Dodaj do ulubionych

Stop calling me Murzyn

06.06.20, 08:45
www.facebook.com/photo.php?fbid=1572767446234280&set=a.158679514309754&type=3

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
w sumie ma rację, bo jak można nazywać Murzynem Murzynkę właśnie?
Obserwuj wątek
  • rumia100 Podhujaszcza perla 06.06.20, 09:08

   I od rana cie telepie, "Tłuszcz ci ślepie zalewa, toś nie dojrzał" problemu.
   Właśnie pokazałeś tego ryja, a paskudny wyjątkowo. Wyjątkowa szumowina.
   Ciekawe, ze ta wyjątkowośc TYLKO w paskudnych sprawach.

   Musieli cię nieźle ci księża wyobracać na plebanii, że jesteś taki wstrętny, nikczemny i zły, jak taki stary krokodyl, który chciałby ugryźć ale zębów mu brak, a i szkoda, ile, że ostatnie.   Piękny komentarz
   (...) Nie podoba wam się czarnoskóra osoba zwracająca się o uszanowanie jej godności? Zostaliście ugodzeni w swoją tożsamość narodową? Co z wami jest nie tak?


   perla_roztocza napisał:

   > www.facebook.com/photo.php?fbid=1572767446234280&set=a.158679514309754&type=3
   >
   > ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
   > w sumie ma rację, bo jak można nazywać Murzynem Murzynkę właśnie?
  • benek231 Juz kiedys mowilismy o tym, Matolku :O) 06.06.20, 20:16
   perla_roztocza napisał:

   > w sumie ma rację, bo jak można nazywać Murzynem Murzynkę właśnie?
   **
   Rafał Milach podpisal fotografie “Stop calling me murzyn (negro)”, co nie jest wiernym przelozeniem napisu z 'plackardu' niesionego przez ciemnoskora dziewczynke. Albowiem murzyn to murzyn, a nie negro, oznaczajacy 'czarny'. 'Murzyn' jest czysto polskim a pejoratywnym okresleniem czarnoskorego osobnika pochodzenia afrykanskiego. Opisuje kogos kto jest 'umurzony' (np. od czyszczenia kominow), czyli brudny.
   I przeciw temu protestuje ciemnoskora dziewczynka, gdyz ona chce byc po prostu 'czarna', tak jak by jestesmy 'biali'. Ona nie chce byc 'brudna', matole.

   • xiazeluka Re: Juz kiedys mowilismy o tym, Matolku :O) 06.06.20, 21:34
    Kretynie52, nie bierz się za język polski, nie znasz go. "Murzyn" nie jest słowem pejoratywnym, a etymologicznie wywodzi się "z łacińskiego Maurus (który do naszego języka dotarł za pośrednictwem czeskim) oznaczającego mieszkańca północnej Afryki, a więc osobę mającą nieco ciemniejszą karnację niż my".
    • wkkr Re: Juz kiedys mowilismy o tym, Matolku :O) 08.06.20, 08:32
     Pejoratywność określenia murzyn nie wynika z jego etymologi ale ze związków frazeologicznych jakie tworzy np. "biały murzyn" czyli ktoś ciężko pracujący, wykorzystywany, źle traktowany a także frajer który daje się wykorzystywać (wymawiane z pogardą w głosie).
     Podobny charakter ma związek frazeologiczne "murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść".
     Poza tym semantyka słowa murzyn nie ogranicza sie do określenia tym mianem czarnoskórych mieszkańców Afryki.
     Określenie to oznacza także: osobę pracującą intensywnie i ciężko bez adekwatnego wynagrodzenia, człowieka pracującego anonimowo za kogoś, osobę przesadnie korzystającą z solarium.
     Jaki widzisz negatywne konotacje tego słowa są na tyle liczne, ze zrozumiała jest niechęć czarnych do określania ich tym mianem.
       • xiazeluka Re: Juz kiedys mowilismy o tym, Matolku :O) 09.06.20, 14:17
        Po pierwsze Mła odesłał Was do słownika ("Doroszewski" znaczy w tym przypadku "słownik języka polskiego" pod redakcją Doroszewskiego", a nie do autorytetu, towarzyszu), abyście nabyli wiedzy i wyrugowali braki.
        Po drugie, przykłady są adekwatne, a Wy nie rozumiecie tego, co tu wklepujecie, ponieważ słowniki się Wam nie podobają.

        ""biały murzyn" czyli ktoś ciężko pracujący, wykorzystywany, źle traktowany a także frajer który daje się wykorzystywać (wymawiane z pogardą w głosie)."

        Podmiotem pogardliwego traktowania jest ów frajer, który daje się wykorzystywać, a nie Murzyn jako taki. Faktem jest, że Murzynów wykorzystywano do ciężkich prac, więc nie ma niczego zdrożnego w takiej konstrukcji, w dodatku pisanej przez małe "m"):

        sjp.pwn.pl/doroszewski/murzyn;5453556.html
     • sz0k Re: Juz kiedys mowilismy o tym, Matolku :O) 08.06.20, 09:49
      wkkr napisał:

      > Pejoratywność określenia murzyn nie wynika z jego etymologi ale ze związków fra
      > zeologicznych jakie tworzy np. "biały murzyn" czyli ktoś ciężko pracujący, wyko
      > rzystywany, źle traktowany a także frajer który daje się wykorzystywać (wymawia
      > ne z pogardą w głosie).

      Nom... dokładnie to samo można napisać o słowie "Żyd", czy "Polak". Ani chybi to też są pejoratywne określenia bo ktoś je może używać w związkach frazeologicznych opartych na pewnych stereotypach.
     • oleg3 Abstrakt, a co z Żydem czy Polakiem? 08.06.20, 09:52
      Lista jest długa. "pijany jak Polak", "skąpy jak Szkot". Poczytaj pewnego Żyda

      www.salon24.pl/u/fzp/1052639,murzyn-i-murzynek-bambo-na-celowniku-walczacych-z-rasizmem

      Gdy w Stanach Zjednoczonych trwają protesty o podłożu rasowym, w Polsce „postępowa” żaba zorientowała się, że konie kują, więc nogę podstawia.

      Jednak w Polsce jest z tym pewien kłopot, bo o ile uprzedzenia wobec mniejszości (np. żydowskiej czy cygańskiej) istniały i istnieją, o tyle w polskich dziejach nie ma – z geograficznych i historycznych powodów – przykładów prześladowania ludzi o ciemnym kolorze skóry. Wobec Afrykanów, Afroamerykanów, czarnych, czarnoskórych, czyli po prostu MURZYNÓW. Polska nie miała kolonii w Afryce, czarni Afrykanie nie przyjeżdżali do Polski w poszukiwaniu chleba, polskie kontakty z mieszkańcami Afryki były sporadyczne, więc Polacy nie mają listy rasistowskich grzechów oraz dyskryminacji z powodu koloru skóry.

      Na bezrybiu i rak ryba, więc największą winą, jaką się daje wyszukać tym, którzy tych win potrzebują, jest używanie słów MURZYN/MURZYNI. Drugim zbiorowym polskim grzechem jest słuchanie w dzieciństwie wierszyka Juliana Tuwima „Murzynek Bambo„.
  • qwardian Stop Murzyn 09.06.20, 16:48
   twitter.com/MarkHiggie1/status/1269301655658512384?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwpolityce.pl%2Fswiat%2F504031-przerazajacy-widok-minneapolis-po-zamieszkach
  • boomerang co innego Murzynek 10.06.20, 00:42
   Murzynek to określenie pieszczotliwe i przyjazne, znane z literatury i piosenek. Te wierszyki i te piosenki stracą sens, gdybyśmy to piękne słowo z nich wycofali.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka