzicami sprawia, że czuje się, jakby przejechał po mnie czołg i po prostu zamykam się w swoim pokoju i płacze...Ale z 2 strony staram się też nie poddawać, choć naprawdę powoli brakuje mi sił sad
                                                    Naprawdę bardzo dziękuję kochana za trzymanie kciuków big_grin ♥♥♥ I bardzo się cieszę, że mogę się komuś z tego wygadać, choćby na forum smile Bo i tak wystarczająco długo trzymałam to wszystko w sobie...Naprawdę do zwariowania. A ty aż sprawiłaś, że poleciała mi łezka♥ Jesteś po prostu cudowna i bardzo się cieszę, że cię poznałam big_grin
                                                  • kot2004 Re: Do polik17 20.04.21, 14:00
                                                    Moja Mama jest akurat tolerancyjna ale np. moja siostra nie będzie do mnie mówić żadnym innym imieniem niż Wiktoria bo wg niej "imię musi do człowieka pasować" sad dla mnie to taki argument bez sensu bo co to znaczy "pasuje"? Jednemu będzie pasować Wiktoria drugiemu Ola a trzeciemu Kunegunda smile ale moja siostra taka jest że lubi postawić na swoim. Więc w moim przypadku też nie jest tak łatwo z tą zmianą imienia , ale może mam o tyle łatwiej że siostra mieszka w Anglii i rzadko nas odwiedza . Najwięcej kontaktu mam z Mamą a Mama jest wyrozumiała. Co do Twojej rodziny, Pola, to nie wiem co Ci radzić. Myślałam że takie rozmowy jakie przeprowadzałaś z nimi coś jednak dadzą . Ale oni widać są uparci. A może zapytaj swoją mamę , powiedz jej np. "Mówiłaś że podoba Ci się imię Pola, więc dlaczego nie chcesz tak do mnie mówić, przecież to by było imię które się i Tobie i mi podoba" czy coś w tym stylu albo powiedz rodzicom i rodzeństwu że są dla Ciebie ważni i dlatego wybrałaś takie imię które im też się podoba a nie jakieś ośmieszające albo takie co im się nie podoba i możesz powiedzieć że w ten sposób też się liczysz z ich zdaniem, że nie chcesz im zrobić na złość tylko po prostu bardzo nie lubisz swojego imienia. Może trochę przemyślą tą całą sprawę
                                                  • polik17 Re: Do polik17 20.04.21, 15:16
                                                    Dokładnie, zgadzam się z Tobą smile Dla mnie również jest to taki argument bez sensu. Moja siostra powiedziała mi bardzo podobnie - coś w stylu, że woli, jak jestem Oliwia, bo tylko to imię najbardziej do mnie pasuje sad A co do zapytania się mamy o to, znając ją pewnie odpowiedziałaby tylko, że ja jestem Oliwia i dlatego nie chce mówić do mnie Pola big_grin Ale spróbuję mimo wszystko im jeszcze to powiedzieć, choć tak prawdę mówiąc wątpie, czy to coś da smile Ahh strasznie ciężka sprawa z tą zmianą imienia...Ale doceniam, że chociaż kuzynki i znajomi mnie zrozumieli i dla nich jestem już tylko Polą big_grin
                                                  • kot2004 Re: Do polik17 20.04.21, 16:34
                                                    Jednego jeszcze nie wybrałam , ale się dużo nad tym zastanawiam, mam taką listę i będę po kolei wykreślać smile A mam do Ciebie pytanie, jak wpadłaś na pomysł z Apolonią, dlaczego akurat to imię wybrałaś? Jest takie oryginalne jak na dzisiejsze czasy smile oczywiście jak to jest za osobiste pytanie to nie musisz odpowiadać ale jestem ciekawa wink
                                                  • polik17 Re: Do polik17 20.04.21, 18:50
                                                    Generalnie w sumie pomysł z Apolonią wziął mi się zupełnie przypadkowo big_grin Po prostu jak zaczęłam sobie przeglądać na jakiejś stronce alfabetycznie imiona to rzuciła mi się w oczy właśnie Apolonia. A zauroczyło mnie to imię głównie tym, że jest takie dostojne w pełnej formie i właśnie oryginalne, ale jednocześnie nie zbytnio "zwymyślane" smile A właśnie czegoś takiego szukałam. A jak dowiedziałam się o zdrobnieniu Pola to po prostu klamka zapadła i poczułam, że jest to właśnie to imię big_grin Tym bardziej ucieszyłam się, jak zobaczyłam, że ładnie brzmi z moim nazwiskiem smile I później już dalej nie szukałam, choć gdzieś tam wcześniej w głowie chodziły mi takie imiona jak Liliana, Laura, Blanka, Ida, Aniela też...Ale gdy odkryłam tą Apolonię to po prostu poczułam, że to właśnie jestem ja big_grin I Tobie życzę tego samego, żebyś też znalazła swoje jedyne, wymarzone imię i poczuła, ze to właśnie jesteś ty smile
                                                  • polik17 Re: Do polik17 21.04.21, 11:30
                                                    Dziękuję♥ Ja też mam taką nadzieję smile I już nie mogę się doczekać tego momentu, kiedy będę oficjalnie Apolonią w dokumentach wink Ciekawe, co wtedy zrobi moja rodzinka haha.
                                                  • chayah Re: Do polik17 26.04.21, 21:46
                                                    Polciu, ostatnio przy rozmowie z rodzicami zeszło na temat imion (w tym właśnie Twojej wymarzonej Apolonii - siostra mojej cioci ma córkę Apolonię, więc tak mi się skojarzyło z tobą) i opowiadałam o twoim przypadku. Tata nic nie powiedział, ale mama, jak tylko wspomniałam, że twoi rodzice uznają zmianę imienia za głupotę, nie potrafiła w to uwierzyć... Rozumiała, że zmiana imienia jest dla Ciebie bardzo ważna... I tak powinno być <3

Polciu, trzymam kciuki, żeby się udało... żeby się udało... żeby się udało...
                                                  • polik17 Re: Do polik17 27.04.21, 10:16
                                                    Ooo kurcze, jaka kochana mama big_grin ♥ Naprawdę mogę tylko pozazdrościć rodziców i takiego podejścia do zmiany imienia...Ale niestety, rodziców się nie wybiera sad I mam takich, jakich mam, czyli nic nie rozumiejących...A w dalszym ciągu jest bez zmian, nie chcą za żadne skarby świata zwracać się do mnie Pola sad Nawet ostatnio była u mnie kuzynka i przy moich rodzicach zwracała się do mnie Pola, a oni, że tak powiem "kręcili nosem"...Ale może, jeśli coraz częściej będą widzieć i słyszeć, że inne osoby z mojego otoczenia mówią do mnie Pola, pójdą po rozum do głowy, przemyślą całą sprawę jeszcze raz i zaczną się tak do mnie zwracać smile Choć wątpię...Ale naprawdę bardzo dziękuję za trzymanie kciuków kochana ♥♥♥ I tak ciepło mi się na serduszku dzięki Tobie robi, gdy czytam "Polcia" big_grin
                                                  • chayah Re: Do polik17 27.04.21, 10:25
                                                    Mogę zapytać, ile lat ma Twoja kuzynka?... Z tego co czytam, wygląda na to, że jest znacznie dojrzalsza niż Twoi rodzice tongue_out *hehe*
                                                  • polik17 Re: Do polik17 27.04.21, 11:39
                                                    Moja kuzynka ma 11 lat big_grin I to prawda, że jest znacznie dojrzalsza od moich rodziców, którzy kiedyś stwierdzili, że zwraca się do mnie tak, jak ja sobie życzę tylko dlatego, że jest jeszcze taka głupiutka i bierze mnie za "wzór do naśladowania", bo jestem od niej sporo starsza wink
                                                  • polik17 Re: Do polik17 27.04.21, 11:51
                                                    Ooo suuper, mi osobiście wydaje się, że chyba zawsze tak jest, że młodsi biorą przykład ze starszych big_grin Nawet moja kuzynka sama ostatnio powiedziała mi, że też chyba zmieni sobie imię po 18 smile Choć mi się bardzo podoba, ale ona sama nie przepada za nim. Ale i tak najlepsze chyba było to, jak moi rodzice stwierdzili, że oni wszystko rozumieją XD Naprawdę rozwalili mnie bardzo tym stwierdzeniem big_grin
                                                  • polik17 Re: Do polik17 27.04.21, 11:53
                                                    polik17 napisała:

>Choć mi się bardzo podoba, ale ona sama nie przepada za nim.
                                                    I ja ją oczywiście rozumiem, bo jestem wręcz w takiej samej sytuacji, że praktycznie wszystkim osobom w moim otoczeniu moje imię się bardzo podoba, a ja sama go nie znoszę big_grin
                                                  • polik17 Re: Do polik17 29.04.21, 15:34
                                                    Cześć dziewczyny big_grin Powracam tutaj po 2 dniach. Ostatnio przy rozmowie z moją siostrą weszłyśmy zupełnie przypadkowo na temat imion (a z czym to się wiążę - też z moją zmianą imienia...) i po 10000 chyba razie, kiedy mnie wysłuchała, co jej powtarzam chyba od stycznia albo i dłużej (czyli generalnie wszystko to, co tutaj napisałam) doszła do wniosku, że ja naprawdę mam coś z głową, że tak nie akceptuje swojego imienia i że powinnam się leczyć...I po prostu, jak to usłyszałam, po raz kolejny pękło mi serce sad I jeszcze dodała, że pewnie nawet jak zmienię sobie imię to i tak wszyscy z rodziny będą zwracali się do mnie starym...No nie mogę normalnie. Po prostu ciągle chce mi się ryczeć...Aż w ramach zemsty zmienię też chyba swoje 2 imię, Faustyna...Bo ono też totalnie mi nie leży. Naprawdę czuje się po prostu rozbita, jakbym była w kawałkach sad .... Dosłownie NIKT z mojej rodziny mnie nie rozumie i uważa mnie wręcz za jakąś wariatkę, która po prostu chce dobrze czuć się z WŁASNYM imieniem i nie chcę się z nim męczyć do końca życia...I jeszcze to "masz coś z głową, bo chcesz zmienić sobie WŁASNE imię"...Cios prosto w serce sad Co za rodzina....Może lepiej, gdyby mnie w niej w ogóle nie było...sad
                                                  • polik17 Re: Do polik17 29.04.21, 15:47
                                                    I dodam jeszcze, że to powiedziała mi moja własna siostra, która również bardzo nie lubi tak samo jak ja swojego imienia smile Normalnie potwór, nie siostra... sad
                                                  • polik17 Re: Do polik17 29.04.21, 17:06
                                                    Staram za nic w świecie się nie poddawać oczywiście, ale gdy po prostu za każdym razem słyszę takie okropne i bardzo bolesne słowa, opadam z sił sad I dochodzę do wniosku, że naprawdę ta zmiana nie będzie miała sensu, skoro i tak dla wszystkich w mojej rodzinie będę Oliwią sad A już naprawdę tracę siły tłumacząc im to przy każdej takiej rozmowie...No po prostu mówić jak do ściany.
                                                  • sulika Re: Do polik17 29.04.21, 17:49
                                                    Nie wiem co Ci doradzić... Staram się zrozumieć Twoich rodziców, jasne, że może być im przykro, ale powinni uszanować Twoja decyzję.
                                                    Kiedy skończysz 18 lat i zmienisz imię będą musieli się przestawić, przecież powinno się mówić do ludzi po imieniuwink Możesz wtedy ostentacyjnie na Oliwię nie reagować, bo nie będziesz już Oliwią. Na razie musisz być niestety cierpliwa. Może przez rok się przyzwyczaja. Życzę Ci powodzenia.
                                                  • kot2004 Re: Do polik17 01.05.21, 17:48
                                                    A właśnie teraz przeczytałam jeszcze raz co napisałaś i tak się zastanawiam , co to znaczy "pasuje"? Może Twojej siostrze pasuje Oliwia ale tak samo mi albo komuś innemu może do Cb pasować Pola więc to chyba pojęcie względne... jakbyś zapytała 100 różnych osób jakie imię do Cb pasuje to każdy by powiedział inne imię a nie wszyscy że Oliwia. Więc to słaby argument Twojej siostry. Tak samo bez sensu że "jesteś Oliwia i zawsze będziesz". Ty się nie urodziłaś z imieniem tylko tak Ci w dokumenty wpisali XD jak sb wpiszesz Apolonia to będziesz Apolonią a nie Oliwią smile
                                                  • polik17 Re: Do polik17 02.05.21, 13:18
                                                    Dokładnie to samo sobie pomyślałam, kiedy mi to powiedziała XDD Bo przecież kurcze, ja nie jestem podpisana na czole, że jestem Oliwia...Tylko tak mam wpisane w dokumentach od urodzenia, ludzie do tego imienia przywykli, a jak życzę sobie, żeby inaczej się do mnie zwracać i żeby zmienić to w dokumentach - mogę smile A moja siostra podaje takie bezsensowne i wręcz głupie argumenty tylko dlatego, że od urodzenia jestem dla niej Oliwką i tak sobie wmówiła, że do mnie tylko to imię pasuje, bo po prostu do niego przywykła... o ile w ogóle można tutaj mówić o dopasowaniu imienia do człowieka...Bo tak jak ty napisałaś, że każde z tych 100 osób pewnie podałoby inne imię big_grin Tak samo jak ja uważam, że do mnie pasuje też np Laura, Liliana, Wiktoria albo Ida wink Czyli te, które wcześniej brałam pod uwagę, jeszcze przed Apolonią.
                                                  • kot2004 Re: Do polik17 02.05.21, 14:00
                                                    Też tak myślę. Jakbyś się od urodzenia nazywała Apolonia toby Twojej rodzinie żadne inne imię oprócz Poli nie pasowało do Ciebie. Bo to jest przyzwyczajenie tak jak np moja koleżanka to Natalia i już się przyzwyczaiłam że to Natalia ale jakby miała na imię Ola to by mi nie pasowało Natalia bo bym się przyzwyczaiła do Oli smile
                                                  • polik17 Re: Do polik17 02.05.21, 14:12
                                                    Dokładnie, mam tak samo big_grin Tak jak moja siostra to Karolina i już się przyzwyczaiłam, że to Karolina i np jej ulubiona Luiza albo Anastazja mi do niej nie pasuje XD
                                                • gaudencja Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 03.05.21, 16:56
                                                  polik17 napisała:

> Generalnie jestem po kolejnej już rozmowie z moimi rodzicami na ten temat. Tera
                                                  > z nagle zaczęli wysuwać inne "argumenty"...Między innymi, że powinnam skupić si
                                                  > ę na nauce, bo matura za rok, zacząć myśleć o mojej przyszłości, o pracy itp, a
                                                  > nie o takiej "głupotce", jaką jest według nich zmiana imienia.

Zmiana imienia nie jest czasochłonna, wystarczy złożenie umotywowanego podania do urzędu. Lepiej z nią zdążyć przed maturą, wtedy świadectwo maturalne masz już na docelowe imię. W tym wieku niewiele dokumentów trzeba wymieniać - nie masz dowodu ani prawa jazdy.

Więcej czasu poświęcasz na wcześniejsze przemyślenia, niż później będzie potrzebne do faktycznej zmiany imienia.

Nie wiem też, czy warto długo dyskutować z rodzicami, wszak nie potrzebujesz od nich zielonego światła do zmiany imienia. Owszem, dobrze jest ich uprzedzić, fajnie jeśli są na to przygotowani, ale jeżeli nie chcą tego przyjąć do wiadomości, to chyba trudno...
                                            • gaudencja Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 19:30
                                              Przykre to, co piszesz. Nie martw się jednak - za parę lat zapewne wyjdziesz z domu, staniesz na własnych nogach i wtedy zachowanie najbliższych będzie robić na Tobie mniejsze wrażenie, a już na pewno nie będziesz się z nim konfrontować na co dzień. Poza tym po administracyjnej zmianie imienia rodzina powinna też zrozumieć, że to nieodwracalne i też może trochę odpuści.

Ja do dziś myślę o mojej kuzynce z użyciem jej pierwszego imienia, tak też o niej rozmawiamy, kiedy tego nie słyszy, a czuję się nienaturalnie, jak muszę mówić nowym imieniem. I to mimo że rozumiem i szanuję jej prawo do zmiany imienia. Nauczyłam się tego pierwotnego imienia podobnie jak uczyłam się na niebo mówić "niebo'", a na deszcz - "deszcz" i siła przyzwyczajenia jest ogromna. Nie mam z kuzynką tak intensywnego kontaktu, żeby się zdążyć przyzwyczaić choć w części do nowego imienia tak bardzo, jak jestem zżyta z jej pierwszym imieniem.
                                              • polik17 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.04.21, 16:59
                                                Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale wskutek wielu postów w tym wątku prze mnie nie zauważyłam go wcześniej smile
                                                Dokładnie, ja też mam nadzieję, że tak właśnie będzie.... I że po zmianie imienia w papierach moja szanowna rodzinka całkiem odpuści i przestawi się na Polę big_grin Najgorzej tylko, jeśli nie...i ciągle będą zwracać się do mnie moim znienawidzonym imieniem sad
                                                A co do Twojej kuzynki, ja naprawdę rozumiem, że może być ciężko się przestawić na samym początku, bo jednak przez te 17 lat byłam tą Oliwką i wszyscy właśnie tym imieniem się do mnie zwracali...Ale z 2 strony nie mogę też nie zmienić sobie mojego znienawidzonego imienia tylko dlatego, bo "rodzicom będzie przykro", "otoczenie już przywykło do mojego starego imienia i ciężko będzie mu się przestawić" itp...I akurat tu, niestety, myśli się tylko o sobie, bo to jednak moje imię i to ja mam się z nim dobrze czuć smile Ale to też nie jest tak, że ja myślę tylko o sobie, bo chcę rok przed już przestawić moją najbliższą rodzinę, z którą spędzam czas 24/7 na moją ukochaną Polę, ale oni nie chcą się tak do mnie zwracać za żadne skarby świata sad Ale w pewnym sensie myślę też o mojej rodzinie...Przynajmniej staram się, ale oni kompletnie nic nie rozumieją i mogę mieć tylko taką małą nadzieję, że to się zmieni do grudnia...Mają czas.
                                        • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 16:46
                                          Zapomniałam dopisać - najważniejsze jest zrozumienie i empatia. Rozumiem że komuś podoba się moje imię ale to nie znaczy że mam go nie zmieniać, przecież to moje imię a nie tej osoby. Dam przykład: mam w szkole koleżankę Dianę. Imię Diana bardzo mi się podoba. Ale gdyby moja koleżanka powiedziała mi , że swojego imienia nienawidzi i chce je zmienić na Idę - nie miałabym nic przeciwko i zaczęłabym do niej mówić Ida. Podoba mi się imię Diana ale to przecież jej imię, więc to ona ma prawo o nim decydować. Mnie nic by nie kosztowało żeby do niej mówić Ida, a przy okazji cieszyłabym się że w ten sposób mogę sprawić jej przyjemność. Podejścia Twojej mamy nie rozumiem. po pierwsze, Ty nie wybrałaś sobie imienia Oliwia, więc to nie Twoja wina że masz imię które Ci się nie podoba. oczywiście to nie jest też wina rodziców bo nie mogli przewidzieć że Ci się nie spodoba. Równie dobrze mogli pomyśleć że nie spodoba Ci się Apolonia, Kornelia czy Ida wink tego nikt nie przewidzi, ale każdy ma swój gust i rodzice nie powinni od Ciebie oczekiwać że będziesz miała taki sam gust jak oni. Tak samo oni nie muszą zachwycać się Apolonią, ale powinni zaakceptować że takie imię Ci się podoba. Po drugie - sama napisałaś że Oliwia nie było Twojej mamy "wymarzonym" imieniem od zawsze więc nie rozumiem dlaczego to dla niej taki problem żeby do Ciebie mówić Pola. smile Po trzecie - to nie jest żaden "nastoletni bunt", sama napisałaś że swojego imienia nie lubisz od dziecka. A poza tym jesteś prawie pełnoletnia, więc w Twoim przypadku (i moim też) to nie jest to samo co w przypadku 5-latki która chce zmienić imię. Jak Twojej siostrze się podoba Oliwia to niech sobie zmieni swoje imię na Oliwię. Ale Ty masz prawo mieć swój gust i oni powinni przynajmniej się postarać żeby to uszanować smile
                                          • polik17 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 29.04.21, 16:45
                                            Oo kurcze, dopiero teraz zauważyłam, że tutaj coś jeszcze napisałaś big_grin Przepraszam, za dużo już postów przeze mnie w tym wątku i pogubić się idzie XD
                                            Dokładnie zgadzam się z Tobą we wszystkim, co napisałaś smile Naprawdę...Choć w sumie w podobny sposób już to wytłumaczyłam moim rodzicom, że przecież każdy ma inny gust i że nie mogą oczekiwać i wymagać tego ode mnie, że będę mieć go takiego samego, jak oni...A mogą mnie do końca świata przekonywać, że przecież mam takie "piękne" imię, ale za nic w życiu nie przekonają mnie do niego i nie sprawią, że zacznę je lubić. Bo ja to po prostu wiem, że NIGDY go nie polubię, skoro od dziecka go nienawidzę smile A ostatnio właśnie zauważyłam, że zaczynają używać takiego "argumentu", że kiedyś na pewno przyjdzie taki moment, że polubię swoje imię big_grin A ja po prostu ich wyśmiałam...No właśnie, ja też nie mogę tego zrozumieć, dlaczego dla mojej mamy zabójstwem jest zwracanie się do mnie Pola sad Skoro Oliwia nigdy nie była jej wymarzonym imieniem, ba - nawet go nie znała XD
                                            Po prostu kompletnie nie mogę zrozumieć jej toku myślenia. No dobrze, dała mi z tatą na imię Oliwia, ale to nie oznacza, że muszę to imię nosić do końca życia, skoro mi się nie podoba, gdy dorosłam wink A kończąc 18 lat, w pewnym sensie zyskuje prawo do "decydowania samej o sobie", w tym też o moich danych osobowych big_grin I ja to wiem, że to nie jest żaden nastoletni bunt, ale oni tego nie rozumieją i myślą, że to tak znikąd i nagle mi się wzięło sad I w sumie nie dziwie się, bo ostatnio dzięki Kai zdałam sobie sprawę, że faktycznie, jak byłam mała nie mówiłam wprost moim rodzicom o tym, że nie podoba mi się moje imię...Więc pewnie to też trochę moja wina, bo może, gdybym im to mówiła od samego początku, zrozumieliby mnie chociaż trochę, choć też wątpię sad Nie wiem, naprawdę nie wiem, co to będzie...A ja nie chce być tą okropną Oliwią do końca swojego życia sad Po prostu nie wytrzymam tego...
                                            • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 30.04.21, 07:46
                                              Pola, na pewno to nie jest Twoja wina. Małe dziecko często się czegoś np wstydzi i to jest normalne. Nie rób sobie wyrzutów o to co było kiedyś bo byłaś mała więc wiadomo że z wiekiem człowiek się zmienia. Jakbyś im powiedziała kiedyś to myślę że by też nie zrozumieli tym bardziej że byłaś mała a małe dzieci mają różne pomysły 😂 więc naprawdę nie przejmuj się tym. Z tym że "polubisz swoje imię z wiekiem" to też bez sensu, bo w sumie już można powiedzieć że minęło parenaście lat i nie polubiłaś swojego imienia z wiekiem. Jak coś Ci się nigdy nie podobało to skąd nagle miałoby Ci się bardzo podobać? A nawet gdyby miało Ci to minąć to Twoi rodzice powinni myśleć tu i teraz, że wolisz żeby mówili do Ciebie Pola i tak powinni mówić. Chociaż naprawdę nie sądzę że Ci to minie . Tak jak ja nie lubię np węży i nie wyobrażam sobie że za 2 lata będę np hodowała pytona XD tak samo z imieniem . A jak zmienisz imię w dokumentach to rodzice powinni też się tak do Cb zwracać jak masz w dokumentach. Jak będziesz miała Apolonia to oni też powinni to uszanować i tak do Ciebie mówić bo Oliwia to nie będzie już Twoje imię. Zresztą to naprawdę tylko imię. To nie jest jakaś niebezpieczna zmiana że np rodzice mają się o co martwić. To tylko dokumenty, będziesz tym samym człowiekiem. Nie rozumiem w czym im przeszkadza że będziesz Apolonią, jak dzięki temu będziesz szczęśliwsza. Tym bardziej że Oliwia nie było ich wymarzonym imieniem a Pola się podoba Twojej mamie. Powodzenia ❤
                                              • polik17 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 30.04.21, 10:28
                                                Ja myślę dokładnie tak samo, jak ty smile Ale no, do moich rodziców naprawdę to wszystko nie dociera XDD Najwyraźniej jak widać lubią żyć przyszłością i przeszłością, niż teraźniejszością... I naprawdę genialny podałaś ten przykład z wężami, że ja wcześniej na niego nie wpadłam... aż chyba podsunę go moim rodzicom big_grin I zobaczymy, co wtedy powiedzą hahah big_grin I ja cały czas też im tłumaczę, że to przecież tylko imię i że nawet jak go zmienię będę tym samym człowiekiem :C Tylko no idzie to na nic, bo oni nic nie rozumieją...Naprawdę big_grin A jak już kończą się im pomysły, co mają powiedzieć, to zasłaniają się chrztem, że będą zwracać się do mnie tak, jak mnie ochrzcili... sad No po prostu noł comments...To zmienię też sobie imiona w metryce chrztu i ten ich "argument" zostanie wyrzucony do kosza big_grin Hehe...
                                            • kot2004 Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 30.04.21, 07:50
                                              A tak w ogóle przypomniałam sobie że jak byłam mała i byłam z Mamą na spacerze to spotkałam bardzo ładną i miłą panią i zapytałam się jak ma na imię (bo jak byłam mała to wszystkich pytałam jak mają na imię XDD ) i ta pani się przedstawiła właśnie Apolonia i ja byłam taka zachwycona tym imieniem że takie oryginalne bo innej Apolonii chyba nie poznałam. Tylko tą panią no i Ciebie smile
      • katarzynkaa Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 30.04.21, 16:28
        Zmienisz imię, rodzice będą nazywali cię Oliwia, a inni Pola. Mam ciotkę, która przez rodzinę nazywana jest drugim imieniem, a w pracy pierwszym. Na imieninach było śmiesznie, bo ludzie przy jednym stole nazywali ją dwoma imionami. Mamy różne zdrobnienia imion, przezwiska. Moja siostra nazywana jest przez nas wyłącznie przezwiskiem. Trochę tak jakby miała dwa imiona. smile
    • sulika Re: Imiona które nie podobają się nosicielam 14.04.21, 18:03
      Lidia, ktora przedstawiała się drugim - Maria i planowała je zmienić (nie wiem czy to zrobiła)
      Julia, również przedstawiała się drugim- Klara i tylko na nie reagowała (nie wiem, czy zmieniła)
      Zosia, uważała, że jej imię do niej nie pasuje i chciała być Melanią lub Sarą
      Antonina, nie lubiła pełnej formy imienia i wszystkich zdrobnień oprócz jednego- Tosia
      Rozalia(tolerowała tylko zdrobnienie Roza)
      Józef
      Urszula
      Teresa
      Elżbieta
      Małgorzata
      Helena
      Emilia

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.