Dodaj do ulubionych

Siostra Dobrosławy

23.06.21, 09:41
Witam serdecznie, spodziewam się drugiej córeczki i jak w tytule pierwsza jest Dobrosława. W rodzinnych dyskusjach pada Tolisława (zdrobnienie Tola) i Nawojka. Odpadają Bogusławy, Czesławy itd. Drugi nurt poszukiwania imienia jest taki, że imię nie musi być starosłowiańskie i tutaj mi się podoba Stefania, a córce Ludwika.
Obserwuj wątek
    • annthonka Re: Siostra Dobrosławy 23.06.21, 09:52
      I Stefania i Ludwika bardzo mi się podobają, z lekką przewagą Stefanii.

Tolisława jakoś nie bardzo do mnie przemawia. Zdrobnienie Tola jest ładne, ale wolałabym, żeby była Anatolia.

Może Miłosława - Miłka, Miłeczka?
    • sulika Re: Siostra Dobrosławy 23.06.21, 13:54
      Podobają mi się wszystkie, więc za bardzo nie pomogę. Chyba najbardziej Ludwisia i Tola, a później Stefka i Nawojka. Ale szczerze, choć nie sa w moim top 5 to wszystkie mogłabym nadać.
      Tolisława - Chyba przeszkadzałaby mi ta sama końcówka co u Dobrusi, chociaż zdrobnienia są różne, więc nie powinno być problemu w codziennej komunikacji
      Nawojka to zdrobnienie, więc ja bym pewnie zamieniła ją na Nawoję.
      Sugestie: Nadzieja, Lud(o)miła, Waleria, Franciszka, Jadwiga, Kalina(chyba że to Twoje imię), Mojmira, Miłosława, Biruta, Aniela, Florentyna, Wąnda, Salomea, Kazimiera, Janina, Łucja.
    • sulimira Re: Siostra Dobrosławy 23.06.21, 15:03
      Sliczne imie ma coreczka. Oprocz Ludwiki podobaja mi sie wszystkie imiona. Lubie Tolislawe, ale bardziej Sulislawe poniewaz niesamowicie jestem zachwycona zdrobnieniem Sulika. Nawoje rowniez uwielbiam. Nie wiem czy bardzo pomoge poniewaz sama nie wiem, ktore bym wybrala big_grin
      Dwie -slawy w domu nie przeszkadzalyby mi bardzo poniewaz zdrobnienia sa zupelnie inne.
      Moje propozycje to Sulislawa, Lelislawa, Damroka, Tomila, Jagna, Tomira, Apolonia i Sybille
      Zawsze jestem jednak mocno za staropolskimi imionami, sa wyjatkowe, ale swojskie.
    • ilia.1 Re: Siostra Dobrosławy 23.06.21, 15:56
      Stefania i Ludwika to piękne imiona.
      Sugestie: Bogna, Lidia, Klementyna, Aurelia, Lilla, Lilia, Lilian(n)a, Kornelia, Leonia, Olimpia, Michalina, Marcelina, Helena, Klara, Konstancja, Laura, Emiliana, Matylda, Weronika, Rozalia, Róża, Teresa, Fryderyka, Estera, Lawinia, Alicja, Stella, Emma.
    • dalenia Re: Siostra Dobrosławy 24.06.21, 14:16
      Nie jestem fanką Tolisławy, wydaje mi się być taka jakaś mało naturalna, jak słowiański neologizm. Nawojka z kolei cudna, ale jako zdrobnienie. Ja rozważałam Nawoję, ale mąż kategorycznie na nie. Bardziej od propozycji słowiańskich podobają mi się te drugie. Ludwika cudna, sama na nią choruję wink Stefka też ekstra, też mam liście dla kolejnego dziecka.

Z nurtu słowiańskiego zaproponowałabym Ludmiłę, albo jakaś Mirę - Lubomira może? A z innych - Wanda, Janina, Florentyna?
      • emnilda.wolna Re: Siostra Dobrosławy 24.06.21, 16:07
        A jeszcze: jeśli nie jesteście gorąco przekonani do imion słowiańskich, to może lepiej odpuścić teraz niż przy ewentualnym trzecim dziecku szukać na siłę. Co do Nawojki, też wybrałabym Nawoję.
    • adalwinka Re: Siostra Dobrosławy 25.06.21, 12:00
      Bardzo lubię Ludwikę, sama mogłabym ją nadać córce. Tolę też bym mogła mieć (osobiście wolę Teofilę, ale Tolisława także ładna). Stefania też mi się podoba, więc chyba za bardzo nie pomogę.😂 Za to nie jestem fanką Nawojki (jeśli już, to Nawoja, ale nie czuję tego imienia).
      A może Bronisława?
    • gaudencja Re: Siostra Dobrosławy 26.06.21, 17:15
      Poszłabym w imiona o innych końcówkach, np. byłyby to Czczibora, Izbygniewa, Małomira, Myślibora, Przeborka, Suligniewa, Świętomira, Wyszeniega.

Ludwikę zastąpiłabym Ludwiną.
        • sulimira Re: Siostra Dobrosławy 27.06.21, 23:47
          Sawa jak najbardziej jest imieniem slowianskim i obecnie uzywana jako imie zenskie. Jakkolwiek przyszla mam nie ogranicza sie tylko do imion slowianskich wiec nie wiem do czego pijesz.

"Tadeusz Miller - 3 tysiące lat Państwa Polskiego cz I

Do rozbiorów każdy Polak wiedział i był nauczany, że Polska ma ponad 3 000 lat, ale nie uczono dlaczego. Poniżej bardzo ciekawa publikacja z odniesieniem do żródeł Tadeusza Millera.

Mgr inż. arch. Tadeusz Miller"

Praca ta odnosi sie rowniez slowinaskiego pochodzenia rzeki Sawy. Wspominalam juz o wpisie na wikipedi.
          Wiecej na ten temat nie bede pisac poniewaz przerobilismy ten temat wczesniej.
          Mama sama zdecyduje na temat tego imienia.
    • gaudencja Re: Siostra Dobrosławy 28.06.21, 21:19
      kalinka1503 napisał(a):

> Witam serdecznie, spodziewam się drugiej córeczki i jak w tytule pierwsza jest
      > Dobrosława. W rodzinnych dyskusjach pada Tolisława (zdrobnienie Tola) i Nawojka

Ach, zapomniałabym napisać. Najgoręcej jednak popieram Tolisławę - mimo podobnej końcówki. Zdrobnienia są skrajnie różne, Tola jest super, a sama Tolisława - IMO przepiękna. Nawoja też bardzo ładna.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.