Dodaj do ulubionych

"Nie będzie dzieci z 500 plus. :O)

23.01.20, 15:47
Łapówka za głos w urnie"

Małgorzata Kolińska- Dabrowska
22 stycznia 2020 | 14:42

Po trzech latach PiS obwieścił, że 500 plus jest programem socjalnym, a nie demograficznym. Pośrednio przyznał, że od początku był zakamuflowaną łapówką dla wyborców. Za 500 zł na dziecko Polacy mieli zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość.

Zastanawiałam się, czy nie zacząć tego tekstu od zadania: a nie mówiłam. Chodzi o 500 plus. Bo nie tylko mówiłam, ale również pisałam o tym, że skuteczność demograficzna tego świadczenia jako zachęty finansowej dla rodziców, by decydowali się na kolejne dzieci, będzie żadna. Czym ja, „Wyborcza” i inni dziennikarze powodowaliśmy święte oburzenie w PiS. Zarzucano nam, że się nie znamy, że nasi eksperci są do niczego, a media „wrogie Prawu i Sprawiedliwości” są tendencyjne. I cóż, okazuje się, nie były.

Odkrycie pani wiceminister

Ostatnio Barbara Socha, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocniczka rządu ds. demografii, pewnie zaskoczyła nie tylko mnie, ale wszystkich, włącznie z członkami PiS. Podczas rozmowy z dziennikarką Radia Wnet powiedziała: „500 plus działa od kilku lat, a urodzenia diametralnie nie wzrosły i nie wzrosną”. „Powiem więcej, one spadną. Ponieważ coraz mniej kobiet może te dzieci rodzić”. Być może pani minister ciut za bardzo się wyrwało, bo od razu próbowała załagodzić swoją wypowiedz, że „nie jest to porażka programu 500 plus”, bo „żaden program nie spowoduje, że 10 kobiet urodzi więcej dzieci niż 100 kobiet. To jest kwestia, do jakiego momentu doszliśmy w strukturze demograficznej Polski”. Odkrycie!

Wcześniej dwoje premierów z PiS: Beata Szydło i Mateusz Morawiecki, oraz Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, szli w zaparte - chodzi o demografię.

Jeszcze w czerwcu 2018 r., po półtora roku po wprowadzeniu świadczenia, Szydło zapewniała, że program „Rodzina 500 plus daje też pierwsze efekty demograficzne". PiS pozostał nieprzemakalny na argumenty. A pół roku temu na Twitterze, na oficjalnym koncie, ukazał się wpis-relacja z wizyty Rafalskiej w Otwocku, gdzie dzisiejsza europosłanka przekonywała, że „dzięki programowi #Rodzina500plus rodzi się w Polsce więcej dzieci". Kiedy na Twitterze internauci zaczęli cytować dane statystyczne, od razu pojawiła się poprawka, że Rafalskiej chodziło o trzecie i czwarte dzieci w rodzinie.

Bez wygłupów
Ale ludzie swoje wiedzą. Dostępne są statystyki GUS. Mówią między innymi o tym, że pod koniec 2019 r. deficyt demograficzny, czyli luka pomiędzy urodzeniami a zgonami Polaków, była największa, licząc od drugiej wojny światowej. W październiku 2019 r. urodziło się 33 tys. dzieci (35 tys. rok temu). Zmarło 34,5 tys. osób (36,1 tys. rok temu).

Choć drgnął współczynnik dzietności (w 2015 r. wynosił 1,289, a w 2018 r. 1,435) określający liczbę urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku 15-49 lat, to problem leży w tym, że jest o co najmniej 300 tys. mniej kobiet w wieku rozrodczym. I tu wiceminister Socha miała rację. Tego się programem 500 plus nie załatwi. Ale to było wiadome, kiedy program wprowadzano. Już wtedy PiS stosował tę swoją technikę wmawiania, jak mawiała moja babcia, komuś dziecko w brzuch.

Teraz sprawując rządy, po raz wtóry ktoś w PiS uznał, że nie ma co mydlić Polakom oczu. I minister Socha powiedziała prawdę, i przy okazji, może nie wprost, ale potwierdziła fakt, że Prawo i Sprawiedliwość obiecywało i dawało pieniądze, by nie stracić władzy. Dlatego też na początku ubiegłego roku, tuż przed maratonem wyborczym, Jarosław Kaczyński dał po 500 każdemu dziecku. Wiadomo było, o co chodzi i po co się wygłupiać.

wyborcza.pl/7,155290,25622685,nie-bedzie-dzieci-z-500-plus-lapowka-za-glos-w-urnie.html
Jak dla mnie to od poczatku bylo jasne, ze z tych 500+ dzieci nie bedzie. Po prostu kobiety chca miec wiecej przyjemnosci w zyciu niz nieustajace ciaze i rodzenie. Uwazalem, ze to juz nie te czasy, nie ta mentalnosc, nie te kobiety, nie to spoleczenstwo.

No ale pisory uparly sie, ze dzieki nim nadciaga demografczny wyz, ktory narodowa substancje wybawi od wyginiecia.

Ale jest jeszcze taka mozliwosc, oczywiscie, ze Kretyn z Olegiem3 maja w jajkach piasek, wiec demograficzy niewypal pisu to glownie ich wina.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka