Dodaj do ulubionych

Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskich"

16.09.22, 21:43
Być może nie jest to wystarczająco obszerny temat na osobny wątek, ale pisanie o tym w "Rankingu imion żeńskich" może utrudnić późniejsze liczenie głosów.

Zaczęła o tym pisać Sulika, ale mnie też ciekawi ta kwestia.

Jedną z zasad w naszych rankingach jest to, że zgłaszamy wyłącznie imiona polskie/spolszczone. Czy w takim razie Dymitra i Olgę można uznać za spolszczone imiona? Czy nie powinny być to Demetriusz i Helga?

Wg Wikipedii: "Do Polski imię Dymitr dwoma drogami dotarło z Zachodu w formie łac. Demetrius, Demytrysz, Demetrysz, i ze Wschodu w ruskiej formie Dymitr, Demitr, Dymets, Dmitro". Czy w takim razie obie formy - "wschodnia" i "zachodnia" są poprawne?
Obserwuj wątek
    • sferoplast Re: Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskich" 18.09.22, 14:34
      A np. Ilona (węgierska Helena) jest uznawana za polskie/spolszczone imię?
      • gaudencja Re: Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskic 14.10.22, 22:29
        Dymitr, Olga i Ilona z uwagi na funkcjonowanie w "Słowniku imion" Grzeni i stosunkowo dużą liczbę nadań uznałam za trudne do wykluczenia z rankingu jako "niespolszczone", choć najchętniej zrobiłabym to przynajmniej wobec Dymitra.
        Zawsze trzeba mieć podstawę, zanim napisze się komuś, że odrzuca się jego propozycję, i trudno udowadniać, że należy odrzucić imię, które ma swoje hasło u Grzeni.
    • remigia1 Re: Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskich" 23.10.22, 22:42
      Mam jeszcze jedno pytanie co do rankingów: czy macie pewność, że jakaś osoba nie zagłosuje dwa razy na te same imiona, używając dwóch różnych kont? Czy dobrze myślę, że nie da się założyć dwóch kont na jednym komputerze i dlatego nie da się tak zagłosować?
      • gaudencja Re: Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskic 23.10.22, 22:55
        Da się założyć dwa konta, tylko nie można być na nie jednocześnie zalogowaną. Jako adminki widzimy większą część IP, z tym że w tej chwili część IP jest dynamicznych, a sama domena nie musi być charakterystyczna, tzn. może należeć do dużego operatora. Stuprocentowej pewności więc mieć nie będziemy.
        • gaudencja Re: Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskic 23.10.22, 22:55
          gaudencja napisała:

> Da się założyć dwa konta, tylko nie można być na nie jednocześnie zalogowaną
          ...z tej samej przeglądarki.
        • remigia1 Re: Dymitr i Olga w "Rankingach imion żeńskic 23.10.22, 23:17
          Dzięki za wyjaśnienie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.