Dodaj do ulubionych

Po Polexicie bedziecie mieli w Polsce zamordyzm:O)

01.12.20, 20:58
Nie ma szans, by Polska po wyjściu z UE pozostała państwem demokratycznym. Kaczyński, Ziobro, Duda czy Morawiecki o tym wiedzą

Cezary Michalski
Data publikacji: 29.11.2020, 20:00


Jaka będzie Polska bez Unii? Nie będzie nowych dróg i szpitali. Wróci koszmarnie drogi roaming. Odsetki za polskie obligacje skokowo podrożeją.

Wracając w lipcu z Brukseli, Mateusz Morawiecki chwalił się, że „maraton negocjacyjny bardzo się opłacił”. Z unijnego budżetu oraz ze specjalnego funduszu odbudowy po pandemii mieliśmy dostać 129 miliardów euro dotacji oraz 34 miliardy w formie nisko oprocentowanych pożyczek. To największa suma dla Polski w czasie jednej perspektywy budżetowej.

Mówiąc o sukcesie, Morawiecki w ogóle nie wspomniał o przesądzonym wtedy mechanizmie powiązania pieniędzy unijnych z przestrzeganiem praworządności, co było konsekwencją niszczenia rządów prawa i podstawowych mechanizmów demokratycznych przez Kaczyńskiego, Ziobrę, Dudę, Szydło i Morawieckiego.

Dziś Zbigniew Ziobro nazywa premiera miękiszonem, który gotów jest sprzedać polską suwerenność za garść euro. Kaczyński zmuszony przez koalicjanta do obrony zagrożonej pozycji lidera prawicy staje do eurosceptycznej licytacji, zapowiadając polskie weto, jeśli Unia nie zrezygnuje z powiązania transferów z praworządnością. Logika polexitu, uruchomiona przez PiS już w 2015 roku wraz ze zniszczeniem Trybunału Konstytucyjnego i uderzeniem w niezawisłe sądy, ulega nagłemu przyspieszeniu. Ludzie obozu władzy otwarcie deklarują, że poradzimy sobie bez Unii, bez jej standardów prawnych, unijnej osłony przed patologiami globalizacji, a wreszcie bez dostępu do wspólnego rynku.

Zatrzymani w rozwoju

Od 2004 roku kraj rozwijał się szybciej dzięki członkostwu w UE. Unijne pieniądze zapewniły nam po raz pierwszy w nowożytnej historii ogromną rezerwę środków na inwestycje centralne i samorządowe, zmieniły oblicze metropolii i najmniejszych gmin. Przez 16 lat otrzymaliśmy 181 miliardów euro, wpłacając do unijnego budżetu 58 miliardów. 8-9 procent PKB przyrastało co roku wyłącznie dzięki transferom finansowym z Unii. Napływ kapitału inwestycyjnego, tańszy dług i jego obsługa, dopuszczenie do wspólnego rynku – to kolejne zyski zmniejszające różnicę pomiędzy Polską i europejskimi krajami, które nie padły ofiarą komunizmu.

Już samo zawetowanie unijnego budżetu, a tym bardziej polexit pozbawiający Polskę wszystkich unijnych pieniędzy, zlikwidują tę prorozwojową premię. Straty będą nawet większe niż zyski z ostatnich kilkunastu lat, ponieważ w międzyczasie mieliśmy rządy PiS, a później pandemię koronawirusa. Te dwie plagi pozostawią po sobie rekordowe zadłużenie państwa, wydrenowanie budżetów samorządów (które przez Kaczyńskiego były zawsze uważane za wroga), a tym samym całkowity brak rezerw na inwestycje.

Ekonomiści – także ci związani z rządem – szacują, że sama tylko strata pieniędzy z Funduszu Odbudowy (do których Polska straciłaby dostęp z powodu weta) obniży nasz PKB o ok. 1 proc. rocznie. Polexit, który pozbawiłby nas także środków z podstawowego unijnego budżetu, to kolejne stracone 1,4 proc PKB. Razem daje to mniej więcej połowę całego wzrostu, jeśli przyjąć optymistyczne szacunki rozwoju gospodarki po epidemii.

– Jeśli przedstawiciele władz mówią, że Polska poradzi sobie bez pieniędzy choćby z samego tylko Funduszu Odbudowy, to nie wiedzą, co mówią – twierdzi Piotr Buras, szef warszawskiego biura European Council on Foreign Relations, jednego z najpoważniejszych europejskich think tanków. – 23 miliardy euro, które mielibyśmy z tego źródła dostać, czyli ok. 100 miliardów złotych, to niemal 10 rocznych budżetów Ministerstwa Zdrowia. Nikt mi nie powie, że Polacy nie odczują straty tych pieniędzy – dodaje.

Uzyskanie choćby części takich środków poprzez zaciągnięcie długu na światowych rynkach będzie dla budżetu rujnujące. Polska ma dzisiaj rating kredytowy o parę klas niższy niż rating całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że pożyczki zaciągane na rynkach finansowych po ewentualnym wyjściu z UE będą kosztować skokowo więcej, a sama obsługa obecnego długu wydrenuje do końca wątłe rezerwy polskiego budżetu.

Po pięciu latach rządów PiS mamy najniższy w całej historii naszej transformacji udział inwestycji prywatnych w PKB. Przedsiębiorcy boją się inwestować w sytuacji wciąż zmieniającego się prawa, kiedy są traktowani przez władze jak potencjalni przestępcy, a w bliskiej perspektywie mogą się liczyć z zastąpieniem niezawisłych sędziów (orzekających przecież także w procesach gospodarczych i podatkowych) przez dyspozycyjnych nominatów władzy.

Bez środków unijnych załamią się także inwestycje publiczne – centralne i samorządowe, planowane na najbliższe lata praktycznie w każdym mieście i gminie. W Warszawie polexit będzie oznaczał m.in. zatrzymanie budowy metra i rozwoju sieci tramwajowej. Samorządowcy z Małopolski szacują, że wyjście z UE pozbawi Kraków pieniędzy potrzebnych na łagodzenie społecznych skutków wygaszenia Huty im. Sendzimira. Nie powstanie sieć nowych połączeń i przystanków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej łączącej Kraków z resztą województwa ani droga ekspresowa S73 Tarnów-Kielce ze wschodnią obwodnicą Tarnowa. A w Tarnowie trzeba będzie zrezygnować z budowy szpitala klinicznego. Nowy Sącz mógłby zapomnieć o obwodnicy i kupnie autobusów zeroemisyjnych. W województwie świętokrzyskim nie powstanie linia kolejowa Skarżysko-Kamienna-Kozłów ani nie zostanie zmodernizowana droga szybkiego ruchu S74, która przecina całe województwo i łączy je z centralną Polską. Nie będzie wschodniej obwodnicy Kielc ani rozbudowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jan Olbrycht, budżetowy sprawozdawca Parlamentu Europejskiego, który bardzo przyczynił się do sukcesu naszego kraju w negocjacjach dotyczących unijnych pieniędzy, przypomina, że zabraknie środków na osłonę transformacji górnictwa i energetyki na Śląsku. Także porozumienia pomiędzy rządem i górnikami okażą się świstkiem papieru, bo lwią część środków osłonowych rząd Morawieckiego zamierzał pozyskać właśnie z Unii. A mówił Olbrycht tylko o kosztach weta, a nie polexitu.

Róża Thun, która skutecznie walczyła o regulacje unijne broniące interesów europejskich i polskich konsumentów, ostrzega, że w konsekwencji polexitu wrócą koszmarne opłaty za roaming i połączenia międzynarodowe pomiędzy krajami naszego kontynentu. Znikną też wypracowane przez Unię zabezpieczenia polskich konsumentów przed nagminnie stosowanymi wcześniej podwójnymi standardami sprawiającymi, że produkty tej samej firmy, z tym samym logo – począwszy od czipsów, skończywszy na środkach czyszczących – miewały w Polsce gorszą jakość i inny skład niż w Niemczech czy Francji. Słaby polski rząd będzie po opuszczeniu Unii samodzielnie negocjował standardy konsumenckie z wielkimi korporacjami albo z potęgami globalizacji, takimi jak Chiny czy USA. Były premier Leszek Miller, który swój udział we wprowadzeniu Polski do Unii uważa za najważniejsze osiągnięcie w swojej politycznej biografii, zauważa, że pierwszym wyzwaniem dla Polski po ewentualnym opuszczeniu Unii będzie wynegocjowanie umów pozwalających zachować dostęp do wspólnego europejskiego rynku, gdyż polskie firmy czy polskie rolnictwo eksportują dziś swoje produkty przede wszystkim do krajów UE. Osamotniona Polska będzie musiała prowadzić te negocjacje z pozycji słabego petenta, gdyż automatyczne zastosowanie we wzajemnym handlu reguł WHO (Światowej Organizacji Handlu) oznaczałoby wprowadzenie taryf celnych, które zniszczą konkurencyjność polskich produktów.
Obserwuj wątek
  • benek231 Po Polexicie bedziecie mieli zamordyzm:O) - 2 01.12.20, 21:06
   Po gorszej stronie muru

   Ale jest też o wiele poważniejsza konsekwencja polexitu, z której wynikają wszystkie inne zagrożenia polityczne, prawne, gospodarcze. Jeśli spojrzymy na mapę naszego regionu – pogranicze Europy i Azji, kraje dawnego ZSRR i bloku wschodniego – widać, że granica Unii Europejskiej oddziela państwa o stabilnych czy w miarę stabilnych systemach politycznych, gdzie panują reguły prawne, a nie dyktat siły, gdzie władza zmienia się w wyniku wyborów, a nie w wyniku ulicznych manifestacji czy walk. Nawet Polska Kaczyńskiego i Węgry Orbána wciąż jeszcze korzystają z cywilizacyjnej nadwyżki związanej z członkostwem w UE. Po drugiej stronie granicy Unii Europejskiej – od Białorusi i Ukrainy po Gruzję, Azerbejdżan, Armenię i Turkmenistan – władzę obala się na ulicach, nieraz z bronią w ręku i krwawo, opozycjoniści są zamykani, torturowani i mordowani, media krytyczne wobec rządów przestają istnieć, gospodarki są niestabilne, a słaba klasa polityczna wystawiona na brutalny lobbing Chińczyków i Rosjan.

   Piotr Buras zauważa, że „każdy kraj Unii Europejskiej miał jakiś wyjątkowy, wręcz tożsamościowy, wynikający z własnej historii i tradycji powód, aby zaangażować się w proces integracji europejskiej”. Niemcy chcieli się dzięki Unii obronić sami przed sobą, powściągnąć swoje demony, Francuzi zapobiec degradacji państwa po wojnie i upadku kolonialnego imperium. – Dla Polaków wejście do Unii Europejskiej jest nierozerwalnie związane z równoległym wyborem przez większość z nas demokracji jako formy rządów, demokracji liberalnej, rządów prawa, praw człowieka, równości kobiet i mężczyzn, rozdziału Kościoła od państwa – twierdzi Buras.

   Dla Polski nie ma brytyjskiego scenariusza. Wielka Brytania po brexicie pozostanie nadal liberalną demokracją, państwem prawa. Po jakimś czasie do władzy dojdzie pewnie Partia Pracy albo przywództwo Partii Konserwatywnej zmieni się na mniej eurosceptyczne i kraj może wrócić do Unii albo przynajmniej nawiązać z nią bliskie, partnerskie stosunki. Polska po wyjściu z Unii będzie miała twarz Ziobry i Kaczyńskiego. Jeśli dojdzie do polexitu, nastąpi nie tylko odrzucenie Unii, lecz także całego systemu wartości, który utożsamialiśmy z Unią. Można powiedzieć, że Kaczyński, Ziobro, Duda czy Morawiecki właśnie dlatego wychodzą z UE, aby ten system odrzucić. Nie ma zatem szans, by Polska po wyjściu ze wspólnoty pozostała państwem demokratycznym, opartym na rządach prawa, szanującym mniejszości i świeckim. Tak jak po roku 1989 wybieraliśmy jednocześnie liberalną demokrację, rządy prawa i Unię, tak samo wraz z opuszczeniem Unii rządy prawa, liberalną demokrację i gwarancje praw jednostek czy mniejszości stracimy.

   www.newsweek.pl/polska/polexit-pis-jaka-bylaby-polska-bez-unii/ksms6nj
   Mnie ciekawi czy w roli zamordystow bardziej widzi siebie ta deta polska arystokracja, jak Kretyn, czy tez polska narodowa swolocz(?) Czyli znow Kretyn. Ma sie rozumiec pod skrzydlami tego zlodziejskiego kosciolka.
  • benek231 Po Polexicie bedziecie mieli w Polsce zamordyzm:O) 02.12.20, 16:01
   >>Po pięciu latach rządów PiS mamy najniższy w całej historii naszej transformacji udział inwestycji prywatnych w PKB. Przedsiębiorcy boją się inwestować w sytuacji wciąż zmieniającego się prawa, kiedy są traktowani przez władze jak potencjalni przestępcy, a w bliskiej perspektywie mogą się liczyć z zastąpieniem niezawisłych sędziów (orzekających przecież także w procesach gospodarczych i podatkowych) przez dyspozycyjnych nominatów władzy. >>

   Od 2016 roku wielokrotnie omawialem tu problem praworzadnosci i trzymania sie demokratycznch zasad. Przez pierwsze 3 lata nie moglem uwierzyc, ze Unia puszcza Polsce plazem te wszystkie numery z TK, SN, niewykonywaniem postanowien TSUE. Bylem pewien, ze UE zdaje sobie sprawe z tego, ze pobazanie polskim klero-faszystom bedzie utrwalac ich przekonanie, ze moga sobie pozwolic na wiecej, i z cala pewnoscia pozwola sobie na wiecej. Mniej wiecej wtedy zaczalem dostrzegac falszywa nute w strofowaniu Polski przez Unie. Niewatliwie zauwazyli ja i pisiory. Bylo widac, ze Unia jedynie robi grozne miny oraz udaje, ze strofuje ale w samej Unii nie bylo ludzi z jajami, ktorzy moglib powiedziec Polsce (i Wegrom) stop!, nie zrobicie kroku dalej. No i klero-faszysci nabtal jeszcze wiecej smialosci - zrobili sie bezczelni i aroganccy.
   Gdyby Unia zareagowala wlasciwie wczesniej to nie doszlibyscie do aktualnej sytuacji kryzysowej. Do tej pory Kaczynskiego z Ziobra juz by nie bylo.
   • xiazeluka Re: Po Polexicie bedziecie mieli w Polsce zamordy 04.12.20, 14:05
    " puszcza Polsce plazem te wszystkie numery niewykonywaniem postanowien TSUE."

    Hiszpanii, IV Rzeszy czy Francji puszczają płazem takie numery, to dlaczego mieliby nie puszczać i Polsce, Kretynie52?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka