Dodaj do ulubionych

inwestycje finansowane z oszczędności Polaków,...

14.02.20, 16:12
...taki był słynny plan towarzysza obecnego premiera Morawieckiego, wówczas minstra finansów i wicepremiera w rządzie Pierwszej Gosposi Rzeczypospolitej, wyłożony w 2016 roku. Po czym na rynek spadło tsunami gotówki w postaci tzw. programów socjalnych towarzyszy bolszewików z PiSu. Wzrost inflacji był w zasadzie przesądzony. W tej chwili nie bardzo jest sposób, żeby Polacy oszczedzali, bo lokaty w bankach nie przekraczają 3% (tych zagrożonych, które chcą ściągnąć gotówkę) a inflacja osiągnęła właśnie 4,4%. I tak się kończy gospodarowanie kretynów.

Acha, towarzysz premier Morawiecki dla dobra obywateli przymusowo przeniesie im kasę z jednego miejsca w drugie, pobierając za to 15% haracz. Chyba że oddasz ją ZUSowi. Za Tuska ochroniłem swoją kasę w OFE po prostu wypełniając formularz. Teraz albo mam ją oddać tawariszczom iz PiSa do ZUSu, albo za pozwolenie oddania jej na prywatne konto IKE tawariszczi iz PiS zabiorą mi jedną na siedem zaoszczędzonych złotówek.

I w ten sposób inwestycje Drugiej Polski Ludowej (bo przecież nie prywatnych przedsiębiorców), czyli kupowanie elektoratu, zostaną sfinansowane z oszczędności obywateli. Plan tawariszcza Morawieckiego, oszusta i syna oszusta, spełnia się na naszych oczach.
Obserwuj wątek
      • piq kasa skierowana do ZUSu... 15.02.20, 23:08
        ...będzie obłożona podatkiem PIT przy wypłacie emerytury, ale ludność tego nie wie i nikt jej tego nie mówi. Większość lub sporo skieruje kasę do ZUSu z powodu braku opłaty teraz. Tak to jest skonstruowane, żeby oszukać jak najwięcej osób; ta kasa w ZUSie zniknie, a także nie podlega dziedziczeniu. W IKE podlega. Ale uniknąć rabunku się nie da.
        • maksimum Rozum ci zanika 15.02.20, 23:30
          piq napisał:

> ...będzie obłożona podatkiem PIT przy wypłacie emerytury, ale ludność tego nie
          > wie i nikt jej tego nie mówi.

Na calym swiecie tak jest.

> Większość lub sporo skieruje kasę do ZUSu z powod
          > u braku opłaty teraz. Tak to jest skonstruowane, żeby oszukać jak najwięcej osó
          > b; ta kasa w ZUSie zniknie, a także nie podlega dziedziczeniu.

Ta kasa nie znika razem z toba,tylko jest dla innych osob.

> W IKE podlega. Ale uniknąć rabunku się nie da.

pl.wikipedia.org/wiki/Indywidualne_konto_emerytalne
          " Jest wzorowana na systemie amerykańskich kont IRA."

Niemal 100% tego co robi PIS jest wzorowane na systemie amerykanskim,dlatego wlasnie bedzie dobrze dzialac.

Prokurator generalny,ktory jest jednoczesnie Ministrem Sprawiedliwosci to tak jak w USA. I wiele innych.

Nareszcie znalazla sie partia ,ktora nie wzoruje sie na tym chamskim wschodzie i lewicowej Europie.
          Ale...chamskie polaczki nie sa do tego przywykle i siem buntujo
        • kalllka Re: kasa skierowana do ZUSu... 16.02.20, 15:54
          Jestem ciemna masa krajowa brutto, nie wiem czy bardziej mi się opłaca dać 1 z siedmiu złotówek z mojej Ike_ czy raczej obłożyć się / jednorazowym?/ podatkiem / ile?/ przy wypłacie np. tegorocznej emerytury zusu?
        • wkkr Re: kasa skierowana do ZUSu... 17.02.20, 08:37
          Tych pieniędzy już nie ma, zapomnij o nich, już ci je ukradziono i nie ma szans na ich odzyskanie.
          Trzeba się z tym pogodzić i ratować oszczędność przed zeżarciem przez inflacje która tak naprawdę jest formą podatku.

--
          Ceterum censeo Russia delendam esse
      • monalisa2016 Re: inwestycje finansowane z oszczędności Polaków 16.02.20, 00:55
        felusiak1 napisał:

> Mógłbyś napisać tak żebym zrozumiał na czym polega twoja bolaczka. To jest zbyt
        > kryptyczne.
        > Kto chce ci zabrać pieniądze i dlaczego?

Bolaczka jego polega na zerowej stopie procentowej dyktowanej przez europejski bank centralny, wiadomo ze banki musza dac ja dalej, znaczy klientowi by jako tako egzystowac i utrzymywac personal do obslugi. Europejski bank centralny wystrzelal wszystka "amunicje" jaka mial do dyspozycji. Amerykanski fed ma jeszcze jako taka mozliwosc manewru o ile sie nie myle 1,5% albo 1,75%.

Dlaczego robi sie to (zerowa stope procentowa) w Europie by nakrecic koniunkture, znaczy zadluzac jeszcze bardziej zombi firmy. smile Dolewanie benzyny do ognia na plecach spoleczenstwa nie przyniesie sukcesu, nalezaloby sie tu spytac, jak dlugo jeszcze bedzie istnial zwiazek panstw o nierownych gospodarkach? Zegar tyka!

--
        ......................................
        Ciekawe wypowiedz. www.efuel-europe.com/
      • piq o rany, felusiak, przecież to proste:... 16.02.20, 02:08
        ...w 2016 roku PiS gębą tow. Morawieckiego ogłosił plan, że Polakom ułatwi się oszczędzanie, a z tych oszczędności banki będą finansować kredyty na rozwój i innowacyjność gospodarki. Tymczasem pisi geniusze doprowadzili poprzez wlewanie na rynek gór pieniędzy z rozlicznych rozdawnictw do inflacji, która właśnie przekroczyła 4,4% rok do roku przy korzyściach z lokat rzadko osiągających 3% rocznie (dodam jeszcze, że z tych 3% zyskanych na lokacie państwo zabierze jeszcze 1/5 tytułem podatku od dochodów kapitałowych). Zatem racjonalnie jest nie oszczędzać, lecz wydawać, bo na oszczędzaniu w banku się traci. To jedno.

Drugie to tzw. reforma emerytur, w której zebrane przez ludzi pieniądze w tzw. OFE tow. Morawiecki zabierze i przeniesie albo do IKE, albo do ZUS. Za przeniesienie do IKE twoich pieniędzy tow. Morawiecki zabierze ci 15% z nich, za przeniesienie do ZUS nic ci nie zabierze teraz, ale przy wypłacie emerytury zabierze minimum 18%, przy czym jeśli nie wybierzesz całej zarobionej emerytury, bo umrzesz, to te pieniądze przepadają. To też nie jest szczególna zachęta do oszczędzania, bo państwowa władza mając większość w sejmie jak dzisiaj zawsze może twoje pieniądze sobie zabrać, bo są jej potrzebne do kupowania głosów elektoratu i finsnsowania głupot.

Czy teraz jasne? Jaśniej już się nie da.
        • monalisa2016 Re: o rany, felusiak, przecież to proste:... 16.02.20, 02:20
          piq napisał:

> ale przy wypłacie emerytury zabierze minimum 18%, przy czym jeśli nie wybierzesz całej zarobionej emerytury, bo umrzesz, to te pieniądze przepadają.

Wlasnie to jest najwiekszym przekretem do kwadratu, nie tylko w Polsce ale takze na zachodzie! Skladki emerytalne byly juz raz oblozone podatkiem przy wyplacie (podatek od brutta) a pozniej podatkuje sie drugi raz emerytury, jakim prawem! Wiem u nas jest dosc glosna ta sprawa, emeryci sie burza ale oni nie maja zadnego lobby ktore mogloby sie wstawic za nich.
          --
          • monalisa2016 Re: o rany, felusiak, przecież to proste:... 16.02.20, 02:25
            piq napisał:

> ale przy wypłacie emerytury zabierze minimum 18%,

Tylko 18%? jak sie orientuje to macie bardzo niski podatek od emerytury, nie jestem pewna ile jest u nas ale z relacji orzeczenia jednej emerytki dla ktorej robie kazdego roku roczne orzeczenie podatkowe to jest o wiele wyzsze oprocentowanie > 2 emerytury musi odprowadzic do fiskusa jak nie ma za wiele rachunkow do odpisania od podatku.

--
            • monalisa2016 Re: o rany, felusiak, przecież to proste:... 16.02.20, 02:38
              Zerknij tu na moje posty. Tja, 75 miliardow euro brakuje dla spelnienia marzen Ursuli, a ja myslalam ze jak ktos odchodzi z unii, zmiejsza sie budzet jak i rozdzielnika, a tu?
              forum.gazeta.pl/forum/w,13,169416172,169416172,Jak_to_dobrze_ze_podatki_nie_rosna.html
              --
        • felusiak1 Re: o rany, felusiak, przecież to proste:... 16.02.20, 21:05
          Da sie jaśniej ale bez emocji. Zagmatwałeś jeszcze bardziej.
          Opodatkowanie odsetek z lokat bankowych jest powszechne.
          Odsetki uzyskane od oszczedności emerytalnych nie sa opodatkowane do momentu kiedy zaczyna sie podejmować pieniadze bedąc na emeryturze. To też jest powszechne. Dodatkowo pieniadze wplacane na takie konto też są zwolnione od podatku. Czyli wszystkie pieniadze wplacone i odsetki nie sa opodatkowane aż do emerytury. Zatem nie ma nic zdrożnego w opodatkowaniu.
          Natomiast 15% haracz od transferu z OFE do IKE to rozbój w bialy dzień.

Ale z tego co widzę system preferuje inwesowanie. Zatem weź pożyczkę, kup mieszkanie, zrób remont i wynajmuj. Potem kup drugie i trzecie i czwarte. Zostań kamienicznikiem.

• piq dwie kwestie, które przegapiłeś:... 16.02.20, 23:08
            1. Z tego, że kupię mieszkanie na kredyt nie będzie pieniędzy na zaplanowane przez tow. Morawieckiego finansowanie R&D w gospodarce państwa z moich oszczędności, bo się sam tow. Morawiecki ich pozbawił (oraz mnie). Bank da kredyt mnie, a już dla gościa konstruującego bateryjkę napędzaną zimną fuzją już nie będzie. Mało tego, ja łatwiej dostanę kredyt, bo jest bezpieczniejszy. To dokładnie odwrotnie, niż miało i powinno być.

2. Z kilku powodów, w tym inflacji, na nieruchomościach jest bańka, która pierdyknie raczej prędzej niż później. Wtedy mieszkanie kupione przeze mnie na kredyt będzie warte połowę tego co teraz, a kredyt trzeba będzie i tak spłacać. Twoja rada jest do dupy.

A wracając do OFE: to jest tak skonstruowane, żeby jak najwięcej ludzi zostawiło kasę w IKE, bo te 15% konfitur, ocenia się, że grubo ponad 20 mld zł, będzie do wyjęcia do połowy tej kadencji sejmu i na tym PiSim zależy, bo będą mogli nadal ćmić lud podsypywaniem "programów socjalnych" z tych pieniędzy. Utrata władzy to dla nich kryminał i kłopoty, zwłaszcza gdy kto inny dostanie do ręki stworzone przez nich pod siebie zabawki prawne. To, co potem, odsuwają i modlą się, żeby nastąpiło coś, co ich ocali za te 4 lata.
            • monalisa2016 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 16.02.20, 23:57
              piq napisał:

> 1. Z tego, że kupię mieszkanie na kredyt nie będzie pieniędzy na zaplanowane pr
              > zez tow. Morawieckiego finansowanie R&D w gospodarce państwa z moich oszczędnoś
              > ci, bo się sam tow. Morawiecki ich pozbawił (oraz mnie). Bank da kredyt mnie, a
              > już dla gościa konstruującego bateryjkę napędzaną zimną fuzją już nie będzie.
              > Mało tego, ja łatwiej dostanę kredyt, bo jest bezpieczniejszy. To dokładnie odw
              > rotnie, niż miało i powinno być.

Branie kredytu w obecnych czasach, czasach niepewnosci to wielkie ryzyko. Co bedzie jak przyjdzie ciagle zapowiadany kryzys, crash i bank powie zwroc mi w 100% pozyczke w ciagu "x" dni? Ma przeciez do tego prawo. Tym "wozkiem" jaki ciagnie sie w europejskim banku centralnym unia daleko nie zajedzie, co dalej? Sadze, ze byc moze ten rok albo nastepny wyjsni sprawe.

>
              > 2. Z kilku powodów, w tym inflacji, na nieruchomościach jest bańka, która pierd
              > yknie raczej prędzej niż później. Wtedy mieszkanie kupione przeze mnie na kredy
              > t będzie warte połowę tego co teraz, a kredyt trzeba będzie i tak spłacać. Twoj
              > a rada jest do dupy.

Zdrowe podejscie do sprawy, ceny nieruchomosci osiagnely niesamowity szczyt cen (w Niemczech tez) w stosunku do polozenia czy jakosci, lepiej odczekac jak stracic.

>
              > A wracając do OFE: to jest tak skonstruowane, żeby jak najwięcej ludzi zostawił
              > o kasę w IKE, bo te 15% konfitur, ocenia się, że grubo ponad 20 mld zł, będzie
              > do wyjęcia do połowy tej kadencji sejmu i na tym PiSim zależy, bo będą mogli n
              > adal ćmić lud podsypywaniem "programów socjalnych" z tych pieniędzy. Utrata wła
              > dzy to dla nich kryminał i kłopoty, zwłaszcza gdy kto inny dostanie do ręki stw
              > orzone przez nich pod siebie zabawki prawne. To, co potem, odsuwają i modlą się
              > , żeby nastąpiło coś, co ich ocali za te 4 lata.

Tu nie bede zajmowac pozycji poniewaz nie bardzo orientuje sie w polskiej polityce, po prostu brak interesu z powodu niesamowitej medialnej propagandy.

--
              • felusiak1 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 17.02.20, 06:16
                Nie sadzę że prawo pozwala bankowi zażądać spłaty pozyczki hipotecznej natychmiast.
                Umowy hipoteczne zawierają taka klauzulę ale musza zaistnieć warunki do jej zastosowania.
                Innymi slowy bank nie moze powiedzieć: "zwroc mi w 100% pozyczke w ciagu "x" dni"
            • felusiak1 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 17.02.20, 00:10
              Ad 1. Ty sie martw o swoją doopę a nie o Marawieckiego mrzonki.
              Ad 2. Jeśli bańka peknie (co nie jest wcale takie pewne) ceny nieruchomości pojda w doł ale czynsze wzrosna. Ludzie musza gdzieś mieszkać. A jak wzrosną to bedzie ci latwiej splacać kredyty.
              A ceny po jakimś czasie znowu pojdą w gorę. No i pomyśl, ze kupileś neruchomość za 25% ceny. 75% dostaleś od banku i splacasz kredyt pieniedzmi uzyskanymi z czynszu. Po 20 latach kredyt jest splacony i wszystkie czynszowe pieniadze sa twoje.
              • piq super, jeśli dożyję,... 17.02.20, 02:02
                ...a poza tym sytuacja nie jest aż tak prosta, bo na razie żyjemy w gospodarce deficytu rąk do pracy napędzanej konsumpcją. Jak się wywróci, a pensji nie ma jak obniżyć, to będą padać firmy albo zredukują zatrudnienie i nie będzie komu wynajmować mieszkania.

A co do Morawieckiego: mam pokoleniowego kaca moralnego w stosunku do młodzieży, bo moja solidarnościowo-kombatancka generacja spieprzyła jej Polskę. Dlatego chciałbym, żebyśmy wyszli jakoś z pułapki średniego rozwoju, a wspomaganie R&D, które przecież ta młodzież powinna robić, to podstawa tego wyjścia. Dlatego to góvvno, które krajowi serwuje co chwilę jakaś banda na koszt następnych pokoleń, wkurza mnie jak jasny gwint.
                • felusiak1 Re: super, jeśli dożyję,... 17.02.20, 06:11
                  Odnoszę wrazenie, ze zbyt czarno postrzegasz rzeczywistość.
                  Recesja jest nieodłaczną cecha gospodarki. To jest czy nastapi lecz kiedy nastapi.
                  Ja ci tylko podsunąłem ideę ja zaoszczedzić na emeryturę cudzymi pieniedzmi.
                  W Polsce jest to łatwiejsze niż u mnie bo nie macie podatku od nieruchomości.
                  Po 20 latach jakakolwiek nieruchomość będzie warte duzo wiecej niż cena kupna.
                  Splacałeś cudzymi pieniedzmi. Po spłacie masz stałe źródlo dochodu. A ty martwisz się o OFE i IKE. Olej to i zadbaj o emeryturę we własnym zakresie.
                  • piq przecież nie ma recesji,... 17.02.20, 16:11
                    ...a kryzys finansowy jest i tak nieuchronny, bo wywrotkę 2007 leczono objawowo. O swoją emeryturę i tak już zadbałem, bo jej właściwie nie będę miał pracując wiele lat jako tzw. artysta grafik za honoraria. Mam mieszkania na wynajem. Zresztą mam zamiar pracować jak długo się da, robiąc cokolwiek, bo nie pracując człowiek się psuje.

Ale wątek nie jest o mnie i o mojej emeryturze, tylko o tym, jak zamiast skłaniać Polaków do oszczędzania władzuchna wbrew własnym planom hucznie ogłaszanym demoluje oszczędności zamiast je ułatwiać i promuje konsumpcję. Bo to nie jest klimat dla inwestycji, tylko dla pozbywania się pieniędzy jak najszybciej, bo tracą na wartości.

A miało być właśnie inaczej i wszyscy o tym mówili. Także o pułapce średniego rozwoju. Ja sam kibicowałem założeniom planu Morawieckiego. Tyle że to kłamca i oszust, syn oszusta i okłamał mnie oraz wszystkich Polaków - tyle że ja mam dobrą pamięć, a większość ludzi już dawno zapomniało o jakimś "planie Morawieckiego".

A skoro wszyscy mówią o globalnym kryzysie finansowym, to on się zbliża bardzo szybko i wystarczy byle góvvno, żeby go odpalić, bo czynniki psychologiczne są lontem pod każdą bombą ekonomiczną. A wtedy wpływ globalnej katastrofy finansowej będzie nie do ogarnięcia. Myślę, że będzie znacznie gorzej, niż po Lehman Brothers.
                    • oleg3 Re: przecież nie ma recesji,... 17.02.20, 16:36
                      piq napisał:

> ...a kryzys finansowy jest i tak nieuchronny, bo wywrotkę 2007 leczono objawowo
                      Zgoda.

> Ale wątek nie jest o mnie i o mojej emeryturze, tylko o tym, jak zamiast skłaniać Polaków do oszczędzania
                      > władzuchna wbrew własnym planom hucznie ogłaszanym demoluje oszczędności zamiast je ułatwiać i
                      > promuje konsumpcję.

Też zgoda.

> Bo to nie jest klimat dla inwestycji, tylko dla pozbywania się pieniędzy jak najszybciej, bo tracą na wartości.

Ten klimat obejmuje cały Zachód. Oprocentowanie lokat jest ujemne. W sposób bezwzględny. Wpłacasz 100 za rok, dwa dostajesz 99 czy 98. Klimat jest dla inwestycji. O ile oszczędzać może każdy, to inwestować mogą tylko nieliczni. Kiedyś oszczędzali wszyscy (o ile coś mieli), inwestowały jednostki twórcze, wybitne; czasem hochsztaplerzy i oszuści. Co teraz możesz zrobić z kwotą 10-50 tys. zł? Przepić, przehulać! Za mało na inwestycję, a przyszła wartość oczekiwana po zaoszczędzeniu jest niższa niż bieżąca.

--
                      - Na razie coraz wię... mniej mam nadziei, że będę mogła powiedzieć, że pan prezydent naszym prezydentem. To znaczy nie moim, ale Polaków. Moim też, każdego Polaka -
                      Kidawa-Błońska
                    • maksimum Re: przecież nie ma recesji,... 17.02.20, 17:43
                      piq napisał:

> ...a kryzys finansowy jest i tak nieuchronny, bo wywrotkę 2007 leczono objawowo

Niczego odkrywczego nie powiedziales,bo kazdy kryzys jest jak grypa,za kazdym razem troche inny.

> Tyle że to kłamca i
                      > oszust, syn oszusta i okłamał mnie oraz wszystkich Polaków - tyle że ja mam dob
                      > rą pamięć, a większość ludzi już dawno zapomniało o jakimś "planie Morawieckiego".

Morawiecki dla Polski jest blogoslawienstwem,bo gdybys mial Kopaczowa,to by cie karmila dinozaurami zabitymi kamieniami.
                      Morawiecki trafil sie Polsce tak jak slepej kurze ziarno.
                      Podobnie USA sa blogoslawione,ze Trump zachcial sie wziac za polityke.
                      Ty za to jestes lewicowym ciemniakiem,ktory nie odroznia prostej baby ze wsi Kopacz od inteligentnego biznesmena Morawieckiego.

> A wtedy wpływ globalnej katastrofy finansow
                      > ej będzie nie do ogarnięcia. Myślę, że będzie znacznie gorzej, niż po Lehman Brothers.
                      ----------
                      To co ty piszesz oddaje twoj stan psychiczny,bo przewidywac kryzysow ekonomicznych nie jestes w stanie.
                      Po kazdym kryzysie wprowadzane sa poprawki do systemu zarzadzania bankami i instytucjami finansowymi by kryzysy byly coraz lagodniejsze.
                      Kryzys 2008r byl dosc krotki w USA ale bardzo dlugi w Rosji i to zalezy tylko i wylacznie od tego,kto i jak rzadzi krajem. W Chinach ten kryzys byl niezauwazalny.
                • maksimum Re: super, jeśli dożyję,... 17.02.20, 07:04
                  piq napisał:

> ...a poza tym sytuacja nie jest aż tak prosta, bo na razie żyjemy w gospodarce
                  > deficytu rąk do pracy napędzanej konsumpcją. Jak się wywróci, a pensji nie ma j
                  > ak obniżyć, to będą padać firmy albo zredukują zatrudnienie i nie będzie komu w
                  > ynajmować mieszkania.
                  ----------
                  Tak patrze jak sobie przeczysz,ale tak to bywa jak nie rozumiesz podstaw ekonomii.
                  Gospodarka wywraca sie wtedy,kiedy brak jest popytu i taka sytuacje mamy w EU i euro przy zerowej st%.
                  Z tym ze kazda gospodarka jest otwarta i gdy w strefie euro brak im kasy na towary miejscowe(bo sa za drogie) to zwracaja sie do tych zagranicznych,ktore sa tansze,czyli te z Polski.
                  Przy nizszych placach w Polsce,nawet kryzys w strefie euro nie rusza polskiej gospodarki,dzieki nizszym kosztom produkcji.

> A co do Morawieckiego: mam pokoleniowego kaca moralnego w stosunku do młodzieży
                  > , bo moja solidarnościowo-kombatancka generacja spieprzyła jej Polskę. Dlatego
                  > chciałbym, żebyśmy wyszli jakoś z pułapki średniego rozwoju, a wspomaganie R&D,
                  > które przecież ta młodzież powinna robić, to podstawa tego wyjścia. Dlatego to
                  > góvvno, które krajowi serwuje co chwilę jakaś banda na koszt następnych pokole
                  > ń, wkurza mnie jak jasny gwint.
                  ------------
                  Znowu dwojka z logiki.
                  R&D nastepuje niemal wylacznie w krajach wysoko rozwinietych,bo nawet jak co wymyslisz w Polsce,to nie bedziesz mial tego jak produkowac,bo nie bedzie zapotrzebowania w kraju. Zostaje wiec TANIA sprzedaz za granice.
                  Niemal wszystkie Noble plyna za ocean do USA,bo tam sa najlepsze uczelnie na swiecie i najlepszy R&D na swiecie.
                  Najlepsi polscy studenci masowo uciekaja do uczelni zagranicznych a po ich skonczeniu ci najlepsi od razu dostaja zatrudnienie na miejscu.

www.pulshr.pl/edukacja/coraz-wiecej-polakow-wyjezdza-na-studia-za-granice,57953.html
                  "Najpopularniejszym kierunkiem emigracji edukacyjnej Polaków pozostaje Wielka Brytania. Rosnącą popularnością, pomimo znacznych kosztów takiego wyjazdu, cieszą się Stany Zjednoczone."
                  "Połowa z nich w ciągu pierwszych dwóch lat od zakończenia nauki chce powrócić do kraju. "

Dla ulatwienia myslenia.
                  Z Polski wyjezdzaja najlepsi studenci a ci co wracaja,to sa ci gorsi z najlepszych,bo ci najlepsi z najlepszych od razu dostaja prace za granica.
              • monalisa2016 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 17.02.20, 16:37
                felusiak1 napisał:

> Ad 2. Jeśli bańka peknie (co nie jest wcale takie pewne) ceny nieruchomości poj
                > da w doł ale czynsze wzrosna.
                Ludzie musza gdzieś mieszkać. A jak wzrosną to be
                > dzie ci latwiej splacać kredyty.
                > A ceny po jakimś czasie znowu pojdą w gorę. No i pomyśl, ze kupileś neruchomość
                > za 25% ceny. 75% dostaleś od banku i splacasz kredyt pieniedzmi uzyskanymi z c
                > zynszu. Po 20 latach kredyt jest splacony i wszystkie czynszowe pieniadze sa tw
                > oje.

Nieruchomosci polja w dol a czynsze wzrosna piszesz felusiak, powiedz na jakiej zasadzie? smile Jak widze nic sie nie nauczyles z wielkiej depresji Stanow (Black Thursday) jak i z kryzysu nieruchomosci z przed roku 2008, nie wspominajac tu o niedawnej bance w Londynie. Stany a Europa to sa dwie rozne rzeczy jak i mentalnosci Felus. smile

--
                  • monalisa2016 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 17.02.20, 22:42
                    Wiec jaki wyciagasz wniosek felus?
                    Niejednokrotnie napisalam ze Stany to nie Europa, wlasnie to nas dzieli, nasza mentalnosc jak i zrozumienie rzeczy. Wlasnosc posiadania domicili w Polsce jest wieksza skoro ja porownamy do reszty Europy, wiec w jaki sposob maja podskoczyc czynszowe mieszkania w Polsce czy innej czesci Europy skoro spadna ceny na nieruchomosci? Rownolegle do spadku cen nieruchomosci (mysle tu o wlasnosci) spadaja ceny czynszow mieszkan czyli podaz reguluje rynek. Im wiecej ich sie buduje tym sa tajnsze dla kupna jak i wynajmu. W obecnym czasie mieszkan brakuje spowodowala to merkelowsko-unijna polityka sprowadzania gosci jak i przemieszczania sie ludow tam gdzie zycie jest "lepsze" < celowo w lapkach.

--
                    • maksimum Proste dla mnie-nie do pojecia dla was 17.02.20, 23:47
                      monalisa2016 napisał(a):

> Wiec jaki wyciagasz wniosek felus?
                      > Niejednokrotnie napisalam ze Stany to nie Europa, wlasnie to nas dzieli, nasza
                      > mentalnosc jak i zrozumienie rzeczy. Wlasnosc posiadania domicili w Polsce jes
                      > t wieksza skoro ja porownamy do reszty Europy, wiec w jaki sposob maja podskocz
                      > yc czynszowe mieszkania w Polsce czy innej czesci Europy skoro spadna ceny na n
                      > ieruchomosci? Rownolegle do spadku cen nieruchomosci (mysle tu o wlasnosci) spa
                      > daja ceny czynszow mieszkan czyli podaz reguluje rynek. Im wiecej ich sie buduj
                      > e tym sa tajnsze dla kupna jak i wynajmu.

W USA ta banka budowlana to byly glownie drugie i trzecie domy dla danej rodziny. Kupowalo sie z mysla,ze za rok czy dwa sprzeda sie z zyskiem,ale...kupcy nie nadchodzili a kredyty trzeba bylo splacac,wiec banka pekla.
                      Dlaczego ceny domow spadaly przy wzroscie cen za wynajem?
                      Bardzo duzo biednych ludzi,ktorzy kupowali domy musialo wrocic do wynajmowania,bo te drugie i trzecie domy staly glownie w miejscach wypoczynkowych daleko od miast,gdzie ziemia jest za grosze i budownie jest duzo tansze.
                      Te domy zbankrutowane staly puste i mozna je bylo kupic za pol ceny a ludzie wracali do miast wynajmowac.
                      W USA gestosc zaludnienia jest bardzo niewielka w porownaniu z Europa i dlatego tak sie stalo,bo w Europie niemal z kazdego miejsca mozna latwo dojechac do pobliskiego miasta,bo jest dobra komunikacja publiczna,ktorej w USA nie ma lub jest duzo slabsza niz w Europie.

> W obecnym czasie mieszkan brakuje spo
                      > wodowala to merkelowsko-unijna polityka sprowadzania gosci jak i przemieszczani
                      > a sie ludow tam gdzie zycie jest "lepsze" < celowo w lapkach.

W Niemczech jest rent-control ,ktory zabija budownictwo.
                      W USA odchodzi sie od tego albo omija szerokim lukiem.
                    • felusiak1 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 18.02.20, 01:31
                      Widzę, ze nie rozumiesz podstawowych procesow.
                      Ceny nieruchomości spadają w okresach recesji. Podaż domów na rynku wzrasta a popyt umiera. Dlatego ceny spadają.
                      Tak jest w USA, w Europie i wszedzie na swiecie. Prawa ekonomii są nieublagane.
                      Popyt na wynajmowanie mieszkań wzrasta a podaz stoi w miejscu i to powoduje wzrost czynszu.
                      Jeśli tego nie rozumiesz to nie mamy o czym mowić.
                      • oleg3 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 18.02.20, 13:22
                        felusiak1 napisał:

> Ceny nieruchomości spadają w okresach recesji. Podaż domów na rynku wzrasta a p opyt umiera. Dlatego ceny spadają.
                        > Tak jest w USA, w Europie i wszedzie na swiecie. Prawa ekonomii są nieublagane.
                        > Popyt na wynajmowanie mieszkań wzrasta a podaz stoi w miejscu i to powoduje wzrost czynszu.

Felusiak, struktura rynku mieszkaniowego w Polsce jest inna niż w USA. U nas tak to nie działa. Po pierwsze w Stanach dajesz bankowi klucze i masz problem z głowy. Po prostu szukasz mieszkania, a bank nabywcy. W Polsce dług pozostaje. Tracisz mieszkanie, a dług masz dalej. Nie stać cię na wynajem mieszkania. Żyjesz dalej w starym, procedury trwają latami. O po drugie i trzecie napiszę innym razem.

--
                        "PiS to grupa rekonstrukcyjna Sanacji"
                        © RAZ
                          • oleg3 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 18.02.20, 19:16
                            felusiak1 napisał:

> A gdzie w Stanach mozna oddać klucze i mieć problem z głowy?

w Stanach Zjednoczonych odpowiada się zabezpieczeniem, a nie całym majątkiem, jak w Polsce

--
                            "Nie ma feminizmu bez weganizmu!!!"
                            Sylwia Spurek, europoseł Wiosny
                            • felusiak1 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 19.02.20, 06:21
                              Nie miałem najmniejszego pojecia, ze w Polsce jest tak durne prawo, ze pozyczka jest zabezpieczona caalym majatkiem.

W USA nie jest tak, ze oddajesz klucze i masz z glowy. Jesli bank nie jest w stanie sprzedać nieruchomości za cenę co najmniej równa długowi to wytacza sprawę o róznicę.
                              W tym artykule jest strasznie dużo kitu i nie ma bardzo istotnych rzeczy. Autor pewnie nigdy nie kupował lub nie sprzedawał domu.
                              • oleg3 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 19.02.20, 12:21
                                felusiak1 napisał:

> Nie miałem najmniejszego pojecia, ze w Polsce jest tak durne prawo, ze pozyczka
                                > jest zabezpieczona caalym majatkiem.
                                Na tym polega dramat (m.in.) frankowiczów. Bankowi - tak naprawdę - zwisa za ile sprzeda przejęty od niewypłacalnego kredytobiorcy dom/mieszkanie. Często sprzedaje za ułamek ceny rynkowej. Tak samo zwisa mu efektywność inwestycji. Ważny jest wiek i zawód/wykształcenie jelenia.

> W USA nie jest tak, ze oddajesz klucze i masz z glowy.
                                Dzięki. Miałem inne info.

Wracając do mechanizmu spadek cen nieruchomości - wzrost cen najmu. W Polsce znowu jest inaczej. Mieszkania na wynajem to promile (może procenty) zasobów mieszkaniowych. I to z lokalizacją wyłącznie w metropoliach. Wynajmują je słoiki (na studiach czy tuż po studiach). Jak ktoś ma stałe, udokumentowane dochody idzie do developera i banku. Podpisuje kwity na dziesiątki lat.

--
                                "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej"
                                18 art. Konstytucji
                                • oleg3 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 19.02.20, 12:42
                                  oleg3 napisał:

> Wracając do mechanizmu spadek cen nieruchomości - wzrost cen najmu. W Polsce ...

Załóżmy, że ceny mieszkań na rynku wtórnym spadają. Słoiki kupują mieszkania na własność i zwalniają wynajmowane mieszkania. Jest inaczej niż w USA. Ceny najmu wzrosną o ile przybędzie wypłacalnych słoików.

--
                                  – Jak wiemy, Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie. Jemu zależy tylko na Polsce –
                                  Kidawa-Błońska
                                  • felusiak1 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 19.02.20, 16:23
                                    Pominałeś przyczyny spadku cen nieruchomości. To nie jest tak, że ot tak sobie zaczynaja spadać. Spadaja bo wysechł popyt. Brak nabywców. A brak dlatego, ze potencjalnych nabywców poprostu nie stać na kupno. A muszą gdzieś mieszkać.
                                    Zatem wzrasta popyt na wynajmowanie.

To jest mechanizm podobny do tego z nowymi i uzywanymi samochodami. Kiedy gospodarka ma sie dobrze popyt na nowe auta rośnie a na używane spada ale kiedy przychodzi recesja jest na odwrót.

PS. Słoiki są dobre tak długo jak placą czynsz. Pieniadze nie smierdzą.
                                    • oleg3 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 19.02.20, 16:30
                                      felusiak1 napisał:

> potencjalnych nabywców poprostu nie stać na kupno. A muszą gdzieś mieszkać.
                                      > Zatem wzrasta popyt na wynajmowanie.

Ludzie muszą gdzieś mieszkać. Niestety muszą też mieć środki na wynajęcie mieszkania. Jak nie mają środków to mieszkają w 10 osób w jednopokojowym mieszkaniu. Jak mają kasę, to każdy mieszka w rezydencji.
                                      --
                                      - Na razie coraz wię... mniej mam nadziei, że będę mogła powiedzieć, że pan prezydent naszym prezydentem. To znaczy nie moim, ale Polaków. Moim też, każdego Polaka -
                                      Kidawa-Błońska
                                    • piq no nie, jest limit kosztów wynajmu,... 19.02.20, 20:22
                                      ...powyżej którego wynajem się nie opłaca najemcy. Gdy opłata za wynajem staje się tylko trochę niższa niż rata kredytu mieszkaniowego. Częsty przypadek w Polsce. Jeśli za mieszkanie wynajmowane płacisz załóżmy 1000 zł (+ opłaty za media), to opłaca ci się raczej wziąć kredyt i kupić podobne mieszkanie, płacąc mniej więcej te same lub odrobinę większe pieniądze (plus opłaty za media plus opłaty do wspólnoty albo administratora czy zarządcy).
                          • monalisa2016 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 18.02.20, 21:36
                            felusiak1 napisał:

> A gdzie w Stanach mozna oddać klucze i mieć problem z głowy?

Feluś wychodzę z założenia że wiesz (może się mylę smile) na jakiej podstawie powstaje pieniądz w bankach? smile
                            Tylko nie pisz że wychodzi z drukarki albo z automatu. smile

--
                            • monalisa2016 Re: dwie kwestie, które przegapiłeś:... 19.02.20, 16:23
                              monalisa2016 napisał(a):

> felusiak1 napisał:
                              >
                              > > A gdzie w Stanach mozna oddać klucze i mieć problem z głowy?
                              >
                              >
                              > Feluś wychodzę z założenia że wiesz (może się mylę smile) na jakiej podstawie pow
                              > staje pieniądz w bankach? smile
                              > Tylko nie pisz że wychodzi z drukarki albo z automatu. smile
                              >

Widzisz Feluś na te pytanie które ci postawiłam nie dałeś odpowiedzi po prostu zignorowałeś, a ono jest ważne przy kredytach np. mieszkaniowych tak samo przy emitowaniu czyli drukowaniu nowych banknotów a tym wzrostem cen na mieszkania (własnościowych tak samo czynszówek).
                              Piq w założycielskim poście napisał (cytat) "bo lokaty w bankach nie przekraczają 3% (tych zagrożonych, które chcą ściągnąć gotówkę) a inflacja osiągnęła właśnie 4,4%. I tak się kończy gospodarowanie kretynów.", te zdanie Piqa wyjaśnia już wiele.
                              A więc, jak powstaje pieniądz, ano do niedawna nazywało się to teorią spiskową dziś pisze się już powoli oficjalnie że wartość kredytów jest podstawą do emitowania swieżego pieniądza czyli druku. Wiadomo bank musi zarobić, więc pytanie w jaki sposób i z jaką czestotliwością zarabia na kredytach, ot to jest pytanie. Bank zarabia nie tylko na kredytobiorcy (w postaci procentów od kredytu) ale też wiąże kredyty w pakiety i sprzedaje je dalej finansowym istytucjom. U nas nazywa się to Verbriefungen jak w Polsce nie wiem, wujek Google nazwał mi ten wyraz (Verbriefungen) sekurytyzacją. Sprzeczać się nie będę czy jest to fachowe określenie w polskiej bankowości. smile
                              Już sam widzisz, że kredyty w różnej postaci są w Polsce (gdzie indziej też) "in" przez to zagraniczne banki (nie tylko) w byłym Ostbloku zarabiają złote "jajka" na nich szczególnie mieszkaniowych ponieważ ped do nich jest jednak wielki z uwagi na niezależność, ..., dorobek na starcze lata jak i spekulacje. Powrócę jeszcze do cytowanego powyżej zdania z postu Piqa, inflacja osiagnęła 4,4%, co to znaczy? Ano nic innego, że drukarki są w ruchu a ściąganie pieniądza z rynku jeszcze większe przez to dość wysoki wskaznik inflacji.
                              Teraz o bańce nieruchomości, ilośc podaży na rynku mieszkaniowym nie jest równa potrzebom, czym jest to spowodowane? W całej Europie jest dużo przybyszów którzy chcą gdzieś mieszkać, gdzieś się zakotwiczyć a podaż na mieszkania jest ograniczona czy to mocą/ilością budownictwa, czy mocą połaci ziemi przeznaczonych na/ pod budowy przez to ceny mieszkań (własnościowych tak samo czynszowych), ceny ziemi idą w górę przybierając astronomiczne sumy. Więc porównanie Europy do Stanow w tej sprawie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ ilość porzuconych domów w Stanach jest większa (przez to tanieją) a czynszówki mają popyt, cena czynszówek w odwrotności do Polski rośnie przez to to co wcześniej napisałam muszę zacytować "Niejednokrotnie napisałam ze Stany to nie Europa, właśnie to nas dzieli, nasza mentalność jak i zrozumienie rzeczy" Ot tak z grubsza zarysowałam róznice i na czym ona polega, mogłam się bardziej wgłębić w rzecz ale na to nie mam za wiele czasu, więc napisałam ot tak z grubsza i troche chałotycznie.
                              Co do pojecia oddawania kluczy które tu zaprzeczyłeś, odpowiem ci prosto, przepisy/ustawy między stanami w USA są różne i tu pozwolę sobie nadmienić ci historię nieżyjacej koleżanki która nagle zmarła w dość młodym wieku a wybudowała sobie dom za życia który właśnie krótko przed śmiercią zaczęła meblować. Tu nie było kłopotów jakie by wynikły w Europie, oddano amerykańskiemu bankowi klucze i sprawa była załatwiona.

--
          • institoris2 zapominasz felusiak, ze my tutaj 19.02.20, 13:27
            w europejskim kolchozie zyjemy, co powoduje, ze ryzyko, jakie ponosi inwestor jest znacznie wieksze niz w Stanach.

W Niemczech (wiec pewnie i w niedalekiej przyszlosci w Polsce) jest troche inaczej, mozliwe problemy:

Prawodawstwo jak i orzecznictwo preferuje najemcow kosztem wlascicieli, stale przybywa przepisow ograniczajacych prawa wlascicieli, przykladowo
            -terminy wypowiedzenia, jak i powody tegoz
            -ograniczenia odnosnie wysokosci czynszu (poczatkowego przy nowej umowie, jak i podwyzek)
            -proby wprowadzenia maksymalnych stawek na czynsz (jeszcze nie przeszlo, ale wkrotce przejdzie.
            Kolejny problem, to eko histeria, i wynikajace z niej przepisy, przykladowo zakaz ogrzewania olejem od roku ktoregos tam, wprowadzony zostanie obowiazek zalozenia filtrow na kominki.
            Moze sie zdarzyc, ze uznaja, iz wszystkie budynki musza byc ocieplone, albo, ze okna nie spelniaja norm, wiec bedziesz musial je wymienic. Jako wlasciciel nie jestes pewny dnia, ani godziny i nie jestes w stanie oszacowac faktycznych kosztow inwestycji, a ekofaszysci zawsze znajda jakis powod, zeby Cie oskubac.
            Wzrost podatkow, ja przykladowo w roku 2014 zaplacilem 5% podatku od zakupu nieruchomosci, w roku 2016 bylo to juz 6,5%. W Polsce, o ile dobrze pamietam, podatek wynosi 2%, pytanie jak dlugo.
            Podatek od nieruchomosci ustalaja poszczegolne gminy, tendencja zwyzkowa, a w najblizszych latach maja byc przeprowadzone nowe szacunki wartosci nieruchomosci, wiec mozna byc pewnym, ze nie po to, zeby podatki obnizyc.
            Osobiscie mam powazne obawy, ze po solidnym krachu poszczegolne panstwa w eurokolchozie stana przed widmem bankructwa i obsluza sie majatkiem obywateli, wprowadzajac przymusowe hipoteki.
            Dlatego tez, jak wczesniej nieruchomosci kupowalem, tak teraz zaczalem wysprzedawac, to z czego sam nie korzystam.

felusiak1 napisał:

> Ale z tego co widzę system preferuje inwesowanie. Zatem weź pożyczkę, kup miesz
            > kanie, zrób remont i wynajmuj. Potem kup drugie i trzecie i czwarte. Zostań kam
            > ienicznikiem.
            >
            • felusiak1 Re: zapominasz felusiak, ze my tutaj 19.02.20, 16:37
              No to macie tam one size fits all.
              U nas to zalezy od miasta lub powiatu. W Nowym Jorku zawsze wygrywa lokator ale poza miastem kamienicznik jest góra. W Texasie prawo preferuje kaminicznika.

Czy to znaczy, ze podatek płaci się przy zakupie czy kazdego roku od wartości nieruchomosci?
              • oleg3 Re: zapominasz felusiak, ze my tutaj 19.02.20, 17:22
                felusiak1 napisał:

> Czy to znaczy, ze podatek płaci się przy zakupie czy kazdego roku od wartości nieruchomosci?

Mogę wyjaśnić jak to jest w Polsce. Transakcja kupna-sprzedaży opodatkowana jest 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych liczonym od rynkowej wartości nieruchomości (płaci sprzedający bądź nabywca, solidarnie). Dalej jest podatek od nieruchomości (roczny) liczony od m2 działki i budynku (stawka rózna w zależności od gminy). Dalej jest podatek dochodowy jeżeli nabywca sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od nabycia (są skomplikowane ulgi). Te wszystkie podatki są dość umiarkowane, ale wykluczają biznes prywatny (bez rejestracji firmy) polegający na obracaniu nieruchomościami. A jak jest firma to mamy VAT. I tu znowu jest różnie. Preferowane są małe mieszkania/domy.

--
                "Wielu padło od ostrza miecza, ale nie tylu, co od języka"
                Księga Syracha
                • institoris2 a to ciekawe 19.02.20, 23:46
                  bo jak kupowalem dom w Polsce, to nikt jakos nie wspomnial, ze podatek jest do zaplacenia "solidarnie" i byla gadka o tym, ze mam do zaplacenia 2%. Ale lobuzy!

oleg3 napisał:

> Mogę wyjaśnić jak to jest w Polsce. Transakcja kupna-sprzedaży opodatkowana je
                  > st 2-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych liczonym od rynkowej wartości
                  > nieruchomości (płaci sprzedający bądź nabywca, solidarnie).
                  • oleg3 Re: a to ciekawe 20.02.20, 08:11
                    institoris2 napisał(a):

> bo jak kupowalem dom w Polsce, to nikt jakos nie wspomnial, ze podatek jest do
                    > zaplacenia "solidarnie" i byla gadka o tym, ze mam do zaplacenia 2%. Ale lobuzy
                    > !

Wprowadziłem w błąd. Sorki. Tak było, ale już nie jest.

podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/6991,kto-zaplaci-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych.html
                    Od 1 stycznia 2007 r. nie będzie wątpliwości, kto musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W nowelizacji ustawy jednoznacznie wskazano, że obowiązek ten będzie obciążał nabywcę.

--
                    "Wielu padło od ostrza miecza, ale nie tylu, co od języka"
                    Księga Syracha
              • maksimum Bzdury felus piszesz 19.02.20, 17:24
                felusiak1 napisał:

> No to macie tam one size fits all.
                > U nas to zalezy od miasta lub powiatu. W Nowym Jorku zawsze wygrywa lokator

Bzdury felus piszesz.Prawo jest tak ustawione ze pomaga lokatorowi,ale jest chodzi o wygrywanie czy przegrywanie w sadzie,to jest tak samo jak wszedzie indziej.
                Po prostu wyrzucic lokatora jest ciezej i trwa to dluzej ale zawsze mozesz go wyrzucic.
                W NYC trwa np 3 mies by pozbyc sie lokatora,a gdzie indziej mozesz to zrobic szybciej.

www.brickunderground.com/rent/difference-between-last-months-rent-and-security-deposit
                "The new law lowers financial barriers to renting an apartment in New York City, a good thing for most renters. But it complicates things for renters who don't meet the landlords' income requirements (including students and retirees), have a blemish on their credit record or no credit history at all, such as international renters."

Kazdy landlord sprawdza dochody przyszlego lokatora i stan jego konta w banku,czego kiedys nie bylo.
                • monalisa2016 Re: Bzdury felus piszesz 19.02.20, 18:02
                  Felus nagina wiele spraw pod jego wybiorcze zrozumienie tematu. smile

--
                  www.gdib.eu/ingenieur-entwickelt-brennstoffzelle-mit-2-400km-reichweite-nur-4-000e-als-umbau-set-fuer-benziner-diesel/
    • monalisa2016 Re: inwestycje finansowane z oszczędności Polaków 16.02.20, 00:33
      Piq napisal:
      ..., żeby Polacy oszczedzali, bo lokaty w bankach nie przekraczają 3% (tych zagrożonych, które chcą ściągnąć gotówkę) a inflacja osiągnęła właśnie 4,4%. I tak się kończy gospodarowanie kretynów.

Jeszcze narzeka przy tak wysokich procentach, chyba maja najwyzszy w unii. Piqu ulokuj twoje oszczednosci na zachodzie dopiero dowiesz sie jak beda ci one topniec, wtedy zaczniesz doceniac to co ci proponuja i daja w Polsce. Tja, od pieniedzy na koncie w baunku placi sie minusowe procenty, nie bank tylko wlasnie kient.
      Kto na tym zyskuje? Panstwo i europejski bank centralny, Brukselka sie cieszy.smile

--
    • qwardian Re: inwestycje finansowane z oszczędności Polaków 16.02.20, 08:55
      Optymistyczne, że są Aqua osoby wierzące w emeryturę. Nie liczę, że kiedykolwiek otrzymam ze Stanów, ani w opiekę społeczną na miejscu. Będę zarabiać do końca, bez protestu. Tak trzeba żyć, żeby nie być zależnym od sutenera..

--
      Lepiej potknąć się o prawdę, niż ją ominąć.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka