Dodaj do ulubionych

Andrzeju. Jest mapka. Azja przesunięta!

02.07.20, 16:39
https://i.iplsc.com/tak-rozklada-sie-suma-glosow-czterech-opozycyjnych-kandydato/000A8RCKG8TEKPT0-C122-F4.jpg
Obserwuj wątek
  • oleg3 Skąd się to wzięło? 02.07.20, 16:53
   To - jak mi się zdaje - efekt pruskiej propagandy. "Od Konina Azja się zaczyna" nie bije Andrzeju w Ścianę Wschodnią tylko w Warszawkę. Znalazłem taki tekst

   www.researchgate.net/publication/278678031_Czy_Poznaniacy_rzeczywiscie_nie_lubia_Warszawy_i_Warszawiakow
   Któż w Wielkopolsce nie pamięta, że "Europa kończy się w Strzałkowie"1 i "od Konina Azja się zaczyna" ? Kto nie słyszał żali poznańskich władz, że "znowu zablokowała nas Warszawka". Nie Warszawa, ale właśnie Warszawka, bo takie protekcjonalne określenie stolicy jest w naszym mieście przyjęte w wielu kręgach towarzyskich. Czy współcześni poznaniacy rzeczywiście nie lubią Warszawy i jej mieszkańców? A może Azja i Warszawka to jedynie wywodzące się z czasu zaborów językowe nawyki obecnie używane bezrefleksyjnie, a co najwyżej żartobliwie? Wreszcie, czy nie mamy do czynienia ze swoistą regionalną polityczną (nie)poprawnością: tak po prostu o stolicy w Poznaniu mówić wypada, jeżeli chcemy podkreślić, że nie jesteśmy "obcymi", lecz "swojakami"? Antagonizm poznańsko-warszawski jest dobrze znany, jest częścią wielkopolskiego autostereotypu, naszej regionalnej wiedzy potocznej.

   -----
   • andrzejg Re: Skąd się to wzięło? 03.07.20, 14:12
    Ciekawe. Nigdy nie szukałem korzeni tego powiedzenia.

    Na dziś tez jest ono aktualne. Konin może być takim symbolem, historyczną zaszłością. Chodzi raczej o róznice mentalne pomiędzy społeczeństwem wschodniej i zachodniej Polski.
    Tak, moi rodzice pochodzą z krakowskiego. Ja zaś jestem rodowitym Wrocławianinem i tu budujemy od nowa tradycje rodzinne. Ciebie wywiało na wschód, ale wpadłeś w podobne otoczenie i tkwisz w tradycyjno-kościelnym sosie ni jak widzę to to jest dla Ciebie najważniejsze. Przy władzy mogą być ludzie o lewicowych gospodarczych poglądach z dążnością do autorytaryzmu, czy tez małej dyktaturki, byleby spokoju tradycji nikt Ci nie zaburzył. Mi już zaburzyli , bo trzeba było się układać z różnymi napływowymi grupami, a to z Polakami ze Lwowa, z Rumuni, przyjezdnymi z całej Polski, centralnej czy też wschodniej, które to grupy niosły część swojej kultury do tygla zwanym Wrocławiem.
    • oleg3 Re: Skąd się to wzięło? 03.07.20, 15:20
     > Ciebie wywiało na wschód, ale wpadłeś w podobne otoczenie i tkwisz w tradycyjno-kościelnym sosie ni jak widzę to to jest dla Ciebie najważniejsze

     Nie jest to precyzyjny opis Andrzeju, ale tak. Czuję się tutaj jak ryba w wodzie. I będę bronił mojego Heimatu2 ze wszystkich sił.
     • andrzejg Re: Skąd się to wzięło? 06.07.20, 18:33
      Dostałem od Borsuka tekst, który wklejam. Domyślam się, że Duda rozumie złożoność, albo prostotę wschodniej Polski.

      "Mój pradziadek, wypędzony z okolic Lwowa, przyjechał do Wrocławia i dostał "przydział" mieszkania. Wszedł do niego, a tam na stole stał jeszcze talerz z zupą po niemieckich wypędzonych. Rozpłakał się do zatrzymania pękniętego za Lwowem serca i przydziału nie przyjął.

      Moja babcia stała tydzień na bocznicy w zamkniętym niemieckim wagonie. Do końca życia nie było dla niej nic ważniejszego, niż to, żeby w domu był zapas jedzenia. Nie mogła oglądać filmów o wojnie i słuchać języka niemieckiego.

      Mojego drugiego pradziadka zabiła UPA na samym początku wojny, na oczach mojego dziadka. Moi dziadkowie nigdy tam nie wrócili, nie dali rady psychicznie. A moja Mama jeździ do niepodległej Ukrainy, robi tam rzeczy, ma tam najbliższą przyjaciółkę. Drugi komplet najserdeczniejszych zagranicznych współpracowników moja Mama ma w Berlinie.
      Moi dziadkowie martwili się, babcia się modliła, ale nigdy nie powiedzieli - nie jedź.

      W moim i jej domu po Majdanie były hoteliki dla rodzin Ukrańców leczonych z ran postrzałowych w szpitalu na Weigla.
      Ze starszym panem z Niemiec rozmawiamy o naszym dworcu kolejowym: "no, za ładny to on nie jest." "hm, to Wy go nam zbudowaliście".

      Każda z naszych rodzin tutaj niesie poza historiami strasznymi historię pojednania. Nie dałoby się żyć w takim miejscu jak Wrocław, po - lwowski Festung Breslau, bez pojednania.

      I tu właśnie, do nas, do Wrocławia, przyjeżdża taki pajac Duda, przyjeżdża autostradą A4, "hitlerówką", i wrzeszczy głupio, spocony jak mały fuehrerek, o "lotach z Berlina", szczuje na osoby LGBT, stojąc pod kamienicą Priebatschów, wrocławskich, niemieckich Żydów, którzy w 1933 byli zmuszeni uciekać przed nazistowskimi prześladowaniami.
      Ten, co się ciągle uczy, nie wie, że stoi pod biblioteką, która zastąpiła najpierw niemiecką - żydowską, a potem polską - lwowską księgarnię Jasielskich, ze zbiorami przywiezionymi ze Stanisławowa.
      Nie wie o Wrocławiu absolutnie nic."
  • herr7 Re: Andrzeju. Jest mapka. Azja przesunięta! 03.07.20, 07:41
   Ta mapa pokazuje, że wybory będą wyrównane i rozstrzygną się w województwach, w których żaden z kandydatów nie ma wyraźnej przewagi. Na korzyść Trzaskowskiego będzie działać fakt zmęczenia PIS-em. Z drugiej strony, jeżeli Duda przegra wybory to na miejscu Kaczyńskiego podałbym rząd do dymisji, gdyż w Polsce kohabitacja jest w obecnych warunkach niemożliwa. Jeżeli wygra PO i stworzy jakąś koalicję np. z PSL czy SLD to będziemy mieli powtórkę z czasów rządów pani Kopacz. Chyba że tam się pojawił jakiś sprawny polityk mogący kierować rządem, o którym nie wiem.
   • oleg3 Re: Andrzeju. Jest mapka. Azja przesunięta! 03.07.20, 08:58
    Zwycięstwo na poziomie województwa nie ma żadnego znaczenia. Liczy się suma głosów na poziomie całego kraju. Duda wygra z przewagą góra 3 pp. Trzaskowskiego ratuje wyłącznie cud statystyczny. Nie ma czegoś takiego jak 100-proc. przepływ elektoratu.
  • taniarada Re: Andrzeju. Jest mapka. Azja przesunięta! 06.07.20, 18:55
   Wyborcy Krzysztofa Boska opublikowali spot #MimoWszystkoDuda, w którym deklarują oddanie głosu na prezydenta Andrzeja Dudę w drugiej turze wyborów prezydenckich.
   Jak tłumaczą, to oddolna akcja "patriotów, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosowali na Krzysztofa Bosaka, a w drugiej zagłosują - mimo wszystko - na Andrzeja Dudę".A co chcecie usłyszeć od Trzaskowskiego? Niech każdy powie głośno pytanie do kandydata Trzaskowskiego, a następnie niech sam sobie odpowie co chce. Debata z Trzaskowskim jest bezcelowa, szkoda czasu i pieniędzy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej przekazać na leczenie onkologiczne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka