Dodaj do ulubionych

Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia?

04.08.21, 19:56
Problem dla większości wyda się głupi, sama tak czasem myśle, ale… otóż corka1,5 roku ma na imię Julia i nie potrafię przyzwyczaić sie do tego imienia, umyśliłam sobie Marysię, ale mężowi się nie podobało i starsze dzieci podsunęły Julię. Niestety bardzo mnie to meczy, najbardziej to, ze wydaje mi się ze nie pasuje doimienia starszej córki -Ani. Nie przeszkadza mi natomiast jego popularność i samo w sobie uważam za ładne, jednak ta Marysia chodzi mi po głowie… Co sądzicie, czy imię Julia i Anna(Julka i Anulka-tak często mówię) nie gryzą się? Czy nie lepiej byłoby Maria i Anna? Wiem ze tostrasznoe dziwnie ale meczy mnie to do tego stopnia, ze skłonna byłaby zmienić imię córki, póki jest jeszcze mała…
Obserwuj wątek
  • sulika Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 12:33
   Julia i Anna absolutnie się ,,nie gryzą'', tak samo Anna i Maria. Jesli jednak nie czujesz się do Julki przekonana, to nie musisz przy niej zostawać. Musicie jednak bardzo powqznie przemysleć tę decyzję, zeby za pol roku nie zmieniac znow imienia malutkiej.
  • debrna Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 15:19
   Głównym pytaniem jest czy masz prawo stworzyć taki chaos w umyśle dziecka, zmieniając jej imię w wieku półtora roku. Wszystko co się dzieje w życiu dziecka wpływa na jego psychikę.
   Dodatkowo, imię Marysia to najbanalniejsze, najnudniejsze imię jakie można otrzymać.
   • fiona88 Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 15:47
    Mąż mówi to samo, ze nie można tak dziecku mieszać w głowie…choć ja uważam ze jest na tyle mała ze przyzwyczaiłam się, bo i tak często używamy innych zdrobnień na nią. Imię starszej -Anna tez jest banalne idąc tym tropem, ja poprostu chyba lubię takie „bezpieczne” i banalne, może tym samym, imiona.
     • fiona88 Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 16:15
      Psychologiem dziecięcym nie jestem i może to racja co piszesz. Zmiana imienia w tym momencie na pewno meczy tylko mnie, a nie córeczkę. Może miała być ta Julia i już tak powinno zostać. Poprostu bardzo podoba mi się Maria i podobała, Julka wydaje mi się takie właśnie hmm wyszukane, i nie koniecznie pasujące do pozostałych , stad te wątpliwości.
      • kocynder Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 21:09
       Julka od kilku lat jest "topowym" imieniem, więc od czasów gdy była, jak to określiłaś, wyszukana - minęło już sporo czasu. Obecnie Julia jest imieniem bardzo ładnym, ale dość popularnym, na pewno nie jakimś rzadko spotykanym. smile Spokojnie pasuje do Michała i Anny, jak większość imion klasycznych (nota bene: Maria pasowałaby równie dobrze).
       Z tym, że mają rację te dziewczyny, które ci powyżej piszą, że takie zmienianie imienia dziecku już przywykłemu do swojego imienia - może na to dziecko źle wpłynąć. Dziecko uczy się świata, świadomości siebie i innych od dnia urodzenia. Początkowo mniej świadomie, ale z czasem w sposób coraz bardziej oczywisty. I co zrobisz, jeśli teraz zmienisz córce imię na Maria, a za kolejny rok uznasz, że jednak lepiej by była Elżbietą? Znów zmienisz? Czy na Julkę-Marysię zaczniesz wołać "Elżunia", bo tak wolisz?
       Na marginesie - nie wiem czy półtorarocznemu dziecku można bez jakichś specjalnych zabiegów/wyjątkowych okoliczności zmienić imię "bo tak", bo się mamusi czy tatusiowi odwidziało...
       • fiona88 Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 21:28
        Dziekuje za odpowiedz, nie jest to jakis chwilowy wymysł, wiem ze z Marii byłabym w pełni bardzo zadowolona, jednak faktycznie ogarniają mnie wątpliwości, co do mieszania dziecku i jeszcze tłumaczeniu rodzinie i znajomym, bo wiadomo zdziwienie będzie, w dodatku mąż, który imienia Marysia nie do końca lubi, ech.urzędowo, z tego co się orientuje, przy odpowiednim uzasadnieniu jest taka zmiana jak najbardziej możliwa.
        • kocynder Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 21:39
         Pytanie tylko czy "a bo mi się Maria bardziej podoba" jest odpowiednim uzasadnieniem?
         Jeśli Julia ci się nie podoba - mogłaś się na nią nie zgodzić te półtorej roku temu. Skoro tyle czasu Julka jest Julką - to zmiana imienia jest bezzasadna. I tak, byłoby to niepotrzenym mieszaniem w główce dziecku.
  • sajant Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 05.08.21, 20:15
   Ciężka sprawa, bo Julia faktycznie gryzie się z Anną i Michałem, bardziej pasowałaby Maria, byłby super zestaw. Pytanie, czy warto mieszać dziecku w głowie i czy zmiana to faktycznie twoja potrzeba, czy chwilowe zwątpienie w obecne imię.
    • gaudencja Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 06.08.21, 00:07
     fiona88 napisał(a):

     > Niekoniecznie zwątpienie w samo imię Julia, bo nie uważam je za brzydkie, ale M
     > aria podoba mi się, bo jest bardziej wg mnie klasyczne. I poprostu meczy mnie t
     > o.

     Julia pojawiła się w Polsce w XVIII, najpierw jako imię literackie. Marię katolicy w Polsce zaczęli aprobować (nie mówię o jednostkowych wcześniejszych czasach) dopiero od połowy XVIII wieku, choć używanie tego imienia jako chrzestnego budziło głosy oburzenia jeszcze w XIX wieku i uchodziło za pretensjonalne jeszcze w połowie tegoż wieku.

     Za to Juliana/Julianna jest nadawana w Polsce od XIII wieku, więc jeślibyś szukała imienia bardziej klasycznego niż Julia (w warunkach polskich), to Juliana lub Julianna jest w sam raz (a Maria nie spełnia kryterów). I zmiana nie będzie odczuwalna dla córki, póki nie pójdzie do szkoły.
     • sulika Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 06.08.21, 00:31
      gaudencja napisała:

      > Za to Juliana/Julianna jest nadawana w Polsce od XIII wieku, więc jeślibyś szuk
      > ała imienia bardziej klasycznego niż Julia (w warunkach polskich), to Juliana l
      > ub Julianna jest w sam raz (a Maria nie spełnia kryterów). I zmiana nie będzie
      > odczuwalna dla córki, póki nie pójdzie do szkoły.
      tez chciałam proponować Juliannę, jednakowoż Anna i Julianna to chyba jednak za duzo.
     • fiona88 Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 06.08.21, 06:27
      Dziekuje za odpowiedz, nie znałam takiej historii imienia, szczególnie zaskoczyła mnie Maria. Aczkolwiek imię Julia czy Julianna dość często, ku mojemu zdziwieniu, napotykałam w różnych artykułach o tematyce historycznej z przełomu 19 i 20 wieku. Moja praprababcia była Julianną. Ale Marii juz w 20 wieku chyba wysyp…Musze porządnie to przemyśleć jednak, podejrzewam,ze Julianna i tak byłaby w skrócie Julka, chociaż czasami sama mówię na nią żartobliwie Julianka.
      • gaudencja Re: Imię Julia czy pasuje, zmiana imienia? 06.08.21, 19:07
       fiona88 napisał(a):

       > 20 wieku. Moja praprababcia była Julianną. Ale Marii juz w 20 wieku chyba wysyp
       > …Musze porządnie to przemyśleć jednak, podejrzewam,ze Julianna i tak byłaby w s
       > krócie Julka, chociaż czasami sama mówię na nią żartobliwie Julianka.

       Właśnie o to chodzi - zdrobnienie by się nie zmieniło. A dziecko miałoby na imię bardziej klasycznie (i jeszcze po praprababci, co uprzyjemni odpowiadanie na ewentualne pytania, skąd imię i dlaczego ta zmiana). W tej sytuacji nie przejmowałabym się końcówką tożsamą z imieniem Anna - i tak nie będzie podobnie zdrabniana.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.