Dodaj do ulubionych

"Udajemy i to jest źródło naszego sukcesu :O)

11.10.19, 19:50
PiS-owcy przyznają: udajemy i to jest źródło naszego sukcesu"

Piotr Głuchowski

11 października 2019 | 14:08

Politycy PiS wybrali w obecnej sytuacji jedyną racjonalną drogę: deklarują radość z wyróżnienia polskiej pisarki, udając - donosi portal rybaków (czyli wydawców tygodnika "Sieci"). WSZYSTKIE STRONY przegląda dla Was Piotr Głuchowski*

Jakie wydarzenie zasługuje na miano historycznego? Na pewno takie, które staje się z czasem cezurą, pozwala dzielić mikro-epoki. Na przed i po: jedenastym września 2001, wejściu Polski do Unii, katastrofie smoleńskiej, zwycięstwie PiS w 2015. Niekiedy strony sporu bardzo chcą, by jakieś wydarzenie nabrało takiej rangi. Kilku moich kolegów żywiło twarde przekonanie, że samospalenie przeciwnika PiS w Warszawie będzie czymś takim. Nie jest. Większość rodaków zapewne nawet nie pamięta, jak się ten człowiek nazywał. Ostatnio prezenter Polskiego Radia nazwał „epokową” obietnicę Jarosława Kaczyńskiego tyczącą płacy minimalnej. W tej sprawie - jak to lubią mawiać komentatorzy TV - prawdę czas pokaże. Niewątpliwie oddanie władzy przez PiS w najbliższą niedzielę uczyniłoby z 13 października datę przełomową.

Pięć Nobli w niecałe 50 lat

Nobel dla Olgi Tokarczuk bezsprzecznie historycznym wydarzeniem jest. Mamy fart. Od kiedy wyszedłem z podstawówki, to już piąty Nobel dla Polki/Polaka, podczas, gdy w całej poprzedniej historii nagrody były tylko (aż) trzy. Pewnie sądzicie, że pokiełbasiłem, bo poza Tokarczuk byli tylko Wałęsa, Miłosz i Szymborska. Otóż nie! Była jeszcze, w 1995 nagroda pokojowa dla Józefa Rotblata, absolwenta i doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego, który mieszkał w II Rzeczpospolitej tak długo, jak ona trwała, a od 1939 r. - w Anglii. Współtworzył bombę atomową, ale po Hiroszimie został pacyfistą.

Epokowości nobla dla Tokarczuk nie da się podważyć, ale nie wszyscy się z niego cieszą. Na Wpolityce.pl tytuł mówi wszystko: „Mimo sukcesu pisarki, pamiętajmy o tych skandalicznych słowach! Tokarczuk: Polacy to właściciele niewolników i mordercy Żydów”.

Tu dygresja: o co się oburzać? Amerykanie - właściciele niewolników i mordercy Indian (na równi z Hiszpanami, Portugalczykami, Brytyjczykami…) nie psioczą na krytyków, lecz kręcą o swoich zbrodniach coraz lepsze filmy. U nas się zresztą też film o mordowaniu Żydów robi i też będzie zapewne dobry, jeśli wziąć pod uwagę, kto go reżyseruje (zgadnijcie).

Co do nowej noblistki: „Talent talentem, ale lewicowy światopogląd otwiera dziś wiele drzwi” - pisze w portalu braci Karnowskich Marzena Nykiel: „Taka wizja Polski podoba się światu! Taka jest promowana i nagradzana najwyższymi nagrodami. Nobel literacki dla Olgi Tokarczuk wpisuje się w ten nurt. Z międzynarodowym mandatem będzie mogła sprawniej pisać naszą historię na nowo, jako kraju kolonizatorów…”

I znowu dygresja: to jakiś wstyd być kolonizatorem? Anglicy mieli Indie, a my - Ukrainę aż po Kijów. Jeżeli czegoś się wstydzić, to XVIII-wiecznej degrengolady państwa i jego kompletnego upadku praktycznie bez wystrzału. To dopiero wstyd!

Wracając do tematu. We wspomnianym portalu, który jest internetową odnogą tygodnika „Sieci” wypowiada się też Witold Gadowski: „Jeżeli chodzi o Akademię Szwedzką, to ostatni okres będzie wart zapamiętania - mieliśmy tam najpierw wielką aferę seksualną zakończoną udaniem się jej bohatera do więzienia, a teraz mamy Nobla dla pani Tokarczuk.” Jednym słowem: u Szwedów skandal za skandalem.

Szwedzka interwencja w Polsce

Najciekawsze zdają się jednak rozważania konserwatystów dotyczące związku nagrody z wyborami nad Wisłą. „Jeśli już nawet przyznając Nobla, wiadome środowiska, próbują wpływać na nastroje w Polsce przed wyborami, to znaczy, że gra jest ostra” - pisze Ryszard Makowski.

„Sądzę, że jest inaczej - ripostuje Jacek Karnowski. - Nobel dla Tokarczuk, być może nawet literacko uzasadniony, choć nie podejmuję się oceniać (…) jest interwencją powyborczą, wynikającą ze świadomości, że w Polsce nie dojdzie do zmiany rządu. To jest gra w długiej perspektywie, co najmniej paro, a może i kilkunastoletniej.

W sumie możemy mówić o bardzo świadomej, i dobrze przemyślanej inwestycji. Nobel wciąż daje ogromny prestiż, sprawia, że twórca jest słuchany na całym świecie. (…) Tym samym dobrze nam znane poglądy pani Tokarczuk będą teraz znacznie lepiej słyszalne na świecie, a w Polsce ich siła rażenia będzie znacznie większa. Widocznie uznano, że (…) trzeba wzmocnić umierającą i w kraju, i częściowo również zagranicą, pedagogikę wstydu. Że kraj, który wciąż opiera się cywilizacyjnej i kulturowej homogenizacji potrzebuje kolejnych bodźców - by stawiać się przestał. Politycy PiS wybrali w obecnej sytuacji jedyną racjonalną drogę: deklarują radość z wyróżnienia polskiej pisarki, udając, że jest tylko jej literatura, a nie ma publicystyki. PiS już się nauczyło, że nie ze wszystkim trzeba się zderzać, czasem można się uchylić (…) To jest jedno ze źródeł obecnego sukcesu PiS.

wyborcza.pl/7,75968,25297413,pis-owcy-przyznaja-udajemy-i-to-jest-zrodlo-naszego-sukcesu.html
Juz widze te goraczke, ktora opanowala Polakow. Mniej Polki gdyz one znacznie wiecej czytaja. No bo pojawila sie ta Tokarczuk jak grom z jasnego nieba a tu wypada ja znac! Nie godzi sie inaczej, po prostu. Pierwszy Kaczor wyznal, ze przeczytal jakas powiesc Tokarczuk - w co osobiscie nie wierze. Klamie. Drugi wyskoczyl Glinski oswiadczajac, ze zamierza powrocic do ksiazek Tokarczuk. W co takze nie wierze gdyz on nigdy nie zaczal czytac jej ksiazek. A tu kurcze wypada znac bo jak nie znasz to lepiej wypadnij z towarzystwa. Co niewatpliwie jest bardzo pozytywna presja, gdyz nie wyobrazam sobie jak wygladaloby polskie czytelnictwo bez tego tradycyjnego "wypada znac".

Przeczytalem wylacznie kilka (-nascie?) jej esejow - dzieki uprzejmosci Gazety Wyborczej. Zapamietalem, ze byly wystarczajaco interesujace bym bez problemow siegal po kolejne. Wierze, ze rozmodlonym prawuskom niespecjalnie moze lezec jej postawa wobec swiata i szeregu jego aspektow ale osobiscie mam gdzies zarowno prowuskow jak ich kretynskie pretensje do swiata.Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka