Dodaj do ulubionych

Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu?

30.07.22, 13:22
Wiadomo, jest to imię bardzo często nadawane w latach 70. 80. i 90., a obecnie jego popularność się zmniejsza. Dawno nie widziałam wątku o tym imieniu. Co sądzicie o nazwaniu tak dziecka w 2022 roku?
Obserwuj wątek
    • 1.wetta.1 Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 13:24
      Jest tyle innych imion do wykorzystania. Zdecydowanie na nie.
    • n.ataleczk.aa Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 14:09
      Na pewno sama nie nadałabym tego imienia dziecku, ale nawet podoba mi się. Zwłaszcza bardzo ciepłe jest zdrobnienie Kasia. Mam duży sentyment, bo posiadam przemiłą ciocię o tym imieniu. Doceniłabym u kogoś.
    • dalenia Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 15:20
      Nie przepadam. Od zawsze mówiłam, że pełna wersja to dla mnie katar w połączeniu z zarzynaniem. Zdrobnienia są sympatyczne. Ja osobiście dałabym Kaśce trochę odpocząć, ale jeśli ktoś lubi, to czemu nie?
    • dasza_dm Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 17:34
      Moje ulubione imię. Ale nie nadałabym , bo w mojej rodzinie jest ok. 6-7 Kaś uncertain nie mówiąc o znajomych...
    • paula.anna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 17:48
      Katarzyn jest dużo w moim pokoleniu -> dla mnie to raczej wyeksploatowane, nudne imię.
      Katar z zarzynaniem- także mnie tak się kojarzy Katarzyna...

Jeszcze ważniejszym argumentem na nie jest brak neutralnej formy. Mało kto uzywa pełnego imienia (a imo szkoda), Kasia jest infantylna i dobra dla kilkulatki, Kaśka dla wielu brzmi obcesowo.
      Brak poręcznej, powszechnie akceptowanej formy dla dorosłej kobiety.

Małym plusem jest natomiast fakt, że urodzona w 2022 roku Katarzyna nie spotka tłumu imienniczek WŚRÓD DZIECI.
      • annthonka Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 19:13
        Mam dokładnie takie same odczucia.
    • remigia1 Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 30.07.22, 20:03
      Nie podoba mi się. Nie lubię brzmienia tego imienia, zdrobnień, jest też zdecydowanie zbyt popularne. Dziś to imię może być odbierane ciotkowato, "spóźnione" o pokolenie.
    • emnilda.wolna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 31.07.22, 00:32
      Piękne imię, ale nie dość, że ciotkowate, to częste również w całej populacji.
    • polik17 Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 31.07.22, 01:09
      Jest to jedno z moich ulubionych imion żeńskich smile Mam wyjątkowo miłe skojarzenia z Kasią. Bardzo podoba mi się zarówno pełna, dostojnie brzmiąca forma jak i zdrobnienia, z wyjątkiem Kaśki. Jeśli komuś się podoba, to jak najbardziej jestem za smile Obecnie mało popularna wśród dzieci, mi osobiście nie kojarzy się ciotkowato. Odbieram ją bardziej jako klasyczne, takie "bezpieczne" imię. Ciotkowata jest dla mnie np. Marta, Dorota czy Elżbieta. Może dlatego, że moja mama ma wiele koleżanek o tych imionach i tak już mi się kojarzą big_grin
    • gaudencja Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 01.09.22, 17:39
      Wolę oczywiście Katarzynę od Leny czy Nikoli, ale również dałabym jej odpocząć, zwłaszcza że jest to nadal drugie co do popularności imię żeńska w całej populacji.
      • dymfna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 05.09.22, 17:24
        Zastanawiam się, kiedy będzie najlepszy czas na Kasię. Tak, żeby dać jej odpocząć i jednocześnie zdążyć przed następną falą. W 2050-60 powinno się zrobić babciowate, większość na emeryturze, ale jeszcze żywych. Chyba że wtedy z kolei będzie uznawane za przestarzałe i poczekamy dłużej. Zofia i Helena wróciły szybko, ale Katarzyna przed latami 70. chyba miała dłuższą przerwę?
    • dymfna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 05.09.22, 17:10
      W pełnej formie podoba mi się bardzo, Kasia i Kaśka już mniej, za bardzo spowszedniały. W przypadku reszty spóźnionych imion można je przynajmniej zdrabniać inaczej (Agnieszka - Jagna, Małgorzata - Rita/Ryta/Greta, Joanna - Janka) a dla Kasi brak alternatyw. Może Kachna, ale tu wkracza Słoń Trąbalski i Grubachna, Wielgachna 🙃. Katarzynka raczej dla ludzi za długa.

Co do ciotkowatości, ja za takie uznawałam tylko imiona mam kolegów z klasy niewystępujące wśród rówieśniczek. Idąc tym tropem, koledzy konkretnej małej Kasi nie powinni mieć takiego wrażenia. Czy wy odczuwaliście to inaczej?
      • emnilda.wolna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 05.09.22, 17:20
        Kaja jest też zdrobnieniem Katarzyny. smile
        • dymfna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 05.09.22, 17:27
          Czyli jest coś bardziej na czasie
      • remigia1 Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 05.09.22, 17:23
        Ja, gdy mówiłam o ciotkowatości, miałam na myśli wrażenie, jakie mogą odnieść dorośli. Nie małe dzieci.

Co do dzieci, to chyba zależy od tego, ile dziecko ma lat, ilu znajomych, jaka jest jego "świadomość imiennicza".
        Ja, gdy byłam w przedszkolu i szkole podstawowej, nie odróżniałam jeszcze imion ciotkowatych od imion będących w modzie. Jednocześnie w moim przedszkolu była dziewczyna o imieniu Dalia i już wtedy intuicyjnie czułam, że to rzadkie imię. Więc to chyba zależy od konkretnego dziecka i jego doświadczeń.
        • dymfna Re: Katarzyna - co sądzicie o tym imieniu? 05.09.22, 17:47
          Z dorosłymi to faktycznie. Tutaj z większych problemów chyba dopiero postarzanie w pracy? W cv podaje się wiek, więc raczej nie z samym zatrudnieniem.

Ja jako dziecko czytałam imiona dzieci ze zdjęć przesyłanych do Mamo to ja czy czegoś takiego, to trochę mody spotkałam 😂.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.