Dodaj do ulubionych

Wyglada na to, ze Orban to tez wolnosciowiec :O)

23.06.20, 16:01
Największy niezależny portal węgierski Index zagrożony. Władza chce przejąć nad nim kontrolę

Michał Kokot

22 czerwca 2020 | 20:42


W poniedziałek z rady dyrektorów portalu zwolniony został Szabolcs Dull, redaktor naczelny Index.hu. Dzień wcześniej jedna z kontrolujących portal spółek zapowiedziała, że treści zamieszczanych na nim artykułów będzie teraz tworzyć firma zewnętrzna.

Index.hu przez ostatnie lata uchodził za ostatnie niezależne medium o tak dużym zasięgu. Wprawdzie do większej liczby odbiorców dociera największy prywatny kanał telewizyjny RTL Klub, ale w odróżnieniu od Indeksu nie publikuje on materiałów krytycznych wobec władzy.

Za Indeksem stoi fundacja, dzięki której portal ten zachowywał obiektywizm, nawet gdy był pod kontrolą Lajosa Simicski, dawnego oligarchy związanego z Viktorem Orbánem (przedsiębiorca ten po awanturze z premierem w 2015 r. został pozbawiony wszelkich wpływów oraz znaczenia na Węgrzech). (...)

Wszystko wskazuje na to, że węgierska władza próbuje przejąć kontrolę nad portalem bocznymi drzwiami. Index.hu jest trudny do przechwycenia ze względu na to, że należy do fundacji, w której zmiany personalne są praktycznie niemożliwe. Jednak portal jest jednocześnie powiązany ze spółką Indamedia, która ma wyłączność na sprzedaż reklam zamieszczanych w nim.

Jak ujawnił portal 444.hu, w marcu udziały w Indamedia kupił Miklosz Vaszily, były dyrektor węgierskiego nadawcy publicznego. Vaszily słynie z tego, że niezależne media, do których wchodzi, stają się tubą propagandową rządu. Tak było w przeszłości, gdy stawał na czele portalu Origo oraz telewizji TV2. Media te stały się wiodącymi kanałami, na których codziennie serwowana jest prorządowa propaganda (prym wiedzie jednak w tej kwestii Origo). (...)

Za szczyt cynizmu uważany jest sposób, w jaki została zamknięta w październiku 2016 r. gazeta „Nepszabadsag” opisująca skandale z udziałem rządzących. Zespołowi redakcyjnemu powiedziano, by spakował swoje rzeczy w związku z przenosinami do innego biura. Nazajutrz wszyscy dowiedzieli się, że gazeta została zamknięta, dzięki wypowiedzeniom z pracy, jakie zostały im dostarczone do domów przez kurierów.

M.in. z powodu złej sytuacji mediów na Węgrzech waszyngtoński think tank Freedom House nie zalicza Węgier do kategorii państw demokratycznych, lecz do „reżimów hybrydowych”. W rankingu wolności mediów organizacja Dziennikarze bez Granic sklasyfikowała zaś Węgry dopiero na 89. miejscu na świecie (spadek o dwie pozycje w porównaniu z 2019 r.). W tym samym rankingu Polska jest na 62. miejscu (spadek o trzy pozycje).

wyborcza.pl/7,75399,26057644,najwiekszy-niezalezny-portal-wegierski-index-zagrozony-wladza.html
Polscy klero-faszysci, ci z pisu jak i z Konfederacji podazaja sladem Orbana. Zazwyczaj nie zdajac sobie sprawy z tego, ze sa faszystami, badz wypierajac sie faszymu w zywe oczy. Bo budzi brzydkie skojarzenia. Ale gdyby nie one to obnosiliby sie z duma ze swym faszyzmem jak niemieccy nazisci ze swastykami. Badz tak jak teraz niektorzy z nich obnosza sie ze swym antydemokratyzmem - cecha laczaca orbanowych, kaczych, i bosakowych. Tylko antydemokratyzm to nic innego jak jedna z najwazniejszych cech faszyzmu. Ktorego niektorzy wyznawcy w Polsce sami nazywaja siebie wolnosciowcami - ale tylko z racji dobrze zlasowanego szajsu jaki posiadaja w swych lepetynach.Obserwuj wątek
   • benek231 Wyglada na to, ze Orban to tez wolnosciowiec 24.06.20, 04:20
    czuk1 napisał:

    > benek231 napisał:
    > Największy niezależny portal węgierski Index zagrożony. Władza chce przejąć nad
    > nim kontrolę
    >
    > Czyszczenie kiosku medialnego (chyba) jest też przed nami.
    >

    **
    No popatrz, Czuku, a tym naszym wolnosciowcom, czyli sikom Korwina, najzupelniej nie przeszkadza, ze kaczyzm idzie sladami Orbana czyli, ze czeka was eliminowanie niezaleznych mediow przez pisiorow.
    Jedyna nadzieja w tym, ze narod polski nie jest tak podatny na faszyzm jak Wegrzy, ktorzy jako faszysci maja znacznie lepsze osiagniecia. Narod polski nie zaszedl tak daleko ale tylko dlatego, ze Hitler mial wzgledem niego calkiem inne plany.
   • benek231 Wyglada na to, ze Orban to tez wolnosciowiec :O) 25.06.20, 04:55
    czuk1 napisał:

    Czyszczenie kiosku medialnego (chyba) jest też przed nami.

    **
    Kluczowym dla zrozumienia jest ten oto fragment:

    >> Dániel Pál Rényi, dziennikarz portalu 444.hu, który od kilku miesięcy opisuje próby przejęcie Indeksu, mówi, że władza chce to uczynić bocznymi drzwiami: - Index jest trudny do przechwycenia ze względu na to, że należy do fundacji, w której zmiany personalne są praktycznie niemożliwe. Jednak portal jest jednocześnie powiązany ze spółką Indamedia, która ma wyłączność na sprzedaż zamieszczanych w nim reklam. >>

    Czyli jesli na polskim rynku ustanowiona zostanie Firma posiadajaca wylacznosc na sprzedaz reklam zamieszczanych w Wyborczej, a firme te kupi jakis Terlecki, to mozna sie spodziewac, ze Wyborcza bedzie musiala publikowac pod jego dyktando. Lub zbankrutuje z braku dochodow z reklam.
    Tyle, ze i to nie bedzie przeszkadzalo polskim "wolnosciowcom" bo oni takze nie lubia Wyborczej. W dodatku wrobelki cwierkaja, ze to sa pisiory.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka