Dodaj do ulubionych

A moze by jak Turkmenistan? :O)

01.04.20, 16:26
Turkmenistan zabrania słowa "koronawirus". Za rozmowy o epidemii - areszt

Maciej Orłowski

1 kwietnia 2020 | 15:29

Władze Turkmenistanu, jednego z najbardziej zamkniętych i dyktatorskich krajów na świecie, zabroniły dziennikarzom używania słowa "koronawirus". - Aresztują ludzi za rozmowy o epidemii. Tajniacy podsłuchują ich w pociągach, na przystankach i w autobusach - mówi dziennikarz z Aszchabadu.

Turkmenistan – do 1991 r. kraj związkowy ZSRR – to państwo totalitarne, często porównywane do Korei Północnej. Niespełna sześciomilionowa „republika”, którą od 2006 r. rządzi dyktatorsko prezydent Gurbanguły Berdymuchamedow, znajduje się między Iranem, Afganistanem, Uzbekistanem i Morzem Kaspijskim. Choć kraj posiada jedne z największych na świecie złóż gazu ziemnego i znaczne zasoby ropy, doskwierają mu niedobory żywności i bieda.

Teraz dochodzi do tego epidemia koronawirusa...

Turkmenistan graniczy z Iranem, gdzie odnotowano już ponad 47 tys. zakażeń i 3 tys. zgonów. Jednak oficjalnie wirusa tam nie ma, a władze nie informują o sytuacji epidemiologicznej: jedyne oświadczenie w tej sprawie to komunikat MSZ z 5 marca, że nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań.

We wtorek Radio Wolna Europa podało, że dziennikarzom mediów państwowych (innych w kraju nie ma) zabroniono nawet używać słowa „koronawirus”. Co więcej, zostało ono usunięte z broszur informacyjnych ministerstwa zdrowia, które od początku epidemii dystrybuowane są w szkołach, szpitalach i miejscach pracy.

O koronawirusie milczeć muszą również obywatele. Policja w cywilu aresztuje ludzi noszących maseczki lub rozmawiających o epidemii na ulicy, na przystankach autobusowych czy w kolejkach przed sklepami – podaje Radio Azatlyk, turkmeński serwis wchodzący w skład Radia Wolna Europa.

– Zabierają ludzi za rozmowy o koronawirusie. Tajniacy podsłuchują ich w pociągach, na przystankach i w autobusach – mówi korespondent Radia Azatlyk z Aszchabadu, stolicy kraju. Według niego władze próbują w ten sposób zapobiec panice.

Rozmawiać o koronawirusie nie wolno, ale trzeba myć ręce
Nie oznacza to, że Turkmenistan zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni władze podjęły podobne kroki, co inne kraje na świecie: podróżowanie po kraju i przekraczanie granic jest ograniczone, policja zatrzymuje kierowców oraz przechodniów i mierzy im temperaturę, a ulice są odkażane. W bankach i urzędach w Aszchabadzie pojawiły się środki do dezynfekcji, których brakuje w aptekach.

W walkę z koronawirusem włączył się nawet sam Ojciec Obrońca – jak oficjalnie tytułowany jest Berdymuchamedow. 13 marca nakazał „odkażanie” przestrzeni publicznej rutą stepową, rośliną od wieków używaną w tutejszej medycynie ludowej, która w Polsce zaliczana jest do środków odurzających (napar z niej wywołuje halucynacje). Dyktator znany jest z wiary w zabobony – w 2018 r. w kraju wprowadzono faktyczny zakaz jeżdżenia samochodami w ciemnych kolorach, bo prezydent wierzył, że przynoszą pecha.

Choć nie wolno rozmawiać o koronawirusie, państwowe media rozpowszechniają zalecenia dotyczące higieny Światowej Organizacji Zdrowia, UNICEF-u oraz resortu zdrowia. Dzieciom wyjaśnia się znaczenie higieny osobistej, zwłaszcza mycia rąk mydłem. W szkołach wiosenne wakacje przedłużono do 6 kwietnia. W stolicy odwołano wydarzenia masowe, a pracownicy państwowi są wysyłani na bezpłatne urlopy.

Jednocześnie masowo zamykane są obiekty rekreacyjne, prywatne przedsiębiorstwa oraz sklepy. W Turkmenistanie funkcjonują droższe prywatne sklepy oraz tańsze państwowe, w których obowiązują stałe ceny i miesięczne limity zakupów (np. w ostatnich latach miesięczny limit mąki na mieszkańca wynosił 5 kg).

Teraz władze jeszcze bardziej zaostrzają limity. W państwowych sklepach ludzie czekają po produkty w długich kolejkach, a i tak nie dla wszystkich wystarczy towaru. W kraju pogarsza się – i tak już zła – sytuacja żywnościowa. Z powodu znacznego niedoboru mąki zmniejszyła się produkcja chleba, a wielu obywateli obawia się głodu i bezrobocia. Władze próbują wyciszyć nastroje za pośrednictwem tajnych agentów i służby bezpieczeństwa, która zastrasza obywateli i lokalne władze.

Turkmenistan torturuje dziennikarzy
O tym wszystkim obywatele jednak nie usłyszą. Rząd kontroluje wszystkie media i prześladuje tych, którzy publikują na zagranicznych serwerach niezależne informacje. W ostatnich latach władza wielokrotnie aresztowała, torturowała i szykanowała niezależnych dziennikarzy. Reporterzy bez Granic umieścili Turkmenistan na ostatnim, 180. miejscu w swoim rankingu wolności prasy – za Koreą Północną.

Internet jest mało popularny, a jego nieliczni użytkownicy mają dostęp tylko do ocenzurowanej wersji – dostępnej na ogół w kawiarenkach internetowych, za okazaniem dokumentu tożsamości.

Co jakiś czas – pod pretekstem „upiększania” kraju – władze usuwają również anteny satelitarne, pozbawiając społeczeństwo dostępu do zagranicznej telewizji. Na krajowe kanały nie ma co liczyć – w teorii prawo dopuszcza możliwość nadawania prywatnych kanałów, ale tylko pod warunkiem promowania „pozytywnego wizerunku Turkmenistanu”.

wyborcza.pl/7,75399,25835428,turkmenistan-zabrania-slowa-koronawirus-za-rozmowy-o-epidemii.html
Tak z grubsza, to jest wlasnie to co was czeka, pisiory, pod rzadami klero-faszystow. Rzad wlasnie zalozyl kaganiec lekarzom.Obserwuj wątek
  • xiazeluka Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 01.04.20, 19:59
   Przecież tego właśnie chcecie - od tygodni domagacie się wprowadzenia w TymKraju stanu wyjątkowego. Kretynie52, na każdym etapie rób notatki, bo Ci się narracja plącze.

   --
   Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
   • benek231 Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 06:56
    xiazeluka napisała:

    > Przecież tego właśnie chcecie - od tygodni domagacie się wprowadzenia w TymKraj
    > u stanu wyjątkowego. Kretynie52, na każdym etapie rób notatki, bo Ci się narrac
    > ja plącze.
    **
    Klamiesz, ty plynne gowno w ludzkiej skorze. My mowilismy o stanie kleski zywiolowej.
    • xiazeluka Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 07:51
     Stan klęski żywiołowej także pozwala na ograniczenie praw obywatelskich, a przecież zgodnie z teorią Totalnej Targowicy krwawa dyktatura dąży do samowładzy a la NSDAP, przeto taka propozycja jest laniem wody na młyn LiN, Ty zdradzieckie amoralne nazikomunistyczne gowno.

     --
     Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
   • wkkr Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 03.04.20, 13:26
    xiazeluka napisała:

    > Przecież tego właśnie chcecie - od tygodni domagacie się wprowadzenia w TymKraj
    > u stanu wyjątkowego. Kretynie52, na każdym etapie rób notatki, bo Ci się narrac
    > ja plącze.
    >
    ============
    Jakim ty jesteś kretynem. Nie masz pojęcia o czym mówisz. Ty nawet nie rozróżniasz stanu wyjątkowego od stanu klęski żywiołowej.


    --
    Ceterum censeo Russia delendam esse
    • xiazeluka Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 03.04.20, 13:58
     Towarzyszu wkkr, Mła wskazuje, że tutejsi demotfukraci, niezłomni obrońcy OTUA, domagają się a) złamania OTUA (przełożenia wyborów), b) wprowadzenia stanu ograniczającego część praw obywatelskich (stan klęski żywiołowej/stan wyjątkowy).

     Zrozumieliście, towarzyszu komunisto?

     --
     Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
   • benek231 A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 17:50
    allegro.con.brio napisał:

    > W postępowej Europie historycy nie mogą powiedzieć że Holocaust nigdy nie miał
    > miejsca, czy nawet kwestionować liczbę ofiar. To tak w kwestii nakładania kagań
    > ca i walki z cenzurą.
    **
    Kto ci naopowiadal takich glupot?! Jak najbardziej moga.

    Ale co to ma do zakazu uzywania slowa koronawirus w Turkmenistanie? Gdyby klero-faszysci wprowadzili taki zakaz w Polsce to mozna by porownywac, chociaz. Ale oni takze tylko zanizaja statystyki.
    • allegro.con.brio Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 17:59
     benek231 napisał:

     > Kto ci naopowiadal takich glupot?! Jak najbardziej moga.

     Te same media, które cytujesz. Tylko robiły to w zupełnie innym tonie.

     > Ale co to ma do zakazu uzywania slowa koronawirus w Turkmenistanie?

     No właśnie to.

     > Gdyb
     > y klero-faszysci wprowadzili taki zakaz w Polsce to mozna by porownywac, chocia
     > z. Ale oni takze tylko zanizaja statystyki.

     Czy zaniżają czy nie zaniżają - nie potrafię tego stwierdzić.

     • benek231 Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 19:09
      allegro.con.brio napisał:

      > benek231 napisał:
      >
      > > Kto ci naopowiadal takich glupot?! Jak najbardziej moga.
      >
      > Te same media, które cytujesz. Tylko robiły to w zupełnie innym tonie.
      >
      > > Ale co to ma do zakazu uzywania slowa koronawirus w Turkmenistanie?
      >
      > No właśnie to.
      **
      Czyzby? Jakos nie slyszalem o historykach zamykanych w wiezieniach za rewizjonistyczne podejscie do holocaustu. Moga pisac co chca, tyle ze karier to oni raczej nie zrobia. W Turkmenistanie byliby penalizowani. Ale nie przejmuj sie bo Turkmenistan zmierza do was wielkimi krokami.


      *
      > > Gdyby klero-faszysci wprowadzili taki zakaz w Polsce to mozna by porownywac,
      > chociaz. Ale oni takze tylko zanizaja statystyki.
      >
      > Czy zaniżają czy nie zaniżają - nie potrafię tego stwierdzić.
      **
      Ja potrafie i tyle mi wystarczy.
      • allegro.con.brio Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 19:23
       benek231 napisał:

       > > > Gdyby klero-faszysci wprowadzili taki zakaz w Polsce to mozna by po
       > rownywac,
       > > chociaz. Ale oni takze tylko zanizaja statystyki.
       > >
       > > Czy zaniżają czy nie zaniżają - nie potrafię tego stwierdzić.
       > **
       > Ja potrafie i tyle mi wystarczy.

       I tyle twojego.
       • benek231 Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 02.04.20, 20:09
        allegro.con.brio napisał:

        > I tyle twojego.
        **
        No widzisz? Cos jednak z tego mam. A wy, miejmy nadzieje, nie dorobicie sie 'Ojca Obrońcy' co byloby innym imieniem waszego Zbawcy Narodu, ktory nie zdobedzie sie jednak na torturowanie dziennikarzy.
         • benek231 Re: A moze by jak Turkmenistan? :O) 03.04.20, 07:17
          allegro.con.brio napisał:

          > Bredzisz. I to też twoje, Krzyś.
          **
          Nie wydaje mi sie. Na zlecenie kleru przeprowadzaja kaczysci wyprowadzanie Polski z demokracji oraz UE, oraz prowadza ku zamordyzmowi. To dlatego siegnalem po ten artykul o Turkmenistanie.

          Zaden dzierzymorda nie lubi aby podczas jego rzadow bylo duzo ofiar smiertelnych jakiejs epidemii. Dzierzymordy lubia miec dobre wyniki. Patrz Lukaszenka i Kaczynski. Takze Trump tak kombinowal by w statystykach umieszczac wylacznie stwierdzone testowaniem przypadki. I na poczatku tez uwazal publicznie, ze masowe testowania oraz posmiertne sa bezsensowne. Istotnie z punktu widzenia lepiej wygladajacych, choc zafalszowanych, statystyk nie maja wiekszego sensu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka