Dodaj do ulubionych

Honor czy pieniadze?

03.12.20, 17:41
Wyglada na to, ze szefowa komisji europejskiej pani von der Leyen rozdysponuje srodki finansowe na fundusz odbudowy po pandemii bez Polskie ani Wegier na 25 zamiast na 27 krajow. Chodzi o kwote 750 mld € i Polska bylaby stracila blisko 70 mld €. Pani von der Leyen chce by pomoc dla dotknietych pandemia krajow ruszyla i chce "obejsc" veto Polski i Wegier.

Po raz pierwszy chyba Polska by nie dostala pomocy pienieznej wskutek konfliktu z EU. Sprawa jest wazna tak jak nia sa i pieniadze i ekonomia. Nasuwa sie duzo pytan i duzo watpliwosci. Przyjmijmy punkt widzenia polskich wladz, ktory jest zgrubsza taki: niech sie EU nie miesza w to jak sie powoluje i odwoluje polskich sedziow.

Idzmy dalej. Nie dostana polscy przedsiebiorcy pomocy. Ludzie zbiednieja. Ale, moze bardziej im zalezy wlasnie na tym, aby sie Europa nie mieszala do tego jak Polska reguluje swoje sady i swoich sedziow. Nie bedzie Niemiec czy Francuz plul nam w twarz.

Popatrzmy sie czy i inne panstwa europejskie miale tego rodzaju konflikty. Przypomina mi sie Austria, ktora dopuscila do rzadu partie nacjonalistyczna Haidera i sie (o ile pamietam) tym skonfliktowala z EU. Ale wowczas nie bylo pandemii i nie bylo az tak duzej finansowej dzwigni nacisku.

Czy Polacy zdaja sobie sprawe z tego, ze moga stracic pieniadze? I czy polscy wyborcy rzadzacej partii sa tego swiadomi wyboru jakiego dokonal polski rzad?

Rzad wybral bowiem honor niepodleglego a nie pieniadze i narzucanie zewnetrznego punktu widzenia na sadownictwo. Dosc podobny wybor dokonal polski prezydent 10 lat temu, kiedy zdecydowal sie na ladowanie na nieprzygotowanym lotnisku. I blisko 100 osob zaplacilo najwyzsza cene na ten honorowy wybor.

I coraz trudniej przychodzi mi przekonanie, ze wybor honoru jest tym, ktory trzeba zrobic.

PF
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Honor czy pieniadze? 03.12.20, 19:05
   Pamiętamy jak drukowanie pieniędzy zakończyło epokę Gierka. Nie POtrzebuję czystego powietrza, hoteli dla pedałów, 5G, kin Agory i dotacji dla właścicieli centrów handlowych.
   • polski_francuz Re: Honor czy pieniadze? 03.12.20, 19:14
    "...epokę Gierka"

    Te epoke zakonczyl dlug niedosplacenia w wysokosci 50 mld US$ (o ile pamietam). No a dzisiajszy rzad olewa 70 mld €. Inna epoka? Trzeba doliczyc inflacje?

    A moze nareszcie mamy niepodleglosc! Olac innych!

    PF
    • qwardian Re: Honor czy pieniadze? 03.12.20, 19:50
     Teutońską Europę trzymała do kupy dyscyplina fiskalna. Z jej końcem projekt się wyczerpał jak RWPG. Zapomniałem wymienić wydatku na oszukaną szczepionkę. Moją jest kiszonka cukinii, która śmierdzi jak ogórkowa i gorzej niż Benkowa biegunka, którą nam tu serwuje..
     • polski_francuz Titanik i gora lodowa 03.12.20, 21:54
      "...na oszukaną szczepionkę."

      Czas pokaze. Mnie sie szczepionka tureckich imigrantow z Biontechu dosc podoba. Wierze w nich bo wierze w ambicje imigrantow. Widze ja i u siebie i u innych. Widze jeszcze jeden punkt zbiezny. Pokazujesz Twoja teutonska przeszlosc bo masz jak i jak stracha przed kapitanem Titanika.

      Kazdy z nas reaguje po swojemu. Benek i ja widzimy lepiej te gora lodowa. Bo z daleka lepiej widziec statek plynacy na gore lodowa. Jak sie na nim plynie to lepiej sie troche samo-oszukiwac.

      PF
  • xiazeluka Re: Honor czy pieniadze? 03.12.20, 21:02
   Fundusz odbudowy to pożyczka, a nie forsa do rozrzucania z helikopterów. Polska nie musi pożyczać w bloku państw, może sobie wynegocjować na lepszych warunkach - w razie potrzeby - taki kredyt samodzielnie. To nie jest żadna pomoc.
   • andrzejg Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 15:35
    Jednak jest pomoc, bo w tamtym rozwiązaniu część jest bezzwrotna. Ponadto pożyczka jest zaciągana przez Unię i jej zwrot też może być z jej pomocą z wykorzystaniem różnych dochodów własnych .

    • monalisa2016 Re: Honor czy pieniadze? 05.12.20, 01:00
     andrzejg napisał:

     > Jednak jest pomoc, bo w tamtym rozwiązaniu część jest bezzwrotna. Ponadto pożyc
     > zka jest zaciągana przez Unię i jej zwrot też może być z jej pomocą z wykorzyst
     > aniem różnych dochodów własnych .
     >

     Pozyczka bezzwrotna??? smile Zaplacimy ja wszyscy z twoich, moich i innych podatkow, na tym polega ta bezzwrotnosc.smile
     • andrzejg Re: Honor czy pieniadze? 05.12.20, 06:36
      Oczywiście, że to idzie z naszych podatków. Jednak lepiej dostać je z powrotem w postaci bezzwrotnych dotacji, niż oddawać.

      W Polsce aktualnie też mamy taką sytuację. Są pożyczki z PFR związane z covid. Do zwrotu będzie od 25 % wzwyż, zależnie od spełnienia różnych warunków. Jaką pożyczkę wolisz. Tą , gdzie zwracasz 25 %, czy całą?
    • monalisa2016 Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 12:48
     polski_francuz napisał:

     > Nie wiem. Natura polska jest jaka jest. Sam taka, niestety, mam. Ale tu chodzi
     > o dobro narodu a nie o nature.
     >

     > PF

     Taaaa, o dobro narodu w zrozumieniu pefci zadluzajac nieurodzone jeszcze pokolenia wedlug motta „Nach mir die Sintflut/po mnie potop“.

     To nie sa pieniadze unii, to nie sa pieniadze panstwa, sa one pieniedzmy podatnika.
  • felusiak1 Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 02:39
   Popartzmy i po popatrzeniu postarajmy sie zrozumieć.
   Poscy sedziowie nie mają nic do rzeczy i nie o nich tu chodzi.
   Polacy wybrali sobie nie taki rzad jakby tego chcieli komisarze.
   A skąd wiem? Bo czytam to co pf napisał i pzreczytalem: Przypomina mi sie Austria, ktora dopuscila do rzadu partie nacjonalistyczna Haidera i sie (o ile pamietam) tym skonfliktowala z EU. Czyli konflikt wynikal z nieprawomyślności. Czy nadal popierasz Europejska Dyktaturę i Zwiazek Europejskich Protektoratów?
   • herr7 Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 09:19
    Oto są skutki zjednoczenia Niemiec. Miał rację pewien francuski dyplomata, który kiedyś powiedział, że on tak bardzo kocha Niemcy, że najbardziej mu odpowiada kiedy jest ich wiele (w domyśle państw niemieckich).
    • polski_francuz Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 09:34
     "Oto są skutki zjednoczenia Niemiec."

     Raczej, takie sa trudne poczatki jednoczenia Europy. Niemcy sa, faktycznie, motorem jednoczenia. Bo chca sie liczyc w swiecie. Mnie sie ich dazenie wydaje ambitne ale zrozumiale. I, w koncu, prawdziwym problemem, jest intrygancka i, niestety, tepa natura animatora polskiej polityki. Ni potrafi popatrzec troche z dystansu na polska historie i na byle bledy.

     A z bledow trzeba sie uczyc. Kazdy je popelnia.

     PF
        • polski_francuz Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 12:27
         Bledy w polskiej historii? Glowny : zbyt wczesna demokracja, kiedy wszyscy wokol trzymali swoich za mordy i "wolne" wybory krola dajace szanse szmaciarzom i gowniarzom z sasiedztwa by podniszczyc Polske. Tak jest ur-blad.

         Bon appetit

         PF
         • xiazeluka Re: Honor czy pieniadze? 04.12.20, 12:50
          Zarzut "zbyt wczesnej demokracji" to doprawdy urocza pretensja, szczególnie w kontekście aktualnych pouczeń i strofowań Zachodu, że niby Polacy mają zbyt młodą demokrację, aby podlegać tym samym regulacjom co "stare" demokracje, jak widać jednak późniejsze od naszej.
          A ta "zbyt wczesna demokracja" zbudowała potęgę Rzeczpospolitej, stawiając ją w roli europejskiego mocarstwa o powierzchni miliona km2, co dokonało się bez żadnych podbojów, agresywnych wojen czy kolonizacji. Właśnie ta "zbyt wczesna demokracja" przyciągała do Polski tysiące osadników i uciekinierów z Holandii, Niemiec, Włoch etc., szukających nad Wisłą miejsca do spokojnego rozwoju, bogacenia się w bezpiecznych warunkach, w warunkach tolerancji religijnej, w warunkach wolności i przywilejów. Ten wstęp wystarczy by wykazać, że nie masz pojęcia o czym piszesz.

          Królowie elekcyjni to de facto Jagiellonowie, którzy obejmowali tron w granicach dynastii. Sformalizowanie elekcji jako zjazdów szlachty nastąpiło po śmierci ostatniego Jagiellona, siłą rzeczy wymuszającej wskazanie następcy. Po pedałowatym Heniu i udanym Batorym znowu elekcje zawęziły się do Wazów. To nie wolna elekcja lecz utrata instynktu państwowego przez najbogatsze rody doprowadziła do upadku RP, kiedy państwo przestało być wartością, a stało się dla nich prywatnym folwarkiem. Folwarkiem zaludnionym nie tylko przez tracących coraz szybciej wolność chłopów, lecz i najbiedniejsze warstwy szlacheckie. Sama wolna elekcja nie jest ani zła, ani dobra - to narzędzie, które można używać we właściwy lub niewłaściwy sposób.
          • polski_francuz Ouff 04.12.20, 14:25
           Nareszcie wpis na temat. Bo powiecilem caly Verdauungspaziergang by sie zastanowic jak nawrocic nesfornego dyskutanta na tory dyskusji. Sam wrocil i um so besser.

           " przyciągała do Polski tysiące osadników i uciekinierów z Holandii, Nie miec, Włoch etc., szukających nad Wisłą miejsca do spokojnego rozwoju, bogacenia się w bezpiecznych warunkach, w warunkach tolerancji religijnej, w warunkach wolności i przywilejów."

           Pewnie tez duzo przestrzeni zyciowej, czyli Lebensraum jak pisal jeden Austriak.

           "Sformalizowanie elekcji jako zjazdów szlachty nastąpiło po śmierci ostatniego Jagiellona, siłą rzeczy wymuszającej wskazanie następcy. Po pedałowatym Heniu i udanym Batorym znowu elekcje zawęziły się do Wazów. To nie wolna elekcja lecz utrata instynktu państwowego przez najbogatsze rody doprowadziła do upadku RP, kiedy państwo przestało być wartością, a stało się dla nich prywatnym folwarkiem."

           Moge sie z tym zgodzic.

           No i teraz wrocmy do tematu watku, ktory ma wiecej wspolnego z ekonomia niz z historia. Twoja uwaga o tym, ze mozna bedzie pozyczyc samemu nie jest zbyt trafna. Dlaczego? Ano o pozyczki nie jest teraz trudno, ale izolowany politycznie kraj dostanie o wiele wyzsze oprocentowanie pozyczki. Oleg Ci potwierdzi.

           PF
           • xiazeluka Re: Ouff 04.12.20, 15:24
            Polska jest izolowana politycznie? Członek Mumii, NATO, ONZ i całego stada innych zbędnych instytucji, z dobrą oceną zagranicznych audytorów?

            Olegu, potwierdź, że kraj w rodzaju Polski dostanie "o wiele wyzsze oprocentowanie pozyczki."
           • felusiak1 Re: Ouff 05.12.20, 01:37
            Lubisz puszczać bąki. Dlaczego ciagle to robisz?
            Cała twoja filozofia opiera sie na ninawiści do PISu.
            Idziesz w szeregu z innymi chorymi, którym nic sie nie podoba a którzy nie maja nic do zaoferowania. $ razy oferowali i publika nie kupila ich towaru. Woli felerny towar od kaczystów niż opakowane w dekoracyjny papier puste pudełka. Coś w tym jest.
            Można zapytać czy PiS jest dobry. Powiedzialbym, ze spełnia oczekiwania wiekszości. I doszedl do wladzy nie na fali entuzjazmu lecz sprzeciwu i ten sprzeciw utrzymuje się.
            Twierdzenie, ze PiS jest dla Polski zły powinno wywołać wstyd i zażenowanie twierdzacego. Zła jest Unia Europejska. Lewicowe ciagoty pchają ją w kierunku dyktatury, którą już jest do pewnego stopnia. Te górnolotne tyrady o braku praworzadności w Polsce to kit wciskany antypisowemu pospólstwu, które ma o sobie bardzo wysokie mniemanie. Polska jest tak praworzadna jak Francja, Hiszpania i Niemcy.
            Niejaki Jaki wyglosil plomienna mowe w Parlamencie Europejskim (interesujaca nazwa kółka dyskusyjnego). Pomijam sposób mówienia ale mial absolutną racje.

            I na koniec o werdykcie TK w kwestii aborcji. To był jedyny możliwy werdykt. Z tego wniosek, ze Konstytucja jest felerna. Sa tam wzajemnie wykluczajace się zapisy. To można bylo uporzadkować już dawno.

            I drugi koniec. Twierdzenie o o wiele wyzszym oprocentowaniu pozyczki jest bzdurne. Państwo emituje obligacje oferując wysokość odsetek. Jeśli nie ma kupców to podnosi sie odsetki. Wierzycieli interesuje wyplacalność a nie wyimaginowane polityczne bzdety.
            • boomerang Re: Ouff 05.12.20, 01:57
             Pomimo rządów Kaczystów, Polska (podobnie jak Niemcy) nie miała ostatnio problemów z upłynnieniem swoich obligacji i ten stan rzeczy powinien trwać dalej, z tym że polskie obligacje opiewają wciąż na procent dodatni, podczas gdy niemieckie są oprocentowane poniżej zera, czyli kupujący na nich ewidentnie traci, ale zakłada że straciłby jeszcze więcej gdyby trzymał gotówkę w banku lub materacu.
              • monalisa2016 Re: Ouff 05.12.20, 14:50
               felusiak1 napisał:

               > Te obligacje kupuja banki centralne. Inwestorzy stoja z daleka.
               > Chiny i Szwajcaria.


               Czym sa obligacje? To jest tak samo kredyt czyli wykupywanie panstwa przez obce interesy.
            • herr7 Re: Ouff 05.12.20, 14:37
             PIS wygrał dzięki głosom prowincji, którą w Polsce nikt po 89 r się nie interesował. Tzw. klasa średnia, zresztą składająca się głównie z ludzi żyjących na państwowym garnuszku, tworzyła się przede wszystkim w wielkich miastach. Prowincja była skazana na bezrobocie i beznadzieję. Dla rządzących liczyły się przede wszystkim "orliki" i wystarczała im "ciepła woda w kranie". To że Polska straciła ponad 2 mln, głównie młodych ludzi nie miało dla naszych "Europejczyków" znaczenia.
             Zgadzam się z tym, co Pan tu kiedyś napisał, że oskarżenia ze strony Unii dotyczące łamania prawa nie wynikają z tego, że prawo w Polsce jest z winy władz łamane. Politycy czasami wiele mówią, ale jak pokazują wydarzenia niewiele są w stanie zdziałać. W Polsce obowiązuje solidarność korporacyjna a państwo jest za słabe żeby wyeliminować złych sędziów. Minister Ziobro może mówić swoje, a sędzia Tuleya, wzorem szlachcica na zagrodzie, równego wojewodzie może mu pokazać środkowy palec i włos z głowy mu nie spadnie.
             Stawiam na to, że gdyby wybory wygrał Trump to Niemcy nie zdecydowałyby się na szantaż wobec Polski. Jest to jeden ze skutków wyboru Bidena. Potem będzie tylko gorzej, gdyż Clintonowa dopilnuje żebyśmy zapłacili za 447.
             • polski_francuz Re: Ouff 05.12.20, 19:03
              "Stawiam na to, że gdyby wybory wygrał Trump to Niemcy nie zdecydowałyby się na szantaż wobec Polski. Jest to jeden ze skutków wyboru Bidena. Potem będzie tylko gorzej, gdyż Clintonowa dopilnuje żebyśmy zapłacili za 447. "

              Interesujace uwagi. I pierwsze uwagi Bidena stawiaja Polske na rowni z Bialorusia dobrze nie wroza. Zniewala mnie nieuctwo geopolityczne tych co sa u wladzy w tym wzgledzie.

              Co do socjologii polskich wyborow to Twoja analiza jest pewnie sluszna i PiS jest glosem tych, ktorych nigdy nie sluchano. Pozytywne jest to, ze sie ucza demokracji, negatywne, ze daje to szanse populistom.

              I sam nie wiem czy szklanka jest bardziej pelna czy bardziej pusta.

              PF
              • xiazeluka Re: Ouff 05.12.20, 20:46
               "I pierwsze uwagi Bidena stawiaja Polske na rowni z Bialorusia"

               Bidon zapewne nawet nie wie, na jakim kontynencie leży Polska.

               "daje to szanse populistom."

               Czyli komu? Kto to są populisci?
             • monalisa2016 Re: Ouff 05.12.20, 19:15
              herr7 napisał:

              >
              > Stawiam na to, że gdyby wybory wygrał Trump to Niemcy nie zdecydowałyby się na
              > szantaż wobec Polski. Jest to jeden ze skutków wyboru Bidena. Potem będzie tylk
              > o gorzej, gdyż Clintonowa dopilnuje żebyśmy zapłacili za 447.

              A to dobre, są już wybory w Stanach zakończone? Jest już ostateczny wynik? smile Jeszcze żaden z kandydatów nie otrzymał 270 elektorskich głosów by móc się nazywać prezydentem electem.
  • polski_francuz Ultimatum 08.12.20, 12:17
   " Czy Polacy zdaja sobie sprawe z tego, ze moga stracic pieniadze? "

   Wyglada na to ze zoliborski pokerzysta sie zakalapuckal. I Polska straci te 60 czy 70 mld € pandemicznego kredytu-pomocy. Ultimatum jest do dzis.

   Ale co tam, honor jest caly a zoliborski pod ochrona i moze zrec co chce!

   PF
   • felusiak1 Re: Ultimatum 09.12.20, 08:25
    To jest bezprawne pogwałcenie traktatu unijnego. I oni mówia o praworzadności. A to ci heca. Niech tym ultimatum podetra sobie swoje niemiecko francuskie dupy.
    • polski_francuz Re: Ultimatum 09.12.20, 08:53
     Tequila, he? Czuje jej zapach juz stad. Ultimatum zostalo przesuniete, tyle mnie ten ranek nauczyl. Do kiedy? Zobaczymy. Aha, i sprawdzanie kart jest ponoc niebezpieczniejsze dla Orbana niz dla Polakow. Orban naduzyl europejskich srodkow a Polacy wydawali uczciwie. O czym mnie poinformowala lektura Polityki.

     Potwierdza to moja polska dumesmile

     PF
     • qwardian Re: Ultimatum 09.12.20, 09:20
      W południowych i latynoskich stanach Tequila nie jest jedynym popularnym drinkiem. Bacardi z Coco Rico, Malibu i Michelada są równie często podawane w barach. Ale ja najbardziej uwielbiałem Klamato bo trzymał mnie na nogach przez 24 godziny i głowa myślała trzeźwo..
     • xiazeluka Re: Ultimatum 09.12.20, 10:23
      "Ultimatum przesunięte". Zabawne. Przypomina to nieco północnokoreańskie 3837 "poważne ostrzeżenie".

      A może nadsekwański maestro wyjaśni, kto i na jakiej podstawie ma prawo do stawiania "ultimatum"? Cóż to takiego, w którym punkcie traktatu jest zapisane, że można posługiwać się "ultimatum"?

      Zdaje się, że największy problem z praworządnością mają w tej Mumii.
       • xiazeluka Re: Ultimatum poskutkowalo 09.12.20, 14:49
        Jak to po? Po to, by uzyskać korzystne zmiany. Co prawda jest to nadal kapitulacja, ale kapitulacja połowiczna. Na tym polega właśnie groźba użycia weta.

        No i oczywiście odpowiedzi na pytanie nie było, nadsekwański tępawy populista ma alergię na fakty.
       • t_ete Re: Ultimatum poskutkowalo 09.12.20, 23:56
        polski_francuz napisał:

        > Ale na szczescie na drodze z tepawego pupulisty do zdrajcy narody sie zatrzymal
        > . Chwalic Pana!

        'Sie zatrzymal' czy 'go zatrzymali' ?

        Instrukcja jako kompromis wink

        A chlopaki z Solidarnej Polski - zgodnie z wczesniejszym okrzykiem
        'veto lub smierc!' powinni porzucic 'zdrajcow' z PiS ?

        Nie sadze ... zbyt wiele ministerialnych posad - i

        Po kilkudniowym puszeniu i odgrazaniu sie Ziobry - dzisiaj w Sejmie
        Kaczynski nie zgodzil sie by Ziobro wstapil na mownice.
        I nie wstapil.

        tete
        • polski_francuz Re: Ultimatum poskutkowalo 10.12.20, 09:41
         "Po kilkudniowym puszeniu i odgrazaniu sie Ziobry - dzisiaj w Sejmie
         Kaczynski nie zgodzil sie by Ziobro wstapil na mownice.
         I nie wstapil
         ."

         Tête, Ty badz czlowiek, Ty mi zaproponuj jakis program/jakies nazwisko/jakas droge w kierunku slonca. W moim wieku, takie emocje, jakie proponuje zamaskowany Zorro sa zbyt duzesmile

         Pozdro

         PF
         • t_ete Re: Ultimatum poskutkowalo 10.12.20, 10:08
          polski_francuz napisał:

          > Tête, Ty badz czlowiek, Ty mi zaproponuj jakis program/jakies nazwisko/jakas dr
          > oge w kierunku slonca. W moim wieku, takie emocje, jakie proponuje zamaskowany
          > Zorro sa zbyt duzesmile

          Peefie,

          zyjemy w chorym kraju, w ktorym
          wicepremier jest szefem premiera.

          I to sie ludziom podoba.


          tete

       • boomerang Re: Ultimatum poskutkowalo 10.12.20, 00:36
        i suwerenna Polska, i wspólna Europa. I zagwarantowanie Polsce niezawisłych praw, i skorzystanie z setek miliardów unijnych funduszy - napisał wicepremier Kaczyński

        I tym się różni tępawy populista od światłych i nowoczesnych krzykaczy że zamiast jednej pieczeni piecze kilka (na jednym ogniu).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka