Dodaj do ulubionych

Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zmiany

12.09.22, 23:53
Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zmiany zażądała królowa Elżbieta II.

Wojciech Zając

Mało kto wie, że księżniczka Beatrycze pierwotnie miała nazywać się zupełnie inaczej. Jej imię wyjątkowo nie przypadło do gustu królowej Elżbiecie II.

Informacja o imieniu księżniczki Beatrycze została ujawniona dopiero 11 dni po jej narodzinach. Jak się okazuje, córka księcia Andrzeja i Sarah Ferguson miała nazywać się inaczej. Pierwsze imię wybrane przez rodziców księżniczki na tyle nie przypadło do gustu królowej Elżbiecie II, że zażądała zmian.

Jak pierwotnie na imię miała księżniczka Beatrice?
Księżniczka Beatrycze urodziła się 8 sierpnia 1988 roku. Jak czytamy w brytyjskim dzienniku "The Sun", książę Andrzej wraz z żoną Sarah planowali nazwać ją... Annabel. Królowa Elżbieta II nie była jednak entuzjastką tego pomysłu, gdyż uznała imię za "zbyt yuppie". Co to oznacza?

Yuppie to określenie, które odnosi się do pokolenia klasy średniej w USA i Wielkiej Brytanii, które rozpoczęło pracę zawodową w latach 80. XX wieku. Jego przedstawicielom przypisuje się pragmatyzm, indywidualizm, ale i zamiłowanie do luksusu, skupienie na karierze oraz chęć posiadania pieniędzy.

Rodzice księżniczki długo zastanawiali się nad alternatywą dla imienia Annabel. O wyborze imienia Beatrice ostatecznie zadecydowała sama królowa. Skąd pomysł na to imię?

Jej pełne imię to Beatrycze Elżbieta Maria, nosi zatem wszystkie imiona angielskich królowych od 1910 roku - twierdzi Wesley Kerr, ekspert od rodziny królewskiej.

Choć motywacje królowej Elżbiety stojące za protestem dotyczącym imienia wnuczki były zgoła inne, chyba dobrze się stało, że jej życzenie zostało spełnione. Dziś imię Annabel i jemu podobne mocno kojarzą się z bohaterką horrorów "Annabelle" - wątpliwe, by księżniczka chciała być kojarzona z upiorną lalką.

www.plotek.pl/plotek/7,154063,28900751,ksiezniczka-beatrycze-miala-miec-inne-imie-krolowa-elzbieta.html
Obserwuj wątek
  • sulimira Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.09.22, 03:29
   Ciekawie. Przykre, ze rodzice nie mogli nadac wybranego przez siebie imienia, ale Annabel kojarzy mi sie podobnie. Znam tylko jedna osobe, ktora nadala takie imie corce i przyznam, ze jest wyjatkowo paskudnym osobnikiem, apodyktycznym, ktorego ciezko jest pozbyc sie z zycia.
   • dalenia Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.09.22, 13:47
    Myślę podobnie. Annabelle dla mnie mocno pretensjonalna, dobra dla księżniczki, ale z Disneya. Beatrice bardziej elegancka. Kwestia podważenia decyzji rodziców oczywiście przykra, natomiast myślę, że w rodzinie królewskiej jednak dość powszechna wink
    • sulimira Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 14.09.22, 00:33
     Fakt. Rodzina krolewska jest symbolem tradycji w panstwie wiec wymyslanie imion raczej im nie wypada. Ci, ktorzy nie chca kontynuowac tradycji to odchodza i nadaja sobie pokrecone imiona. Nie sa to imiona wymyslone poniewaz sami ich nie wymyslili tylko wzieli zdrobnienie i spieszczenie.
     • annthonka Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 14.09.22, 09:01
      Archie jest teraz bardzo popularny w UK. Oprócz tego często nadawany jest jeszcze Alfie, a goni ich Frankie.
     • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:48
      Inna wnuczka królowej, Lilibet, otrzymała imię w formie spieszczenia imienia samej królowej i dziwne, że nie protestowała jeśli dotyczyło Jej uhonorowania? Chyba chodziło o jakieś inne przyczyny, względy, a może królowa zmądrzała wraz z wiekiem wink
      • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:51
       Prawnuczka*. Poza tym rodzina Windsorow posługuje się zupełnie różnymi tytułami na co dzień, a wcześniej zmieniali z typowo niemieckiego , S-G, ze względu na pochodzenie, którego wstydzili się przez pewnego niemieckojęzycznego akwarelistęwink
   • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 13:10
    Znam dyktatorską Konstancję i wyniosłą Łucję. Nie wpływa to na odczucia odnośnie tych imion. Wiele rodzin nadających europejskie bądź poza kontynentalne imiona tradycyjne, dawno już spolszczone w stylu Antonina, Józefina uważa się za lepsze od nadających imiona bardziej współczesne, nowożytne czy fantazyjne..a również podążają ślepo za modą, nadprodukujac np. Julianów, Henryków, Jakubów tak, że w 1 klasie czy na 1 stanowisku będzie ich kilku do kilkunastu jednocześnie. Gardzi się całkiem zwyczajnymi imionami, jak wspomniana Anita, Marina, Nikola, Zaklina, a przy tym noszącymi je ludźmi, wpychając ich do otoczenia patologicznego albo ' ambicjonalnego', co stanowi poważne nadużycie i nonsens.
  • burakota Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.09.22, 11:37
   Coś czuję, że imiona Archie i Lilibet też nie podeszły prababci.
   • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 14.09.22, 00:05
    Też o tym pomyślałam!
    Osobiście cieszę się z tej zmiany.
    • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 15:57
     Ta zmiana nic nie dała, tylko oficjalne nadanie, a księżniczka uznaje swoje oryginalne za jedynie bliskie i prawdziwe. W każdej chwili może też zmienić Beatrycze ( bez komentarza nawet) na Annabel, zwłaszcza, że królowa Elżbieta nie może się już sprzeciwić wink Wygrała ostatecznie księżniczka Annabel przezwana Beatrycze, nadając córce rzadziej spotykane imię Sienna i cieszę się z tej wygranej i każdego innego człowieka, zmuszonego do czegoś nieswojego.
     • emnilda.wolna Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 16:57
      No nie, wygrałaby, gdyby za "jedynie bliskie i prawdziwe" uważała imię Princess. To Annabel, które miało być na drugie, to jednak konformistyczny ukłon w stronę społeczeństwa, które ją złamało. sad
      • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 17:41
       Ale Jej nie zależało na 'Princess' tylko na Annabelle, bo tak o sobie mówi prywatnie i tak się podpisuje. ' Księżniczka ' to fatalny pomysł na imię mimi wszystko.
       • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 22:49
        Rzuć jakimś artykułem, potwierdzającym to, co piszesz, o użytkowaniu imienia przez Beatrycze. Nie każdy tu na forum jest aż tak wtajemniczony jak Ty w sekrety prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej.
  • annthonka Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.09.22, 12:16
   I tak została Beatrice Elisabeth Mary. Nudy. Annabelle byłaby zdecydowanie ciekawsza.

   Za to jej siostra ma moim zdaniem bardzo ładny zestaw imion - Eugenie Victoria Helena.
   • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:53
    Zgadzam się, Annabelle zdecydowanie ciekawsza. W moim odczuciu Beatrice czy podobnie brzmiące, Beata pomimo łacińskiego znaczenia, jest średnio atrakcyjne brzmieniowo, i tylko to oceniam, bez segregacji społecznej czy znaczeniowej.
  • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 22.09.22, 15:25
   Jeszcze jeden artykuł na ten temat na fali wałkowania wszystkiego, co w każdej sekundzie swojego życia zrobiła lub nie zrobiła, mniej lub bardziej przypadkowo, rodzina królewska: www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,28931433,tak-miala-nazywac-sie-wnuczka-krolowej-elzbiety-ii-imie-trzeba.html

   Zainteresował mnie ten fragment: "Gdy 8 sierpnia 1988 roku przyszła na świat córka Andrzeja i Sarah Ferguson, jej matka wymarzyła sobie dla niej imię, które wyróżniałoby ją na tle innych księżniczek. Jednak, gdy zostało ono przedstawione wówczas panującej Królowej Elżbiecie II, ta wpadła we wściekłość i kategorycznie zabroniła nadania takiego imienia, argumentując że jest zbyt "nowobogackie" jak na rodzinę królewską. Od tego czasu imię Annabel - bo o to imię chodziło, zostało wpisane na listę imion zakazanych dla przyszłych pokoleń Windsorów. Jak donosił wówczas "The Sun" przedstawienie imienia trwało aż 2 tygodnie i ostatecznie nowo narodzonej księżniczce Yorku nadano imiona Beatrice Elizabeth Mary. "

   Poza wszystkim, rzuca on ciekawe światło na przebrzmiałe dyskusje na forum sprzed lat, w których część foremek utrzymywała, jakoby na Zachodzie panowała taka tolerancja, że imiona nie mają konotacji, z niczym się nie kojarzą i każde jest przez wszystkich uznawane za równie dobre.
   • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:58
    Każde imię może być dobre, kluczowa jest intencja i wychowanie przez rodziców/ opiekunów oraz wpojone wartości. Znam wielu Sebastianow prowadzących spokojne i wielowymiarowe, spełnione życie, a w Polsce utarło się, że to imię dresiarskie, typowego 'Seby' czy 'Sebiksa'. Zatem pozwólmy innym być sobą i nie uogolniajmy, jeśli nie chcemy być zaprogramowani umysłowo i również osądzeni. Dobrze, że pojawiają się takie tematy jak obecny i można wyrazić coś, co być może wymyka się innym pod presją kilku wiodących na forum opinii smile
    • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 22:55
     sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wiodacy;1424.html
  • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 11:55
   Na szczęście księżniczka Beatrice nadała swojej Córeczce dowolnie wybrane imię - Sienna. Imię to różni się od powszechnie używanych w rodzinie królewskiej dotąd. Można pogratulować 'odważnej decyzji' w tym przypadku. Pamiętajmy, nikt NIE może mam nakazać, zakazać czegokolwiek. Prawdopodobnie mogła nadać że względów oczywistych, że królowa Elżbieta może decydować o imionach ale w innym wymiarze już lub na swoim nagrobku. Ta królowa zabraniała innym tego, co sama mogła wybrać - Miłości, imion ( sama nosiła złożony przydomek, Lilibeth) różnych praw i odniesień, dlatego nie stanowi tu wzoru postępowania, żadnego.
   • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 22:53
    niii napisała:

    > Na szczęście księżniczka Beatrice nadała swojej Córeczce dowolnie wybrane imię
    > - Sienna.

    Słowa "dowolnie" nie używa się w takim kontekście.
  • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:34
   Sądzę, że królowa Elżbieta nie pozwoliła, by na pierwsze imię dostała ' księżniczka ', czyli Princess. Gdyby miała mieć na pierwsze Anabelle, prawdopodobnie uzyskano by zgodę. Absolutnie nie zgadzam się z przyporządkowaniem imion wyższej czy niższej klasie społecznej. Rodzice mają prawo nazywać dziecko tak jak chcą, dopóki imię nie staje się ośmieszające czy zbędne jak w tym przypadku, 'Princess'. Imię Beatrycze ( dość powszechne na dworze i staroświeckie) zostało tu narzucone wbrew woli Jej rodziców, a każde dziecko pochodzi z uczucia dwóch osób i nietaktem jest zmiana imienia, tu tak obcesowa najprawdopodobniej nie ze względu na Anabelle, a ' Księżniczkę '. Anabelle, Nabel, Anabella to naprawdę popularne i bezpretensjonalne imię, nikt nie krytykuje Izabeli ( choć Izabela jest pochodną Elżbiety głównie).
   • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 22:53
    niii napisała:

    > Sądzę, że królowa Elżbieta nie pozwoliła, by na pierwsze imię dostała ' księżni
    > czka ', czyli Princess.

    Na jakiej podstawie tak sądzisz?
    • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 16:11
     Według sprawdzonego źródła Beatrice miała otrzymać na pierwsze imię Princess', na drugie Annabel. Oczywiście urodziła się jako księżniczka ale u nich są różne zmienne tytuły na różnych etapach życia z powodu różnych decyzji ( ślub, ewentualne wystąpienie z rodziny królewskiej) i być może nikt nie chciał, by dodatkowo pierwsze imię (Księżniczka) nawiązywało do stanu pochodzenia, Imię Beatrice sama zainteresowana postrzegała jako zachowawcze, nie indywidualne, jedynie dziedziczone po poprzedniczkach i zarówno w prywatnej korespondencji, czy bliskim gronie przedstawia się jako Annabel. Nie skupiam się na rodzinach ' koronowanych', spojrzałam na to jak na przykład przykrej ingerencji. Ostatecznie królowa sama wybrała imię wnuczce, kiedy Jej rodzice dłużej się zastanawiali. Gdyby od razu zaproponowali normalny zestaw, czyli Annabel na 1, a np. Beatrice czy Alexandrina, zgodnie z losowymi królowymi na drugie, to możliwe, że królowa Elżbieta zaakceptowałaby tę propozycję. Wspomniałam w innym komentarzu, że nie protestowała, kiedy prawnuczkę Lilibet nazwali Jej pseudonimem z dzieciństwa ale prawdopodobnie Jej zdanie nie było już wymagane, jeśli Harry i Meghan wyłączyli się oficjalnie z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej. Sama odczuwam Annabel jako zwykłe imię, w szkole poznałam Anabellę z dodatkowych zajęć muzycznych i było to (wówczas) jedno z najcodzienniejszych imion pośród innych, np. Shante, Inessa, Dajan, ( chłopak), Roger, Mercedes, Dąbrówka, Savanna, Mariella, Iwetta, Aylin, Wiesław, ( rzadkie wtedy), Dżastina, Taylor, Nita. Jestem przeciwna, by nazywać dziecko ' Księżniczką ', to akurat brzmi pretensjonalnie i sztucznie, bez właściwości, jak sam tytuł po prostu, izolujący od innych ludzi w przypadku arystokracji, i naznaczający różne dzieci pośród rówieśników, także zdecydowanie nie dla Princessy, chyba tylko jako wafelka wink
     • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 23.10.22, 18:24
      niii napisała:

      > Według sprawdzonego źródła Beatrice miała otrzymać na pierwsze imię Princess',
      > na drugie Annabel.

      Nie podałaś tego sprawdzonego źródła, żebyśmy sobie też to mogły sprawdzić.
  • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:40
   Księżniczka Beatrice prywatnie, mailowo również posługuje się do teraz swoim pierwotnym imieniem duszy, które nie może zostać nikomu odebrane.Annabel to miłe i przyjemne imię i nie każdemu kojarzy się z upiorną lalką, zależy od repertuaru, skojarzeń, naleciałości w domu. To tak, jakby każdy Chuck na świecie był laleczką Chucky, i każdy Freddie Freddie'm Krugerem, a każda Samara wyglądała ze studni..
   • emnilda.wolna Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 13:38
    > To tak, jakby każdy Chuck na świecie był laleczką Chucky

    Chuck Norris załatwiłby go z półobrotu.
  • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 12:45
   Uważam, że w ten temat wkradł się zasadniczy błąd, przez który wywiązała się dyskusja o 'Dupie Maryni' poniekąd. Beatrice miała otrzymać na pierwsze imię ' Princess' - to ta decyzja została zanegowana głównie ( jako pełny zestaw z nazwą ' Księżniczka ', a nie sama Annabel i trzeba weryfikować dowody u potwierdzonego źródła wink
   • emnilda.wolna Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 13:40
    Przeczuwam rychły schyłek cyklu.
    • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 15:51
     I bardzo dobrze, każdy ma prawo do osobistych, a nie narzuconych wyborów. Szkoda, że ta kobieta musi się męczyć z takim imieniem, które Jej też się wybitnie nie podoba. Nie zawsze imiona 'znaczeniowe' ładnie i aktualnie, czy indywidualnie brzmią. Nie widać też poprawy niczyjej pozycji poprzez nadanie tego tradycyjnego, a przy tym dziwnie osobliwego imienia. Anabelle zdecydowanie wypada w tym porównaniu na korzyść.
     • emnilda.wolna Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 17:00
      Cyklu blogera/forumowicza/komcionauty.
      • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 17:44
       Nie zrozumiałam, do kogo się odnosi. Myślałam, że nawiązujesz do nadań powyższych imion.
      • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 07:20
       Nadal nie kojarzę, co chciałaś przez to osiągną?. Widzę, że nie podoba Ci się, jeśli ktoś ma odwagę wyrazić odmienne zdanie. Owszem, byłam aktywna w innych postach z ciekawości, bo interesuje mnie językoznawstwo i studiowałam kierunek z nim związany. Nie uważam, żeby moje komentarze były spostrzeżeniami spamującymi, trollujacymi, cieszyłam się, że odkryłam to forum, i udzielałam się w interesujących tematach tu poruszanych. Nie jestem złośliwa wobec żadnej z Was. Nie widzę wokół żadnych ' komcionautow' ani cyklów, ani osobowych odniesień do nich. Nie wiedziałam, że nie wolno tu okazywać swojego zdania w ważnych sytuacjach, kwestiach, i że trzeba wyłącznie przytakiwać adminom czy opiniom niektórych użytkowników. Nie, nie muszę się dokształcać stylistycznie, piszę poprawnie i zrozumiałe dla inteligentnego odbiorcy. Przepraszam za chaos w niektórych postach i komentarzach ze względów technicznych ( telefon do wymiany). Obserwowałam forum wraz z innymi osobami i ponad 300 osób również wyraziło niesmak i dezaprobatę wobec szkalowania imion ( wskazanie podrzędności pośród ogółu,poniżenie pozycyjne, a dziecko znajomej płakało, czytając o swoim imieniu. Nie dlatego, że komuś nie podoba się jako imię, a przez nadanie mu łatki 'bycia niepożądanym i gorszym'.
    • gaudencja Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 12.10.22, 22:58
     emnilda.wolna napisała:

     > Przeczuwam rychły schyłek cyklu.

     Obyś miała rację!
     • paula.anna Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 12:04
      To samo pomyślałam!

      Ale to przecież w dużej mierze zależy od nas 😉.
      • annthonka Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 13:40
       Myślicie, że w końcu zabraknie energii albo siły w palcach? wink
       • remigia1 Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 13:44
        Myślę, że powinno najpierw zabraknąć naszej uwagi i naszych odpowiedzi. Popełniłam błąd, że tak długo uczestniczyłam w tej dyskusji. Zgadzam się z Paulą.
        • annthonka Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 13:47
         Zgadzam się, nie należy dokarmiać.
         • paula.anna Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 20:12
          Zablokowałam i już nie widzę wywodów niiiiii 🙂.
          Są absurdalne, szkoda mojego zdrowia na czytanie tego, czy tym bardziej komentowanie i próby dogadania się.
        • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 18:50
         Wielu z Was popełniło błędy, a ja sama jestem wieloletnim administratorem innego forum wink Rozstałam się z tamtym wątkiem i śledzę kolejne ale Wam ciężko zaakceptować odmienne wizję, więc forsujecie uparcie swój punkt przywidzenia wink Zwracam uwagę na Wasze komentarze, identyczną jak w stosunku do każdego innego użytkownikawink
       • niii Re: Księżniczka Beatrice miała mieć inne imię. Zm 13.10.22, 18:57
        Jeśli Twoje palce myślą energicznie, to starczy im sił, by zapiec je jako panini, a wtedy zaczniesz dokarmiać ich końcówką innych tak- taków na forum wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.