Dodaj do ulubionych

Szczecin uczcił setną rocznicę Cudu nad Wisłą.

15.08.20, 23:49
Władze miasta złożyły kwiaty pod Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich wzniesionym w 50. rocznicę Rewolucji Październikowej. Szlachetny gest ów pochwalił b. szef SLD G. Napieralski. Szkoda, że minister Błaszczak w Święto Wojska Polskiego nie wysłał pod pomnik asysty honorowej, że o orkiestrze i szwadronie kawalerii nie wspomnę.

Dla kontrastu przypomnijmy uroczyste odsłonięcie monumentalnego monumentu: Sekretarz KC PZPR Stefan Jędrychowski, wiceminister obrony narodowej Wojciech Jaruzelski, generalicja, delegaci Armii Radzieckiej. Stanęły poczty sztandarowe, polskie i radzieckie kompanie honorowe, przybyły delegacje organizacji i zakładów pracy. Pół kilometra dalej, pod starą kaplicą cmentarną, z zapalonymi pochodniami stał czterdziestotysięczny tłum.

Na marginesie: na tym samym cmentarzu stoi skromniejszy pomnik Pamięci Kombatantów (1995) z inskrypcją: Wieczna Chwała Tym Którzy Walczyli o Niepodległość Polski.
Obserwuj wątek
  • oleg3 Wiceprezydent Krzysztof Soska 16.08.20, 13:27
   - Musimy mieć świadomość, że także w Bitwie Warszawskiej brali udział nie tylko po Polacy. Po stronie Polskiej choćby Ukraińcy. Więc można w pewnym sensie mówić także o braterstwie broni. Wydaje mi się, że symbolika tego miejsca się zmienia. Tak jak zmienia się nasz kraj. I warto chyba czasem nadawać nowe sensy tym miejscom, które być może na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar.
   • jenisiej Szczecin to dziwne miasto. 16.08.20, 15:01
    Nie miał tego szczęścia co Wrocław, dokąd trafiły resztki przedwojennych lwowskich elit intelektualnych. Niedobitki skromniejszych elit wileńskich osiadły w Toruniu czy Gdańsku, nie wyprawiając się dalej na zachód. Uniwersytet Szczeciński utworzył dopiero Jaruzelski. Znam profesorów innej uczelni, którzy dojeżdżają z Poznania.

    Szczecin zaludniają potomkowie wykorzenionych przesiedleńców, szabrowników oraz stalinowskich esbeków i żołnierzy, licznych z powodu bliskości Granicy Przyjaźni. Jakoś mnie nie dziwi, że pół wieku temu 40 tys. ludzi z pochodniami dało się spędzić na wspomnianą uroczystość. Ani wczorajszy gest tego durnia czy prowokatora.

    sad

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka