Dodaj do ulubionych

Porażka prokuratury w sprawie Giertycha :O)

17.10.20, 23:35
Porażka prokuratury w sprawie Giertycha. Sąd nie widzi przestępstwa, wypuszcza podejrzanych

Piotr Żytnicki

17 października 2020 | 21:58


Poznańska prokuratura domagała się aresztowania pięciu podejrzanych, w tym znanego biznesmena Ryszarda Krauze. Ale w sobotę wieczorem sędzia Renata Żurowska wyrzuciła prokuratorskie wnioski do kosza.

Decyzja sądu to porażka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Na jej polecenie agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek 12 osób. Są podejrzane o wyrządzenie 92 mln zł szkody notowanej na giełdzie firmie deweloperskiej Polnord.

- Potwierdzam, że sąd nie uwzględnił wniosków o aresztowanie podejrzanych. Wszyscy wychodzą na wolność. Mój klient cieszy się, że może wrócić do domu i się wyspać - powiedział nam w sobotę wieczorem Andrzej Jarosław Reichelt, adwokat, obrońca biznesmena Ryszarda Krauze.

Ryszard Krauze: Prokurator pomylił przychód ze stratą
Sąd może aresztować podejrzanych tylko w sytuacji, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa. W sobotę wieczorem sędzia Renata Żurowska z sądu na poznańskim Starym Mieście nie dopatrzyła się takiego prawdopodobieństwa. - Zdaniem sądu dowody nie wskazują na popełnienie przestępstwa - potwierdził w rozmowie z "Wyborczą" mecenas Reichelt.

W sobotę wieczorem Ryszard Krauze opuścił poznański sąd. - Pomylono przychód ze stratą. Przyniosłem Polnordowi trzy razy bardzo dużo pieniędzy, możliwości zarobienia. A prokurator nie odczytał tego właściwie i pomyślał, że może coś uszczupliłem. Teraz się okazało, że sąd zrozumiał, no i w związku z tym jestem wolny - powiedział biznesmen w rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej.

Roman Giertych: Jest sąd w Poznaniu!
Sprawa stała się głośna, bo wśród zatrzymanych był także znany adwokat, były wicepremier, Roman Giertych. Gdy agenci CBA przeszukiwali jego dom, Giertych zasłabł i karetka zawiozła go do szpitala. Prokuraturze tak się śpieszyło, że zarzuty Giertychowi przestawiła w piątek wieczorem w szpitalu w Warszawie. Według obrońców Giertych ich klient był w tym czasie pozbawiony świadomości.

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o aresztowanie pięciu podejrzanych. Nie było wśród nich Giertycha. W sobotę przed południem szef poznańskiej prokuratury Jacek Motawski poinformował, że Roman Giertych pozostanie na wolności. Musi jednak wpłacić 5 mln zł poręczenia majątkowego. Prokuratura zakazała mu wykonywania zawodu adwokata. Giertych nie może też opuszczać kraju i musi meldować się na policji.

W sobotę wieczorem Roman Giertych skomentował na Twitterze decyzję sądu o odmowie aresztowania pięciu podejrzanych. "Jest sąd w Poznaniu!" - napisał. (...)

poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26407638,porazka-prokuratury-w-sprawie-giertycha-sad-nie-widzi-przestepstwa.html?_ga=2.28830140.1608823193.1597839579-214425431.1529977133#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy
Nie wiem, moze Giertych bral udzial w przestepstwie. Niemniej nie po to wymyslono tok postepowania dowodowego, oraz towarzyszace mu procedury, by teraz pisiory mogly spokojnie to sobie olewac. Bo jesli im sad odrzuci prokuratorskie uzasadnienia to oni wykoncza sad tak jak ju zaczeli wykonczac sedzie Morawiec. Pisiory uznaly, ze moga postepowac smielej niz postepowano na dzikim Zachodzie, i moga wieszac klienta najpierw a sad zwolywac pozniej.
Tak tak, Najmilsi, nie podobalo wam sie panstwo prawa to macie panstwo bezprawia, w natarciu.
Podziekujcie Kretynowi i jego przyjaciolom.
Obserwuj wątek
   • benek231 Krzysztof Stępiński Jacek Dubois o sprawie :O) 18.10.20, 05:49
    Kinga radzi tacie. Ograniczyć prokuratorskie zatrzymania "po uważaniu"

    17 października 2020 | 11:18


    Pani Kingo, czy Pani wierzy w cuda?


    Pytamy nie bez powodu, bo staramy wytłumaczyć sobie i obywatelom - chyba lekko zdezorientowanym - co sprawiło, że dzień przed posiedzeniem aresztowym w sprawie Leszka Czarneckiego (czyli zdarzeniem procesowym najwyższej wagi w sprawie bardzo istotnej dla rządzącej opcji politycznej) dochodzi do zatrzymania adwokata Romana Giertycha, obrońcy Leszka Czarneckiego.

    Obaj wiemy, ciut lepiej niż absolwent prawa, nawet taki, który celująco zdał egzamin na aplikację adwokacką, że właśnie na takim posiedzeniu obrońca ma niepowtarzalną szansę podnieść argumenty korzystne dla podejrzanego i niewygodne dla prokuratury, czytaj władzy. Na takim posiedzeniu realizuje się prawo do obrony! Proces karny, w którym ogranicza się prawo do obrony, staje się karykaturą rzetelnego procesu. Jak ma przemówić obrońca, którego wszechwładna władza - dzień przed posiedzeniem aresztowym - pozbawia wolności?

    Bo zatrzymanie to pozbawienie wolności, prawda? Mówiąc wprost, zastanawiamy się, co sprawiło, że kilka godzin temu CBA, wykonując postanowienie prokuratury, dokonało zatrzymania adwokata Romana Giertycha. My nie wierzymy w cuda i to nie dlatego, że jesteśmy niewierzący.

    Pani Kingo! O przyczynach zatrzymania adwokata Romana Giertycha wiemy tyle, ile wynika z mediów. Podobno sprawa - jak twierdzi rzecznik prasowy CBA - jest „rozwojowa, wielowątkowa i wielopodmiotowa” dotyczy wyrządzenia bliżej nieokreślonej spółce szkody w wysokości 90 mln złotych i prania brudnych pieniędzy. Sądząc z faktu, że wśród zatrzymanych jest biznesmen Ryszard K., mamy prawo przypuszczać, że przedmiotem śledztwa są zdarzenia sprzed lat.

    Jeśli nie mylimy się, zasadne jest pytanie: dlaczego wybrano taki, a nie inny moment zatrzymania? Dla nas to pokaz siły, który ma uzasadniać populistyczne twierdzenie, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Za dewaluacją tej zasady stoi także Pani tata. Niezależnie od zasady domniemania niewinności nie wierzymy w winę naszego kolegi. Ale nie podejmujemy się roztrząsać tej kwestii, nie znając akt sprawy. Mamy jednak prawo zadać pytanie, czy nie można było wezwać go na przesłuchanie w zwykłym trybie, zwłaszcza że chodzi o zdarzenia sprzed lat? Czy adwokata trzeba zatrzymywać, kiedy wychodzi z sądu? Czy istnieje jakikolwiek powód, by dokonując takiego zatrzymania, narażać na skrajny stres jego córki?

    Pani Kingo, może w ramach piątej pracy (Boże, jak ten czas leci) podsunie Pani tacie pomysł nowelizacji KPK, który ograniczy prokuratorskie zatrzymania „po uważaniu”. Czy nie uważa Pani, że w XXI wieku w środku Europy do takich zatrzymań powinno dochodzić wyłącznie w sprawach wymagających natychmiastowej reakcji (gwałt, napad itp.), a nie w sprawach wyciąganych z szuflady, dotyczących zdarzeń sprzed lat?

    Pani Kingo, życzymy Pani powodzenia i prosimy pamiętać, że Herakles działał w ramach umowy o rezultat.

    wyborcza.pl/7,75968,26406307,kinga-radzi-tacie-ograniczyc-prokuratorskie-zatrzymania-po.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka>

    Niestety w srodku Europy XXI wieku powstal narodowo-katolicki grajdol, ktorym zarzadza banda klero-faszystow.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka