Dodaj do ulubionych

Pytanie do Laur i Alicji :)

02.05.21, 12:56
Hej dziewczyny zwlaszcza o imieniu Laura lub Alicja, jak czujecie się ze swoimi imionami? Te imiona biezemy pod uwage dla naszej córeczki, ale mamy troche dylemat ze skrótami tych imion.

Czy Alicja juz w wiekszosci pozostaje glownie Alą? Jak do Was sie zwracają drogie Alicje wink?

Laury- czy do głównie mowia do Was pelnym imieniem? Jesli skracaja Wasze imię to najczesciej w jaki sposóbsmile?

Jak Wam sie nosi Wasze imiona, jestescie z nich zadowolone smile?
Obserwuj wątek
    • kot2004 Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 02.05.21, 14:04
      Nie mam na imię Laura ani Alicja ale mogę napisać swoje zdanie. Laury raczej ludzie nie zdrabniają no chyba że niektórzy mówią na malutką Laurę "Laurka" ale to nie jest tak jak np Barbara - Basia więc myślę że będzie po prostu Laurą. Przy Alicji jest bardziej prawdopodobne że będą wołać Ala ale zawsze można powiedzieć że np chcecie żeby się do Waszej córki ludzie zwracali Alicja a nie Ala, myślę że nie ma z tym problemu
    • polik17 Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 02.05.21, 14:30
      Ja również nie mam na imię ani Alicja ani Laura, ale też mogę wyrazić swoje zdanie big_grin
      Moja mama ma na imię Alicja i właśnie praktycznie zawsze jest Alą. Jedynie obce osoby (np. przez telefon) zwracają się do niej Alicja, więc w sumie ta forma funkcjonuje tylko na papierze. Co do Laury, to ja nigdy nie miałam okazji poznać kogoś o tym imieniu w realu, ale wydaje mi się, że raczej nie jest to imię, które się zdrabnia tak na codzień. Chyba najpopularniejszym zdrobnieniem jest Laurka wink Ale nastolatka czy osoba dorosła to po prostu Laura smile
      • polik17 Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 02.05.21, 14:34
        Dopowiem jeszcze, że gdybym ja miała wybrać pomiędzy tymi 2 imionami dla swojej córki to chyba wybrałabym Laurę, bo po prostu od dawna bardzo mi się to imię podoba, choć Alicja to też bardzo ładne imię, a zdrobnienie Ala bardzo sympatyczne smile
          • dalenia Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 03.05.21, 13:35
            To Ci z doświadczenia powiem, że Alicja nie musi być Alą. Miałam koleżankę w równoległej klasie, która dla wszystkich była Alicją. Za dzieciaka pilnowali tego rodzice, a potem już ona. Kto ją znał, ten wiedział, że za Alę była niemal obraza wink my juz byliśmy przyzwyczajeni i nie wyobrażam sobie powiedzieć o niej inaczej, jak pełnym imieniem. Mam też teraz znajomych, którzy mają 4-letnią Alicję i też zawsze mówią o niej w ten sposób. Tu nie wiem, jak to do końca wygląda w praktyce i czy faktycznie dziewczynka nie bywa Alą.
          • polik17 Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 03.05.21, 14:54
            Osobiście wydaje mi się, że Laura raczej będzie po prostu Laurą big_grin A co do Alicji, to wydaje mi się, że większość ludzi nie używa pełnej formy na codzień, bo brzmi tak właśnie dość oficjalnie. Podobnie jak np. Aleksandra, która przez całe życie praktycznie jest Olą smile Mi osobiście zdrobnienie/skrót Ala bardzo się podoba, choć pełna forma brzmi tak bardzo dostojnie big_grin Miałam nawet w gimnazjum w klasie Alę, która była gotowa zabić kogoś (szczególnie nauczycieli), gdy zwrócili się do niej Alicja, bo po prostu nie lubiała pełnej formy swojego imienia smile I dla wszystkich była Alą. Czyli w sumie sytuacja zupełnie odwrotna niż niżej. Dlatego wydaje mi się, że to po prostu zależy od konkretnej osoby i od rodziców na początku, jak chcą, żeby zwracali się inni do ich dziecka wink
            • domikado_d Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 04.05.21, 09:19
              Dziekuje Wam za odpowiedzi smile pomaga mi to w przemyśleniach. Ja muszę sie przyznać, że zazwyczaj wole imienia w pelnej formie- bo przeciez to decyduje glównie o naszych wyborach wink Nie moge tez pojać dlaczego, niektore imiona zdrabnia się calkowucue innymi, jak wyzej piekne imię Aleksabdra, Aleksander do Oli, Olusia, gdy bardziej pasuje Aleksa, Aleks, Alek wink szkoda bo to psuje efejt tych imion
              • sulimira Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 04.05.21, 10:11
                Powiem z doswiadczenia, ze Aleksander moze byc tylko Alkiem jezeli tak wlasnie rodzice beda sie d dziecka zwracac i Alek bedzie sie tak przedstawial. Z Aleksandrami jest gorzej i w sumie rowniez nie wiem dlaczego zdrobnienie to Ola. Najblizszym wytlumaczeniem tych dziwnych zdrobnien jak Ola, Gosia czy Tola od Anatoli gdzie w sumie powinna byc Ana lub cos w tym stylu, to, ze do imion wchodzacych w spoleczenstwo uzywajace imion polskich po prostu przenosili zdrobnienie imion polskich na obcojezyczne. Ludzie byli zmuszeni nadawac dzieciom imiona chrzescijanskie wiec takie oficjalnie nadawali, a dzieci nazywali "po swojemu" i tak.
                W ten sposob Tola bylaby przelozona z Tolislawy na Anatole i inne imiona do ktorych to zdrobnienie sie nadawalo, Gosia od Goslawy na Malgorzate itp. Co do Oli to gdzies przeczytalam, ze ziemie slowianskie mialy wysyp imion typu Olek czy Oleg, ale ile w tym prawdy to nie wiem.
                • dalenia Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 04.05.21, 10:53
                  Ale przecież nigdzie nie jest powiedziane, że zdrobnienia imion pochodzą od pierwszej ich części. Owszem - od Alicji będzie Ala, a od Ireneusza Irek, ale z drugiej strony Tosia od Antoniny (Antosia-Tosia), Kuba od Jakuba czy Bercik od Huberta/Alberta itd. nikogo nie zaskakują. Nie zgodzę się więc, że Gosia czy Tola są "dziwnymi" zdrobnieniami, raczej uznałabym je za bardzo naturalne.

Ola i Olek od Aleksandry i Aleksandra wzięły się stąd, że te imiona przyszły do nas w wersjach wschodnich - czyli jako Oleksandra i Oleksandr. Stąd Ola i Olek są dość oczywistym zdrobnieniem. Potem zapewne pełne wersje się "spolszczyły", ale zdrobnienia pozostały.
                  • domikado_d Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 04.05.21, 11:22
                    Ja mam pewien zgrzyt, musze sie przyznać, jesli skrot jest tak inny niz wlasciwe imięwink

Mam natomiast taki problem jeszcze ze ku mojemu zdziwieniu( myslalam, ze rodzina bedzie nas bardziej wspierać, bo to pierwsze dluugo oczekiwane dziecko) rodzina zaczela nam moeic, ze imie Laura woglole im sie nie podoba, i ze jak sie tutaj zwracac do malego dziecka, i ze beda inaczej zdrabniacuncertain jestem szczerze mowiac zaskoczona i niezbyt to mile. A i zawsze wspominaja co im sie podoba, jakbys mieli sie tym sugerować sad
                    • gaudencja Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 24.05.21, 00:40
                      domikado_d napisał(a):

> Mam natomiast taki problem jeszcze ze ku mojemu zdziwieniu( myslalam, ze rodzin
                      > a bedzie nas bardziej wspierać, bo to pierwsze dluugo oczekiwane dziecko) rodzi
                      > na zaczela nam moeic, ze imie Laura woglole im sie nie podoba, i ze jak sie tut
                      > aj zwracac do malego dziecka, i ze beda inaczej zdrabniacuncertain jestem szczerze mow
                      > iac zaskoczona i niezbyt to mile. A i zawsze wspominaja co im sie podoba, jakby
                      > s mieli sie tym sugerować sad

Najlepiej zignorować, a rodziny nie wtajemniczać w proces wyboru imienia. A żeby trochę zmienić temat, można im żartobliwie powiedzieć, że teraz się wahacie między Praksedą a Scholastyką, i z kamienną miną obstawać przy tym wyborze. Rodzina będzie wiedziała, że to żart, ale jednak zrodzą się w niej wątpliwości, jeśli będziecie konsekwentni. W tym czasie wybierzecie spokojnie imię, a rodzina ucieszy się nawet z krytykowanej teraz Laury wink
              • aledziwok Re: Pytanie do Laur i Alicji :) 06.05.21, 00:18
                Gdy mieszkałam w Polsce to każdy zwracał się do mnie per Ola (nawet wykładowcy na uniwersytecie), bardzo mnie to irytowało gdyż Ola jako skrót od Aleksandry wydaje się być taka infantylna. A Aleksandra to ładne imię w moim odczuciu, ale zbyt długie by posługiwać się pełna forma na codzień. Gdy wyjechałam zagranice „przechrzciłam” się na Aleks i żyje mi się z tym świetnie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.