Dodaj do ulubionych

Jan czy Piotr - pomożecie?

25.07.22, 16:00
Witam, które z tych imion proponujecie współcześnie dla synka? Kompletnie nie możemy się zdecydować, które ladoejsze spotkanie i dlaczego? Pomożecie? Piotruś czy Jaś?
Obserwuj wątek
    • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 16:04
      annawska000089 napisał(a):

> Witam, które z tych imion proponujecie współcześnie dla synka? Kompletnie nie m
      > ożemy się zdecydować, które ładniejsze i dlaczego? Pomożecie? Piotruś
      > czy Jaś?
      / Przepraszam za literówke
    • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 16:24
      Oba bardzo popularne, jednak Jaśków teraz "jak mrówków".
      Zdecydowanie szukałabym dalej.
      Chyba, że zupełnie nie przeszkadza wam, że syn będzie wołany imieniem i nazwiskiem, w celu odróżnienia od imienników.
    • dalenia Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 18:12
      Oba imiona są mi bliskie z powodów sentymentalnych, a zresztą mój dziadzio był Janem Piotrem smile oba lubię, doceniam za klasykę. Natomiast w moim otoczeniu małych Jasiów jest od groma. Piotrusie pojawiają się rzadziej. Więc chyba dla "świeżości" (Choć to za dużo powiedziane wink) postawiłabym na Piotra.
      • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 18:57
        Dlatego właśnie mamy z mężem dylemat.. Piotr, Jan oba piękne, tradycyjne.. A może znacie jakieś dzieci o tych imionach, które same ich nie lubia albo coś im w nich przeszkadza?
        • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 20:39
          Z tego co kojarzę, mój brat Piotr nie przepada za swoim imieniem.
          A dlaczego o to pytasz?
          • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 20:47
            A ile ma lat? I dlaczego nie przepada? Właśnie chciałabym wiedzieć..
            • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 21:35
              A co konkretnie chcesz wiedzieć?
              Jaki wpływ na ciebie i twojego syna ma powód, dla którego mój brat nie przepada za swoim imieniem?
              Przecież nie ma żadnej reguły.
              Mimo, że pozornie popularne imiona lubią wszyscy. Otóż nie 🙃.
              Julka, Zośka czy Kuba mogą nie lubić swojego imienia- z wielu różnych względów, związanych lub nie z jego popularnością.
              Podobnie może być z Eleonorą, Esterą, Zacharym, Fryderykiem...
              Wiele zależy od rodziców- jeśli są pewni wyboru, dziecko ma szansę to poczuć i poczuć się dobrze ze swoim imieniem, niezależnie od tego czy spotyka imienników na każdym kroku, spotyka ich czasem, czy jest jednym z niewielu 'nosicieli" tego imienia w kraju 🤷.
            • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 21:38
              Mój brat ma lat 30+ i nie pamiętam, dlaczego nie rzepada za swoim imieniem.
              Tylko kojarzy mi się, że kiedyś była o tym mowa.
              • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 22:11
                Bardzo mądrze napisałaś o tej pewności rodzicow w wyborze imienia. Mądre słowa. Ja już nie wiem jak rozwiązać swój dylemat bo jak widzisz, przywiązana jestem do tradycyjnych, popularnych imion, rozważając później jak ich popularność wpływa na życie..
                • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 25.07.22, 22:26
                  Proponuję poszerzyć obszar poszukiwań.
                  Dać szansę imionom osłuchanym, jednak rzadziej nadawanym niż Piotr czy Jan.
                  Spoza pierwszej 10 rankingów.

Czy już na 100% postanowione, że ma być Piotr lub Jan i nic innego nie wchodzi w grę?
    • gaudencja Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 00:10
      Z nich dwóch wybrałabym chyba Piotra, bo Jan był dla mnie zawsze takim kompletnie przezroczystym imieniem, jakby go właściwie niemal nie było. Piotr właściwie też, ale nieco mniej. Domyślam się, co może być powodem mało entuzjastycznego stosunku Piotrów do własnego imienia - najpopularniejsze obecnie zdrobnienia są albo "podwórkowe", jak Piotrek, albo mocno spieszczone, jak Piotruś.
      • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 10:05
        Właśnie a jak odbieracie formę Piotrek?
        • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 13:10
          Dla mnie ok.
        • gaudencja Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 27.07.22, 01:21
          Tak, jak napisałam powyżej. Mocno kojarzę ją z kolegą z klasy Piotrkiem, który był równie słaby w nauce, jak dobry z WF, i został piłkarzem. W dzieciństwie wyróżniał się łobuzerką.
        • dalenia Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 27.07.22, 21:57
          Ok, ma w sobie coś łobuzerskiego, ale dla mnie to akurat na plus.
    • remigia1 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 01:12
      Osobiście bardziej podoba mi się imię Jan. Ma IMO dość ładne brzmienie i gdyby nie popularność, podobałoby mi się bardziej. Bardziej "przezroczystym" imieniem jest dla mnie Piotr - zapewne dlatego, że to najczęstsze imię męskie w populacji.
    • sulimira Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 01:58
      Z brzmienia wole Jana z powodow sentymentalnych- mam w rodzinie malego i mialam w poprzednich pokoleniach Janow i Janiny. Pelne formy sa ok, ale zdrobnienia bardzo mi sie podobaja.
      Piotr jest dla mnie przezroczysty z powodu popularnosci poniewaz nic nie mam do brzmienia.
      Piotr jest najbardziej popularnym imieniem w Polsce, a Jan obecnie cieszy sie ogromna popularnoscia wiec trudno wybrac, ktore imie lepsze pod wzgledem popularnosci.
      Moze poczekajcie, az synek sie urodzi i zobaczycie, ktore bardziej mu pasuje
    • annthonka Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 09:48
      Jeżeli tylko te dwa wchodzą w grę to wybrałabym Jana, o ile nie przeszkadza Wam jego popularność.

Piotr jest w moim odbiorze mocno wymęczony przez poprzednie pokolenia.

• gaudencja Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 27.07.22, 01:21
        Jan jeszcze bardziej, tylko z krótką przerwą w XX wieku...
        • annthonka Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 27.07.22, 10:05
          I właśnie w moim odbiorze to robi różnicę.

Mniej interesuje mnie popularność sprzed wieków, a bardziej w świecie, w którym się obracam, czyli pokoleniu moim, moich rodziców i dzieci.

• gaudencja Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 06.09.22, 00:10
            Osłuchujemy się przecież bardzo silnie także z imionami wcześniejszych pokoleń. Dlatego Jan jest MSZ - by użyć Twojego określenia - najbardziej "wymęczonym" męskim imieniem w Polsce.
    • dasza_dm Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 11:57
      Wybrałabym Piotrusia. Piękne imię, sama mogłabym tak nazwać synka, gdyby nie szwagier Piotr wink Jasiów "jak mrówków" - unikałabym.
    • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 13:14
      Nadal nie wiem, czy w grę wchodzą TYLKO te 2 imiona.
      Mam nadzieję, że nie.
      Jednak gdybym musiała wybierać, to z lufą przy skroni 😉 stawiam na Piotra.
      Jasiów w różnym wieku (nie licząc starszych/ dorosłych) spotykam teraz tak wielu, że naprawdę mam ich dość.
      Nie lubię formy Jaś.
      No nie leży mi to imię i już 🤷.
      • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 13:37
        Tak, tylko te dwa imiona wchodzą w grę smile Dziekuje za odpowiedzi i wszelkie podpowiedzi kiss
      • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 17:08
        To jeśli tylko te 2, choć mocno zachęcam do rozważenia innych opcji, to Piotr ma dla mnie jeszcze tę zaletę, że ma "r" 🙂.
        Lubię konkretnie brzmiące imiona, tzw z charakterem.
        Tu także Piotr zwycięża.
        Jan jest dla mnie, także brzmieniowo, mdły i bez wyrazu.
        Jeszcze bardziej niż Piotr 😉.
        • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 17:23
          Kolejny argument za Piotrem (skoro muszę wybierać między tymi dwoma imionami, bo w innej sytuacji to nie jest argument za 😉)- był w 2021 poza pierwszą dziesiątką rankingu. Nie sprawdzam w telefonie, którą pozycję zajął, ale w najgorszym razie 11 😉.
          A Jan był drugi w Polsce.
      • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 10.08.22, 21:24
        Coś mnie natknelo ostatnio na imię Karol. Sądzę że to tylko chwilowe ale mam wolną chwilę, więc zapytam - Jak je odbieracie? Tylko nazwisko to by było Karol Kar...... . Nie brzmi zbyt komicznie, czy twardo?
        • paula.anna Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 10.08.22, 21:33
          Karol to kolejne bezpieczne imię.
          Zdecydowanie wolę je od Jana.
          Karol np Karczewski lub Karczmarz brzmi wg mnie ok.
          Nie za twardo dla, ale ja mam zwykle odwrotny problem- że jest za miękko, zbyt nijako i słodko 😉.
        • sulimira Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 10.08.22, 23:09
          Twardo to raczej nie. Karol nie jest twardym imieniem wedlug mnie. Twardy to jest Witold, Olgierd, Teodor czy Konrad. Jakkolwiek Karol Kar... dla mnie by odpadalo, ale jezeli jest to wymarzone imie to wtedy powiedzialabym nadawaj. Wyjatkiem moze byc Karol Karolewski wink
          • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 11.08.22, 08:22
            Właśnie niezupełnie wymarzone, ale jako 3 po Piotrze i Janie.. Waha mnie tylko to Kar...
            • sulimira Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 11.08.22, 08:32
              Wiec z tym Karl Kar... dalabym sobie spokoj. Czy Piotr i Jan to sa wasze wymarzone imiona? Czy popatrzyliscie na liste imiona nadawanych w Polsce? Podaje ponizej link i moze ktores imie was zauroczy.

dane.gov.pl/pl/dataset/1667,lista-imion-wystepujacych-w-rejestrze-pesel-osoby-zyjace/resource/36411/table?page=1&per_page=50&q=&sort=
              • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 11.08.22, 09:28
                Tak patrzyliśmy i jesteśmy za Piotrem. Tylko chyba chwilowo ten Karol mnie zauroczył..
                • sulimira Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 11.08.22, 09:42
                  Jezeli macie jeszcze czas to zobaczysz czy minie zauroczenie czy jednak to jest imie, ktore najbardziej was ujelo. Czesto tutaj mowimy o osluchaniu i jak imie nam sie zaczyna podobac lub przestaje (najczesciej o rzadkich imionach) po kilku odczytaniach.
                  Mam nadzieje, ze do czasu urodzin jedno imie bedzie pewniakiem smile
        • dalenia Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 11.08.22, 09:48
          Nigdy nie przepadałam za Karolem. Dla mnie to takie ciężkie imię, trudne do zdrobnienia, jakoś mi nie leży. Zdecydowanie wolę Piotra. Gdybym wybierała między Janem a Karolem to bardziej bym się wahała, ale pewnie jednak wybrałabym Jaśka, mimo ogromnej popularności.
    • katarzynkaa Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 19:24
      Mój głos oddaję na Jana - bardzo lubię zdrobnienie Jasiek. Minusem jest ogromna popularność - zarówno wśród dzieci od wielu lat, jak i w całym społeczeństwie.
      Piotr jest nudny i ma dziecinne zdrobnienia. Plus dla mnie jest totalnie wujkowaty. O wiele bardziej lubię Pawła.
      Szkoda, że nie szukacie innych imion...
      • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 26.07.22, 19:33
        Mi akurat Piotr nie kojarzy się z wujkami. Szybciej z nastolatkami ok 15 lat. Ale tak jak pisałam na placu zabaw spotykam ostatnio małych Piotrusiów.. I Piotruś mi tak ładnie brzmi..
        • katarzynkaa Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 27.07.22, 15:50
          Myślę, że decyzję już podjęłaś. ☺️ Piotr ma ten plus, że nie jest tak popularny jak Jaś.
          Dane z 2021:
          Piotr 24 miejsce, 2367 nadań
          Jan 2 miejsce, 6975 nadań
          • annawska000089 Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 27.07.22, 18:55
            Tak ❤ Lubię imię Piotr w każdej postaci. Szczególnie Piotruś. Dziękuję dziewczyny!
            • gaudencja Re: Jan czy Piotr - pomożecie? 06.09.22, 00:11
              Pochwal się, jak już Piotruś będzie na świecie smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.