Dodaj do ulubionych

"...niech rząd zaskarży Polskę do TSUE" :O)

30.11.20, 08:18
Holenderscy posłowie: niech rząd zaskarży Polskę do TSUE

Bartosz T. Wieliński
29 listopada 2020 | 21:24

- Łamanie praworządności w Polsce ma wpływ na rządy prawa w całej Unii. Nie możemy tego tolerować - mówi "Wyborczej" Maarten Groothuizen, jeden z trzech holenderskich parlamentarzystów, którzy domagają się od swojego rządu zaskarżenia Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Uchwała, w której holenderscy posłowie domagają się od rządu „zbadania sprawy i podjęcia stosownych przygotowań w celu postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, by wypełniła swoje zobowiązania wynikające z członkostwa w UE”, ma być głosowana w parlamencie we wtorek. Jej przyjęcie wydaje się pewne, tym bardziej że rząd nie ma nic przeciwko.

Dokument podpisało troje posłów: Maarten Groothuizen z Demokratów 66, Chris van Dam z Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (obie partie należą do koalicji rządzącej) oraz Kathalijne Buitenweg z Zielonej Lewicy. W projekcie czytamy, że holenderski parlament stwierdza, iż w Polsce nastąpiło „poważne zagrożenie dla praworządności, która jest fundamentem Unii Europejskiej”. To efekt orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która pozbawiła immunitetu sędziego Igora Tuleyę, mimo że TSUE zakazał jej działania.

Rząd Ruttego będzie musiał działać
– Byłem w sierpniu w Polsce, spotkałem się m.in. z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. To, czego dowiedziałem się o łamaniu praworządności, delikatnie mówiąc, bardzo mnie zasmuciło. Postanowiłem działać – mówi „Wyborczej” poseł Groothuizen.

Posłanka Buitenweg: – To, co robimy, nie jest wymierzone w Polskę. Domagamy się przestrzegania podstawowych zasad UE. Wiemy, że w Polsce jest silne obywatelskie społeczeństwo, które chce być w Europie. Solidaryzujemy się z nim.

Nasi rozmówcy dodają, że zdecydowali się działać, bo rozpoczęta w 2016 r. dyscyplinująca procedura przewidziana w art. 7 traktatu europejskiego nie przyniosła żadnych efektów.

– Chcemy wzmocnić Unię Europejską w tym sporze – mówi posłanka Buitenweg.

Po przegłosowaniu uchwały rząd Marca Ruttego będzie zobowiązany zbadać możliwości zaskarżenia Polski o łamanie prawa europejskiego przed TSUE (każdy kraj ma do tego prawo). Posłowie chcą jednak, by Holandia nie robiła tego sama, tylko z innymi krajami UE. – Chcemy uniknąć oskarżeń, że kierują nami jakieś antypolskie uprzedzenia. Im więcej krajów wesprze te działania, tym lepiej – mówi poseł Groothuizen.

"Jeśli mamy współpracować, musimy sobie ufać"
Nasi rozmówcy przekonują, że sytuacja, w której jeden kraj łamie praworządność, szkodzi całej wspólnocie. – Może dojść do tego, że Polska stanie się oazą dla przestępców z Holandii, i odwrotnie, gdy sądy nie będą respektować europejskich nakazów aresztowania – przestrzega poseł Groothuizen, zwracając uwagę na zimną wojnę toczoną przez resort Zbigniewa Ziobry z holenderskim wymiarem sprawiedliwości. Gdy sąd w Amsterdamie zawiesił – z powodu łamania praworządności – ekstradycje do Polski, prokuratorzy dostali polecenie blokowania nakazów aresztowania wystawionych przez Holendrów.

– Łączą nas bogate więzi gospodarcze. Jeśli mamy współpracować, musimy sobie ufać. Tam jednak, gdzie łamane są fundamentalne zasady, zaufania być nie może – mówi posłanka Buitenweg.

Sprawa uchwały nakłada się na polsko-holenderski spór w UE. Premier Rutte to jeden z najtwardszych orędowników mechanizmu, który uzależniałby wypłaty pieniędzy z budżetu UE od praworządności. Polska i Węgry, chcąc obalić ten mechanizm, grożą wetem budżetu i Funduszu Odbudowy. Rutte oświadczył niedawno, że w tej sprawie nie ustąpi.

10 grudnia w holenderskim parlamencie ma się odbyć kolejna debata o praworządności w Polsce i na Węgrzech.


wyborcza.pl/7,75399,26559552,holenderscy-poslowie-niech-rzad-zaskarzy-polske-do-tsue.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.1-L.1.maly
Niedawno wspomnialem tu o kwestii zaufania do partnera z tej samej organizacji. Ja mowilem wowczas o NATO a Holendrzy podnosza te kwestie jako niezwykle istotna dla mozliwosci wspolpracy w ramach Unii.

No coz, Najmilsi, gdy Kaczynski zapisze was do putinowskiego Zwiazku Radzieckiego to oczywiscie bedziecie obciazac wina za to wszystkich wokol. Dzieki mnie macie wiecej czasu na przygotowanie sie do tego.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka