Dodaj do ulubionych

Imię dla córeczki - Emma vs Róża

01.11.22, 07:34
Wygląda na to, że spodziewam się córeczki. Przyszedł czas na rozmowy o imionach. W tej chwili poważnie rozważamy dwa zestawy:
Emma Eleonora
Róża Józefina
Nazwisko popularne w Polsce i na wschodzie, dość "neutralne" w brzmieniu, zakończone -cki/-cka.
Przy tak popularnym nazwisku chciałabym wybrać oryginalne, ale nie przesadzone imię. Niestety zamiana kolejności imion (Józefina lub Eleonora na pierwsze) raczej nie wchodzi w grę.
Czekam na Wasze głosy smile
Obserwuj wątek
    • kocynder Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 07:50
      Z tych czterech najbardziej mi się podoba Eleonora. Emma do mnie nie przemawia, dla mnie brzmi odrobinę "Nicolowato" - czyli jakby rodzice na siłę zagranicznym imieniem chcieli dodać splendoru. Odrobinę, bo jednak Emma jest bardziej klasyczna i mniej "modna", ale jednak. Różę odbieram neutralnie, ani lubię, ani nie lubię. Józefina dla mnie (ale podkreślam "dla mnie"!) odpada, bo wszystkie imiona "odjózefowe" źle mi się kojarzą.
      Więc z tej czwórki wybrałabym Eleonora Róża. smile
      Nie pomogłam...
      • mysz_kolczasta Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 08:21
        Ja Emmę odbieram nieco inaczej, to imię mojej praprababcia i, razem z Różą zresztą, stawiałam te imiona w rzędzie tych "modnych-staromodnych", jak Klara, Zofia czy Helena... Ale rozumiem w czym rzecz. Niestety ani Eleonora ani Józefina - mój osobisty faworyt - nie wchodzą w grę jako pierwsze, mąż się nie zgadza.
        • kocynder Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 08:54
          No to skoro tak, to najwyższej zamieniłabym kolejność, czyli Róża Eleonora. smile
      • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 11:31
        Nie wiem, co to znaczy dla Ciebie ' nicolowato'. Odczuwam w tym ogromną niechęć i pogardę, nie z racji brzmienia ale sprowadzenia znanego od dawna imienia w importowanej formie ( wcześniej nadawania imię Nikola, Mikołaja, Nikołaja i jego pochodne. Ja również nie jestem za anglicyzacją imion, jednak sprzeciwiam się stygmatyzacji. Poza tym Nikola to piękne imię, patrząc na znaczenie, poszukaj sobie w słowniku, zanim zaczniesz wypowiadać się tak skrajnie i naznaczająco. Może nie podobać Ci się brzmienie i masz do tego prawo. Nic natomiast nie daje Ci upoważnienia, czy innym, by imiona takie jak Angelika, Nikola, Roksana, Anabella, Vanessa, Blanka, Jessika, Sandra , Melissa nazywać imionami nieakceptowalnymi, gorszego sortu - a to wyraźnie wybija z Twojego komentarza, jak ze zbiornika bezodpływowego niestety. Myślę, że te imiona są już bardzo powszechne, a atak na nie rośnie przez to, że brzmią właśnie kobieco, są wyróżniające w pewien sposób albo mają obcą melodykę, rytm dla starszego pokolenia. Być może dlatego nie rozumiem Twojej antypatii wobec tego typu imion. Innym byłoby przykro ( imiennikom, rodzicom, dzieciom) gdybym napisała, że nie podobają mi się imiona 'antosiowate', 'łucjowate' i jakbym je wymieniała z lekceważeniem i podeptaniem, jak Ty to uprawiasz w różnych komentarzach i postach. Najlepsze jest neutralne podejście i brak sztucznych podziałów na imiona dla elit, 'szarych mas', 'skansenu', ' przedszkola', czy plebsu. Wielu Polaków powinno leczyć uprzedzenia, doceniać swoją tradycję, nie tępić obcobrzmiacych i nie wybierać jedynie zapożyczeń z innych języków.
    • olinininka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 07:55
      Jeśli dobrze się domyślam to nazwisko Nowacka?
      W takim razie Róża Józefina Nowacka brzmi zdecydowanie lepiej niż Emma Eleonora Nowacka.
      • mysz_kolczasta Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 08:19
        Nie odgadłaś nazwiska, ale jednak dość podobne jeśli chodzi o długość i brzmienie.
    • annthonka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 09:21
      Róża Eleonora

Emma do mnie nie przemawia, a Józefiny nie lubię.

A które imię bardziej Wam pasuje do nazwiska?

• adalwinka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 09:31
      Róża Józefina jest świetna. Sama mogłabym nadać takie imiona dziecku (choć jeszcze chętniej - w odwrotnej kolejności wink). Eleonorę również lubię, natomiast Emmę odbieram neutralnie.
    • paula.anna Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 09:40
      Trudna sprawa dla mnie.
      Nie lubię imion rzeczowników, tak mam i już 🤷.
      Więc Róży brak na liście moich ulubionych imion 😉.
      Emma- jakoś nie zachwyca.

Za to baaardzo lubię Eleonorę.
      Jeśli jednak Eleonora Józefina nie wchodzi w grę, to jednak Róża Józefina brzmi dla mnie lepiej niż Emma Eleonora.
      Bo ten zestaw na "e" jakoś mi nie pasuje. Raczej nie zestawiłabym Eleonory z Emmą. Trudno mi to uzasadnić, ale mi nie brzmi optymalnie i już.

Także jeśli aktualnie tylko taki wybór- to Róża Józefina.

Choć proponuję jeszcze szukać pierwszego imienia.
      Tym bardziej, że czasu dużo, bo to początek ciąży.
    • katarzynkaa Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 11:00
      Oba zestawy są ładne, ale mój głos oddaję na Różę Józefinę. 🌹
    • remigia1 Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 11:10
      Cześć,
      Zdecydowanie bardziej podoba mi się zestaw Emma Eleonora. Poza tym Róża robi się coraz popularniejsza (jeśli ma to dla Ciebie znaczenie).
      • remigia1 Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 11:12
        Nie odbieram też Emmy jako "nikolowate" imię. Ma ono długą tradycję.
    • misslucky133 Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 12:29
      Osobiscie wybralam Roże Józwfinę. Sama Róża jako imie bardzo mi sie podoba, natomiast Emmy nigdy nie lubilam. Nie widze w niej niczego ciekawego brzmieniowo i w poaczeniu z Eleonora, ktora rowniez mi sie nie podoba brzmi, wedlug mnie, nieciekawie, to podowojne E niekoniecznie pasuje. Józefiny nie lubie brzmieniowo ale w polaczeniu z Róza brzmi ciekawie wiec jesli Wam sie podoba to chyba super.
      • misslucky133 Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 12:56
        Dodam, ze dla mnie i Róża i Emma sa bardzo osłuchane i mimo, ze nie sa to imiona z pierwszej dziesiatki nadan to absolutnie nie mozne ich podpinac pod imiona originalne. Jozefina i Eleonora sa originalne ale dla mnie osobiscie za bardzo ''przypalowe'', nie wiem czy moja corka chciala by byc nazywana Jozka lub Nora. Nawet jakby oblednie mi sie podobaly to niestety ale nie wybralabym zadnego z nich na pierwsze imie. Natomiast zakladam, ze Tobie te imiona bardzo sie podobaja i w takim przypadku, pomysl nadania ich na drugie jest super.
    • allegra1989 Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 19:21
      Róża — baardzo ładnie imię, mogłabym je rozważyć dla swojego dziecka. Niestety w ostatnim czasie, jej popularność zaczęła rosnąć, co mnie smuci. To jeden z minusów, na plus jest ładnie brzmienie i pozytywne skojarzenia dla mnie.

Emma — podoba mi się, nie traktuje jej jako ,,nowoczesne" imię, tylko imię z długą historią. Jej plusem jest międzynarodowość. Zauważyłam, że chciałabyś nadać oryginalne imię, a właśnie Emma wpasowuje się w te kryterium.

Wybrałabym Emmę Eleonorę.
    • emnilda.wolna Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 20:49
      Róża Eleonora najlepsze ❤️
      • emnilda.wolna Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 20:54
        emnilda.wolna napisała:

> Róża Eleonora najlepsze ❤️

Dalej Róża Józefina (J. mi się nie podoba), w ostateczności Emma Józefina (E. dla mnie bez szału, ale skoro po przodkini...). Emma Eleonora też mi nie brzmi, choć samą Eleonorę bardzo lubię.
    • mama.mamutek Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 01.11.22, 23:06
      Róża Józefina brzmi zdecydowanie lepiej wg mnie. Bardzo ładny zestaw.
    • gaudencja Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 02.11.22, 00:33
      Wybrałabym Różę Józefinę, bo bardziej według mnie pasuje w zestawie niż Emma Eleonora.
    • sulimira Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 02.11.22, 12:14
      Wybralabym Roze Jozefine. Zadne z tych imion nie jest w moim stylu, ale ten zestaw brzmi calkiem niezle. Roza Eleonora tez jest w porzadku, ale Roza Jozefina jednak lepiej pomimo, ze Jozefiny nie lubie.
    • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 01:21
      Chciałabym tylko dodać od siebie, że to przede wszystkim kobieta ' trudni się' ciążą, połogiem, macierzyństwem i żaden partner, nawet jeśli jest to mąż, nie powinien nigdy hamować chęci nazwania dziecka wymarzonym przez kobietę imieniem, chyba, że byłoby ośmieszające. Zauważyłam wiele postów, gdzie świeżo upieczone matki czy jeszcze ' ciężarówki ' drżą o wybór imienia i muszą tłumaczyć się przed życiowym partnerem czy być zdane na jego roi-mi-się. Być może moje zdanie jest kontrowersyjne ale facet za nas nie urodzi i to MY mamy pierwszeństwo w wyborze imienia dla dziecka. Moje luźne propozycje to np. Elma, Damla ( kropla), Gemma( klejnot, mówiona przez dż) zamiast Emmy, Emmelina lub Emelia, Melania, Melissa albo Emiliana, Milana, potem Lenora zamiast Eleonory.
      • kocynder Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 06:03
        Obrzydliwa opinia. Nie, dziecko nie jest "bardziej" matki, mimo, że to ona chodzi w ciąży. I nie, kobiecie fakt chodzenia w ciąży nie daje żadnego pierwszeństwa. Chyba że jest rozpuszczoną smarkulą, a nie partnerką. Bo partnerstwo, zaskoczę cię, polega na szukaniu takiego rozwiązania, które będzie odpowiadało dwojgu, a nie opieraniu się i tupaniu nóżkami "A ja chcę!!!".
        A z twoich propozycji np Gemma, wymawiana przez "dż" jest w Polsce szalenie pretensjonalna. tongue_out
        • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 11:13
          Nie zgadzam się z Tobą odnośnie wyboru imienia bo u mnie decydowała na szczęście moja Mama i Tata nie mógłby Jej przeszkodzić, dzięki temu np. nie mam na imię Karin, z całym szacunkiem do tego imienia wink Mężczyzna także coś wnosi i może oczekiwać, że kobieta wybierze dobre imię, a nie ma prawa zabraniać i kaprysić, bo nie On ponosi główny ciężar przyjścia dziecka na świat, tylko żona czy partnerka. Nie wyobrażam sobie, by kobieta nie mogła o tym finalnie zadecydować, to nadużycie i absurd. Konsensusy są potrzebne ale i tak to decyzja przede wszystkim kobiety. Jeśli mężczyzna 'przenosi' połowę ciąży, i przejmie wiele obowiązków związanych z wychowaniem dziecka, wtedy owszem wink Co do propozycji to podałam nie ulubione, tylko takie skojarzone z Emmą i Eleonorą. Jasne, że te przedstawione przeze mnie nie muszą wzbudzić aprobaty czy zachwytu. Ja akurat lubię brzmienie 'dż ' i również w Polsce można zapisywać przez g, j, dj tak jak i przez zwyczajne dż i nie uważam ani ja, ani wiele światłych osób, by imię to było w jakikolwiek sposób ' pretensjonalne '. Pretensjonalny jest tutaj czyjś odbiór i to czyjś problem i rodzaj niedowartościowania, jeśli rzadziej spotykane imię uzna za 'pretensjonalne'. Osobiście nie polecam pewnych imion że względu na ciężkie brzmienie czy bezzdrobnieniową konstrukcję ( np. Martyna, Konstancja, i niektórych zakończonych na - cja, - tyna, - yda ale nie nazywam ich ' pretensjonalnymi' , gorszymi - po prostu nie brzmią dla mnie miło, a dla kogoś mogą być zjawiskowe i unikalne. Pozdrawiam serdecznie wink
          • kocynder Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 11:31
            No, skóra Mama (niby czemu BŁĘDNIE z wielkiej litery?) nauczyła cię, że mężczyzna to tylko dawca plemnika, a potem niech spada i już TYLKO kobieta decyduje, i tak cię Mama nauczyła "partnerstwa" - to nie mam pytań. Acz współczuję twojemu dwacy plemnika, bo partnerstwo zakłada równość, której ty nie jesteś w stanie przyswoić. Ok.
            I tak, w Polsce Gemma czy Dżemma BRZMI pretensjonalnie. To nie kwestia "czyjegoś odbioru", a znaczenia słowa "pretensjonalny", którego najwyraźniej nie znasz. Niech ci Mama wytłumaczy, byle nie tak, jak "partnerstwo". EOT
            • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 11:44
              Piszę Mama, nie błędnie, a z szacunku, tak samo jak piszę ' Twój post, Twoja opinia smile Dziecka jeszcze nie mam, do wakacji miałam 14 lat. Prawdopodobnie nie rozumiesz pewnych wartości duchowych, świadomy człowiek nadaje imię nie tylko modne i przyjemnie brzmiące ale też posiadające ważne znaczenie przede wszystkim. Moje drugie imię to Miluszka i też uznałbyś, że jest ' pretensjonalne ', jednak mojej Mamie się podobało, pierwsze imię (Annika) także było krytykowane. Moja siostra bliźniaczka to Vanilia Freya. Nikt mądry nie okazywał nam ironii ani nie dawał odczuć swojej niechęci.Nosimy imiona bajkowe, zapożyczone z książek, piosenek, czy sytuacyjne, i to tradycja rodzinna. Córeczkę nazwę w przyszłości Louve ( czytane Luv) od imienia z komiksu i mój mąż nie będzie mógł odwieść mnie od nazwania dziecka imieniem dowolnie wybranym przeze mnie.
              • kocynder Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 12:04
                No to zrozumiałe. Skoro masz 15 lat, to po prostu jako dzieciak nic nie wiesz o tym, czym jest partnerstwo. Zasad języka też się jeszcze uczysz. I ok. W tym wieku to normalne. smile
                • annthonka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 12:18
                  Piętnastolatki tak nie piszą. Nie ten rejestr.
                  • kocynder Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 12:56
                    Jeśli ma więcej to piekielnie egzaltowana. W przypadku piętnastolatki ok, jest szansa, że wyrośnie z tego. big_grin
                    • annthonka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 13:23
                      Zważywszy na długość wypowiedzi to raczej pracownik najemny, któremu płacą za wierszówkę. Albo osoba o bujnej wyobraźni i nadmiarze czasu.
                      • paula.anna Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 14:51
                        Ja wciąż podejrzewam jakieś zaburzenia psychiczne, mniej lub bardziej poważne 🤔.
                        • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 15:30
                          To nie zwlekaj i pójdź jak najszybciej po diagnozę, dzisiaj to żaden wstyd, jak przebadasz się u specjalisty czy rozpoczniesz leczenie pod czujnym okiem wyrozumiałego wobec Twoich zaburzeń psychiatry. Powodzenia! smile I tulę najmocniej, będzie dobrze! smile
                        • adalwinka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 15:31
                          Ja również, zwłaszcza biorąc pod uwagę dziwny styl wypowiedzi, używanie słów niezgodnie ze znaczeniem i bliżej nieokreślone "300 osób", które się z nią zgadzają.
                          BTW, pisząca tu niegdyś Lotka76 miała schizofrenię. Opisuje to w swojej książce "Dziura w bucie".
                          • paula.anna Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 15:50
                            Pamiętam Lotkę.
                            Czytałaś tę książkę?
                            • adalwinka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 15:56
                              paula.anna napisała:
                              > Czytałaś tę książkę?

Jedynie fragment (opisujący wymyśloną adopcję), aby upewnić się, że jest to ta sama osoba. Książka jest dostępna w internecie w pdfie.
                              • annthonka Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 16:03
                                Ja chętnie przeczytam, chociaż po tych historiach na forum i na blogu, na pewno z dużą rezerwą.
                                • gaudencja Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 17.11.22, 22:34
                                  annthonka napisała:

> Ja chętnie przeczytam, chociaż po tych historiach na forum i na blogu, na pewno
                                  > z dużą rezerwą.

Otóż to. Pewnie też kiedyś zajrzę, choć nie wiem czy będę czytać całość.
                            • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 16:43
                              Chętnie przeczytam jeśli Lotka i Jej historia jest Ci bliska. Nie krępuj się Paula i wybierz się profilaktycznie do terapeuty. Trzymam kciuki! smile
                          • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 15:59
                            Niestety nie zauważyłam u siebie dziury w bucie, jedyna przerwa to ta pomiędzy jedynkami na aparat - to jedna wielka krindżownica i miażdży mi dziąsła od prawie dwóch tygodni wink Mam kilkanaście lat i jestem już na studiach z powodu przyspieszonego rozwoju, a te osoby to inni studenci i ich znajomi, obserwujący relacje międzyludzkie również. Wymień choć jedno określenie, którego użyłam niezgodnie ze znaczeniem, a wystąpisz w 'Jak Oni mlaskają', bo coś zakłóca Ci rozumienie logiczne tym razem, a reżyserowi bardzo zależy na osobach beztroskich umysłowo, po debarkingu i podążających bez słowa sprzeciwu za opiekunem stada wink Dlatego głosuję na imię Meee!ja dla każdej podopiecznej wink
                            • gaudencja Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 17.11.22, 22:30
                              niii napisała:

> prawie dwóch tygodni wink Mam kilkanaście lat i jestem już na studiach z powodu p
                              > rzyspieszonego rozwoju, a te osoby to inni studenci i ich znajomi,

Hahaha, dziękujemy za jakże wymowne wyjaśnienia.
                      • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 15:35
                        Niestety nauki przybywa nawet nocą i także dodatkowych zajęć, na które zapisali mnie rodzice i nie będę mieć czasu jak do tej pory. Będę zaglądać z sentymentu do tego magicznego forum i do Was. Trzymajcie się ciepło i nie egzaltujcie zbyt często wink
                • niii Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 16:05
                  Powstało powiedzenie o Mnie w słowniku miejskim, ' Masno, masno Niii ' wink Nie wyrośnie nikt, tylko zwyrodnieje wink
    • dalenia Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 08:53
      Jestem za Różą Józefiną. Ogólnie nie przepadam za Emmą. I jeszcze Emma Eleonora ma dla mnie trochę za dużo "e".
    • polik17 Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 03.11.22, 16:24
      Zdecydowanie bardziej podoba mi się Róża smile Emma do mnie nie przemawia, wydaje mi się zbyt zagraniczna, choć ma długą tradycję w Polsce. Po prostu nie jest w moim guście. Jeśli chodzi o zestawy troszkę zamieniłabym i wybrałabym Różę Eleonorę, za którą przepadam big_grin Józefina mi się nie podoba, u kogoś mogłabym ją docenić. Z kolei zestaw Emma Eleonora jakoś mi nie pasuje, może przez to podwójne "e". Jeśli chcesz nadać oryginalne imię to Róża niestety wzrasta na popularności, w zeszłym roku miała ponad 1000 nadań, więc Emma byłaby rzadszym wyborem smile Jednak oba imiona według mnie pasują do Twojego nazwiska, o ile dobrze się go domyślam.
    • n.ataleczk.aa Re: Imię dla córeczki - Emma vs Róża 20.11.22, 15:51
      Najbardziej podoba mi się zestaw Róża Józefina, brzmi pięknie i bardzo dostojnie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.