Dodaj do ulubionych

Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi :O)

16.08.19, 17:29
Dlaczego polscy katolicy milczą? Gdzie są, kiedy abp Jędraszewski niemal dosłownie powtarza słowa Himmlera?

Eliza Michalik
16 sierpnia 2019

Sądzę, że sytuacja dojrzała do tego, żeby przestać rozmawiać tylko o biskupach i ich skandalicznych wypowiedziach, a zacząć także o polskich katolikach. Najpotężniejszej i najbardziej wpływowej grupie ludzi, o której ciągle i przy różnych okazjach słyszymy, że to oni właśnie, a nie hierarchowie tworzą Kościół, że to ich opinia się liczy, że "Kościół to nie księża, tylko wierni". Nie sądzicie, że najwyższy czas przyjrzeć się im i ich postawie wobec różnych zdarzeń bliżej?

Gdzie są polscy katolicy, gdy na Jasną Górę zjeżdżają faszyzujący kibole z nacjonalistycznymi hasłami? Gdzie są, kiedy abp Jędraszewski niemal dosłownie powtarza nienawistne słowa Himmlera z lat 30.? Dlaczego nie słyszymy ich głosu i tupotu wychodzących z kościołów i mszy stóp, gdy w świątyniach odbywa się bezwstydna agitacja polityczna? Gdzie głosy oburzenia, gdy do sieci wypływają filmiki, na których widać, jak Tadeusz Rydzyk bierze od wiernych pieniądze w kopertach?

Gdzie obrona wartości i przyzwoitości po wystąpieniach Międlara i abp Michalika, sugerującego, że za zbrodnię pedofilii odpowiadają dzieci, a nie przestępcy w sutannach? Gdzie głośne protesty i domaganie się wyjaśnień po projekcji filmu braci Sekielskich i regularnym ujawnianiu wielu skandalicznych nadużyć seksualnych i finansowych w polskim kościele?


Kim są polscy katolicy i dlaczego milczą w obliczu takich zdarzeń? Owszem, zdarzy się od czasu do czasu głos dzielnego księdza czy jakiś list do Episkopatu opublikowany w mediach, ale to wszystko. Nie ma masowych akcji, nie ma odcinania się całych parafii i katolickich społeczności, organizacji, od skandalicznych słów, czynów i nadużyć niektórych księży i hierarchów. Nie ma gremialnego, głośnego oburzenia i niezgody.


Co my, ich współobywatele mamy myśleć o tym, że katolicy, tak liczna i wpływowa społeczność, milczą wobec tego wszystkiego, co wyprawia ich Kościół i duchowi przewodnicy?
Nie znają maksymy, że złu wystarczy tylko, żeby dobro siedziało cicho? Albo innej – że nie ma większej winy, niż milczeć w obliczu zła?

W kodeksie karnym (art. 18 kk) jest termin "pomocnictwo" określający zachowanie osób, które wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego, swoim zaniechaniem ułatwiają innej osobie jego popełnienie. Czy to nie jest niemal idealny opis tego, jak zachowują się w sytuacjach trudnych i ważnych polscy katolicy?

Czego potrzebują, żeby się odezwać, skoro nie wystarczy jawne wspieranie przez Episkopat jednej partii politycznej, hołubienie brutalnych nacjonalistycznych i kibolskich bojówek? Usprawiedliwianie przemocy, jeśli dotyczy przeciwników politycznych PiS? Nieodpowiedzialne podgrzewanie niebezpiecznie skrajnych nastrojów i podziałów społecznych? Agresja, arogancja, pogarda i buta w publicznych wypowiedziach hierarchów?


Pytam bez złośliwości, zwyczajnie – z autentyczną ciekawością: czego wam polscy katolicy jeszcze trzeba, żebyście zaczęli bronić swojego Kościoła i kraju? Kobiet przed skrajnym poniżaniem? Gejów i lesbijki przed agresją? Oraz wszystkich współobywateli przed ordynarnymi napaściami ze strony swoich biskupów i księży? Dlaczego pozwalacie, żeby wasze milczenie obciążało was coraz bardziej?

Zawsze wierzyłam i wierzę, że Kościół powinien być wspólnotą ludzi i że to wierni, a nie urzędnicy w sutannach, powinni stanowić w nim realną siłę. Ponieważ naprawdę ją mają, bez względu, czy to sobie uświadamiają czy nie. Bez katolików kościoły i tace byłyby puste. Bez nich biskupi Michalik, Jędraszewski musieliby zniknąć i zabrać się do innej pracy. Siła nacisku wiernych mogłaby być ogromna! Ale nie jest. Katolicy jako grupa, mimo że jest ich tak wielu, miliony, nie istnieją w polskiej debacie publicznej.

Nie wiemy, co myślą o wyczynach swoich biskupów, czy mają ich dość, czy też są wobec nich pełni radości i podziwu. Nie wiemy, jak widzą wydarzenia na marszach równości – białostockim i płockim i co sądzą o rodzicach dzieci wykrzykujących pod adresem gejów i lesbijek przekleństwa i obraźliwe hasła o podtekście seksualnym.


Nie wiemy, jak godzą słowa papieża Franciszka z nienawistnymi słowami wielu polskich duchownych. Nie wiemy, choć właśnie teraz jest dokładnie ten moment, w którym powinniśmy się dowiedzieć.

Osobiście sądzę, że jest to nawet moment, w którym katolicy mają obowiązek odezwać się, zaistnieć jako grupa, zaznaczyć swoją obecność. Bo jeśli nie teraz, to kiedy? Bo jeśli tego nie zrobią, powstaje pytanie: kim właściwie są, że teraz milczą?

natemat.pl/281743,dlaczego-polscy-katolicy-milcza-eliza-michalik-o-braku-reakcji-kosciola
Cos mi sie widzi, Najmilsi, ze do piekla traficie zaraz za swoimi Pedofilami. Tak tak, Szkopie - na samo dno. I nic ci nie pomoga te twoje neofickie gimnastyki i kapiele w swieconej wodzie.
Obserwuj wątek
  • babaobaba Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 17.08.19, 11:57
   Bardzo obiektywny artykuł. Nie sądzę jednak by wątek cieszył się powodzeniem, bowiem prawda zawarta w artykule jest dla katolików zbyt bolesna. Niestety, stanie się to co ma się stać. Kompletnie roz....dolą wraz z nierządem państwo. Dziwi mnie wypowiedź dachsa. Chyba przeżywa to co się dzieje jeszcze bardziej niż ja. Moim zdaniem wytykanie błędów kościołowi mogło by go wzmocnić. Głaskanie i tolerowanie niegodnych zachowań to cios w kościół. Ostatnia ostoja moralności wali się w gruzy.
   • boavista4 Re: ss-manski jezyk nienawisci Benia 17.08.19, 21:27
    Ty sie lepiej lecz beniu, jestes potworkiem uksztaltowanym przez NAZI-Komune. Mozecie zlikwidowac koscioly i ksiezy, ale religia bedzie zywa i odrodzi sie tak jak w Rosji po obaleniu komune. Nazi Komuna: „wszystko w państwie, nic bez państwa, nic przeciwko państwu.”

    Wolność nie jest prawem, lecz obowiązkiem obywatelskim, którego zakres, (co jest szkodliwe a co użyteczne) określaja Starsi i Madrzejsi w drodze arbitralnego rozstrzygnięcia.
   • dachs Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 17.08.19, 23:55
    babaobaba napisał:

    > Bardzo obiektywny artykuł.

    Taaa.
    "Sądzę, że sytuacja dojrzała do tego, żeby przestać rozmawiać tylko o biskupach i ich skandalicznych wypowiedziach, a zacząć także o polskich katolikach."
    Nooo.
    Zaczęło sie obiecująco. Mądrzej w każdym razie niż nam wypisuje Krzysio. Bo Krzysio jest przekonany, że wszystkiemu jest winien "ten złodziejski kościółek, a u p. Michalikowej widzimy zaczątki myślenia we właściwym kierunku.
    Co prawda później miesza fakty z interpretacjami, i na przemian to łasi się to grozi, ale przynajmniej zadała jedno pytanie na które można jej odpowiedzieć.

    "Dlaczego nie słyszymy ich głosu i tupotu wychodzących z kościołów i mszy stóp, gdy w świątyniach odbywa się bezwstydna agitacja polityczna?"
    Odpowiedź jest prosta, nie słyszycie, bo nie ma was w kościołach.
    Nie twierdzę, że jak pani Michalikowa pójdzie do kościoła to usłyszy ten tupot. Co to, to nie. Ale jak trochę pouczęszcza, to się dowie, że z mszy się nie wychodzi. Bo to nie miejsce na demonstracje polityczne i pod tym względem katolik jest często mądrzejszy od swojego proboszcza.
    Katolik ze zgrzytaniem zębów puszcza mimo ucha propagandę i uczestniczy w tym po co przyszedł - w misterium eucharystii. Często szuka potem innego kościoła, z innym kaznodzieją. I znajduje.
    Ale tego p. Michalikowa wiedzieć nie może, bo i skąd. Jeśli jej artykuł jest obiektywny, to tylko dlatego, że oparty na niewiedzy. Stąd moje sceptyczne "taaaa".


    > Dziwi mnie wypowiedź dachsa. Chyba przeżywa to co się dzieje jeszcze bardziej niż ja.

    Może za bardzo ogródkami odpowiedziałem, ale powtórzę:
    "Są jeszcze paskudniejsi niż ci bez sutanny, ale przy nich za duży tłok."
    Otóż w tym tłoku i w tym chórze śpiewać nie będę. Tym bardziej, że nie wierzę w czystość intencji ateistycznych naprawiaczy kościoła.
    Problem pedofilii dotyczy dzieci. Jest problemem wszystkich uczciwych ludzi.
    Problem pedofilii księży dotyczy księży. Jest problemem wojujących ateistów.


    > Moim zdaniem wytykanie błędów kościołowi mogło by go wzmocnić.

    Mogłoby, gdyby chodziło o wytykanie błędów. Retoryka Krzysia na to raczej nie wskazuje
    A i dla p. Michalikowej najwyraźniej najlepszym lekarstwem na ból głowy jest oddzielenie jej od tułowia.
    • benek231 Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 18.08.19, 06:51
     dachs napisał:

     ...nie wierzę w czystość intencji ateistycznych naprawiaczy kościoła.
     **
     Temu zlodziejskiem kosciolkowi to tylko na pohybel, wiec nie pieprz Szkopie o jakichs naprawczych intencjach. Nie moj cyrk nie moje malpy. Czyli jak chcesz by byl naprawiony to naprawiaj sam - i o to tu chodzi. Chcesz? Nie wydaje mi sie. Zatem bedziesz spijal to co pomagasz warzyc.

     Gdy ksiadz powie cos nie po twojej mysli, na przyklad wezmie w obrone homoseksualistow czy uchodzcow, to ty od razu zapominasz o tej swojej pieprzonej eucharystii i drzesz ryja w nieboglosy i w nieokielznanej krytyce tego ksiedza. Zatem takie farmazony to ty wciskaj ludziom na innym forum, zwlaszcza, ze ja nawet nie oczekuje, ze zajmiesz krytyczne stanowisko wobec takiego Jedraszewskiego, na przyklad. Ja tylko komentuje to co robisz i czego nie robisz. I nawet nie wytykam ci hipokryzji, bo w waszym przypadku, czyli i twoim, hipokryzja to cecha wrodzona, tak jak kolor wlosow.

     Problem w tym, ze twoja (wasza) postawa mocno przerasta zjawisko okreslane jako hipokryzja. Bo tej eucharystii uzywasz wylacznie jako wymowki - by wylgac sie z wlasnego skurwysynstwa. Gdy glebiej siegnac to okazuje sie, ze po prostu znowu klamiesz, gdyz ona nie ma dla ciebie zadnego innego znaczenia.

     Jesli twerdzicie, ze kosciol to wspolnota wiernych to znaczy, ze i parafianie maja w nim obowiazek naprawiania kaplanow, gdy zachodzi tego potrzeba. Gdy nie robia tego to wowczas oni sami ponosza odpowiedzialnosc za stan swojego kosciola. Tak jak teraz gdy milcza na skurwysynstwo biskupow. O czym mowi takze Eliza Michalik.
     • dachs Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 18.08.19, 08:10
      benek231 napisał:

      > dachs napisał:
      >
      > ...nie wierzę w czystość intencji ateistycznych naprawiaczy kościoła.
      > **
      > Temu zlodziejskiem kosciolkowi to tylko na pohybel, wiec nie pieprz Szkopie o
      > jakichs naprawczych intencjach.

      Słusznie, Krzysiu, prawisz, ale nie do mnie ta filipika.
      To babaobaba daje się jeszcze nabrać na wasz obiektywizm i jemu odpowiadałem.
      • benek231 Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 18.08.19, 15:29
       dachs napisał:

       Słusznie, Krzysiu, prawisz, ale nie do mnie ta filipika.
       To babaobaba daje się jeszcze nabrać na wasz obiektywizm i jemu odpowiadałem.
       **
       Do ciebie, do ciebie - imiennie podciagnales mnie pod "naprawiaczy kosciola", wiec ci odpowiedzialem. Bo ani nie jestem naprawiaczem, ani nie sile sie na obiektywizm. Po prostu z mojej strony wyglada to tak jak opisuje. I nie probuje oszukiwac, ze jestem obiektywny. Normalna roznica interesow: wy staracie sie 'nas' okradac a 'my' staramy sie byscie nas nie okradli. Tak to wyglada obiektywnie. Co moze zrozumialbys gdybys nie byl koscielna kurwa.
      • babaobaba Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 18.08.19, 21:52
       dachs napisał:

       > babaobaba napisał:
       >
       > > Nie do końca się z tobą zgodzę. Eucharystia sprawowana przez szatana nie
       > jest w
       > > ażna.
       >
       > Pogięło cię już całkiem.
       >
       >
       >
       >
       ===============
       Możliwe, ale może byłbyś podobnego zdania jak moje gdybyś mieszkał tu. Tu buduje się na naszych oczach państwo wyznaniowe. Kwestia pedalska to tylko zasłona dymna. Życzē ci długich lat życia byś mogł kiedyś wspomnieć, że miałem rację.

       W kwesti naprawy kościoła przez ateistów masz rację, ale wierni nabrali wody w usta. Mechanizm zbiorowego zastraszania funkcjonuje jak w czasach faraonów.
      • wkkr Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 19.08.19, 08:29
       dachs napisał:

       > babaobaba napisał:
       >
       > > Nie do końca się z tobą zgodzę. Eucharystia sprawowana przez szatana nie
       > jest w
       > > ażna.
       >
       > Pogięło cię już całkiem.
       >
       >
       >
       >======================
       Dlaczego?
       Ja gdy oglądałem fragment wystąpienia Jędraszewskiego to odniosłem wrażenie ze przemawia przez niego antychryst.
       • benek231 Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi :O) 19.08.19, 17:17
        wkkr napisał:

        Ja gdy oglądałem fragment wystąpienia Jędraszewskiego to odniosłem wrażenie ze przemawia przez niego antychryst.
        **
        Ja tam nie znam sie na antychrystach ale Jedraszewski i paru innych biskupow towarzyszacych mu, a takze ci ktorzy nie wypowiadaja sie ale sa godnie reprezentowani przez Jedraszewskiego, to jest szczujnia ktora nie zawaha sie puscic Polski z dymem - w obronie wlasnych interesow. Ale to jest tylko jedna strona medalu.
        Na druga skladaja sie parafianie, ktorzy nie maja nic przeciwko postepowaniu swych kaplanow. Czy o z wyrachowania, wodoglowia, dziur w mozgach powyzeranych przez kler, zbieznosci pogladow z klerem, czy z lenistwa, parafianie sa glownym oskarzonym a kler dopiero po nich. Parafian jest znacznie znacznie wiecej i nie musza obawiac sie glosno skorygowac katabasa na ambonie gdy szczuje na siebie ludzi. To parafianin powinien stanac przed katabasem i glosno oswiadczyc mu prosto w twarz, ze nie godzi sie na polityke i szczucie w swiatyni. A, ze nie stac go na to wiec glos takich Jedraszewskich slychac coraz donosniej.

        Na marginesie, mnie takze wydawalo sie, ze jesli Bog jest to mozna rozmawiac z nim we wlasnym domu, w lesie, czy w szczerym polu.
    • wkkr Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 19.08.19, 08:27
     Otóż ja jesienią zeszłego roku przestałem chodzić do kościoła. Mam dość zgrzytania zębami. Do Boga mogę sie modlić wszędzie i nie potrzebuję do tego księdza.
     Poza tym nie muszę być członkiem KRK by być katolikiem. Mogę zostać członkiem kościoła polsko - katolickiego.
     PS
     Mój brat stryjeczny jest jezuitą. Twierdzi on że w polskim kościele są bardzo silne tendencje rozłamowe.
     I to kościelna konserwa prze do schizmy. Dlatego moderniści siedzą cicho, jedność jest dla nich wartością nadrzędną.
     ====
     Instytucjonalne ukrywanie pedofilów jakie prowadziła w Polsce hierarchia KRK nie jest dla ciebie problemem godnym zainteresowania? Na tym własnie polega wina kościoła. Nie na tym ze ten czy ów ksiądz dziecko zapinał.
     • oleg3 Coming out 19.08.19, 14:07
      wkkr napisał:

      > Otóż ja jesienią zeszłego roku przestałem chodzić do kościoła. Mam dość zgrzyta
      > nia zębami. Do Boga mogę sie modlić wszędzie i nie potrzebuję do tego księdza.
      > Poza tym nie muszę być członkiem KRK by być katolikiem. Mogę zostać członkiem
      > kościoła polsko - katolickiego.

      Do kompletu brakuje wyników badań psychologicznych.
      • babaobaba Re: Coming out 19.08.19, 17:48
       oleg3 napisał:

       > wkkr napisał:
       >
       > > Otóż ja jesienią zeszłego roku przestałem chodzić do kościoła. Mam dość z
       > grzyta
       > > nia zębami. Do Boga mogę sie modlić wszędzie i nie potrzebuję do tego ksi
       > ędza.
       > > Poza tym nie muszę być członkiem KRK by być katolikiem. Mogę zostać człon
       > kiem
       > > kościoła polsko - katolickiego.
       >
       > Do kompletu brakuje wyników badań psychologicznych.
       >
       > ================
       Najpierw przedstaw swoje. Opinię proboszcza możesz pominąć.
     • benek231 Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi :O) 20.08.19, 06:45
      wkkr napisał:

      Mój brat stryjeczny jest jezuitą. Twierdzi on że w polskim kościele są bardzo silne tendencje rozłamowe.
      I to kościelna konserwa prze do schizmy. Dlatego moderniści siedzą cicho, jedność jest dla nich wartością nadrzędną.
      **
      Ciekawe co robia modernisci gdy w kk nie ma tendencji rozlamowych?
   • snajper55 Re: Milczycie na sqrwysynstwo biskupow, Najmilsi 20.08.19, 11:25
    babaobaba napisał:

    > Bardzo obiektywny artykuł. Nie sądzę jednak by wątek cieszył się powodzeniem, b
    > owiem prawda zawarta w artykule jest dla katolików zbyt bolesna. Niestety, stan
    > ie się to co ma się stać. Kompletnie roz....dolą wraz z nierządem państwo. Dziw
    > i mnie wypowiedź dachsa. Chyba przeżywa to co się dzieje jeszcze bardziej niż j
    > a. Moim zdaniem wytykanie błędów kościołowi mogło by go wzmocnić. Głaskanie i t
    > olerowanie niegodnych zachowań to cios w kościół. Ostatnia ostoja moralności wa
    > li się w gruzy.

    Kościół to ostoja moralności? Chyba żartujesz. Chyba bezmyślnie powtarzasz wyuczone formulki
    Jakąż to moralność prezentuje kościół? Moralność nienasyconego i rozkapryszonego sobka? Bezkarnego fanatyka? Bezprawie panujące obecnie w Polsce czerpie pełnymi garściami z tej właśnie moralności.

    S.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka