Dodaj do ulubionych

Śmieci segregować trudniej

17.01.20, 13:27
Jaja i torebki po herbacie do zmieszanych. Ale skorupki i fusy do BIO

Gorzej i drożej!
My, obywatele, mieszkańcy, Polacy, Europejczycy, nieważne jak się określimy, jesteśmy niewolnikami firm śmieciowych ustawowo zmuszanymi do nieodpłatnego wykonywania pracy na ich rzecz i dodatkowo - wnoszenia lawinowo rosnących opłat na rzecz tych firm. I co ciekawe - opłaty nie mają żadnego związku z ilością produkowanych śmieci. U mnie w mieście (przykładowo) opłaty za śmieci są powiązane z ilością zużytej wody.

--
"Nie ma feminizmu bez weganizmu!!!"
Sylwia Spurek, europoseł Wiosny
Obserwuj wątek
    • t_ete Re: Śmieci segregować trudniej 17.01.20, 14:03
      oleg3 napisał:

> Gorzej i drożej!
      > My, obywatele, mieszkańcy, Polacy, Europejczycy, nieważne jak się określimy, je
      > steśmy niewolnikami firm śmieciowych ustawowo zmuszanymi do nieodpłatnego wykon
      > ywania pracy na ich rzecz i dodatkowo - wnoszenia lawinowo rosnących opłat na
      > rzecz tych firm. I co ciekawe - opłaty nie mają żadnego związku z ilością pro
      > dukowanych śmieci. U mnie w mieście (przykładowo) opłaty za śmieci są powiązane
      > z ilością zużytej wody.

Nie wiem czy to tylko problem firm smieciowych ...

U mnie nikt nie sortuje. Chyba mieszkancy jeszcze do tego
      nie dorosli.Jeden pojemnik 'bio', do ktorego mieszkancy i tak wrzucaja co popadnie.
      Mam wrazenie, ze gdyby byly wydzielone pojemniki - chocby na papier
      i plastik - to byloby podobnie sad

Ja sie staram jak potrafie. Papier, kartony rozlozone na plasko - wiaze tasma
      i stawiam w rogu smietnikowej altanki ale nie wiem czy to ma sens.
      Inni wywalaja wszystko jak leci.

Czy podwyzka oplat przyniesie refleksje ? Nie wiem.
      Nawet dla osoby, ktora chce segregowac smieci -
      - to dosc skomplikowane. Szklo to butelka, sloik
      ale nie szklanka. Kosmetyczny sloiczek po kremie to nie szklo (chyba ?)
      Kubek jednorazowy to nie papier itd. itd.
      Lata nauki (?) ... ale kiedys powinnismy zaczac.
      Najlepiej - teraz.

tete
      • oleg3 Re: Śmieci segregować trudniej 17.01.20, 14:28
        Tete,

jakie "lata nauki"? I co za hamletowskie pytanie "Nie wiem czy to tylko problem firm smieciowych ...". Jesteśmy po prostu wykorzystywani. Ustawowo! Po europejsku! Nikomu nie zależy na "złapaniu kruliczka".

--
        "Nie ma feminizmu bez weganizmu!!!"
        Sylwia Spurek, europoseł Wiosny
        • t_ete Re: Śmieci segregować trudniej 17.01.20, 17:05
          oleg3 napisał:

> jakie "lata nauki"? I co za hamletowskie pytanie "Nie wiem czy to tylko problem
          > firm smieciowych ...". Jesteśmy po prostu wykorzystywani. Ustawowo! Po europej
          > sku! Nikomu nie zależy na "złapaniu kruliczka".

Moze mieszkam w innym otoczeniu
          (duza kamienica w srodmiesciu).
          Opisalam to co widze kazdego dnia.

Mozna zmusic ludzi do segregowania ?
          Pewnie tak - ale wymaga to dluzszego czasu
          by robili to prawidlowo.
          Nie wystarczy wystawic pojemniki.

Jasne, ze jest problem z firmami smieciowymi ale badz laskaw
          odpowiedziec na pytanie : jakie powinny byc oplaty za wywoz smieci
          - gdy teoretycznie mieszkancy segreguja (nizsze ?) a w rzeczywistosci
          czyni to mniejszosc mieszkancow (wyzsze ?)

Ustawic stroza ? Zainstalowac kamere ?
          Sciagac doplaty od tych ktorzy nie przestrzegaja
          segregacji ?

tete
          • sz0k Re: Śmieci segregować trudniej 19.01.20, 23:46
            t_ete napisała:

> Mozna zmusic ludzi do segregowania ?

A dlaczego miałoby się ich zmuszać? To jest wyjątkowa bezczelność aby firmy zajmujące się odpadami przerzucały swoje koszty i pracę na swoich klientów. Co robią te wszystkie sortownie śmieci?

> Pewnie tak - ale wymaga to dluzszego czasu
            > by robili to prawidlowo.
            > Nie wystarczy wystawic pojemniki.
            >
            > Jasne, ze jest problem z firmami smieciowymi ale badz laskaw
            > odpowiedziec na pytanie : jakie powinny byc oplaty za wywoz smieci
            > - gdy teoretycznie mieszkancy segreguja (nizsze ?) a w rzeczywistosci
            > czyni to mniejszosc mieszkancow (wyzsze ?)
            >
            > Ustawic stroza ? Zainstalowac kamere ?
            > Sciagac doplaty od tych ktorzy nie przestrzegaja
            > segregacji ?

No ba, przecież to już ma miejsce:
            "Śmietniki otwarte tylko przez dwie godziny dziennie, w dodatku pod nadzorem pracownika osiedla - takie obostrzenia wprowadzono w spółdzielni mieszkaniowej „Kolejarz” w Białej Podlaskiej"
            kurierlubelski.pl/chcesz-wyrzucic-smieci-w-bialej-podlaskiej-tylko-w-okreslonych-godzinach/ar/c9-14694893
            Niesamowicie mi się podoba do jakiej groteski doprowadził ten cały eko-zajob z ostatniego roku. Firmy zajmujące się odpadami zwąchały interes, ale zdecydowanie przedobrzono. Już widzę tych wszystkich warszawskich słoików w wynajmowanych kawalerkach po 20-30 metrów, jak przeznaczają połowę mieszkania na 6 koszy na różne odpady. Ludzi studiujących 10 stron maszynopisu wywieszonych na śmietniku z dokładną rozpiską gdzie co wyrzucać. Pisma do urzędów z zapytaniami: "Gdzie wyrzucić chusteczkę higieniczną, którą starłem ptasie guano z samochodu? Do Bio, czy Zmieszanych?"
            A to wszystko w odniesieniu do 5% całości produkowanych odpadów (dane za eurostatem: ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Waste_generation_by_economic_activities_and_households,_2016_(%25).png)...
            Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze...

--
            "My konserwatyści straciliśmy naszych królów i naszą arystokrację, nasi rzemieślnicy odeszli, nasi chłopi zniknęli. Nasze konie zastrzelono pod nami. Nie mamy do zaoferowania światu niczego poza naszą wizją."
            Fryderyk D. Wilhelmsen

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka