Dodaj do ulubionych

Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez PiS :O)

03.02.20, 08:18
Czy dziś mamy Trybunał Konstytucyjny?

Obecny TK nie został prawidłowo ukształtowany. W 2015 r. Sejm kończył kadencję, ale uchwalono ustawę stanowiącą, że może jeszcze wybrać sędziów TK, choć ich kadencje zaczynały się już w kadencji nowego Sejmu. To oczywiście było naruszenie konstytucji, zatem Trybunał orzekł, że dwóch z pięciu sędziów wybrano bezprawnie. Nieopublikowanie tego wyroku przez premier Beatę Szydło i nieprzyjęcie ślubowania od trzech sędziów, których wybrano akurat legalnie, było naruszeniem konstytucji.
Ponadto wybór prezesa TK odbył się z naruszeniem prawa. To dlatego, że wniosek o powołanie prezesa, który wyszedł z Trybunału do prezydenta, nie był zgodny z ustawą o TK. Nie była to bowiem uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK, a jedynie wniosek podpisany przez Julię Przyłębską. Prezydent później mianował ją na prezesa TK, ale zrobił to niezgodnie z prawem. Zatem pani Przyłębska została prawidłowo mianowana na sędzię TK, ale już wadliwie na prezesa.

Czy Krajowa Rada Sądownictwa jest wybrana lege artis?
Był to wybór niezgodny z konstytucją. Konstytucja mówi, że czterech członków KRS wybiera Sejm spośród posłów, a dwóch Senat spośród senatorów. Natomiast pozostałych 15 członków KRS wybieranych jest spośród sędziów. Co prawda nie stwierdzono tego wprost, ale ze stwierdzenia konstytucji, że jednych wybiera Sejm i Senat, wynika, że pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat. Pozostaje zatem jedyna interpretacja: że sędziowie członkowie KRS są wybierani przez sędziów.
Taka była idea twórców konstytucji. Wiem, bo jako prezes TK byłem członkiem - choć bez prawa do głosowania - komisji tworzącej konstytucję. Jestem świadkiem, jaki był duch art. 187 konstytucji. Większość PiS postanowiła tymczasem wybrać sędziów do KRS głosami Sejmu, czyli niezgodne z konstytucją.

KRS jest fundamentem zmian, które w sądownictwie wprowadza PiS. Podstawą do ich wybrania - jak pan mówi, wbrew konstytucji - były listy poparcia kandydatów z co najmniej 25 podpisami sędziów. Czy jeśliby choć z jedną listą poparcia było coś nie tak - nawet przez literówkę w nazwisku, numerze PESEL czy z innego błahego powodu - to cały KRS należałoby uznać za nieistniejącą, skoro kadencja wszystkich członków jest wspólna?

Wyboru sędziów na członków KRS - i to jest pierwszoplanowa sprawa - dokonano wbrew konstytucji. Drugoplanową kwestią jest nieujawnienie list ich poparcia przez władze Sejmu. One powinny być jawne, bo - zgodnie z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - mają one charakter publiczny. Na pewno głos prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który nakazał wstrzymanie ich ujawnienia, nie ma tu żadnego znaczenia. Przecież urzędnik nie ma podstawy prawnej do kwestionowania wyroku sądu.
Dla mnie utajnianie list poparcia do KRS jest tylko kolejnym poważnym argumentem przemawiającym za nieuznawaniem prawidłowości wyboru obecnej KRS.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25651374,prof-andrzej-zoll-w-polsce-mamy-niestety-do-czynienia-z-pietrowym.html#s=BoxOpImg1
Akurat dla mnie to nic nowego a wpisalem powyzszy tekst dla latwiejszego dotarcia do niego w przyszlosci. Na objawienia nie licze.
Obserwuj wątek
    • oleg3 Re: Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez Pi 03.02.20, 10:37
      Cytat
      W 2015 r. Sejm kończył kadencję, ale uchwalono ustawę stanowiącą, że może jeszcze wybrać sędziów TK, choć ich kadencje zaczynały się już w kadencji nowego Sejmu. To oczywiście było naruszenie konstytucji
      Andrzej Zoll

Mógłbyś to Krzysiu skomentować?

--
      - Nie zakłamujmy. Przyczyną brexitu było także to, że Polacy zaczęli masowo pracować w Wielkiej Brytanii –
      Kidawa-Błońska
      • xiazeluka Re: Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez Pi 03.02.20, 11:17
        Kretyn52 ma randkę z Murzynem, więc w zastępstwie odpowie Mła:

Może i było to naruszenie konstytucji, ale spowodowane wyższą koniecznością. Demokratycznie wybrany sejm miał uzasadnione wątpliwości, czy pod rządami PiS będzie przestrzegana praworządność, więc dokonał takiego zabezpieczenia na wszelki wypadek. I jak widać, była to słuszna zapobiegliwość, dzięki której PiSowi jest teraz trudniej łamać konstytucję i wprowadzać autorytaryzm. Zresztą w walce antydemoratycznymi gownami i koscielnymi qurwami dozwolone są metody niedemokratyczne, aby demokrację obronić, wy antydemokratyczne gowna i koscielne qurwy.

--
        Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
      • benek231 Re: Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez Pi 03.02.20, 15:12
        oleg3 napisał:

> Cytat
        > W 2015 r. Sejm kończył kadencję, ale uchwalono ustawę stanowiącą, że może jesz
        > cze wybrać sędziów TK, choć ich kadencje zaczynały się już w kadencji nowego Se
        > jmu. To oczywiście było naruszenie konstytucji
        > Andrzej Zoll
        >

>
        > Mógłbyś to Krzysiu skomentować?
        >
        **
        Pewnie, ze moglbym, ale obawiam sie, ze ty masz zbyt duzy przeciag pomiedzy uszami, wiec moj komentarz znow nic ci nie da. Badz da ale znow na bardzo krotko. Bo ja ten problem komentowalem i wyjasnialem przynajmniej kilkakrotnie na tym forum. Niemniej, mimo wszystko, licze na to, ze nie jest to zwykla twoja zlosliwosc by domagac sie komantarza gdy doskonale znasz odpowiedz (wlasnie o to cie posadzam, choc moge sie mylic).

Najlepszym komentarzem jest jednakze dalszy ciag wypowiedzi Zolla - ten ktory uciales.

Przyjrzyjmy sie mu, zatem.

>> W 2015 r. Sejm kończył kadencję, ale uchwalono ustawę stanowiącą, że może jeszcze wybrać sędziów TK, choć ich kadencje zaczynały się już w kadencji nowego Sejmu. To oczywiście było naruszenie konstytucji, ...

...zatem Trybunał orzekł, że dwóch z pięciu sędziów wybrano bezprawnie. Nieopublikowanie tego wyroku przez premier Beatę Szydło i nieprzyjęcie ślubowania od trzech sędziów, których wybrano akurat legalnie, było naruszeniem konstytucji.

Powiedz mi teraz czego nie rozumiesz, wiec co dokladniej mialbym skomentowac, bo jak dla mnie wszystko jest jasne. Niemniej zawsze gotow jestem ci pomoc.
    • benek231 Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez PiS :O) 04.02.20, 18:40
      KRS jest fundamentem zmian, które w sądownictwie wprowadza PiS. Podstawą do ich wybrania - jak pan mówi, wbrew konstytucji - były listy poparcia kandydatów z co najmniej 25 podpisami sędziów. Czy jeśliby choć z jedną listą poparcia było coś nie tak - nawet przez literówkę w nazwisku, numerze PESEL czy z innego błahego powodu - to cały KRS należałoby uznać za nieistniejącą, skoro kadencja wszystkich członków jest wspólna?

Wyboru sędziów na członków KRS - i to jest pierwszoplanowa sprawa - dokonano wbrew konstytucji. Drugoplanową kwestią jest nieujawnienie list ich poparcia przez władze Sejmu. One powinny być jawne, bo - zgodnie z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - mają one charakter publiczny. Na pewno głos prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który nakazał wstrzymanie ich ujawnienia, nie ma tu żadnego znaczenia. Przecież urzędnik nie ma podstawy prawnej do kwestionowania wyroku sądu.
      Dla mnie utajnianie list poparcia do KRS jest tylko kolejnym poważnym argumentem przemawiającym za nieuznawaniem prawidłowości wyboru obecnej KRS. >>

Przekonany jestem, ze wszelkie antydemokratyczne gowno najchetniej nie rozmawialoby na temat wlasnej niewiedzy, glupoty, czy chamstwa ale ja przeciez nie zmuszam do niczego naszych "wolnosciowcow".

• benek231 Re: Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez Pi 04.02.20, 19:38
          felusiak1 napisał:

> Nie ma niezgodności z konstytucja. Jesli twierdzisz, ze KRS wybrano wbrew konst
          > ytucji to postaraj sie tego dowieść.
          **
          A co ja ci bede dowodzil(?) Przeczytaj sobie ponizej fragment wywiadu z Zollem, ktory przeoczyles powyzej.

>>
          Czy Krajowa Rada Sądownictwa jest wybrana lege artis?
          Był to wybór niezgodny z konstytucją. Konstytucja mówi, że czterech członków KRS wybiera Sejm spośród posłów, a dwóch Senat spośród senatorów. Natomiast pozostałych 15 członków KRS wybieranych jest spośród sędziów. Co prawda nie stwierdzono tego wprost, ale ze stwierdzenia konstytucji, że jednych wybiera Sejm i Senat, wynika, że pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat. Pozostaje zatem jedyna interpretacja: że sędziowie członkowie KRS są wybierani przez sędziów.
          Taka była idea twórców konstytucji. Wiem, bo jako prezes TK byłem członkiem - choć bez prawa do głosowania - komisji tworzącej konstytucję. Jestem świadkiem, jaki był duch art. 187 konstytucji. Większość PiS postanowiła tymczasem wybrać sędziów do KRS głosami Sejmu, czyli niezgodne z konstytucją. >>
          • felusiak1 Re: Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez Pi 04.02.20, 20:45
            Bzdura. Niesamowicie pokretna interpretacja. Zoll jest scheisster. Bzdura co do intencji tworcow konstytucji. Gdyby chcieli aby sedziowie sami siebie wybierali to nie napisaliby w tejze konstytucji, ze "Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa."
            Konstytucja mówi, ze w KRS musi być Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Minister Sprawiedliwości, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoba powołana przez Prezydenta Rzeczypospolitej, 15 sędziów i czterech poslow na Sejm oraz dwoch senatorów.

Powyższe oznacza, że 3 osoby są w KRS ze wzgledu na pistowany urzad i muszą tam być. Jedna osoba jest z nominacji prezydenta i może być to ktokolwiek gdyz konstytucja nie okresla kwalifikacji. Być może jest o tym mowa w ustawie.
            Musza być tez czterej poslowie a którzy określa ustawa podobnie jak dwoch senatorow.
            Musi tez być 15 sedziów, ktorych tryb wyboru okresla ustawa. A ustawa może mówić, ze rzut monetą decyduje i wtedy podchodzą parami do soltysa Torgoni Wielkich (bo ustawa może w jego rece zlozyć rzut moneta) ten pyta orzel czy reszka i wybór dokonany. Podobnie mozna zrobić z poslami i senatorami. I bedzie zgodne z konstytucją i ustawa.

• xiazeluka Re: Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez Pi 04.02.20, 21:29
              Kretyn52 cytuje swoich durnych idoli, zamiast samemu ruszyć łepetyną.

" Pozostaje zatem jedyna interpretacja: że sędziowie członkowie KRS są wybierani przez sędziów."

Nonsens, a nie łamanie konstytucji. Dyskwalifikacja osoby, która coś takiego bredzi.

--
            • benek231 Zoll o pietrowym lamaniu Konstytucji przez PiS :O) 04.02.20, 22:09
              felusiak1 napisał:

> Bzdura. Niesamowicie pokretna interpretacja.
              **
              To jest jedynie poprawna interpretacja Konstytucji. W dodatku tak wlasnie odczytywalem te zapisy od kilku lat. Przy okazji wyrazalem nadzieje, ze sa jeszcze ludzie bioracy udzial w tworzeniu tych zapisow lub swiadkowie potwierdzajacy taka wlasnie interpretacje, jaka prezentowalem tu ja, a teraz Zoll. No i znalazl sie jedem. Lepiej pozno niz wcale.

Co kawalek wykazuje ci, ze jestes w bledzie a ty przyjmujesz po czym nakrecasz kolejna bzdure.
    • t_ete Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do KRS 05.02.20, 22:35
      benek231 napisał:

> Dla mnie utajnianie list poparcia do KRS jest tylko kolejnym poważnym argumente
      > m przemawiającym za nieuznawaniem prawidłowości wyboru obecnej KRS.

Gazeta Wyborcza opublikuje jutro listy poparcia kandydatow do KRS.

To info z twittera :

twitter.com/gazeta_wyborcza/status/1225154650384498688/photo/1
      Teraz jest jasne dlaczego PAD stwierdzil (2 dni temu), ze "gdyby okazało się, że z listami poparcia kandydatów do nowej KRS "jest coś nie tak", nie będzie to miało znaczenia, "ponieważ otrzymali oni nominację sędziowską od prezydenta Rzeczypospolitej. Kropka"

Prezydent pewnie juz wiedzial, ze listy 'wyciekly' ....

................................... Bede z ciekawoscia przygladac sie komentarzom po jutrzejszej
      publikacji - czy rzeczywiscie utajnienie list podpisow wynikalo z tego, ze podpisywali
      je 'hurtem' sedziowie oddelegowani do Ministerstwa Sprawiedliwosci ? czy jakies
      awanse 'splynely' na 'podpisywaczy' ? czy sedziowie, ktorzy podpisali sie popierajac
      jakiegos 'Kowalskiego' - nie odnajda swoich podpisow pod jakims 'Nowakiem' ?

A moze to zupelnie 'normalne' listy poparcia, pozbawione bledow i przeklaman
      - a ich utajnienie bylo celowe - by wywolac awanture ? (teoria spiskowa wink, w ktora nie bardzo
      wierze)

tete
      • felusiak1 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 05.02.20, 22:46
        Utajnienie wynika z ustawy. I jestem za tym aby listy pozostały tajne.
        Ale was napadła mentalna choroba i chcecie aby byly jawne. No to ujawnią.
        A pora na refleksje nadejdzie zaniedługo. Ci, ktrórzy domagaja sie jawnosci stana się tego przeciwnikami. Konsekwencje nadchodzą szybkim krokiem.
        • t_ete Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 05.02.20, 23:35
          felusiak1 napisał:

> Utajnienie wynika z ustawy. I jestem za tym aby listy pozostały tajne.
          > Ale was napadła mentalna choroba i chcecie aby byly jawne. No to ujawnią.
          > A pora na refleksje nadejdzie zaniedługo. Ci, ktrórzy domagaja sie jawnosci sta
          > na się tego przeciwnikami. Konsekwencje nadchodzą szybkim krokiem.

Utajnienie nie wynika z ustawy. Wystarczy przeczytac uzasadnienie wyroku NSA
          ws. ujawnienia list poparcia (linkowalam).
          Problem polega na tym, ze wladza nie chce wykonac sadowego wyroku.

To, ze jestes 'za' utajnieniem - to Twoje opinia. Oraz PiS-u.
          Ja jestem 'za' dostepem do informacji publicznej. I cieszy mnie, ze NSA
          ma podobne zdanie.

tete

• felusiak1 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 00:18
            No i jak mozna prowadzić dyskusję z osobą, ktora zaprzecza faktom? Wynika z Atr. 11c Ustawy o KRS
            Art. 11c. Zgłoszenia kandydatów dokonane zgodnie z art. 11a i art. 11b Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.

Wyrok NSA opiera się na Ustawie o dostepie do informacji publicznej i za taka uznaje listy poparcia.
            No i teraz powstała nowa sytuacje. Te listy poparcia beda mogły byc wykorzystywane w politycznych przepychankach w przyszlosci i tych, ktorzy tak pragna ujawnienia dzisiaj moga dotknac noieprzewidziane konsekwencje.
            • t_ete Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 00:38
              felusiak1 napisał:

> No i jak mozna prowadzić dyskusję z osobą, ktora zaprzecza faktom? Wynika z At
              > r. 11c Ustawy o KRS
              > Art. 11c. Zgłoszenia kandydatów dokonane zgodnie z art. 11a i art. 11b Mars
              > załek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiado
              > mości, z wyłączeniem załączników.

No i jak mozna dyskutowac z Felusiakiem, ktory nie przeczytal uzasadnienia
              sadowego wyroku NSA ?

> Wyrok NSA opiera się na Ustawie o dostepie do informacji publicznej i za taka u
              > znaje listy poparcia.

NSA przeanalizowal cale ustawodawstwo dotyczace ewentualnych ograniczen w dostepie
              do informacji publicznej.

> No i teraz powstała nowa sytuacje. Te listy poparcia beda mogły byc wykorzystyw
              > ane w politycznych przepychankach w przyszlosci i tych, ktorzy tak pragna ujawn
              > ienia dzisiaj moga dotknac noieprzewidziane konsekwencje.

Nie ma 'nowej sytuacji'. Jest sadowy wyrok, ktory powinien zostac wykonany
              bez zwloki przez Kancelarie Sejmu.

Jesli okaze sie, ze podpisy pod kandydatami do KRS
              skladali sedziowie oddelegowani do 'Ministra Ziobry' - to
              nawet Ty bedziesz mial jasnosc co do roli KRS w tej ukladance.

tete
              • benek231 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 16:17
                t_ete napisała:

> Nie ma 'nowej sytuacji'. Jest sadowy wyrok, ktory powinien zostac wykonany
                > bez zwloki przez Kancelarie Sejmu.
                >
                > Jesli okaze sie, ze podpisy pod kandydatami do KRS
                > skladali sedziowie oddelegowani do 'Ministra Ziobry' - to
                > nawet Ty bedziesz mial jasnosc co do roli KRS w tej ukladance.
                **
                Utajnienie listy popierajacych moze i wynikac z ustawy, ale wylacznie przy zalozeniu, ze listy nie zostaly sfalszowane - a to wlasnie lezalo u podstaw tego konstytucyjnego zapisu. Pewnych rzeczy nie mowi sie nepotrzebnie - bo niby po co skoro sa oczywiste (za wyjatkiem Felusiaka).
                • oleg3 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 17:54
                  benek231 napisał:

> Utajnienie listy popierajacych moze i wynikac z ustawy, ale wylacznie przy zalozeniu, ze listy nie zostaly
                  > sfalszowane - a to wlasnie lezalo u podstaw tego konstytucyjnego zapisu.

Mógłbyś fantasto i bezczelny kłamco zacytować stosowny fragment Konstytucji?

--
                  – Jak wiemy, Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie. Jemu zależy tylko na Polsce –
                  Kidawa-Błońska
              • felusiak1 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 18:54
                Zadziwiajace do jakiego stopnie nienawiść zaslepia zdrowy rozsadek.
                NSA uznal, ze listy poparcia to informacja publiczna. No i wydal wyrok.
                I ten wyrok pociaga za soba konsekwencje na przyszłość. Od teraz kazdy sedzia popierajacy kandydata na sedziego musi liczyć się z konsekwencjami udzielenia poparcia.
                Ale ty tete tego najwyraxniej nie rozumiesz.
          • institoris2 w pelni popieram 06.02.20, 23:01
            a nawet jestem za tym, zeby znacznie zwiekszyc zakres tzw. "informacji publicznej".
            Postulowalbym przykladowo zniesienie klauzuli tajnosci przy glosowaniu publicznym; nie moze tak byc, ze jeden z drugim popiera jakas zamordystyczna , albo nawet faszystowska partie oddajac anonimowo swoj glos. Dosc tego!

t_ete napisała:

> To, ze jestes 'za' utajnieniem - to Twoje opinia. Oraz PiS-u.
            > Ja jestem 'za' dostepem do informacji publicznej. I cieszy mnie, ze NSA
            > ma podobne zdanie.
      • benek231 Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 05.02.20, 23:10
        Tete, przede wszystkim KRS zostala wybrana niezgodnie z Konstytucja. Tu akurat zgadzam sie z Zollem - twierdze to samo od dawna. Konstytucja nakazuje inne kryteria wyboru.

>>Czy Krajowa Rada Sądownictwa jest wybrana lege artis?
        Taka była idea twórców konstytucji. Wiem, bo jako prezes TK byłem członkiem - choć bez prawa do głosowania - komisji tworzącej konstytucję. Jestem świadkiem, jaki był duch art. 187 konstytucji. Większość PiS postanowiła tymczasem wybrać sędziów do KRS głosami Sejmu, czyli niezgodne z konstytucją. >>

Bardzo prawdopodobne falszerstwa przy tworzeniu list poparcia kandydatow do KRS to bardzo wazny argument, oraz takze uniewazniajacy waznosc wyborow, ale jest to argument drugoplanowy. Pierwszoplanowy (znow) cytuje powyzej.

Ta banda po raz kolejny lamie prawo a te rozne Felusiaki (co to udaja, ze nie sa pisiaki) natychmiast zapewniaja, ze wszystko jest w porzadku, oprocz argumentacji opozycji.

W przeciek nazwisk nie wierze.

• t_ete Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 05.02.20, 23:26
          benek231 napisał:

> Tete, przede wszystkim KRS zostala wybrana niezgodnie z Konstytucja. Tu akurat
          > zgadzam sie z Zollem - twierdze to samo od dawna. Konstytucja nakazuje inne kry
          > teria wyboru.

Oczywiscie.

> Bardzo prawdopodobne falszerstwa przy tworzeniu list poparcia kandydatow do KRS
          > to bardzo wazny argument, oraz takze uniewazniajacy waznosc wyborow, ale jest
          > to argument drugoplanowy. Pierwszoplanowy (znow) cytuje powyzej.

Argument moze drugoplanowy ale istotny. Poniewaz glosowano na kandydatow
          do KRS tzw. 'blokiem'. Blad w poparciu jednego kandydata - 'sieje' na
          pozostalych.

> W przeciek nazwisk nie wierze.

Chyba zle mnie zrozumiales. Pisalam o tym, ze prawdopodobnie Prezydent mial
          juz 2 dni temu informacje, ze lista (-ty ?) moze byc upubliczniona - stad
          jego glos - o 'bledach bez znaczenia' - ze powolania sedziow przez Prezydenta
          'sanuje' czyli uzdrawia a zatem - 'zmazuje' bledy ustawodawcy (Sejmu) za sklad KRS, ktory
          to KRS Prezydentowi kandydatow zaproponowal.

Andrzej Duda Pierwszy, Krol wink

tete

ps. jesli Andrzej Duda zostanie wybrany na kolejna kadencje - bedzie 'sanowal'
          czesciej ...

• oleg3 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 11:07
              xiazeluka napisała:

> Pokażcie oboje, gdzie OTUA nakazuje "inne kryteria wyboru", Wy ofiary losu.

To są wyznawcy "demokracji liberalnej". Demokracja liberalna według jej wyznawców polega na tym, że wygrywają liberałowie*.

--
              "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej"
              18 art. Konstytucji
            • t_ete Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 11:20
              xiazeluka napisała:

> Pokażcie oboje, gdzie OTUA nakazuje "inne kryteria wyboru", Wy ofiary losu.

Cyt. : "Był to wybór niezgodny z konstytucją. Konstytucja mówi, że czterech członków KRS wybiera Sejm spośród posłów, a dwóch Senat spośród senatorów. Natomiast pozostałych 15 członków KRS wybieranych jest spośród sędziów. Co prawda nie stwierdzono tego wprost, ale ze stwierdzenia konstytucji, że jednych wybiera Sejm i Senat, wynika, że pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat. Pozostaje zatem jedyna interpretacja: że sędziowie członkowie KRS są wybierani przez sędziów.
              Taka była idea twórców konstytucji. Wiem, bo jako prezes TK byłem członkiem - choć bez prawa do głosowania - komisji tworzącej konstytucję. Jestem świadkiem, jaki był duch art. 187 konstytucji. Większość PiS postanowiła tymczasem wybrać sędziów do KRS głosami Sejmu, czyli niezgodne z konstytucją."

I ja sie z prof. Zollem zgadzam.
              Tego tyczylo moje 'oczywiscie'.

Kropka (cyt. z PAD smile)

tete
              • oleg3 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 11:45
                t_ete napisała:

Cytat
                Konstytucja mówi, że czterech członków KRS wybiera Sejm spośród posłów, a dwóch Senat spośród senatorów. Natomiast pozostałych 15 członków KRS wybieranych jest spośród sędziów. Co prawda nie stwierdzono tego wprost, ale ze stwierdzenia konstytucji, że jednych wybiera Sejm i Senat, wynika, że pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat..

... pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat Logika mówi co innego! O tym kto i jak wybiera sędziów do KRS rozstrzyga ustawa. Konstytucja narzuca jedynie liczbę członków (15) i ich formalny status (sędzia).

--
                "PiS to grupa rekonstrukcyjna Sanacji"
                © RAZ
                • xiazeluka Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 13:45
                  Tete, nie cytuj tych głupot.

Art. 187, p.4 OTUA:

"Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa."

Ciekawe, że największą nieznajomością ustawy zasadniczej wykazują się ci, którzy najprzeraźliwiej wrzeszczą co chwila "Konstytucja! Konstytucja! Praworządność!"

--
                  • oleg3 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 14:04
                    xiazeluka napisała:

> "Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa."

No właśnie. Wystarczy od tego zacząć interpretację OTUA/KRS. Jest to warunek najszerszy. Rozstrzyga ustawa, ale ustawa musi uwzględnić warunki:
                    - nominat prezydenta
                    - członkowie KRS z racji pełnionych funkcji
                    - posłowie wybrani przez Sejm
                    - senatorowie wybrani przez Senat
                    -15 sędziów, których sposób wyboru dowolnie określa ustawa.

Zol stwierdza, że " Co prawda nie stwierdzono tego wprost, ale ze stwierdzenia konstytucji, że jednych wybiera Sejm i Senat, wynika, że pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat..". Nawet gdybyśmy zgodzili się, że "pozostałych już nie wybiera ani Sejm, ani Senat", to wcale nie muszą ich wybierać sędziowie. Dlaczego nie mogą marszałkowie województw, starostowie powiatów, rektorzy wyższych uczelni czy Krajowa Izba Rolnicza? Założenie, że uprawnione są tylko trzy kręgi (Sejm Senat i sędziowie) czyli tzw. "zamknięty świat" jest logicznie fałszywe, a prawniczo nieuprawnione.

--
                    – Jak wiemy, Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie. Jemu zależy tylko na Polsce –
                    Kidawa-Błońska
                    • xiazeluka Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 14:30
                      "Założenie, że uprawnione są tylko trzy kręgi (Sejm Senat i sędziowie) czyli tzw. "zamknięty świat" jest logicznie fałszywe, a prawniczo nieuprawnione."

Oczywiście. Col może dzisiaj opowiadać bajki, jednak wszyscy mają się trzymać treści OTUA, a nie jego historyjek. Skoro nie jest wskazane, kto ma wybierać tę piętnastkę, to można przyjąć dowolną metodę, choćby rzut monetą.

--
          • benek231 Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 16:12
            t_ete napisała:

ps. jesli Andrzej Duda zostanie wybrany na kolejna kadencje - bedzie 'sanowal' czesciej ...
            **
            Ten facet przekroczyl wszelkie granice smiesznosci.

Wpraworzadnym kraju, czyli nie w Polsce, ustawodawca zastanawia sie czy to co tworzy bedzie zgodne z konstytucja. Jesli nie jest pewien - pyta TK. Teraz stworzyl ustawe niezgodna z Ustawa Zasadnicza a TK uznal, ze wszystko jest OK.

Zarowno ustawodawca jak i TK nie wpadli na pomysl by spytac o to czego zyczyli sobie tworcy Konstytucji dokonujac omawianego tu zapisu. A co im tam - mieli w dupie. Istotne dla Kaczynskiego bylo wylacznie to czego on sam sobie zyczyl.
            Ja juz o tym mowilem ze dwa, trzy razy, ale powtorze. Otoz najlepszym testem na intencje tworcow Konstytucji jest przeanalizowanie stanu prawnego zaraz po napisaniu Konstytucji. Wowczas nikt nie mial watpliwosci co do stanowiska tworcow Konstytucji. Czy wyobrazasz sobie powolanie KRS w 1998r. wedlug klucza przeforsowanego przez PiS? Przeciez tekst Konstytucji byl jeszcze goracy i nikt nie mialby watpliwosci, ze Kaczynski pewnie urwal sie z choinki. I wlasnie dlatego przez pierwsze lata po jej uchwaleniu obowiazywal wybor 15 czlonkow KRS sposrod sedziow. Wtedy nie zachodzila potrzeba deliberowania nad intencjami tworcow Konstytucji, poniewaz ich intencje byly powszechnie i bardzo dobrze znane.

Pisiory maja to oczywiscie w dupie, gdyz oni nie bawia sie w takie duperele jak konstytucjna zwiezlosc i ciaglosc, ale prawda jest wlasnie taka jaka powyzej przedstawil Zoll. Malo tego, takze teraz nie ma potrzeby glowkowania nad intencjami tworcow Konstytucji gdyz mamy juz wieloletnia tradycje powolywania tych 15 czlonkow KRS przez srodowisko sedziowskie. Tradycje ktora zostala brutalnie przerwana przez te klero-faszystowska bande. Niemniej nadal zyja zarowno bioracy udzial w tworzeniu odnosnych zapisow jak i bezposredni tego swiadkowie, z Zollem na czele.
                • benek231 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 22:15
                  felusiak1 napisał:

> Dokładnie tak jak piszesz. Życzyli sobie aby Sejm określil tryb wyboru. I Sejm
                  > okreslił.
                  > Gdyby zyczyli sobie żeby 15 sedziow było wybieranych przez środowisko sedziów t
                  > o napisaliby to w konstytucji ale i wtedy ustawa musialaby okreslić co to jest
                  > "środowisko sedziów".
                  **
                  Guzik prawda. Gdyby zyczyli sobie by tryb wyboru okreslal sejm to zapisaliby to w Konstytucji, a Zoll nie twierdzilby teraz, ze 15 czlonkow mialo wybrac srodowisko sedziowskie. Pierwsze KRSy po napisaniu Konstytucji powolywane byly dokladnie tak jak chcieli tego tworcy Konstytucji, panie pisiorek.
                  • felusiak1 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 06.02.20, 22:30
                    Jesli w konstytucji stoi napisane, ze tryb wyboru KRS okresla ustawa to znaczy, ze określa Sejm gdyż ustawy uchwala Sejm a to znaczy, ze tworcy zyczyli sobie aby wybór 15 sędziów okreslal Sejm. I ten Sejm w drodze ustawy okreslil wybor. I ten Sejm zmienil ustawę i okreslil wybór. I ten sam Sejm moze zmieniać ustawę dowolna ilość razy.
                    Prezes Zoll majaczy i to widzi kazdy gołym okiem, bez lupy i bez okularów.
                    • benek231 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 07.02.20, 16:42
                      felusiak1 napisał:

> Jesli w konstytucji stoi napisane, ze tryb wyboru KRS okresla ustawa to znaczy,
                      > ze określa Sejm gdyż ustawy uchwala Sejm a to znaczy, ze tworcy zyczyli sobie
                      > aby wybór 15 sędziów okreslal Sejm. I ten Sejm w drodze ustawy okreslil wybor.
                      > I ten Sejm zmienil ustawę i okreslil wybór. I ten sam Sejm moze zmieniać ustawę
                      > dowolna ilość razy.
                      > Prezes Zoll majaczy i to widzi kazdy gołym okiem, bez lupy i bez okularów.
                      **
                      Sam majaczysz, razem z reszta Pisiorow.

Konstytucja stwierdza, ze:

Art. 187. 1. Krajowa Rada Sądownictwa składa się z:

1) Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa
                      Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez Prezydenta
                      Rzeczypospolitej,

2) piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów
                      powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych,

3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch
                      członków wybranych przez Senat spośród senatorów.
                      2.Krajowa Rada Sądownictwa wybiera spośród swoich członków
                      przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących.
                      3. Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.
                      4. Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa.

Pomijajac drobiazgi stwierdzenie "sposób wyboru jej członków określa ustawa" dotyczy wylacznie! technicznie rozumianego sposobu wyboru w poszczegolnych grupach sposrod sedziow oraz przez sedziow, za wyjatkiem punktu 3), dotyczacego wyboru przez Sejm i Senat.
                  • oleg3 Re: Gazeta Wyborcza opublikuje listy poparcia do 07.02.20, 11:19
                    benek231 napisał:
                    > Guzik prawda. Gdyby zyczyli sobie by tryb wyboru okreslal sejm to zapisaliby to
                    > w Konstytucji,

Dokładnie to zapisali w Konstytucji, Kretynie52!

--
                    - Nie zakłamujmy. Przyczyną brexitu było także to, że Polacy zaczęli masowo pracować w Wielkiej Brytanii –
                    Kidawa-Błońska
      • t_ete Krajowa Rada Swoich 06.02.20, 09:33
        t_ete napisała:

> ................................... Bede z ciekawoscia przygladac sie komentarz
        > om po jutrzejszej
        > publikacji - czy rzeczywiscie utajnienie list podpisow wynikalo z tego,
        > ze podpisywali
        > je 'hurtem' sedziowie oddelegowani do Ministerstwa Sprawiedliwosci ? czy jakies
        >
        > awanse 'splynely' na 'podpisywaczy' ?

No to juz troche wiemy o 'procedurze' zbierania podpisow pod kandydatami do KRS.

Cytat dnia : "Daj spokój, przelecimy się tu po pokojach i podpisy zaraz będą"

wyborcza.pl/7,75398,25669530,krajowa-rada-swoich-wyborcza-ujawnia-liste-poparcia-do-nowej.html#s=BoxOpImg3

tete

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka