Dodaj do ulubionych

Maniak! Jest dla ciebie deal zycia:

07.12.10, 11:13
www.thirdage.com/news/ted-kaczynski-unabombers-infamous-montana-property-sale_12-6-2010
Kaczynski na wyciagniecie reki.wink
Obserwuj wątek
   • hasz0 dla ciebie deal zycia _Rosja ach! jakaż ona demo! 07.12.10, 11:30

    ta wizyta jest tylko i wyłącznie zabiegiem PR-owskim, to niestety okaże się, że po raz kolejny będziemy tak naiwni jak wtedy, gdy oglądaliśmy się na pomoc Churchilla i Roosevelta w czasie II wojny światowej.

    jeżeli w wyniku rozmów rosyjsko-polskich prezydent Miedwiediew powie: „Proszę bardzo, kładę na stół wykazy ofiar zbrodni katyńskiej. Proszę bardzo, tu są materiały ze śledztwa smoleńskiego, dokładnie to, o co prosiliście”. Jeżeli w wyniku tych rozmów Rosja przestanie na arenie międzynarodowej posługiwać się elementem siły, twierdząc, że instalowanie na terenie Polski urządzeń wysokiej technologii jest uderzeniem w jej bezpieczeństwo, to ja powiem: „Tak, to jest wizyta, która przyniosła konkretne efekty”. Wtedy przeproszę.
    REKLAMA Czytaj dalej    - Przed II wojną światową wszyscy z nadzieją patrzyli w przyszłość, dając wiarę ówczesnej ekipie sanacyjnej po śmierci marszałka, która zapewniała, że jesteśmy bezpieczni, że dzięki sojuszom nic nam nie grozi. Tymczasem brutalna rzeczywistość roku 1939 pokazała, jak bardzo to były nadzieje złudne - obecnie mamy zupełnie inną sytuację, gdyż nie grożą nam żadne konflikty zbrojne. - Niemniej łatwo jest nam wmówić, że mamy doskonałe kontakty z Rosją, która jest naszym partnerem
    To wizyta czysto kurtuazyjna. Nic nie wnosi, a porozmawiać będzie można o pogodzie".

    "Polacy są narodem dość naiwnym". - Łatwo im coś wmówić, że coś się dzieje -
    - cała wizyta Miedwiediewa jest łudzeniem opinii publicznej.

    Miedwiediew jest "drugorzędnym politykiem", a w Rosji "za sznurki" i tak pociąga premier Władimir Putin. - Nie łudźmy się, że ta wizyta coś zmieni.
    W Moskwie nie ma woli, aby ożywić relacje wzajemne -.


    _________________________
    Na arenie międzynarodowej była bardzo pozytywnie oceniona na Zachodzie.

    W kraju nie cieszył się on zbyt dużym uznaniem. "Pieriestrojka" (przebudowa), "uskorienie" (przyspieszenie) i "głasnost" (jawność) nie były należycie doceniane przez zwykłego obywatela. Wręcz przeciwnie, doszło do spadku stopy życiowej, obudziły się tendencje nacjonalistyczne w państwie, które w rezultacie doprowadziły w 1991 r. do upadku ZSRR. Demokratyzacja życia, która przejawiała się w zwolnieniu szeregu więźniów politycznych, rozwoju nowych partii politycznych i wzroście nacjonalizmu, zamiast doprowadzić do konsolidacji państwa, doprowadziła do jego upadku. W samym kierownictwie partyjnym M. Gorbaczow stał na czele reformatorów, a jego przeciwnikiem był J. Ligaczow, a później B. Jelcyn, wybrany w 1990 r. na szefa Republiki Rosyjskiej. Ligaczow i jego konserwatywni zwolennicy zarzucali mu zdradę ideałów rewolucyjnych. W lipcu 1990 r. na XXVIII Zjeździe KPZR
    Gorbaczow odniósł zwycięstwo, wymieniając 90% składu osobowego KC.
    Wiosną 1991 r. zadawano pytanie: Czy M. Gorbaczow kontroluje jeszcze sytuację w kraju, czy już nie? Co prawda, referendum na temat zachowania w zreformowanej formie ZSRR z 17 marca 1991 r. zakończyło się zwycięstwem zwolenników utrzymania jedności państwa, ale zbojkotowały je takie republiki, jak: Armenia, Gruzja, Mołdawia oraz republiki nadbałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia. Być może istniała szansa na nowy kształt państwa, gdyby nie pucz dokonany w dniach 19-21 sierpnia 1991 r. przez wiceprezydenta G. Janajewa. Dzięki rozbiciu w , postawie B. Jelcyna i protestom na Zachodzie, po 72-godzinach odzyskał on władzę. W rezultacie można powiedzieć, że prezydent ZSRR do końca 1991 r. stał się "niewolnikiem" Rosji i jej prezydenta B. Jelcyna. Powołanie w grudniu 1991 r. WNP przyspieszyło tylko koniec kariery M.
    Gorbaczowa. 25 grudnia 1991 r. podał się do dymisji z funkcji prezydenta ZSRR. Kiedy w 1985 r. obejmował władzę, nie wiedział, że "pieriestrojka" uruchomiła proces nie przebudowy, a demontażu systemu w ZSRR i upadek samego państwa i ładu jałtańskiego w Europie.

    Szczyty ZSRR-USA w okresie "pieriestrojki":

    Data/Miejsce
    19.11.1985, Genewa
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, R. Reagan
    Tematyka
    Nie podpisano żadnych porozumień, najważniejsze było wznowienie dialogu na linii Moskwa-Waszyngton. Było to pierwsze od sześciu lat spotkanie na najwyższym szczeblu.

    Data/Miejsce
    11-12.10.1986, Reykjavik
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, R. Reagan
    Tematyka
    M. Gorbaczow przedstawił pakiet propozycji rozbrojeniowych oraz zakazu prób z bronią jądrową.

    Data/Miejsce
    8.12.1987, Waszyngton
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, R. Reagan
    Tematyka
    Podpisanie układu o eliminacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu.

    Data/Miejsce
    31.05.-1.06.1988, Moskwa
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, R. Reagan
    Tematyka
    Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych układu z Waszyngtonu o redukcji rakiet średniego i krótkiego zasięgu.

    Data/Miejsce
    6-8.12.1988, Waszyngton
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, R. Reagan
    Tematyka
    M. Gorbaczow zobowiązał się do redukcji liczby żołnierzy zawodowych do 500 tys. Wizytę przerwało trzęsienie ziemi w Armenii.

    Data/Miejsce
    2-3.12.1989, Malta
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, G. Bush
    Tematyka
    Ocena sytuacji międzynarodowej u progu lat 90.

    Data/Miejsce
    30.05-4.06.1990, Waszyngton
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, G. Bush
    Tematyka
    Podpisano wiele porozumień wojskowych i gospodarczych, m.in. w kwestii współpracy gospodarczej, redukcji strategicznych broni nuklearnych oraz przyspieszenia rokowań w sprawie redukcji sił konwencjonalnych w Europie.

    Data/Miejsce
    9.09.1990, Helsinki
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, G. Bush
    Tematyka
    W wydanym oświadczeniu zażądano od Bagdadu wycofania wojsk z Kuwejtu i zwolnienia zakładników.

    Data/Miejsce
    30-31.07.1991, Moskwa
    Uczestnicy
    M. Gorbaczow, G. Bush
    Tematyka
    Podpisanie układu START (Traktat o Redukcji i Ograniczeniu Ofensywnych Zbrojeń Strategicznych). Było to uwieńczenie rozmów rozpoczętych w 1982 r. Bush określił je jako "świadectwo nowych czasów".


Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka